4li85
18.07.10,21:59
Dobry den.

Ako kupujuci sa chystam odkupit byt, na ktorom je tarcha (hypoteka). Plan je taky, ze predavajuci chce previest tarchu na iny byt, ktory kupi nasledne po predaji bytu, ktory chcem od neho odkupit.

Chcel by som sa spytat na kokretne veci, na ktore by som si ako kupujuci mal dat pozor a ako by sa malo spravne postupovat.

Dakujem za kazdu radu! :)
day
19.07.10,06:08
ako prebehne prevod nehnutelnosti? predavajuci kupi za Tvoje peniaze novy byt a na starom bude stale tarcha, co ked nieco "zahapruje"? tarcha zostane na byte a nebude sa dat zrusit?!

najskor musi byt zrusena tarcha na byte ktory kupujete (tak by som kupoval ja), to musi vyriesit predavajuci, nedaj sa zatlacit realitkou, ze vsetko prebehne bez problemov, im ide vascsinou iba o proviziu
KEJKA
19.07.10,11:07
ja som niečo také riešila, alebo bola to vlastne výmena bytov, ja som dávala bez ťarchy a dostávala som s ťarchou. Samozrejme - tá ťarcha musela byť prevedená na byt, ktorého som sa vzdávala.
Postup bol dvojkrokový:
najskôr sa ťarcha previedla na druhý byt - s tým som súhlasila a toto sa muselo zavkladovať. Súčasne sme podpísali zámennú zmluvu (v tvojom prípade by asi prichádzalo do úvahy súčasné podpísanie kúpnych zmlúv všetkých zúčastnených), kde boli tieto okolnosti uvedené. Zámenná zmluva tiež šla na zavkladovanie.
Po zavkladovaní SLSP sala kvitanciu, že pôvodný byt s ťarchou je uvoľnený - že sa ťarcha môže zmazať a na základe toho do 60 dní kataster urobil zápis.
=================
ak tu ide o predaj druhej osobe a tá nezávisle kupuje /ale nemusí/ byt od tretej osoby, postup bude zložitejší. nepredpokladám, že sa všetky tri strany strenú a budú vedieť v jeden deň všetko podpísať a ešte nemusí prejsť všetko hladko. Tá ťarcha určitú dobu bude určite na oboch bytoch - bez kvitancie sa nevymaže.
Možno by pomohlo, keby dlžník splatil byt napr. tým, že dostane od teba zálohu, zabezpečí výmaz ťarchy a potom ho kúpiš- ak je však hypotíéka vysoká, tak to rozumné nie je.
Určite by som s ťarchou od cudzieho byt nekupovala, a ak, tak by som vinkulovala časť kupnej ceny vo výške hypotéky s podmienkou vyplatenia až ked bude byt bez ťarchy.