jkiska
17.07.10,10:19
Praskliny v chodniku z betónu - exteriér
Zdravim Vas priatelia,

náš problém spočíva v nasledovnom - rodičia majú k vstupu do domu položený betónový chodník (20 cm do hĺbky), v ktorom sú priečne dve veľké praskliny na miestach od seba vzdialených cca 50 cm. Pôvodný vrchný kameň(doterajšia pochôdza vrstva chodníka), ktorý tam bol doteraz položený bol tiež popraskaný, toto sa rozhodli naši vymeniť za mrazuvzdornú dlažbu hr. 1,5cm vymývanú. Na vzniknuté trhliny im známy poradil zošívanie betónu epoxidovanou živicou a zošívacími sponami napr. Murexin. Odhováram ich od toho, pretože si myslím, že ak to zošijú na existujúcich prasknutých miestach, poveternostné výkyvy v zime a voda spravia to isté (zabudla som podotknúť, že naša parcela je na mieste s dosť vysokou spodnou vodou) a nájdu si inú cestu v betóne a vzniknú nové praskliny na iných miestach, ktoré sa samozrejme odzrkadlia aj na budúcej položenej vymývanej dlažbe. Zámkovej dlažbe sa chcú rodičia radšej vyhnúť. Takže otázka

1. AKý je Váš názor na zošívanie betónu pri betónovom chodníku pri vysokej spodnej vode a vôbec v exteriéry? (tvorba nových trhlín atď)
2. MOžnosti položenia dlažby do iného ako do betónového základu klasickým lepením flex. a mrazuvz. lepidlom?
3. Aké sú typy dlažby (okrem zámkovej) ktoré sa dajú položiť suchým spôsobom do exteriéru, ktoré sú nenáročné na údržbu.

Vopred ďakujem za pridané nápady, rady a názory.

Janka
220870
17.07.10,09:45
Máte úplnú pravdu.Žiadne zošívanie ani plátanie už prasknutého betónu nepomôže.V kombinácii s vysokou spodnou vodou je jedné riešenie a to uložiť dlažbu do piesku.Okolo chodníka terba urobiť obrubník a do neho vložiť do pieskového lôžka dlažbu.Môže byť aj tá vymývaná.
Pozrite si katalóg klinker alebo semmerlock.
marleau
17.07.10,10:55
Možno by nebolo zlé oddrenážovať okolie chodníka a "pozrieť" sa aj na podklad,či drží vodu alebo ju odvádza,resp. či je dosť zhutnený.
katarina.j
17.07.10,12:50
Ak mate vysoku spodnu vodu, odporucala by som do trhlín dat tzv.suchy beton s jemnym strkom, ten pri spodnej vode stvrdne, aj ked esteticky to nie je krasa, ale ak mate spodnu vodu, je tazko radit ze pravo to či ono je naj.v podstate kazdy beton, dlazba (keramika,protismykova, zamkova...) pri poveternostných vplyvoch "pracuje" takze vsetko čo dáte urobi efekt na krátku dobu, lebo po čase si to vyberie svoju dan-počasím a spodnými vodami...viem asi vas tymto nepotesim, ale zial je to realita...
Julian
18.07.10,16:21
Také niečo som robil pred 4 rokmi. Tri praskliny som rešpektoval a v mieste prasklin som prispôsobil aj dlažbu (hoci niekomu sa to nepáčilo). Kde bola prasklina tam je teraz špára v tvare praskliny.
Nemá význam bojovať s prírodnými zákonitosťami.
brumteles
19.07.10,13:59
Kedze sa jedna o chodnik tak je asi fakt najlepsie polozit dlazbu do piesku - naco sa trapit s betonom ked to z hladiska nosnosti nie je potrebne?
Ak by sa jednalo o prijazdovu cestu ku garazi kde je beton pod velkoplosnu dlazbu potrebny, skusil by som to urobit presne naopak - namiesto zosivania beton vzdy po par metroch prerezat tak aby to vychadzalo na medzery medzi dlazdicami (ak su teda rovne).
KEJKA
28.06.12,15:18
pokračujem v tejto téme, lebo mi ide tiež o exteriér.
Našla som si obklad - dlažbu na schody, síce v Baumaxe, ale páči sa mi.
Nepáči sa mi, že je to BAumax a talianska výroba. Deklarujú, že je mrazuvzdorná.
Schody mám betonové, tá dlažba by sa mala lepiť nejakým flexilepidlom. Chlapík, čo by to mal robiť sa zmienil o tom, že, to nie je gres.
otázka:
čo je výhoda gres - negres, aké sú vlastnocti z hľadiska využitia do exteriéru? Schody sú pod striškou bungalovu, ale na spodný schod pršať bude, ten je už mimo.
takže som hľadala ďalej, našla som niečo v podobnej drsnosti, tento raz deklarované ako gres, v inom obchode, mrazuvzdorné.
dokonca som ich videla v akcii za slušnú pre mňa cenu. Len je to zrejme výpredaj, lebo mali len 8m2, ja potrebujem 12m2.
Vdaka vopred za názory.
220870
28.06.12,15:47
Gres je tvrdý odolný materiál bez povrchových glazúr, nenasiakavý 2%.Ak dáte do exteriéru zlý materiál tak sa časom väčšinou po prvej zime začne z neho odlupovať povrchová úprava alebo odskočí od betonu odlepí sa.
KEJKA
28.06.12,17:37
vďaka, ja to nerozoznám, ale tak mi povedali, že to gres nie je, nebudem riskovať.
Radšej si priplatím.
Správne by ma mali na to v BAumaxe upozorniť, že to nie je gres - ale asi sú radi, že predajú, hm.
lapejko
28.06.12,18:24
ešte Ťa upozorním na prípravu podkladu: minimálne náter tekutou lepenkou s tesniacim pásom pod soklík, dlažbu radšej gres nie veľmi tmavý a pokládka do kvalitného flex lepidla obojstranne, t.j. naniesť na podklad aj dlažbu.
lapejko
28.06.12,19:15
napr.:
KEJKA
09.07.12,19:03
aký tesniaci pás?
KEJKA
28.07.12,12:14
aký tesniaci pás? - ešte raz -na čo je a kde mám kupovať tesniaci pás? Patrí na každý schod - stupnicu a na čo slúži? Dva z troch schodov sú pod strechou - nenaprší na ne, tretí schod je priamo na daždi, snehu.
Pri vybavovaní obkladu schodov gres-dlažbou prichádzam na ďalšie chyby.
Rozmery sme prispôsobili na +- 4 mm pri dlžke 380cm.
výška schodvo tiež je rozdiel 0,5-1,0cm.
Schody nie sú nivelizované - až teraz som zistila o čo ide, tak zháňan samonivelizačný poter vhodný do exteriéru. Zatiaľ všade ponúkajú interiérový.
Typovo som našla interiér+exterier v prílohe.
Žiaľ zatiaľ v okolí BA a priamo v BA som nenašla jedinú predajňu, kde by mali na sklade.
Poradíte, ako by som mohla kúpiť? A v akom omere sa mieša? Bude síce v návode, ale každá praktická rada je dobrá.
celkovo by to malo byť 8,5m2. Počítam hrúbku od 0,4-1,5cm,
viac nie - píšu v prípade botament M 50 , že je to vhodné.
Poradte - schody sú zašalované, už len kupiť, namiešať, vyliať.....
KEJKA
29.07.12,09:04
posúvam............
lapejko
29.07.12,12:57
Tesniaci pás je ten žltý na fotke, je to pogumované plátno, ktoré sa vkladá do tekutej lepenky, tá sa už pár rokov štandardne /dúfam/ používa pod dlažby v kúpelniach a v exteriéri. Vyššiu kvalitu natieraných alebo stierkovaných hydroizolácií ponúka Mapei alebo Schonox či Schonbrum. Prešlo ale pár rokov na dostatočnú spätnú väzbu od zákazníkov... hydronáter s tesniacim pásom zabezpečí vodetesnoť podkladu aj ochranu napojenia soklíka na stenu pred vodou ktorá príde zvrchu cez škáry, ktoré podľa nemeckých a českých noriem nie sú vodotesné. Ak je však podklad na neodizolovanom teréne či základe, vzlínajúcu zemnú vlhkosť hydronáter zastaví, podklad namokne a mráz odstrelí dlažbu aj s kusom betónu. prikladám foto zospodu izolovanej platne na vstupe do garáže: platňa je zospodu a zboku izolovaná XPS a fóliou, dlažba bola nalepená flexlepidlom objstranne nanášaným, vydržala dva roky, keďže tam jazdia ťažšie autá. Pod dlažbu som nedal náter... podklad po vysekaní bol vlhký, hoci týždeň nepršalo. Sanáciu som urobil za pomoci lepidla Ceresit CM 17 a fólie Schlueter Ditra-drain. Keďže sa jedná iba o jeden 3m rad dlažby, oprava nie je nákladná a slúži ako test spoľahlivosti ale je to výstraha. Dlažby na tekutej lepenke a zospodu izolovanom podklade vydržia pár rokov, popraskaná škárovačka je signál začiatku konca.Nivelačku by som vonku nedával v tvojom priloženom technickom liste odkazujú aj na Ceresit CN 76 ale ani tam to nie je jednoznačné, na vyhladenie a vyspádovanie schodov pod náter/napr/ stačí flexlepidlo zmiešané s jemným poterom. Všetky cementové potery sú aj do exteriéru, 220870 doporučuje občas Baumit WU neviemaký, je vraj vodotesný...
KEJKA
30.07.12,20:12
našla som aj MUREXIN FMA 30 - vhodný do exteriéru, mrazuvzdorný. botament M50 je OK, ale bude o mesiac k mání, alebo ho musím kupiť v Česku.
neviem sa rozhodnúť - Botament M 50 ?
......Murexin FMA 30 ?..http://www.calameo.com/read/0011023184c36c796ddf3
KEJKA
17.08.12,08:15
Tesniaci pás je ten žltý na fotke, je to pogumované plátno, ktoré sa vkladá do tekutej lepenky, tá sa už pár rokov štandardne /dúfam/ používa pod dlažby v kúpelniach a v exteriéri. ....................... hydronáter s tesniacim pásom zabezpečí vodetesnoť podkladu aj ochranu napojenia soklíka na stenu pred vodou ktorá príde zvrchu cez škáry, ktoré podľa nemeckých a českých noriem nie sú vodotesné. Ak je však podklad na neodizolovanom teréne či základe, vzlínajúcu zemnú vlhkosť hydronáter zastaví, podklad namokne a mráz odstrelí dlažbu aj s kusom betónu. ............................
napokon sme dali samonivelačku do exteriéru 0,5-2,5 cm, také boli miestami rozdiely - strašné.
Mám otázku, aj na túto nivelačku treba hydronáter? Ja som ho už aj kúpila - tekutá lepenka+tesniaci pás, rozdiel medzi terénom a hornou stupnicou je 51 cm, t.j. schody majú výšku 17cm /uvádzam kvôli spomínanej vzlínavosti - myslím že u mňa nič také nehrozí, schody sú až na posledný stupeň od strechou a okolo je ešte vrstva štrku, kameňa, takže voda nemá ani ako vzlínať..
Ak je absolútne vylúčené použiť tekutú lepenku /2-zložkovú do exterieru/, tak lepenku vrátim, ale ak nezaškodí, tak ju použijem.
nemám ešte kúpené lišty, do exteriéru vraj výlučne kovové - ale kov má predsa väčšiu rozťažnosť ako plast, tak neviem.
Kovové sú príšerne drahé, ale kúpim, zasa to taký problém nie je, len si chcem byť istá, že to nie je zbytočná investícia.
a plastové sa mi viac páčia - viem si lepšie vybrať podľa farebnosti.:D....................
220870
17.08.12,09:21
Plast sa ľahšie poškriabe zničí.Ak kovové tak nie pokovené .
KEJKA
18.08.12,09:22
a čo tá rozťažnosť? hliníkové -tak to nazývajú, stoja cca 12 EUR/kus 3m
ale také čo vyzerajú mosadzné stoja takmer 3x toľko, a mne by sa aj také hodili, len mi to pripadá ako zbytočný prepych - kvôli kľučke na vchodových dverách.
Tak som myslela, že kúpim plastové - nižšia rozťažnosť - a teda že si vyberiem farebne vyhovujúcejšie. Takže plastové neodporúčate? ale nad soklíky tie polgulaté sú len plastové, tak to je zasa len kvôli tomu, že tadiaľ sa nechodí?
KEJKA
18.08.12,16:34
posúvam
čo tá lepenka? má či nemá byť?
takže mám FMA 30-Murexin nivelačka
potom natriť Duvilaxom a tekutou lepenkou - do toho tesniaci pás
na to flexilepidlo a gresdlažba - správne?
plus kovové lišty - bude to takto dobre?
lapejko
19.08.12,03:57
posúvam
čo tá lepenka? má či nemá byť?-2X NáTER, PODĽA MŇA MUSÍ BYŤ
takže mám FMA 30-Murexin nivelačka
potom natriť Duvilaxom a tekutou lepenkou - do toho tesniaci pás - NIE DUVILAX, ALE KOMPATIBILNÚ HĹBKOVÚ PENETRÁCIU
na to flexilepidlo a gresdlažba - správne? - ÁNO, ALE OBOJSTRANNE, DLAŽBA AJ PODKLAD
plus kovové lišty - bude to takto dobre? - IGEN, ELOX HLINíK V ZLATEJ AJ BRONZOVEJ ÚPRAVE JE AJ AKO SCHODIŚŤOVÝ PROFIL, ALE AJ POLGUĽATÝ K SOKLÍKU, NA STUPNICIACH HO TREBA DOBRE VYPLNIŤ LEPIDLOM.
KEJKA
19.08.12,18:37
kúpila som v Hornabchu, kovový, ale mierne do tmava, nie je taký striebroný, typický pre hliník.
2,5m 8,49 EUR, sila
obyčajné kovové v Prespore sú za 6 EUR, echo som dostala dnes večer, aj tak je zavreté.
Čo už.
ale polgulaté nemali, takže neviem, čo dám na soklíky.