matricelli
17.07.10,10:07
Zdravim Vás všetkých,
mám záujem o kúpu ornej pody v horskej obci. Družstvo. ktore sa v apríli tohto roku rozpadlo nebude dalej obrabat tuto podu a z tohto dôvodu sa vlastník rozhodol ju predať. Tato orna poda susedí bezprostredne s lesom a v najbližšej dobe nebude možné ju prekvalifikovať na stavebný pozemok. Nachadza sa v extraviláne obce.
Keďže po kúpe tejto pôdy je nebudem mať možnosť ju obrábať a takisto prenajať, pýtam sa Vás či mi hrozia nejaké sankcie zo strany úradov v prípade, že sa o ňu nebudem starať a zarastie, prípadne aký zákon poruším?

Ďakujem za rady

Marek
matricelli
17.07.10,08:12
Zdravim Vás všetkých,
mám záujem o kúpu ornej pody v horskej obci. Družstvo. ktore sa v apríli tohto roku rozpadlo nebude dalej obrabat tuto podu a z tohto dôvodu sa vlastník rozhodol ju predať. Tato orna poda susedí bezprostredne s lesom a v najbližšej dobe nebude možné ju prekvalifikovať na stavebný pozemok. Nachadza sa v extraviláne obce.
Keďže po kúpe tejto pôdy je nebudem mať možnosť ju obrábať a takisto prenajať, pýtam sa Vás či mi hrozia nejaké sankcie zo strany úradov v prípade, že sa o ňu nebudem starať a zarastie, prípadne aký zákon poruším?

Ďakujem za rady

Marek
danushka
17.07.10,08:19
Vydrž, kým sa nájde niekto kompetentný na odpoveď, nezakladaj dve rovnaké témy :).
olybaba
17.07.10,09:15
zak.c.220/2004 z.z.

- nastane ti povinnost platenie dane z nehnutelnosti obci

- kym ta nikto nenahlasi ze poda zaburinena lebo ju neuzivas tak nic, ked ta nahlasia, mozes dostat pokutu podla uvedeneho zakona

§ 3
Starostlivosť o poľnohospodársku pôdu


(1) Každý vlastník poľnohospodárskej pôdy (ďalej len "vlastník") alebo nájomca a správca poľnohospodárskej pôdy (ďalej len "užívateľ") je povinný
a) vykonávať agrotechnické opatrenia zamerané na ochranu a zachovanie kvalitatívnych vlastností a funkcií poľnohospodárskej pôdy a na ochranu pred jej poškodením a degradáciou,
b) predchádzať výskytu a šíreniu burín na neobrábaných pozemkoch ak osobitný predpis2b) neustanovuje inak,
c) zabezpečiť využívanie poľnohospodárskej pôdy tak, aby nebola ohrozená ekologická stabilita územia a bola zachovaná funkčná spätosť prírodných procesov v krajinnom prostredí, 3)
d) usporiadať a zosúladiť poľnohospodársky druh pozemku s jeho evidenciou v katastri.
misomiso
17.07.10,18:00
Ale ved aj kedysi sa nechavala poda uhorom. Je to na prospech "kvalitativnych vlastnosti" pody, ktore spomina zakon. :)

Naopak - hnojenie umelymi hnojivami + ostatna chemi akvalitu pody neustale znizuje.
marleau
17.07.10,18:13
Neviem poradiť,ale pridám moju skúsenosť.Ja som musel odísť z rodičovského domu,lebo som alergik a dom leží medzi dvoma pozemkami širokými max.7 m.Samozrejme majitelia ich neobhospodarujú nijako,teraz je tam tráva cez 1,5 m,ktorá sa vysemeňuje.To množstvo hmyzu,peľu a prachu,hrozné na dýchanie.Boli sme za starostom,na odbore životného prostredia,nikto nič neurobil.Len vzťah k prírode mi bráni poliať to niečim,aby tam viac nič nerástlo.Takže ak si ďalej od domov,by som sa nebál.
olybaba
17.07.10,18:50
marleau:
boli sme za starostom,na odbore životného prostredia,nikto nič neurobil.

- treba dat pisomny podnet na prislusny obvodny pozemkovy urad, kompetentny pracovnik ochrany polnohospodarskej pody preveri skutkovy stav pozemku v terene

- obvodny pozemkovy urad by mal konat podla zak.c.220/2004 z.z.
§ 25
Priestupky


(1) Priestupku na úseku ochrany poľnohospodárskej pôdy sa dopustí ten, kto

a) nezabezpečil základnú starostlivosť o poľnohospodársku pôdu alebo spôsobil jej poškodenie (§ 3 až 7),
b) spôsobil svojou nečinnosťou zaburinenie poľnohospodárskeho pozemku alebo nepoľnohospodárskeho pozemku v blízkosti poľnohospodárskeho pozemku (§ 3),
c) neusporiadal druh pozemku v teréne s jeho evidenciou v katastri (§ 19, § 29 ods. 4),
d) nesplnil povinnosť v prípade nepoľnohospodárskeho použitia poľnohospodárskej pôdy do jedného roka (§ 18),
e) v rozpore s týmto zákonom zabral a použil poľnohospodársku pôdu na nepoľnohospodársky účel (§ 17 a 19),
f) nesplnil povinnosť uloženú orgánom ochrany poľnohospodárskej pôdy (§ 3 až 8 a § 13 až 19),
g) spôsobil poškodenie poľnohospodárskej pôdy rizikovými látkami (§ 8).

(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) až c) možno uložiť pokutu do 10 000 Sk.

(3) Za priestupok podľa odseku 1 písm. d) možno uložiť pokutu do 20 000 Sk.

(4) Za priestupok podľa odseku 1 písm. e) až g) možno uložiť pokutu do 30 000 Sk.

(5) Pri prejednávaní priestupkov sa postupuje podľa osobitného predpisu.14)
marleau
17.07.10,19:25
Všetko potrebné bolo,ten chruňo tam bol trikrát osobne,nič.
olybaba
18.07.10,02:51
:mad: lutujem
- u nas sa to inac robi
marleau
18.07.10,09:04
Práve to nerobí ani jeden z nich už pekných pár rokov.
matricelli
21.07.10,11:22
Dakujem vsetkym Vam za odpoved. Velmi mi pomohla v mojom rozhodovani.

Marek Vojtech