ivonka4
19.07.10,20:04
Cesnaková krémová polievka:

Jednoduchá polievka starých mám:
Potrebujeme:
- strúčiky cesnaku podľa chuti (kto ako má rád silu cesnaku)
- maslo
- 0,5l vody + 0,5l mlieka
- bujón aký chcete
- sol, vegeta
- olej+múka na zásmažku

Postup:
Na masle osmažíme prepasírovaný cesnak. Keď trošku chytí farbu pridáme vodu, mlieko a bujón. Privedieme do varu. Počas toho ako nám bude pomaličky vrieť si pripravíme zásmažku (do malého hrnčeka dáme olej a múku a na miernom ohni necháme múku speniť, zmení aj farbu na hnedkastú) Zásmažku necháme chvíľu vychladnúť a za stáleho miešania vlejeme do polievky. Prevaríme pričom by nám mala zhustnúť. Ak sa Vám zdá stále riedka nebojte sa zásmažky pridať aj druhý krát. Na samý koniec pridáme soľ a vegetu podľa chuti.
V prípade, že sa Vám zhrčkavie nevešajte hlavu, aj mne sa to stale neraz, stačí vziať sitko a prepasírovať, polievka je ešte lepšia, jemnejšia.


Prajem dobrú chuť.
ivonka4
19.07.10,18:22
Francúzske zemiaky (šťavnaté)

Potrebujeme:
- 1 ks klobásky
- 20 Dkg slovenskej točenej
- 2 ks strednej cibule
- 4 ks vajíčka
- zemiaky
- 1 téglik kyslej smotany
- 2 dcl mlieka
- troška oleja na pomazanie pekáča
- soľ, čierne korenie, vegeta, červená paprika

Postup:

Nakrájanú cibuľku osmažíme na troške oleja, pridáme klobásku a slovenskú točenú nakrájané na menšie kocky. Necháme nech klobáska pustí šťavu, trošku osolíme, okoreníme.
3 vajíčka uvaríme na tvrdo.
Pekáč jemne omastíme olejom(najlepšie olej rozotrieť servítkou alebo pierkom) Pretlačíme zemiaky cez klasické sito (0,5x0,5cm myslím) tak aby dno pekáča bolo nimi pokryté. Osolíme a okoreníme.Na zemiaky dáme pripravenú zmes z kobásky+točená+cibuľa. Ďalšia vrstva sú 3 vajíčka na tvrdo. Na ne rozotrieme kyslú smotanu. Posledná vrstva sú opäť zemiaky. Posledné vajíčko roztrepeme spolu s 2 dcl mlieka a rovnomerne rozlejeme po zemiakoch. Potom ich osolíme, okoreníme, trocha vegety a červenej papriky. Hurá do trúby. Pečieme cca 30 min, pri 180°C zakryté alobalom. Potom odokryjeme a zapečieme. Zemiačiky musia pekne stmavnúť na vrchu.

Dobrú chuť :)
Rozalka
19.07.10,18:36
Letný šošovicový šalát

30 dg šošovice namočíme do studenej vody (najlepšie cez noc)
Ráno uvaríme so soľou, vínnym octom 0,5 dl a 2 ks bobkových listov , vody len toľko, čo prekryje
Do vlažného postrúhame 1 menší zeler na hrubom strúhadle, prikryjeme pokrievkou a necháme vychladnúť
Do studeného zamiešame
nadrobno nakrájanú cibuľu
pretlačený cesnak
1 ČL nadrobno nakrájanej bazalky
1 ČL oregáno
1 dl olivového oleja
MČK podľa chuti
10 dg syru feta na drobné kocky (1x1x1)
ivonka4
20.07.10,19:06
Pác na kuracie prsia - čína mäsko

Potrebujeme:
- 2 vajcia
- 2 PL oleja
- cca 1-2 dcl mlieka
- 2 čl horčice
- kečup pikantny alebo sladky kto ako ma rad
- 3-4 strúčiky cesnaku
- soľ, čierne korenie, červená paprika, cury korenie, mletý kmín, majorán, feferónka
- a samozrejme kuracie prsia nakrájané na pásiky

Postup:
Vajcia rozbijeme do misky a rotrepeme. Pridáme horčicu, olej a premiešame. Pridáme mlieko a kečup a všetko nachystané korenie. Celkom na koniec dáme pretlačený cesnak a dochutíme slanosť a štiplavosť. Môže sa pridať aj solamil ale nemusíte. Mäsko necháme v páci do druhého dňa a osmažíme na panvici. Príloha je vhodná hranolky, ryža.

Dobrú chuť
Rozalka
20.07.10,19:24
Letný tuniakový šalát
180 g konzervovaného tuniaka
2 ružové grepy
180 ml majonézy miešanej s jogurtom (1:1)
1 malý fenikel
80 g konzervovanej kukurice
50 g odkôstkovaných zelených olív
1 PL nasekaného petržlenu
1 PL kaparov (kapár?)
extra panenský olivový olej, soľ, biele korenie


Príprava:
Fenikel očistíme a nakrájame na tenké prúžky, zamiešame s majonézou a jogurtom, dochutíme soľou a bielym korením, pridáme nasekaný petržlen, dobre premiešame a odložíme do chladničky.
Medzitým prekrojíme grepy tak, aby nám šupky zostali pekné celé polovice.
Grepy vydlabeme, očistíme od bielych šupiek a nakrájame na kocky, pridáme tuniaka, kukuricu, kapary a olivy a jemne premiešame.
Kôry grepfruitu naplníme tuniakovou zmesou, polejeme feniklovou majonézou, jemne pokvapkáme olivovým olejom a zdobíme petržlenou a feniklovou vňaťkou.
ivonka4
21.07.10,15:27
Kung pao

Potrebujeme:
- 600g bravčové karé
- 1pl solamilu
- 1 žltok
- 3 čl sójovej omáčky
- 1 cibuľa
- 1 strúčik cesnaku
- 1 menšia feferonka
- polovička čl zázvoru
- 1 dcl vína
- soľ, cukor, oriešky

Postup:

Mäso nakrájame na rezance, ktoré premiešame so solamylom. Pridáme žltok a sójovú omáčku a znova premiešame. Necháme odstáť v chlade. Mäso opražíme na rozohriatom oleji. Opražené mäso vyberieme a v panvici udusíme nadrobno nakrájanú cibuľu, pretlačený cesnak a pokrájanú feferónku. Pridáme opražené mäso, zázvor a podlejeme vínom. Ochutíme trochou soli, cukru a primiešame trochu solamylu, sójovej omáčky a oriešky. Podávame s ryžou.

Dobrú chuť
ivonka4
21.07.10,15:41
Čínska ryža s vajíčkom

Potrebujeme:
- 1 pór
- 4 vajcia
- varenú ryžu
- 2 stredné mrkvy
- soľ, čierne korenie, karí korenie

Postup:
Pokrájaný pór osmažíme na oleji spolu s nastrúhanou mrkvou na väčšie kúsky. Pridáme ryžu a premiešame. Vajcia osolíme, okoreníme, pridáme karí a urobíme z nich praženicu. Praženicu potrháme vidličkami na menšie kúsky a pridáme do ryže. Premiešame a hotovo.

Výborná príloha k jedlám.
Deganova
21.07.10,16:56
Tiež to robievam a je to super
ivonka4
27.07.10,17:46
Rýchla špenátová krémová polievka

Potrebujeme:
- 1 špenát mrazený sekaný
- cca 3 dcl vody
- cca 4-5 dcl mlieka
- múka a olej na zásmažku
- soľ, vegeta
- cesnak

Postup
Mrazený špenát vložíme do hrnca, podlejeme trochou vody a necháme na miernom ohni roztopiť. Potom pridáme zvyšok vody a varíme cca 15 minút na miernom ohni, aby nám špenát zjemnel. Pridáme mlieko,pretlačený cesnak, soľ a vegetu podľa chuti. Pomaly varíme a pripravíme si zásmažku. Zásmažku vlejeme a počkáme kým zhustne. Môžme osmažiť aj kocky chlebíka navrch.

Dobrú chuť
ivonka4
27.07.10,17:51
Kurča na kyslej kapuste

Potrebujeme:
- 1 kurča ktoré rozporcujeme
- 0,5 kg kyslej kvasenej kapusty
- korenie na kurča

Postup
Kapustu rozložíme na pekáč. Na kapustu poukladáme nakorenené naporcované kurča. Pečieme cca hodinu a pol pri 180°C.
Príloha môžu byť varené zemiaky ale ja obľubujem aj bez prílohy, kapusta má výbornú chuť s kuriatkom.
Tweety
27.07.10,18:08
Kurča na kyslej kapuste

Potrebujeme:
- 1 kurča ktoré rozporcujeme
- 0,5 kg kyslej kvasenej kapusty
- korenie na kurča

Postup
Kapustu rozložíme na pekáč. Na kapustu poukladáme nakorenené naporcované kurča. Pečieme cca hodinu a pol pri 180°C.
Príloha môžu byť varené zemiaky ale ja obľubujem aj bez prílohy, kapusta má výbornú chuť s kuriatkom.
Ešte lepšie je, ak kurča zakryjeme kyslou smotanou. Už len oblízať prsty.
ivonka4
27.07.10,18:15
Rýchla zeleninová polievka - čo dá komôrka

Potrebujeme
- akúkoľvek zeleninu čo nájdete
- 1-2 bujóny podľa veľkosti hrnca ktorý idete robiť
- celé čierne korenie, vegeta, soľ

Postup
Ja zvyčajne robievam polievku z mrkvy, kalerábu, celer, petržlen, pór, zemiak, zvyknem aj trojuholník kapusty dať, ružičkový kel.
Zeleninu nakrájame na kocky, trošku osmažíme na masle, zalejeme vodou, dáme bujón, celé čierne korenie, soľ a varíme.
aneurizma
30.07.10,14:52
Kurča na kyslej kapuste

Potrebujeme:
- 1 kurča ktoré rozporcujeme
- 0,5 kg kyslej kvasenej kapusty
- korenie na kurča

Postup
Kapustu rozložíme na pekáč. Na kapustu poukladáme nakorenené naporcované kurča. Pečieme cca hodinu a pol pri 180°C.
Príloha môžu byť varené zemiaky ale ja obľubujem aj bez prílohy, kapusta má výbornú chuť s kuriatkom.
Tento recept má maličkú chybičku krásy. Kurča na kapuste potrebuje peknú prerastenú slaninku nakrájanú na plátky a pekne vedľa seba poukladanú na pekáči, na to kyslá kapusta aj so šťavou a na to uložiť posolené porcie kuriatka a tak dať zapiecť a už len dobrú chuť.
pekný víkend želám
ivonka4
01.08.10,15:21
Skvelý tip, takto so slaninkou som neskúšala ale najbližšie isto skúsim :)
ivonka4
01.08.10,15:31
Zemiakové placky

Potrebujeme:
- zemiaky
- soľ, čierne korenie, majorán
- 1-2 vajíčka
- múka
- slaninka

Postup:
Zemiaky najstrúhame. Pridáme 1-2 surové vajíčka, soľ, korenie, majorán. Prihodíme najemno nakrájanú slaninku na kocky. Zahustíme múkou. Nakoniec pretlačený cesnak. Všetko dobre premiešame. Ak sme zahustili moc, dáme trochu mlieka. NEcháme chvíľu odstáť, aby sa chute premiešali. Rozpálime si panvicu a robíme placky. Tým, že sme zemiaky nastrúhali budú dobručké chrumkavé na okrajoch. A pravá slaninka domáca dá tomu vynikajúci šmak :)
Dana1
01.08.10,19:21
Pórová polievka

V hrnci roztopíme maslo a pridáme na kolieska pokrájaný pór. keď pór zmäkne prilejeme vodu a nadrobno pokrájané zemiaky. varíme do mäkka. priamo v hrnci zemiaky a pór popučíme, alebo môžeme použiť aj mixér. osolíme, okoreníme, pridáme muškátový oriešok a nadrobno pokrájané bylinky - bazalku, petržlenovú vňať. chvíľku povaríme a nakoniec pridáme štvrť litra šľahačkovej smotany na zjemnenie. podávame s opraženým chlebíkom. MŇAM
terezamaria
01.08.10,19:49
Dostala som tento email, celkom dobre to kuriatko na zemiakovej placke vyzerá.......
Dana1
03.08.10,07:38
Kamoška mi poslala tento recept na muffiny, ona ich pred tým upiekla a okoštovala som. MŇAMI MŇAM
ivonka4
03.08.10,17:40
Lasagne

Potrebujeme:
- 2 stredne cibule
- cca 3/4 kg hovädzieho mesa mleté (môže byť aj mix s bravčovým, ale čisté hovädzie chutí lepšie)
- paprika, rajčina
- soľ, čierne koreni,
- zmes korení na lasagne bolonese 1-2 sáčky, uvidíte podľa chuti
- smotana na varenie
- plátky lasagnov - cestovina
- tvrdý syr na strúhanie
- cesnak

Postup:
Cibuľu nakrájame a osmažíme na oleji. Pridáme pomleté mäso a necháme ho zatiahnuť. Neustále mäso miešame a rozdrcujeme, aby neboli velke hrudy. Potom pridáme sáčky zmesi korenia lasagne bolonese, rajciny nakrájané na mesiačiky a papriku na pásiky. Zalejeme vodou len tolko aby bola celá zmes zakrytá. Varíme a nechávame postupne vodu odpariť. Pridáme pretlačený cesnak ku koncu varenia. Keď je paprika a rajčina mekká a voda odparená, zmes odstavíme.Zmes nesmie byť riedka, aby nám lasagne pekne stáli. Pripravíme si pekáč, vytrieme ho olejom a rozotrieme pierkom alebo servítkou.
Prvá vrstva sú plátky cestoviny, nato rozotrieme zmes mäska, znova cestovina a mäsko, cestovina a mäsko. Koľko poschodí urobíte záleží od množstva mäsa. Odporúčam tak tri vrstvy cestovina a tri mäsa. Tretiu vrstvu mäsa (teda zbytok v hrnci) zmiešame so smotanou na varenie, smotany nedáme veľa, cca 1dcl. Na túto tretiu vrstvu mäsa dáme nastrúhaný syr a dáme zapiecť na cca 40-45 minút pri 180°C. Cestoviny nie je treba predvárať.

Dobrú chuť.
Zvalik
03.08.10,19:37
Kamoška mi poslala tento recept na muffiny, ona ich pred tým upiekla a okoštovala som. MŇAMI MŇAM

na budúci týždeň upečiem mojim andelom....verím, že sa vydaria!:confused:
ivonka4
04.08.10,11:11
Biela fazuľová polievka
Potrebujeme:

- fazuľu namočenú deň vopred, alebo fazuľu s konzervy
- 1 ks mensej cibule, 2-3 strúčiky cesnaku
- 1 ks klobásky, môžete dať aj údeného mäska
- zemiaky
- soľ, vegeta, cierne korenie celé
- 2 vajíčka na tvrdo
- múka olej na zásmažku
- 0,5l mlieka
- bobkový list

Postup:
Fazuľu dáme variť spolu s cibuľkou, dáme celé čierne korenie, bobkový list. Keď je fazuľa mäkká pridáme klobásku a zemiaky. Varíme do mäkka. Pridáme mlieko(cca pol na pol s vodou).
Ochutíme vegetou a soľou. Pripravíme si zásmažku.
Zásmažku vlejeme do vriacej polievky. Pridáme pretlačený cesnak a varíme kým nezhustne.
Keď polievku odstavíme, vhodíme do nej pokrájané vajíčka.

Dobrú chuť
ivka70
04.08.10,11:41
Rýchla zeleninová polievka - čo dá komôrka

Potrebujeme
- akúkoľvek zeleninu čo nájdete
- 1-2 bujóny podľa veľkosti hrnca ktorý idete robiť
- celé čierne korenie, vegeta, soľ

Postup
Ja zvyčajne robievam polievku z mrkvy, kalerábu, celer, petržlen, pór, zemiak, zvyknem aj trojuholník kapusty dať, ružičkový kel.
Zeleninu nakrájame na kocky, trošku osmažíme na masle, zalejeme vodou, dáme bujón, celé čierne korenie, soľ a varíme.

takuto zeleninu robim bez bujonu, je vynikajuca ,ak sa necha zeleninka dobre podusit, pusti si stavu a ziadny bujon do nej nie je treba :)
wagner
04.08.10,15:44
takuto zeleninu robim bez bujonu, je vynikajuca ,ak sa necha zeleninka dobre podusit, pusti si stavu a ziadny bujon do nej nie je treba :)

S tým súhlasím. Zásadne nepoužívať žiadny bujón, veď prečo sa "krmiť" chémiou, keď máme zeleninu. Vývar zo zeleniny je lepší, chutnejší a zdravší, ako nejaký bujón.
ivonka4
04.08.10,15:46
Každá podľa chuti moje drahéé
aduss
04.08.10,16:04
FANTASTICKÁ CUKETOVÁ POLIEVKA

Potrebujeme:
- 3 stredné zemiaky
- 1 veľká cuketa
- 2 cibule
- vegeta
- ml. čierne korenie

cibuľu pokrájame( stačí na väčšie kúsky), osmahneme, pridáme nakrájané zemiaky a očistenú a nakrájanú cukinu (ak máme väčšiu tak stred vydľabeme). Pridáme 2 polievkové lyžice vegety a trochu čierneho korenia, zalejeme vodou, dusíme kým nebude zeleninka mäkká a potom to všetko rozmixujeme ručným mixérom
Štefanka
05.08.10,11:22
Zeleninová polievka

Ja robievam zeleninovú polievku zo strúhanej koreňovej zeleniny.
Postrúhanú zeleninu opražím trochu na masle, len toľko aby mrkva zafarbila maslo a ostatnú zeleninu. Zalejem vodou, osolím okrením a varím. Do uvarenej polievky zavarim krupicové halušky (maslo s vajíčkom vymiešam, osolím pridám detskú kripusu), všetko dobre premiešam. Cesto nesmie byť husté, lebo by boli halušky tvrdé. Lyžicou hádžem do polievky halušky.
S takýmito haluškami je u nás zeleninová polievka veľmi obľúbená.
osky
05.08.10,11:33
nasla som takyto recept:
ZELENINOVE PLACKY

cca 8 velkych zemiakov
3 velke mrkvy
kus zeleru/aspon tolko ako mrkvy/
8 struckov cesnaku/ak su prilis velke,tak menej/
trosku majoranky
cierne korenie
sol
1 velke vajce/alebo 2 mensie/
pohar mlieka
trochu muky/nejlepsie ovsennej,alebo inej celozrnnej/
olej

zemiaky nastruhame na jemno.mlieko zohrejeme tak,aby bolo poriadne horuce a polejeme nim zemiaky,premiasame-to koli tomu aby nezhnedli.
potom nastruhame i zeler a mrkvu,pridame vajce, rozotrety cesnak a koreniny.vsetko vymiesame do hladka a potom podla potreby zahustime trochou muky.masa ma byt vlacna,nie sucha ale ani nie prilis tekuta.
na panvici rozpalime olej a velkou lyzicou kladieme kopky,ktore opekame z oboch stran do zlatista.
vhodnou prilohou je mlieko,kysle mlieko,zeleninovy alebo hlavkovy salat s jogurtovym dresingom,alebo aj kysla kapusta....komu ako chuti
Heni
05.08.10,17:16
Zeleninová polievka

Ja robievam zeleninovú polievku zo strúhanej koreňovej zeleniny.
Postrúhanú zeleninu opražím trochu na masle, len toľko aby mrkva zafarbila maslo a ostatnú zeleninu. Zalejem vodou, osolím okrením a varím. Do uvarenej polievky zavarim krupicové halušky (maslo s vajíčkom vymiešam, osolím pridám detskú kripusu), všetko dobre premiešam. Cesto nesmie byť husté, lebo by boli halušky tvrdé. Lyžicou hádžem do polievky halušky.
S takýmito haluškami je u nás zeleninová polievka veľmi obľúbená.

..aj ja ju robievam a kedže tie halušky nabobtnajú a narastú - tak túto polievočku voláme "Obláčiková" :---
terezamaria
05.08.10,17:42
Slávnostný rez -gaštanový,mandarinkový alebo ananásový
____________________________________________
Na vymastenom a posypanom múkou plechu upečieme
piškótu:
_____________________________________________
4 vajcia
6 polievk.lyžíc kopcom kryšt.cukru
1 dcl oleja
6 polievk.lyžíc kopcom polohrubej múky
1 lyžica kakaa
1 prášok do pečiva

Šlaháme celé vajcia s cukrom / dlho/, potom pridáme olej a nakoniec pomiešanú múku s kakaom a práškom do pečiva.
Upečené necháme na plechu a natrieme plnkou:
1 palmarín
3 lyžice prášk.cukru
1 kocka gaštanového pyré /dostať v Bille, Jednote/
2 zlaté klasy
6 dcl mlieka

Uvaríme kašu zo Zlatého klasu a mlieka, necháme vychladnúť v studenej vode, cez zimu vonku, sem-tam premiešame.

Vymiešame palmarín s práškovým cukrom a gaštanovým pyré a primiešame vychladnutú kašu. Bude to nadýchané, lebo tú kašu pridávame pomaly a šlaháme.

Navrch natrieme karamelovú šlahačku
________________________________
3 polievk.lyžice kryšt.cukru
3 dcl mlieka
2 práškové šlahačky Dr.Oetker
1 stužovač šlahačky

Cukor necháme upáliť na karamel, zalejeme vypnuté mliekom, o chvíľu zapneme a miešame, až sa to celkom stopí.Keď riadne vychladne, zamiešame 2 suché šlahačky a stužovač a šlaháme vo vysokej nádobe ručným šlahačom.

Namiesto gaštanového pyré môžete dať do plnky 1 konzervičku mandariniek/scedených/ alebo 1/2 konzervy ananásu. Potom pri mandarinkách potrebujete na vrch ešte jednu na zdobenie a ananás Vám zostane z tej pôvodnej, ktorú su použila do plnky.

Takto máte vlastne 3 druhy vynikajúceho zákusku, ktorý sa Vámi určite podarí.Ja ich striedam a ešte sa neprejedol. Až máte radi a máte džem, tak na piškótu, ešte teplú môžete natrieť, ja to tak robím.

Po prvej skúške Vám pôjde od ruky, hlavne že sa mi nikdy nepokazil.
terezamaria
05.08.10,18:15
Výborné štrúdlové cesto.

1 Cera postrúhaná na hrubom strúhadle
40 dkg hladkej múky
1 vajce
14 lyžíc studenej vody

Zamiesime cesto, rozkrojíme na 3 - 4 časti, podľa toho, aké veľké štrúdle chceme mať.Vyvaľkáme, pod cesto i na cesto dáme pri vaľkaní dosť múky.Plníme plnkou podľa chuti - mak + jablká, orechy + zavárané pokrájané marhule, višne, čerešne. Môžeme plniť aj slanou plnkou, napr. udusená kyslá kapusta s udusenou na drobno pokrájanou klobásou.

Zatočíme, hlavne pozakladáme kraje cesta, aby obsah nevytekal a potrieme olejom. Tak isto sa trošku potrie olejom plech. Pečie sa pri 200 stupňoch 20 minút, až je navrchu mierne hnedkastá. Po vychladnutí sladkú posypeme prášk. cukrom.

Štrúdla je vynikajúca a vôbec sa nedá porovnať so spravenou z kúpeného cesta.
tina1
05.08.10,18:56
Výborna tekvicová polievka: http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=7181
Lubaba
08.08.10,21:32
Slávnostný rez -gaštanový,mandarinkový alebo ananásový
____________________________________________
Na vymastenom a posypanom múkou plechu upečieme
piškótu:
_____________________________________________
4 vajcia
6 polievk.lyžíc kopcom kryšt.cukru
1 dcl oleja
6 polievk.lyžíc kopcom polohrubej múky
1 lyžica kakaa
1 prášok do pečiva

Šlaháme celé vajcia s cukrom / dlho/, potom pridáme olej a nakoniec pomiešanú múku s kakaom a práškom do pečiva.
Upečené necháme na plechu a natrieme plnkou:
1 palmarín
3 lyžice prášk.cukru
1 kocka gaštanového pyré /dostať v Bille, Jednote/
2 zlaté klasy
6 dcl mlieka

Uvaríme kašu zo Zlatého klasu a mlieka, necháme vychladnúť v studenej vode, cez zimu vonku, sem-tam premiešame.

Vymiešame palmarín s práškovým cukrom a gaštanovým pyré a primiešame vychladnutú kašu. Bude to nadýchané, lebo tú kašu pridávame pomaly a šlaháme.

Navrch natrieme karamelovú šlahačku
________________________________
3 polievk.lyžice kryšt.cukru
3 dcl mlieka
2 práškové šlahačky Dr.Oetker
1 stužovač šlahačky

Cukor necháme upáliť na karamel, zalejeme vypnuté mliekom, o chvíľu zapneme a miešame, až sa to celkom stopí.Keď riadne vychladne, zamiešame 2 suché šlahačky a stužovač a šlaháme vo vysokej nádobe ručným šlahačom.

Namiesto gaštanového pyré môžete dať do plnky 1 konzervičku mandariniek/scedených/ alebo 1/2 konzervy ananásu. Potom pri mandarinkách potrebujete na vrch ešte jednu na zdobenie a ananás Vám zostane z tej pôvodnej, ktorú su použila do plnky.

Takto máte vlastne 3 druhy vynikajúceho zákusku, ktorý sa Vámi určite podarí.Ja ich striedam a ešte sa neprejedol. Až máte radi a máte džem, tak na piškótu, ešte teplú môžete natrieť, ja to tak robím.

Po prvej skúške Vám pôjde od ruky, hlavne že sa mi nikdy nepokazil.

Skutočne výborný zákusok, mám to odskúšané, robila som z gaštanového pyré.
Lubaba
08.08.10,21:38
Slávnostný rez -gaštanový,mandarinkový alebo ananásový
____________________________________________
Na vymastenom a posypanom múkou plechu upečieme
piškótu:
_____________________________________________
4 vajcia
6 polievk.lyžíc kopcom kryšt.cukru
1 dcl oleja
6 polievk.lyžíc kopcom polohrubej múky
1 lyžica kakaa
1 prášok do pečiva

Šlaháme celé vajcia s cukrom / dlho/, potom pridáme olej a nakoniec pomiešanú múku s kakaom a práškom do pečiva.
Upečené necháme na plechu a natrieme plnkou:
1 palmarín
3 lyžice prášk.cukru
1 kocka gaštanového pyré /dostať v Bille, Jednote/
2 zlaté klasy
6 dcl mlieka

Uvaríme kašu zo Zlatého klasu a mlieka, necháme vychladnúť v studenej vode, cez zimu vonku, sem-tam premiešame.

Vymiešame palmarín s práškovým cukrom a gaštanovým pyré a primiešame vychladnutú kašu. Bude to nadýchané, lebo tú kašu pridávame pomaly a šlaháme.

Navrch natrieme karamelovú šlahačku
________________________________
3 polievk.lyžice kryšt.cukru
3 dcl mlieka
2 práškové šlahačky Dr.Oetker
1 stužovač šlahačky

Cukor necháme upáliť na karamel, zalejeme vypnuté mliekom, o chvíľu zapneme a miešame, až sa to celkom stopí.Keď riadne vychladne, zamiešame 2 suché šlahačky a stužovač a šlaháme vo vysokej nádobe ručným šlahačom.

Namiesto gaštanového pyré môžete dať do plnky 1 konzervičku mandariniek/scedených/ alebo 1/2 konzervy ananásu. Potom pri mandarinkách potrebujete na vrch ešte jednu na zdobenie a ananás Vám zostane z tej pôvodnej, ktorú su použila do plnky.

Takto máte vlastne 3 druhy vynikajúceho zákusku, ktorý sa Vámi určite podarí.Ja ich striedam a ešte sa neprejedol. Až máte radi a máte džem, tak na piškótu, ešte teplú môžete natrieť, ja to tak robím.

Po prvej skúške Vám pôjde od ruky, hlavne že sa mi nikdy nepokazil.

vďaka za recept Terezka, mne sa podaril takto:
terezamaria
09.08.10,06:48
vďaka za recept Terezka, mne sa podaril takto:

Som veľmi rada, že si ho vyrobila. Je pekný, ale hlavne výborný. Občas na vrch zastrúhnem ešte čokoládu. Keď robím s mandarinkami, tak poukladám na vrch mandarinky. Povyberám tie pekné a tie potrhané a rozpadnuté dám do plnky.:):):):):)
Zvalik
09.08.10,19:56
Kamoška mi poslala tento recept na muffiny, ona ich pred tým upiekla a okoštovala som. MŇAMI MŇAM

ahojte.....ďakujem :--- za taký úžasný recept, boli bombové, len sa po nich zaprášilo... robila som ich s čučoriedkami a zajtra sa chystám robiť ich s nutelou tak uvidíme či budú tak bombovo chutiť aj teraz ... :rolleyes:
Ančika
10.08.10,12:13
S tým súhlasím. Zásadne nepoužívať žiadny bujón, veď prečo sa "krmiť" chémiou, keď máme zeleninu. Vývar zo zeleniny je lepší, chutnejší a zdravší, ako nejaký bujón.

Miesto bujónu zavarím krupicové halušky s troškou vegety a hojným množstvom posekanej petrželnovej vňate (vnúčence halušky milujú, ale neznášajú, keď petržlen pláva v polievke. Takto ich troška dobehnem:---)
Dana1
10.08.10,13:22
Výborný: Koláč z margot čokolády.

Potrebujem:
1 pohár polohrubej múky
1/2 pohára oleja
2 celé vajcia
1 prášok do pečiva
1 vanilkový cukor
1 margot (nastrúhať)
1 pohár smotany pochúťkovej

Vymiešať cesto vylejeme na vysypaný plech.

Poleva:
10 dkg smetol (palmarín)
10 dkg práš.cukor
1 žltok
1 lyžica kakaa

vymiešame nad parou a ešte teplú dáme na koláč. MŇAM
ivonka4
17.08.10,17:42
Mňamkoláč

Potrebujeme:
400 g hladkej múky
120g práškového cukru
1 Hera
½ prášku do pečiva
4 žĺtky

Plnka:
2 kg jabĺk
kryš.cukor
rozbité lieskové orechy
hrsť hrozienok
2 vanilkové cukry
škorica, ( príp.2 X škoricový cukor)

Postup:
Všetko zmiešame a vypracujeme cesto. 1/3 z neho dáme do mrazničky a 2/3 natiahneme na suchý plech.
Plnku z jabĺk natrieme na cesto, na ňu natrieme sneh z 4 bielkov , do ktorého sme pridali 4 lyžice práškového cukru.
Poslednú tretinu cesta vyberieme z mrazničky a nastrúhame na vrch koláča.
Pečieme cca 30 minút.
plada
17.08.10,17:51
Ivonka, z toho Tvojho receptu neviem, či všetky ingrediencie sú na cesto, či tam nechýba múka, vajce, aké sú tam gramáže jednotlivých surovín? Môžeš prosím upresniť? Díky
Plada
ivonka4
17.08.10,17:54
Ivonka, z toho Tvojho receptu neviem, či všetky ingrediencie sú na cesto, či tam nechýba múka, vajce, aké sú tam gramáže jednotlivých surovín? Môžeš prosím upresniť? Díky
Plada

Prepáč :) zle sa mi to uložilo , nevšimla som si. je to tam :)
Štefanka
17.08.10,18:33
:)Kysnuté záviny s detskou krupicou
Kvasok: 0,5 l mlieka, 200 g kryštálového cukru, 200 g detskej krupice, 1 droždie
Cesto: 120 g margarín, 2 PL olej, 700 g polohrubá múka, 4 žĺtky, trocha soli
Do misy dáme suroviny, pridáme vykysnutý kvasok a vypracujeme cesto. Dáme vykysnúť. Z vykysnutého cesta robíme záviny. Z uvedeného množstva urobíme 5-6 závinov. Záviny plním rôznymi plnkami - maková, orechová, pudingová. Sú výborné.
Dana1
17.08.10,18:44
Ponúkam recept na: Jablkový mriežkovník.

Potrebujeme:
500g polohrubej múky
250g stuženého tuku
250g práškového cukru
1 celé vajce, 1/2 prášku do pečiva
jablká, škoricový cukor

z múky, tuku, práškového cukru a vajca vypracujeme hladké cesto. cesto dáme na 1 hodinu do chladničky. 2/3 cesta rozvaľkáme na veľkosť plechu. pomocou valčeka prenesieme na plech. povrch potrieme nastrúhanými jablkami premiešanými so škoricovým cukrom. zo zvyšku cesta urobíme pásiky, ktoré poukladáme na vrch v tvare mriežky. pečieme vo vyhriatej rúre.

Tento koláč pečiem už dlhé roky, je v našej rodine veľmi obľúbený. na druhý deň je ešte lepší. MŇAM
ivonka4
22.08.10,16:38
Segedinsky so sojou :)

Tak niečo dietnejsie milé moje :)

Potrebujeme:
1 kg kvasenej kapusty
1 sáčok sojovych kociek
4 cibule
1 téglik kyslej smotany
čierne celé korenie, mleté korenie, červená paprika, soľ, bobkový list, vegeta

Postup:
Ako prvé si pripravíme sójové kocky. Vysypeme ich do vriacej vody, pridáme do nej soľ, vegetu a čierne mleté korenie. Varíme kým nie sú mäkké. Potom ich necháme odkvapkať. Zatiaľ si nakrájame cibuľku, ktorú rozdelíme na 1/3 a 2/3. 1/3 pekne osmažíme do sklovita, pridáme červenú papriku, sójové kocky a podlejeme vodou. Dáme štipku soli a čierneho korenia ml. Varíme kým sa nám chute nespoja a voda troštička neodparí. s 2/3 si pripravíme kapustu, cibuľku o5 osmažíme na oleji, pridáme kyslú kapustu, čierne celé korenie, bobkový list a podlejeme vodou a dusíme do mäkka. Keď je kapusta hotová pridáme do nej pripravenú zmes zo sójových kociek, dobre premiešame a necháme chvíľku povariť. Zatiaľ si dáme kyslú smotanu do väčšej misky a rozmiešame s trochou mlieka. Vmiešame pomaly do hrnca. Ako posledné zahustíme mliekom zmiešaným s hladkou múkou. Kto má rád pikant môže pridať trochu chili papriky. Povaríme kým nám nezhustne, prípadne dochutíme.

Dobrú chuť
Dana1
24.08.10,17:28
V nedeľu som piekla:
Krémeše z lístkového cesta.

potrebujeme:
lístkové cesto (ja som dala jedno 500 gramové a rozdelila som ho na polovicu. ak by bolo to malé 350 gramové treba 2ks)

upečieme 2 pláty lístkového cesta.

plnka do krémeša:
1l mlieka
1 vanilka
1 zlatý klas
2 žĺtka , 4 PL hrubej múky, 20 dkg cukru (ja som dala menej a stačilo)
sneh z 2 bielkov

varíme kašu do ktorej vmiešame sneh (niekto sneh vôbec nedáva, mne sa narobili hrčky a musela som to zachraňovať ponorným mixérom) a ešte horúci vylejeme na plát lístkového cesta. celý koláč prikryjeme druhým upečeným plátom lístkového cesta.

Mňe sa podaril takto. chutilo celej rodine a do 2 hodín ho nebolo.
pepsikova
24.08.10,17:50
..Danuš, nabudúce urob viac...aby bolo aj na ráno ku káve...
..aj ja robím takto a takýto kremšík,ibaže z dvoch lístkových ciest...
Dana1
24.08.10,18:05
No ja sa bojim, že ani to by nestačilo a ku káve by mi nezvýšilo aj tak.
Tweety
24.08.10,18:08
Dnes som robila jablkový hnetený mrežovník. Priznám sa bez mučenia, zjedla som asi 10 kusov, terazky sa naň chystá manžel, odnesiem mamke, dcére i vnučke a bude po ňom. Ešteže je syn na dovolenke.
Melnick
24.08.10,18:13
mimotemyA kedy mám začať s chudnutím ? :D:D:D
Prestaňte, lebo Vám dám zatvoriť túto tému. :D:D:D
Beztak som oslintala celé DPH priznanie.:mee:
Tweety
24.08.10,18:14
mimotemyA kedy mám začať s chudnutím ? :D:D:D
Prestaňte, lebo Vám dám zatvoriť túto tému. :D:D:D
Nechceš jeden kúsoček? Pošlem Ti.
kamoska1
24.08.10,18:51
[QUOTE=Dana1;1488343]V nedeľu som piekla:
Krémeše z lístkového cesta.
Tie kremeše musím čo najskôr vyskušať.Teda,pekne vypadajú.Už sa teším...
erzet
02.09.10,10:00
Výborný ovocný koláč
alabut
02.09.10,11:32
Hmm, nieco mi to pripomina, ale mne sa chytil koberec a coriolisova sila ma zhodila zo schodov. Fotky radsej neprikladam.
ivonka4
05.09.10,06:05
Kuracie soté


Potrebujeme:
 kuracie prsia 2 – 3 KS
 cibuľa
 paprika, paradajka (alebo lečo)
 soľ, korenie, vegeta, červené korenie, steakové korenie
 sójová omáčka, kečup
 vývar
 šampiňóny

Postup:
Na oleji si osmažíme nadrobno nakrájanú cibuľku. Keď je usmažená do sklovitá, pridáme na pásiky nakrájané kuracie prsia a necháme ich zatiahnuť. Následne pridáme nakrájané paradajky a papriku (lečo), podlejeme vývarom. Osolíme, okoreníme, pridáme steakové korenie, červenej papriky, kečup, sójovej omáčky, a šampiňóny. Necháme papriku a paradajku zmäknúť, dovtedy sa nám aj voda odparí a vznikne hustejšia omáčka.
Príloha môže byť, zemiaková placka, hranolky, ryža.
kozlíček
06.09.10,15:04
Tento recept má maličkú chybičku krásy. Kurča na kapuste potrebuje peknú prerastenú slaninku nakrájanú na plátky a pekne vedľa seba poukladanú na pekáči, na to kyslá kapusta aj so šťavou a na to uložiť posolené porcie kuriatka a tak dať zapiecť a už len dobrú chuť.
pekný víkend želám
No a keď tento recept "vyštekliť",tak doporučujem na troche oleja speniť malú cibuľku,na nej udusiť len tak na 50% cca 4Odkg pekného bôčika,pridať ho do kapusty a pokračovať ďalej v recepte tak ako píšete.Kapusta bude mať lahodnejšiu chuť.Žienky,nehodilo by sa k tomu aj také orosené?Čo vy nato?
buchač
06.09.10,15:32
Kurča na kyslej kapuste

Potrebujeme:
- 1 kurča ktoré rozporcujeme
- 0,5 kg kyslej kvasenej kapusty
- korenie na kurča

Postup
Kapustu rozložíme na pekáč. Na kapustu poukladáme nakorenené naporcované kurča. Pečieme cca hodinu a pol pri 180°C.
Príloha môžu byť varené zemiaky ale ja obľubujem aj bez prílohy, kapusta má výbornú chuť s kuriatkom.


Tento recept má maličkú chybičku krásy. Kurča na kapuste potrebuje peknú prerastenú slaninku nakrájanú na plátky a pekne vedľa seba poukladanú na pekáči, na to kyslá kapusta aj so šťavou a na to uložiť posolené porcie kuriatka a tak dať zapiecť a už len dobrú chuť.
pekný víkend želám


No a keď tento recept "vyštekliť",tak doporučujem na troche oleja speniť malú cibuľku,na nej udusiť len tak na 50% cca 4Odkg pekného bôčika,pridať ho do kapusty a pokračovať ďalej v recepte tak ako píšete.Kapusta bude mať lahodnejšiu chuť.Žienky,nehodilo by sa k tomu aj také orosené?Čo vy nato?

He ....pokúste sa dať aj zemiaky na štvrtinky alebo na hrubšie plátky pokrájané ...

Na spodok slaninka , potom kapusta , na to zemiaky a uzavrieť kapitolu mäsom ...

Inak , ja osobne robím takto len krídelká ...tzv. jednohubky vzniknú z tohoto ...;):D

Kozlíček ...a čo orosené ???....pivo , sekt , minerálku , limonádu ....:rolleyes:
ondrejvla
06.09.10,15:50
Pridám aj ja recept na chutný kukuricový šalát:
1 konzerva steriliz.kukurice, 1 cibuľka, 1,5 dl vody, 1/2 dl octu, 1 spolarin, alebo 1-2 kocky cukru, cibuľku nadrobno nakrájať, dať speniť do octovej vody
( voda, cukor, ocot) aj s kukuricou, keď prejde varom ocediť, schladiť, nakrájať 25-30 dg šunkovej salámy, 1 pochúťková smotana, 3-4 strúčiky cesnaku popučiť do smotany, pridať 1 KL horčice, 1 KL olivového oleja, trošku soli, vymiešať a zaliať kukuricou so šunkou. Nechať vychladnúť a uvidíte, že bude mať úspech.
Heni
06.09.10,15:57
He ....pokúste sa dať aj zemiaky na štvrtinky alebo na hrubšie plátky pokrájané ...

Na spodok slaninka , potom kapusta , na to zemiaky a uzavrieť kapitolu mäsom ...

Inak , ja osobne robím takto len krídelká ...tzv. jednohubky vzniknú z tohoto ...;):D

Kozlíček ...a čo orosené ???....pivo , sekt , minerálku , limonádu ....:rolleyes:

kozlíček asi myslel oroseného kozla :) ;)
jackguelina
06.09.10,17:17
Roštenka na smotane:
================
Suroviny:1kg hovädzej roštenky,500ml smotany na varenie,4väčšie mrkvy,pol
malého zeleru,1väčšia cibuľa,3 str.cesnaku,bobkový list,olej,soľ,koreniny/gri-
lovacie korenie,čierne mleté korenie,mletá rasca/
Postup:Mäso nakrájame a vyklepeme.Osolíme okoreníme koreninami a prudko opečieme na horúcom oleji.Mäso preložíme do kuchty a vo výpeku opražíme
pokrájanú cibuľu a cesnak.Všetko vlejeme do kuchty,podlejeme horúcou vo-
dou a dusíme cca 45 min.Mäso vyberieme,do kuchty dáme zeleninu a bobk.list
a dusíme 10 min.Potom bobk.list vyberieme a zmes rozmixujeme so smotanou.
Vlejeme do hrnca,pridáme mäso a krátko povaríme.Podávame s knedľou.
Recept odskúšaný mnohokrát a každému zatiaľ chutil.Vyskúšajte.
Zvalik
06.09.10,17:19
zbožňujem kyselé maso...
jackguelina
07.09.10,05:04
Ohnivé mäso /iné,ako ho podávajú v reštauráciách/
___________________________________________
Suroviny:1kg bravčové karé,cca 6 paradajok,4 väčšie papriky,1väčšia cibuľa,3
chili papričky,olej,worchesterská omáčka,kečup,soľ ,koreniny/mleté
čierne korenie,grilovacie korenie,mletá rasca/.
Postup: mäso a ostatné suroviny pokrájame na tenké rezance.V panvici /naj-
lepšie vo woku/zohrejeme olej a vložíme mäso,chvíľu opekáme,kým
nemá bielu farbu,potom pridáme soľ,koreniny,papriku a cibuľu.Chvíľu
cca 10 min. miešame a opekáme,potom oheň stíšime,panvicu prikry-
jeme a celé dusíme,kým nie je mäso mäkké a šťava trochu zahuste-
ná.Potom pridáme paradajky a dusíme,kým sa šťava nezahustí.
Nakoniec dochutíme kečupom a worchestrom.Podávame s chlebom.
Robím to takto roky a recept sa osvedčil.Dobre sa k tomuto jedlu
hodí "orosené".
jackguelina
08.09.10,10:02
Makový/allebo orechový/koláč pre začiatočníčky.
---------------------------------------------
Suroviny:na cesto:600g hl.múky,210g Hery,2 žĺtka,60gcukru,10gdroždia,2dl
mlieka.
na plnku:1,5dl mlieka,250g cukru,250g mletého maku /alebo orechov/
vanilkový cukor,citrónová kôra.
Postup:Najprv urobíme plnku-mlieko s cukrom,van.cukrom,cit.kôrou prevaríme
a potom pridáme mak.Premiešame a necháme vychladnúť.Teraz cesto:
Z mlieka,cukru,kvasníc a trochu múky urobíme kvások.Pridáme ho k os
tatným surovinám a vymiesime cesto.Rozdelíme na 3časti,rozvaľkáme
a naplníme plnkou,zakrútime a uložíme na plech.Necháme pol dňa od-
počívať.Potom natrieme žĺtkom a upečieme do zlata.
Poznámka:ja dávam všetky suroviny na plnku dupľovanú dávku-je to mňam.
JankaII
08.09.10,10:05
jacky..pol dňa odpočívať?
Tweety
08.09.10,10:06
Zrejme kuchárku,či?
jackguelina
08.09.10,10:07
Aj kuchárku ,aj cesto,ha ha .
Tweety
08.09.10,10:09
To sa mi teda páči, kysnuté nerobím, ale ten tvoj určite vyskúšam aj s tým odpočívaním.
jackguelina
08.09.10,10:14
Vyskúšaj ,tie suroviny na cesto sú tak vypočítané,že to rýchlo
vymiesiš a prestane sa lepiť na prsty.Ja ho robím roky .Teraz v nedeľu ho idem zase piecť-vnučka má narodeniny a toto si objednala.
Dana1
08.09.10,10:55
Ja kysnuté robím ale trochu inak. skúsim teraz podľa Tvojho receptu Jacky. robievam najčastejšie orechový - orechy zmiešam s cukrom (tak v pomere 200g orechov a 100 cukru cca), vysypem na cesto a pokvapkám sladkou smotanou.
jackguelina
08.09.10,11:35
Ja tiež skúsim to tvoje,vyzerá to jednoduché.
jackguelina
08.09.10,13:58
Lángoše:
_______
Suroviny:1kg polohrubej múky,500ml mlieka,250ml kyslej smotany,50g kvasníc,štipka cukru/do kvásku/1člsódy bicarbóny,soľ,olej,cesnak
Postup:Z mlieka,štipky cukru a kvasníc urobíme kvások,potom ho zmiesime s
múkou,smotanou,soľou,sódou bicarbónou a zvyšným mliekom.Vypracujeme cesto a odložíme na 1 hod.do chladničky.Z cesta vyformujeme toľko bochníč-
kov ,koľko potrebujeme a zvyšné cesto odložíme v mikroténovom sáčku do
chladničky.Môžeme ho použiť ešte do 5 dní.Bochníčky necháme kysnúť asi 20min.Potom každý prstami roztiahneme na placku a vypražíme v horúcom oleji.Nakoniec potrieme cesnakom/rozotreným so soľou/.
JankaII
08.09.10,14:09
Jacky ...v sobotu spravíím
jackguelina
08.09.10,14:13
Pochutíte si,mám to overené.Dobrú chuť.
jackguelina
12.09.10,17:15
Cestoviny so zeleninou a slnečnicovými semiačkami:
Suroviny:250g farfale/mašličky/,1cibuľa,1strúčik cesnaku,250gčerstvých šampiónov/alebo 1konzerva-200g/,1 väčšia mrkva,1 stredne veľká cuketa,2pl
masla,250ml zeleninového vývaru/môže byť z kocky/100g syra TARTARE,soľ,
biele ml.korenie,1pl posekaného tymianu/môže byť aj sušený/1 sáčok opražených slnečnicových semienok.
Postup:Cestoviny uvaríme v osolenej vode.Cibuľu,cesnak a šampióny nakrájame na drobno.Mrkvu a cuketu nastrúhame na hrubo.V panvici na masle
opražíme cibuľu,potom pridáme cesnak a šampióny.Prilejeme vývar a pridáme
syr-miešame ,kým sa syr neroztopí.Potom pridáme mrkvu a cuketu.Ochutíme
soľou,korením a tymianom a povaríme 5 minút.Na záver všetko zmiešame s cestovinami a posypeme jadierkami.
jackguelina
12.09.10,17:42
Ostré kuracie soté:
Suroviny:kuracie prsia/z jedného kurčaťa/,sterilizované šampióny/malá kon-
zerva,1ks červená paprika,1ks žltá paprika,1 malá konzerva-klíčky fazule mungo,1 zväzok červených reďkoviek,100g hrášku,soľ /cca 1,5 čl/ ,korenie
0,čl/,solamyl /2 čl+voda/3 chilli papričky,sójová omáčka.
Postup:Kuracie prsia pokrájame na tenké pásiky a na panvici opečieme zo
všetkých strán.Pridáme šampióny,klíčky,papriku,hrášok,reďkovku a chilli papričky.Pred dokončením dochutíme a zahustíme škrobovou múčkou,rozmiešanou v malom množstve vody.Podávame s ryžou,alebo cesto-
vinami.
ivonka4
19.09.10,16:40
Cesnaková pomazánka

Potrebujeme:
- tvrdý syr na strúhanie
- majonéza
- cesnak
- štipka soli

Postup:
Do nastúhaného syra dáme postupne majonézu tak, aby sme ju vedeli rozotierať. Pridáme pretlačený cesnak a štipku soli.

Je to výborné a hlavne rýchle pre nečakané návštevy, ponatierať ako jednohubky.
ivonka4
19.09.10,16:43
Tatárska omáčka domáca


Potrebujeme:
 majonéza
 stredná cibuľa 1 KS, 2-3 kyslé uhorky, polievková lyžica plnotučnej horčice
 soľ, korenie čierne mleté
 nakoniec dochutiť citrónovou šťavou alebo octom


Postup:
Na malé kúsky nakrájanú cibuľu a uhorku rozmixujeme. Pridáme horčicu, majonézu a premixujeme. Dáme soľ, korenie a na koniec dochutiť citrónovou šťavou.
Zvalik
19.09.10,16:45
Cesnaková pomazánka

Potrebujeme:
- tvrdý syr na strúhanie
- majonéza
- cesnak
- štipka soli

Postup:
Do nastúhaného syra dáme postupne majonézu tak, aby sme ju vedeli rozotierať. Pridáme pretlačený cesnak a štipku soli.

Je to výborné a hlavne rýchle pre nečakané návštevy, ponatierať ako jednohubky.
tak toto robievala ešte moja mama.... a aj ja som si ju zvykla robievať nie len keď čakáme hostí ale aj len tak keď sedíme pri telke, je to bomba pomazánka....
Heni
19.09.10,17:01
Cesnaková pomazánka

Potrebujeme:
- tvrdý syr na strúhanie
- majonéza
- cesnak
- štipka soli

Postup:
Do nastúhaného syra dáme postupne majonézu tak, aby sme ju vedeli rozotierať. Pridáme pretlačený cesnak a štipku soli.

Je to výborné a hlavne rýchle pre nečakané návštevy, ponatierať ako jednohubky.
toto je skvelá pomazánka, ja ju však nesolím, lebo zvyknem dávať tvrdý syr údený, ten je slaný dosť... niekedy do nej postrúham aj vajíčko uvarené na tvrdo, chutná je tak aj tak ;)
plada
20.09.10,05:24
Ja dávam miesto majonézy tatarskú omáčku s jogurtom, je ľahšia.
jackguelina
20.09.10,05:55
To je dobrý nápad,vyskúšam.
evaj63
20.09.10,18:02
Aj ja ju robím s tatarkou, je chutnejšia.
ivonka4
20.09.10,19:00
Mne sa zdá s tatárskou ťažká. s jogurtom súhlasím ale tatárka eeee
ivonka4
25.09.10,18:19
Bazový sirup


Potrebujeme:
 15 kvetov bazy
 8 dkg kyseliny citrónovej
 2 kg cukru
 1 ks petol (2,5g)


Postup:
V 2 l vody lúhujeme kvety bazy 24 hodín a potom scedíme z kvetov. Pridáme 2 kg cukru a petol. Nalejeme do fliaš.
lujza.j
25.09.10,18:30
Ja dávam miesto majonézy tatarskú omáčku s jogurtom, je ľahšia.
ja zase namiesto jogurtu kyslú smotanu, ale každopádne s tatarkou:)
Kvaka
25.09.10,19:12
Na dovolenke v Tunise mi veľmi chutil šalát mechouia (mešuja), denne som si ho dávala na tanier. Pýtala som sa na recept, povedali mi, že paradajky, papriky, cesnak a cibuľu upečú v rúre, nahrubo pomelú, zmiešajú s prísadami a je to.
Našla som tento recept, pripájam, vyskúšajte. Môžete piecť v trúbe, nakladaný citrón som tam nevidela, dá sa prispôsobiť tomu, čo máme.
Suroviny:
6 veľkých zrelých paradajok, 6 zelených paprík, 3 veľké strúčiky cesnaku, 2 veľké cibule, 100 g tuniaka konzervovaného v olivovom oleji, 2 steblá stonkového zeleru, šťava z 1 citróna, 1 nakladaný citrón, 1 CL lístkov koriandru, 1 CL lístkov petržlenovej vňate, soľ, 2 vajcia uvarené na tvrdo, 100 g olív bez kôstok, 2 CL na drobno nakrájaných kapár, 1 CL mletej rasce
Postup:
Umyté papriky, paradajky, olúpané cibule a cesnak grilujeme. Grilovanú zeleninu olúpeme a nakrájame na drobno. Dáme ich do šalátovej misy. Pridáme na drobno pokrájanú koriandrovú vňať, petržlenovú vňať, kapary a nakladaný citrón. Primiešame na malé kúsky nakrájaný stonkový zeler. Okoreníme soľou, mletou rascou, citrónovou šťavou a všetko dobre premiešame i s olivami. Tuniaka scedíme z oleja, rozoberieme vidličkou a uložíme na povrch šalátu. Obložíme osminkami na tvrdo uvarených vajec a ozdobíme podľa vlastnej fantázie. Podávame s Pita chlebom, bagetou alebo s čerstvým pečivom. Podávame ako prejedlo, pohostenie, ale v horúcich dňoch poslúži ako osviežujúci ľahký obed, či večera.
Zita5
25.09.10,19:13
Cesnaková pomazánka

Potrebujeme:
- tvrdý syr na strúhanie
- majonéza
- cesnak
- štipka soli

Postup:
Do nastúhaného syra dáme postupne majonézu tak, aby sme ju vedeli rozotierať. Pridáme pretlačený cesnak a štipku soli.

Je to výborné a hlavne rýchle pre nečakané návštevy, ponatierať ako jednohubky.

Výborná pomazánka , robievam ju , len pridávam k tomu aj pochúťkovú smotanu , ktorá majonézu zjemní .
Štefanka
26.09.10,08:34
Cesnaková nátierka s tvarohom
3 strúčiky cesnaku, 100 g bambína, 125 g masla, 250 g jemného tvarohu,
2 ks na tvrdo uvarené vajcia, 1 kávova lyžička vegety.
Všetko spolu dobre vymiešame. Dáme odstáť na chladne miesto.
Dana1
03.10.10,21:27
Dnes som piekla Bezpracný perník. veľmi dobrá vec.

Cesto:
2 hrnčeky hladkej múky, 1 hrnček kryštálového cukru, 1 prášok do perníka, 1 PL kakaa 1/4 hrnčeka oleja, mlieko podľa potreby (cca 1 a 1/2 hrnčeka).

tvaroh rozmiešame s cukrom, žltkom, vanielkovým cukrom a mlieko. nanesieme na cesto v tvare mriežky alebo len tak kade - tade ako ja.

ja som mala asi 180 b tvarohu a mohol byť tvarohovejší. nabudúce ked ho budem piecť kúpim viac tvarohu.

MŇAM.
Dana1
12.12.10,17:50
Keby niekto potreboval prikladám recept na MEDOVNÍKY.

30 dkg smetol, 28 dkg práškový cukor, 70 dkg hladkej múky, 4 celé vajcia, 6 PL medu, 1 KL sódy bikarbóny, 1 KL škorice.

spracovať cesto a nechť cez noc odstáť v chladničke.

Cukrová poleva: 1 bielok, 15dkg práškového cukru, 1 KL solamilu, pár kvapiek citr.šťavy. šťaháme, kým sa poleva neleskne.
osky
01.04.11,15:35
mimotemypisem mimo temy.
predstavte si,dnes som dostala na poradackej poste sukromnu spravu od ivonky24,
kde ma slovne nepekne,rucne strucne prikladne po slovensky napadla za to,ze som si dovolila podotknut,ze tu uz taka tema ako "najlepsie recepty "je.
pripada vam to normalne?

a pre teba ivonka24-mozes ma urazat kolko chces.pokusim sa na to zvyknut.......:mad:
tu mas tu svoju staru temu a pis si sem.sikovnejsi poradaci ti ju uz nasli.
a svoje slovne prejavy mozes pisat priamo do temy,ked ti pripadaju normalne.nemas sa predsa za co hanbit...ze ano???
lujza.j
01.04.11,16:41
mimotemypisem mimo temy.
predstavte si,dnes som dostala na poradackej poste sukromnu spravu od ivonky24,
kde ma slovne nepekne,rucne strucne prikladne po slovensky napadla za to,ze som si dovolila podotknut,ze tu uz taka tema ako "najlepsie recepty "je.
pripada vam to normalne?

a pre teba ivonka24-mozes ma urazat kolko chces.pokusim sa na to zvyknut.......:mad:
tu mas tu svoju staru temu a pis si sem.sikovnejsi poradaci ti ju uz nasli.
a svoje slovne prejavy mozes pisat priamo do temy,ked ti pripadaju normalne.nemas sa predsa za co hanbit...ze ano???

mimotemy nie!!!! mala si pravdu, ja som sa tiež čudovala, že zakladá novú tému.;)
erzet
11.04.11,10:06
Vajce v žemli

kaiserky
vajcia podľa počtu žemlí
parmezán, nastrúhaný
bylinky podľa chuti - petržlen, pažítka, estragón....
smotana
soľ, čierne korenie

Zohrejte trúbu na 175 C. Žemlám odkrojte vršky a spodný diel vydlabte aby vznikli "misky". Do každej nasypte trocha syra, vlejte 1vajce, pridajte smotanu, posypte bylinkami, syrom, osolte a okorente a dajte na 20-25 min zapiecť. Na posledných 10 min pridajte vršok žemle.
Po upečení nechajte pár minút stáť a papajte....

Prajem dobrú chuť :)
http://3.bp.blogspot.com/-dU_LF8Wr_tU/TZNmsOo9z_I/AAAAAAAAIJs/z3V2HwWOqdU/s200/IMG_2220.JPG
Slayer666
26.04.11,15:31
Ravioli con ricotta e spinaci in salsa di pomodoro

Jeden z najpopularnejsich juhotalianskych pokrmov, nebicko v papuli.:)

Plnka:
Spenat uvarime v osolenej vode, asi tak 200g. Poriadne ho vyzmykame, aby sme ho zbavili vody. Pridame rovnake mnozstvo syra ricotta, ktory sme tiez zbavili vody, hrst postruhaneho parmezanu, jedno vajce. Poriadne premiesane a stedro dochutime solou, ciernym korenim a muskatovym orieskom. Z tohto mnozstva pripravime tak 30 raviol.

Plnkou naplnime ravioli, na ktore mozeme pokojne pouzit cesto, ake sa pouziva na lekvarove pirohy. Uvarime.

Omacka:
Najlepsie je pouzit paradajky Roma. Su take podlhovaste, trochu mensie ako tie, na ktore sme zvyknuti. Maju lepsiu chut a su masitejsie, co je pri tejto omacke dolezite. Nic sa nestane, ak pouzijeme klasicke paradajky, akurat budeme mat vacsi odpad. Rozhodne sa vsak vyhneme konzervovanym (tu chybu som urobil) a na pretlak ani nepomyslime. Narezeme iba supku pozdlzne, poblansirujeme niekolko sekund, nasledne dame do misy so studenou vodou. Odlupneme supku, nakrajame na stvrtky, vykrojime celu stredovu cast, ktora obsahuje semena. Vyjadierkovane stvrtky narezeme pozdlzne na pasiky (tzv. julienne), ktore nasledne pokrajame, az dostaneme male kococky (tzv. brunoise). Do panvice nalejeme trosku olivoveho oleja a pridame jeden rozpuceny strucik cesnaku na kazdych pat paradajok. Restujeme na miernom ohni asi dve minuty, pridame paradajky, osolime, okorenime, restujeme este asi jednu minutu. Cesnak odstranime, pridame potrhane listy bazalky a restujeme este asi pol minuty. Pridame trochu tuheho masla, roztopime a hned odstavime.

Uvarene ravioli podavame pomiesane s paradajkovou omackou.

Roma paradajky dostat v Lidli po 500g za 1,09€. Videl som ich tiez v Tescu. Ricotta je lahky kremovy syr, ktory sa najde v kazdych lepsich potravinach. Pokial ide o parmezan, pravy parmezan je tvrdy syr Parmigiano-Reggiano a zrie 12-36 mesiacov. Mozeme pouzit aj jeho blizkeho pribuzneho, Grana Padano, ktory je o nieco lacnejsi, kedze nezrie tak dlho. Parmezan si vsak uplatnenie urcite najde, dokonca sa neoplati vyhadzovat ani tu tvrdu korku, ktora sa da zamrazit a potom pouzit do nejakej silnej polievky (napr. fazulovej alebo nejakej podobnej). Oba syry dostat v kazdych lepsich potravinach.
Slayer666
26.04.11,20:48
Spaghetti alla carbonara

Jednoducha a rychla klasika. Vo velkom hrnci nechame zovriet osolenu vodu. Postruhame asi 50g parmezanu a este ho v ruke podrvime na prasok (je to tvrdy syr, takze sa krasne rozpadava). Trochu cierneho korenia pomelieme alebo podrvime nahrubo. Jedno vajce rozslahame v miske spolu s trochou korenia, soli a dvoma stedrymi polievkovymi lyzicami parmezanu. Na velku panvicu nalejeme trochu olivoveho oleja a na miernom ohni restujeme slaninu nakrajanu na kocky (asi take mnozstvo ako na halusky) s troskou korenia. Teraz dame varit spagety, asi tak 90g. Ked su takmer al dente, pridame trochu vody, v ktorej sa varia spagety, do panvice, pridame spagety a este trochu vody. Miesame. Za staleho miesania nalejeme vajecno-syrovu zmes, miesame dalej a podla potreby pridavame spagetovu vodu, aby sa vytvorila omacka smotanovej konzistencie. Na tanier nasypeme trochu parmezanu, pridame spagety a opat posypeme parmezanom.

Co sa tyka slaniny:
V talianskom recepte sa pouziva guaciale alebo pancetta, ale kedze tie u nas nedostat, mne sa osvedcila anglicka slanina.

Co sa tyka syra:
Da sa pripravovat s parmezanom (dlhozrejucim kravskym syrom) alebo syrom Pecorino Romano, co je dlhozrejuci tvrdy ovci syr cenovo na urovni Grana Padano, alebo ich kombinaciou.

Treba si davat pozor, aby sa spagety pri vareni v panvici nerozvarili, preto ich treba vyberat, kym su este trochu tvrde.
Slayer666
27.04.11,12:41
Kung pao ťi ting

Zakladom tohto secuanskeho jedla su cili papricky osmazene v oleji, ktore dodavaju charakteristicku chut a tiez charakteristicku stiplavost. Je potrebne ich pouzit tak hrst, takze je lepsie zvolit nejaku miernejsiu odrodu a odstranit vsetky zilky a semena. Mozu sa pouzit cerstve, ako to preferuju v provincii Kuej-čou, alebo susene, ako sa to pripravuje v provincii S-čchuan. Ale bez papriciek osmazenych v oleji to nie je kung pao, iba masove kocky vo woku na cinsky sposob.

Tri velke struciky cesnaku a rovnake mnozstvo cerstveho dumbiera posekame nadrobno. Asi pat jarnych cibuliek pokrajame na kolieska, ale listovu cast nepouzijeme. Kuracie stehna alebo prsia nakrajame na male kocky (ting), asi 400g. Kurca marinujeme asi polhodinu s pol lyzickou soli, dvoma lyzickami klasickej sojovej omacky, lyzickou ryzoveho vina, jeden a pol lyzickou skrobu a troma lyzickami vody.

V osobitnej miske zmiesame prisady na omacku: tri lyzicky cukru, tristvrte lyzicky skrobu, lyzicku klasickej a lyzicku tmavej sojovej omacky, tri lyzicky ryzoveho octu, lyzicku sezamoveho octu a tri lyzicky vyvaru alebo vody.

Rozpalime wok, pridame trochu oleja a rozolejeme po stranach. Pridame papricky a smazime, nesmieme ich vsak spalit. Pridame dumbier a miesame, potom cesnak a asi tri-styri sekundy na to marinovane maso a miesame, kym nezacne stracat ruzovu farbu. Pridame cibulku, prazene arasidy a lyzicku podrveneho secuanskeho korenia, premiesame. Zamiesame omacku, aby sa rozpustil skrob, a nalejeme vo woku. Miesame, az kym omacka nezhustne a neobali maso. Ihned podavame s dusenou ryzou.

Co sa tyka prisad:
Secuanske korenie su tobolky kra rodu Zanthoxylum, ktore maju jemne citronovu pachut a v ustach a na jazyku vyvolavaju mierne trpnutie. Dost vyrazne zmiernuju palenie papriciek. Mali by ich mat v hypermarketoch ako Carrefour alebo Hypernova a tiez v Metre.

Ryzove vino sa da nahradit podobnym destilatom, napr. ginom alebo vodkou, casto sa pouziva suche sherry.

Tmavu sojovu omacku by mali mat v kazdom lepsom supermarkete, ale nie je nevyhnutna. Ryzovy ocot bezne dostat v lepsich supermarketoch, mozno vsak pouzit aj vinny ocot, ale na liehovy zabudnite.
Slayer666
21.05.11,14:10
Dve vynikajuce francuzske polievky, ktore sa urcite kazdemu hodia do repertoara. Aj ked ich priprava trva asi 2 hodiny, rozhodne nie je pracna a ani pri tom netreba velmi stat. Za tu chut to rozhodne stoji.

Soupe à l'oignon

V preklade cibulova polievka, je to nieco uplne ine a hlavne podstatne lepsie nez ta variacia cibulacky, na ktoru sme zvyknuti (mozno ste mali vacsie stastie). Recept je prastary a zrejme pochadza z Francuzska, kde sa stale pripravuje.

Budeme potrebovat asi 700g cibule pokrajanej na polkolieska. Vo velkom hrnci roztopime asi 50g masla s trochou oleja, pridame cibulu, prikryjeme, a 15 minut nechame na slabom ohni, kym trochu nezmakne. Pridame po lyzicke soli a cukru a za casteho miesania na miernom ohni restujeme, az kym cibula nie je uplne makka a nechyti velmi vyraznu, hlboku zlatu farbu, co potrva aspon 30 minut. Tymto cibula ziska chut velmi mocnu vyraznu. Pridame stedru lyzicu muky a za staleho miesania restujeme asi dve minuty. Potom odstavime, postupne vmiesavame hnedy hovadzi vyvar, asi tak dva litre. Vratime na ohen a varime este aspon 40 minut.

Polievku mozeme podavat iba tak, alebo s chlebovymi kockami, popripade jeden oblubeny sposob podavania je nasledujuci: polievku nalejeme do misiek, do kazdej pridame par kvapiek brandy, osmazene chlebove kocky, nastruhany syr gruyère alebo emental a syr zatopime.

Crème vichyssoise glacée

Je to studena porovo-zemiakova polievka, ktoru vraj vynasiel v roku 1917 jeden franzusky sefkuchar newyorskeho hotela.

Budeme potrebovat aspon tri velke pory, ktorych bielu cast pokrajame na tenke kolieska, poriadne premyjeme vodou kvoli piesku a ususime. Opat roztopime maslo a olej vo velkom hrnci a postupujeme ako v prechadzajucom recepte na cibulovu polievku, akurat nechame por chytit trochu hnedu farbu. Potom pridame asi pat zemiakov nakrajanych na kolieska, zalejeme asi 1,5 litrom vody, pridame lyzicu soli a varime aspon 40 minut. Odstavime, v mixeri alebo robotom vsetko pomixujeme, pridame 250ml slahackovej smotany a dame vychladit, alebo to mozeme jest aj teple. Zdobime posekanou pazitkou.
Slayer666
21.05.11,20:36
Mousse au chocolat

Tento recept je z knihy zvanej Mastering the Art of French Cooking od Julie Child et al., povazovanej za definitivny navod na francuzsku la cuisine bourgeoise (domaca kuchyna) a za jednu z najlepsich knih o vareni, ake boli za poslednych 100 rokov napisane. Julia Child v knihe spomina, ze so svojim timom vyskusala mnoho variacii tohto slavneho dezertu, a tento povazuje za najlepsi. Je kus pracny, ale stoji aj za dvojnasobok namahy.

Potrebujeme dva pomarance, podla moznosti sytej farby. Skrabkou na zeleninu z nich oskrabeme vsetky koru, ale iba jej oranzovu cast, lebo ta biela je horka. Pokrajame ju na julienne pasiky a varime vo vode asi 15 minut, kym nezmakne. Medzitym si pripravime sirup. Do maleho hrnca nalejeme 100ml vody a pridame 150ml cukru a dve lyzice citronovej stavy, ktora zabrani tomu, aby cukor krystalizoval. Varime, kym sirup nedosiahne asi 108°C, co spozname tak, ze ked vezmeme trochu sirupu medzi prsty a tie od seba odtiahneme, tak asi na vzdialenost 3cm sa sirup bude natahovat ako lepidlo. Potom odstavime a pridame pomarancovu koru a nechame v sirupe aspon 30 minut. V tomto sirupe nam kora vydrzi v chladnicke aj tyzdne. Potial sa da pripravit v predstihu.

Dalej potrebujeme 90g horkej cokolady a rovnake mnozstvo masla. Jednoducha umera - cim kvalitnejsia cokolada, tym lepsi dezert bude. V sklenenej miske nad horucou, avsak nevrejucou, vodou roztopime cokoladu spolu s 30ml velmi silnej kavy. Vychladime a vslahame maslo.

Dve zltka vyslahame a za staleho slahania postupne pridavame 90 ml cukru a slahame, kym krem nie je husty a pri dopade do nadoby netvori stuhu. Pridame 30ml rumu, brandy, skotskej alebo podobneho alkoholu. Julia Child pise pomarancovy liker, ja pouzivam rum. Ale ak mate nahodou Grand Marnier alebo ine pomarancove brandy, tak to ma urcite prednost. Krem je teraz podstatne riedsi. Nalejeme ho do misky, ktora je nad horucou vodou a slahame, kym nie je tiez horuci, asi 5 minut. Potom misku ponorime do studenej vody a slahame dalej, kym krem uplne nevychladne a nie je opat husty.

Do vajecno-alkoholoveho kremu vmiesame cokoladovy krem a na male kocky (brunoise) nakrajanu pomarancovu koru.

Vyslahame s malou stipkou soli dve bielka na sneh, pridame stedru lyzicu cukru a slahame, kym sneh nie je tuhsi (meringue). Stvrtinu meringue vslahame do cokoladovo-vajecneho kremu a zvysok meringue povkladame, ako ked sa robi souffle. Rozdelime do malych misticiek alebo salok a chladime aspon 2 hodiny, najlepsie cez noc.
Slayer666
25.05.11,14:44
Omeleta by mala byt lahka, krehka, mala by sa takmer rozpadavat a v ustach rozplyvat. Nie je to loksa! Kucharky, ktore radia omeletu otacat a robit niekolko minut dohneda, su odpad a mozete ich s pokojnym svedomim ihned vyhodit. Alebo pouzit ako papier na jointy, pripadne dat do zberu.

Cela priprava omelety by nemala trvat viac ako 45 sekund a ma sa robit sprudka. Vajcia poriadne premiesajte, ale neslahajte. Nesmiete panvicu preplnit. Idealne sa omeleta pripravuje z troch vajec, idealna panvica ma priemer 25cm a je relativne plytka. Masla pouzite iba tolko, kolko je potrebne na vymazanie panvice, zhruba 30g by malo stacit, asi tak na vysku 3-5mm. Mozete pouzit prepustene maslo, ak sa obavate karcinogenov. Pri nalievani vajec musi byt panvica poriadne rozohriata, takmer ako wok na pripravu cinskych jedal. Na panvici sa bude robit bez prevracania asi 45 sekund. Pri vyklopeni na tanier by sa mala pekne rozprestriet, nie iba dopadnut ako loksa.

K vajciam mozeme pridat trochu posekanej pazitky, pripadne aj estragonu, petrzlenu a trebulky, co sa nazyva omelette fines herbes, alebo vyskusajte jeden z tychto receptov:

Omelette aux champignons

Asi 60g ocistenych sampinonov nasekame nadrobno, v troche masla na malej panvici orestujeme, dochutime solou, cerstvo pomletym ciernym korenim a cerstvo postruhanym muskatovym orechom alebo kvetom, vmiesame vacsiu stipku muky a pridame takmer stamperlik slahackovej smotany. Pomiesame a ihned odstavime. Tuto zmes pridame po lyzickach k omelete, ked nalejeme vajcia do panvice.

Omelette au thon

Pripravime si beurre maître d'hôtel rozmiesanim trochy masla s posekanym petrzlenom, trochou soli a par kvapkami citronovej stavy. Rozotrieme na tanier. Poriadne stedru lyzicu tuniaka z konzervy orestujeme asi minutu spolu s trochou cesnaku a salotky alebo jarnej cibulky nadrobno, okorenime cerstvo pomletym ciernym korenim. Tuto zmes pridame po lyzickach k ometele, ako v predchadzajucom recepte. Omeletu vyklopime na tanier, na ktory sme natreli beurre maître d'hôtel, ktore sa tymto roztopi.

Obe omelety su velmi chutne, tu druhu mam o nieco radsej.
tetrisss
25.05.11,18:09
Tak vyhodit tie kucharky si viem predstavit, ale papier na jointy?, no to by bol mega joint!:D:D:D
Slayer666
26.05.11,08:33
Haríra (حريرة)

Maroko, ako pise Paula Wolfert, je krajina, ktora ma vsetky predpoklady pre velku kuchynu - bohatu zem, kde zatva je niekolkokrat do roka; je krizovatkou obchodnych ciest veducich z vychodu a z Afriky do Europy; citit v nej vplyv viacerych roznych kultur, predovsetkym Arabov, Berberov, Zidov, Francuzov; a niekolkokrat bola vyznamnym centrom rozvinutych civilizacii. Vsetko toto sa odraza na jej kuchyni, ktora patri medzi tie najpestrejsie a najrozvinutejsie na svete, spolu s takymi ako francuzska, indicka, cinska, thajska, libanonska, spanielska ci talianska.

Haríra je vydatna polievka, ktora sa tradicne je pocas postneho mesiaca ramadan, a dava sa na ohen este niekolko hodin pred vystrelmi oznacujucimi zapad slnka.

Den pred pripravou zmiesame trochu drozdia s 60ml muky a asi 2dcl vody a nechame prikryte na teplom mieste.

Namocime hrst sosovice do vody asi na 15-30 minut. Asi pol kila jahnacieho pliecka (mozeme pouzit aj hovadzie, kedze jahna u nas je drahe), nakrajame na kocky ako na gulas a vo velkom hrnci bez pridania tuku restujeme na mierne nizkom ohni asi 10 minut, kym maso nechyti hnedu farbu. Tymto maso ziska tu vyraznu chut, avsak nie je pravda, ze sa uzavrie ci zatiahne. Prave naopak, tymto maso strati trochu stavy a urcite ju bude dalsou upravou stracat uplne rovnako, ako keby sme ho nenechali zhnednut. To vsak neznamena, ze je to zbytocny krok, iba sa nespravne chape. Prebehne totiz vitana zmena, chemicka reakcia znama ako Maillardova, v dosledku ktorej ziska maso tu vyraznu chut. Je to ta ista reakcia, ktora sposobuje chut hrianky. Je tiez trochu podobna karamelizacii, hlavne vysledok je velmi podobny, akurat proces je iny.

Pridame salku zelerovej stonky nadrobno, tri mensie cervene cibule nadrobno a tri lyzice paradajkoveho pretlaku. Miesame asi 7 minut, kym cibula nechyti hnedu farbu. Teraz sa tradicne pridava smen (fermentovane maslo), ale ten u nas nedostat, tak mozeme pouzit 30g masla. Pridame tiez lyzicu soli, pol salky posekanej vnate petrzlenu a pol salky posekanej koriandrovej vnate, stipku safranu a nasledujuce koreniny: takmer lyzicku kurkumy, takmer lyzicku mleteho suseneho zazvoru, lyzicku cerstvo pomleteho cierneho korenia, pol lyzicky mletej skorice, trochu postruhaneho muskatoveho orechu a pol lyzicky mletej kubeby (korenie podobne pepru, mozeme vynechat, ak nezozenieme), miesame asi minutu. Zalejeme 3 litrami horucej vody, privedieme k varu a necistoty, ktore vyplavu na povrch, odstranime. Pridame asi 4-6 paradajok, ktore sme osupali, zbavili semien a pokrajali nadrobno, pridame tiez sosovicu a jednu konzervu ciceru. Cicer je lepsie kupovat v konzerve, lebo uvarit ho trva asi 4-5 hodin a je prakticky nemozne ho rozvarit. Cize vas to vyjde lacnejsie. Prikryte varime 1,5-2 hodiny.

Naberacku (alebo dve) polievky nalejeme do kysnuteho cesta, zamiesime, a prilejeme za staleho miesania do polievky. Miesame asi 5 minut, kym polievka nezhustne. Dochutime solou, cerstvo pomletym ciernym korenim, cukrom a citronovou stavou. Pridame este malu hrst koriandrovej a petrzlenovej vnate. Odstavime.

Tato polievka patri k jedlam, ktore su este lepsie na druhy den.
erzet
30.05.11,06:28
Bačovské rezne
Dreamka
31.05.11,07:36
Falafel sú malé vegetariánske fašírky pripravené z cíceru, vhodné pre ľuďí s vysokým cholesterolom, pretože ho neobsahujú. Jedinou nevýhodou je, že sa falafel musí fritovať v oleji. Ak používate kvalitný (slnečnicový, olivový) olej a necháte ho po fritovaní poriadne odkvapkať, dá sa toto jedlo považovať za vhodné aj pre diétnych vegetariánov. Arabský chlieb a v ňom šalát, paradajky, olivy, houmous, baklažánová nátierka, tahina a falafel chutia spolu výborne. Falafel si ľudia väčšinou dochucujú podľa vlastnej chuti. Pre kuchárov, ktorí falafel ešte nikdy nejedli udávam množstvo korenín, ktoré používame my - nebojte sa po prvých skúsenostiach experimentovať a odvoďte si vlastný recept. Dávajte si pozor na to, aby výsledná hmota (pomleté suroviny) nebola moc vlhká - hrozí totiž nebezpečenstvo, že sa Vám falafel pri fritovaní v oleji rozpadne. Ak sa Vám niečo také stane, pridajte strúhanku.

Tento recept je na 20 falafelových fašírok, na ktoré potrebujeme:



250 g cícera



1 cibuľu



3-5 strúčikov cesnaku



1 viazaničku zelenej petržlenovej vňate



2 vajcia



5 kopcovitých polievkových lyžíc strúhanky



soľ



polovičku čajovej lyžičky mletého čierneho korenia



polovičku čajovej lyžičky kumínu (mletej egyptskej rasce)



polovičku čajovej lyžičky mletého (strúhaného) muškátového orieška



polovičku čajovej lyžičky lyžička cayenského korenia (ak ho nemáte použite mletú červenú papriku)
olej na vyprážanie



Cícer namočíme cez noc do veľkého množstva vody (cícer zväčší svoj objem až trojnásobne). Na druhý deň ho trením v dlaniach ošúpeme a šupky odstránime.

Takto očistený surový cícer zomelieme spolu s cibuľou, cesnakom a petržlenovou vňaťou. Osolíme, okoreníme, pridáme vajcia a strúhanku, dobre premiešame a necháme aspoň hodinu stáť.

V dlaniach sformujeme malé fašírky s priemerom asi 2 cm, ktoré prážíme 3 až 4 minúty do hneda a chrumkava ponorené v horúcom oleji (najlepšie vo fritovacom hrnci).

Falafel necháme poriadne odkvapkať od oleja a konzumujeme ho teplý alebo studený.

Podávame ho s jogurtovými šalátmi, cícerovým pyré (hommosom) či baklažánovým "mutabal". Originálne sa podáva roztlačený v arabskom chlebe, dochutený pokrájanými paradajkami, kyslou uhorkou a poliaty tahínovou omáčkou.
osky
31.05.11,15:42
Haríra (حريرة)

Maroko, ako pise Paula Wolfert, je krajina, ktora ma vsetky predpoklady pre velku kuchynu - bohatu zem, kde zatva je niekolkokrat do roka; je krizovatkou obchodnych ciest veducich z vychodu a z Afriky do Europy; citit v nej vplyv viacerych roznych kultur, predovsetkym Arabov, Berberov, Zidov, Francuzov; a niekolkokrat bola vyznamnym centrom rozvinutych civilizacii. Vsetko toto sa odraza na jej kuchyni, ktora patri medzi tie najpestrejsie a najrozvinutejsie na svete, spolu s takymi ako francuzska, indicka, cinska, thajska, libanonska, spanielska ci talianska.

Haríra je vydatna polievka, ktora sa tradicne je pocas postneho mesiaca ramadan, a dava sa na ohen este niekolko hodin pred vystrelmi oznacujucimi zapad slnka.

Den pred pripravou zmiesame trochu drozdia s 60ml muky a asi 2dcl vody a nechame prikryte na teplom mieste.

Namocime hrst sosovice do vody asi na 15-30 minut. Asi pol kila jahnacieho pliecka (mozeme pouzit aj hovadzie, kedze jahna u nas je drahe), nakrajame na kocky ako na gulas a vo velkom hrnci bez pridania tuku restujeme na mierne nizkom ohni asi 10 minut, kym maso nechyti hnedu farbu. Tymto maso ziska tu vyraznu chut, avsak nie je pravda, ze sa uzavrie ci zatiahne. Prave naopak, tymto maso strati trochu stavy a urcite ju bude dalsou upravou stracat uplne rovnako, ako keby sme ho nenechali zhnednut. To vsak neznamena, ze je to zbytocny krok, iba sa nespravne chape. Prebehne totiz vitana zmena, chemicka reakcia znama ako Maillardova, v dosledku ktorej ziska maso tu vyraznu chut. Je to ta ista reakcia, ktora sposobuje chut hrianky. Je tiez trochu podobna karamelizacii, hlavne vysledok je velmi podobny, akurat proces je iny.

Pridame salku zelerovej stonky nadrobno, tri mensie cervene cibule nadrobno a tri lyzice paradajkoveho pretlaku. Miesame asi 7 minut, kym cibula nechyti hnedu farbu. Teraz sa tradicne pridava smen (fermentovane maslo), ale ten u nas nedostat, tak mozeme pouzit 30g masla. Pridame tiez lyzicu soli, pol salky posekanej vnate petrzlenu a pol salky posekanej koriandrovej vnate, stipku safranu a nasledujuce koreniny: takmer lyzicku kurkumy, takmer lyzicku mleteho suseneho zazvoru, lyzicku cerstvo pomleteho cierneho korenia, pol lyzicky mletej skorice, trochu postruhaneho muskatoveho orechu a pol lyzicky mletej kubeby (korenie podobne pepru, mozeme vynechat, ak nezozenieme), miesame asi minutu. Zalejeme 3 litrami horucej vody, privedieme k varu a necistoty, ktore vyplavu na povrch, odstranime. Pridame asi 4-6 paradajok, ktore sme osupali, zbavili semien a pokrajali nadrobno, pridame tiez sosovicu a jednu konzervu ciceru. Cicer je lepsie kupovat v konzerve, lebo uvarit ho trva asi 4-5 hodin a je prakticky nemozne ho rozvarit. Cize vas to vyjde lacnejsie. Prikryte varime 1,5-2 hodiny.

Naberacku (alebo dve) polievky nalejeme do kysnuteho cesta, zamiesime, a prilejeme za staleho miesania do polievky. Miesame asi 5 minut, kym polievka nezhustne. Dochutime solou, cerstvo pomletym ciernym korenim, cukrom a citronovou stavou. Pridame este malu hrst koriandrovej a petrzlenovej vnate. Odstavime.

Tato polievka patri k jedlam, ktore su este lepsie na druhy den.

tuto polievku osobne poznam.mam v taliansku marockeho priatela....je ozaj vyborna.vdaka za recept,lebo ten som akosi nestihla odkukat.;)
polievka je velmi syta a chuti vyborne s bielym pecivom.
Slayer666
01.06.11,18:45
Kuchyna druhej najludnatejsej krajiny na svete, patriaca k tym najvyraznejsim a najosobitejsim na svete, je u nas akosi neznama. Jedinu vynimku tvori kari korenie, ktore nema s indickou kuchynou vela spolocne a keby Indovia do kazdeho jedla pridavali ten hnusny zlty prasok, asi by vsetky ich jedla chutili rovnako, nie? Ja by som navrhoval ho vyhodit spolu s tymi grcmi ako ''korenie na kura'', ''korenie na rybu'', ''korenie na spagety'' atd. Preco by pre rany Kristove malo kazde kura, kazda ryba ci kazde spagety chutit rovnako???
Osobita chut indickych jedal sa dosahuje vyvazenou kombinaciou byliniek a korenin, avsak jetnotlivych, nie zmesi.

__________________________________________________ ________________

Hajdarábáske birjáni

Birjani je maso s ryzou a inymi prisadami dusene vo velkom kotli vynajdene pocas mogulskej ery (16. az 19. storocie). Hajdarabad je dnes patmilionove vnutrozemske mesto na juhovychode krajiny a tiez bol autonomnou oblastou Mogulskej rise a britskej Indie, miestny monarcha sa po vyhlaseni nezavislosti odmietol pripojit k Indickej unii, az bol indickou armadou zosadeny. Toto slavnostne birjani sa autenticky pripravuje z kozieho masa, ale existuje verzia s kuracim masom.

Potrebujeme asi 800g kuracieho masa bez koze, kosti mozu byt. Nasekame ho na mensie kusky (napr. ak mame cele stehna, rozdelime na horne a dolne). Dame do misky, pridame asi 250ml husteho greckeho jugurtu (ak pouzijeme normalny, treba ho najprv precedit), malu hrst maty a koriandrovej vnate, malu hrst karamelizovanej cibule (je dobre ju nechat odkvapkat od oleja), jednu pokrajanu zelenu cili papricku, pol lyzicky garam masala (pozri nizsie) a pol lyzicky mleteho zeleneho kardamomu, stedru lyzicku cesnakovo-zazvorovej pasty, pol lyzicky kurkumy, lyzicku az dve mleteho cili, aspon 5 lyzic prepusteneho masla, dochutime este solou a citronovou stavou (opatrne s nou!). Vsetko premiesame a nechame aspon hodinu prikryte. Potom ho dame na spodok velkeho hrnca.

V malej salke pomlatime trochu safranu a zalejeme trochou horuceho mlieka.

Basmati ryzu premyjeme a namocime do vody na asi 20 minut. Do osobitneho hrnca nalejeme vodu, hodime tam asi lyzicku rascovca cierneho a dostatok soli. Do vreckovky alebo satky dame dva cierne kardamomy, tri zelene kardamomy, jednu skoricu, bobkovy list, trochu klincekov, cierneho korenia. Zaviazeme a vlozime do hrnca. Privedieme k varu, vlozime ryzu a varime asi kym nie je do polovice hotova. Toto je jedina tazsia cast postupu.

Polovicu ryze deravou naberackou vyberieme a navrstvime na maso. Posypeme trochou garam masala a mletym zelenym kardamomom, pridame mini hrst posekanej koriandrovej vnate, rovnake mnozstvo karamelizovanej cibule. Prikryjeme zvyskom ryze a na nu pridame opat cibulu, kardamom a garam masala, a tentoraz aj ten safran s mliekom a aspon 7 lyzic prepusteneho masla.

Akymkolvek cestom prilepime pokrievku k hrncu a varime pat minut na prudkom, potom asi 15 minut na miernom a este 10 minut na najslabsom.

__________________________________________________ _________________

Chicken tikka

Je to vlastne indicke BBQ. Na panvici rozohrejeme olej, mozeme pridat ajwain (drsnoplodku), ak mame, ale nemusi byt. Zabrani plynatosti. Pridame asi tri lyzice cicerovej muky (proste pomlety cicer) a urobime zaprazku (pozor, nespalte to). Asi 400g kuracich prs nakrajame na kocky, pridame asi 150ml jogurtu, lyzicu cesnakovo-zazvorovej pasty, mlete cili (alebo cervenu papriku aspon lyzicku), pol lyzicky kurkumy, lyzicku garam masala, pripravenu zaprazku, citronovu stavu a sol a vsetko zalejeme horcicnym olejom (pouzijeme obycajny slnecnicovy, ak nemame), asi troma lyzicami. Nechame asi 5 hodin prikryte v chladnicke a potom pri 200°C pecieme na spilkach, kym nie je hotove.

Chicken tikka masala

Asi najznamejsie indicke jedlo, toto kari pravdepodobne pochadza z hlavneho mesta krajiny.

Asi 60g kesu namocime do vriacej vody na 15 minut, potom v mixeri rozmixujeme na jemnu kasu, pridame len tolko vody, kolko je treba.

Nalejeme trochu oleja do panvice, pridame trochu rascovca rimskeho, dva cierne kardamomy a tri zelene, skoricu a bobkovy list, chvilu pomaly restujeme, potom pridame dve mensie cibule nadrobno a pomaly restujeme dohneda. Pridame lyzicu cesnakovo-zazvorovej pasty a chvilu restujeme, potom pridame asi tri mensie paradajky nadrobno a restujeme, kym nie su takmer na kasu. Pridame dve kopcovite lyzicky mleteho koriandra a tiez mlete cili alebo papriku, aspon lyzicku. Chvilu restujeme, pridame kesu pastu a opat restujeme asi minutu ci dve. Pridame kuracie kocky z predchadzajuceho receptu a trochu vody, aby sme vytvorili omacku. Dalej varime asi 5 minut, potom pridame asi 120 ml smotany a posekanu koriandrovu vnat. Dochutime solou, citronovou stavou a garam masala. Podavame s arabskym chlebom alebo ryzou basmati (prepustene maslo roztopime na dve hrnca, pridame ryzu, rovnake mnostvo vody na objem a sol a privedieme k varu, nastavime na najslabsie, priryjeme a varime, kym nie je makka).

__________________________________________________ ________________

Korma

Asi 70g kesu namocime vo vriacej vode na 15 minut, trochu safranu potlcieme a zalejeme trochou horuceho mlieka. Asi 700g kuracich prs narezeme na vacsie kocky, pridame do misky spolu s 150ml greckeho jogurtu, 3 lyzickami cicerovej muky, 4 lyzickami cesnakovo-zazvorovej pasty, posolime, pomiesame a nechame prikryte v chladnicke asi 5 hodin. V hrnci roztopime asi 50g prepusteneho masla, pridame 5 strucikov zeleneho kardamomu (treba trochu popucit, nech sa aroma zo semien dostane von), 4 klinceky, 1 skoricu a chvilu pomaly restujeme, potom pridame jednu velku cibulu nadrobno a restujeme, kym nie je makka. Pridame 2 lyzicky mleteho koriandra a pol lyzicky mletej cervenej papriky alebo cili. Premiesame, pridame marinadovane kura a restujeme na mierne silnom ohni, kym strati ruzovu farbu. Pridame asi 150ml teplej vody, prikryjeme a dusime 15 minut. Kesu s trochou vody pomixujeme na kasu a zmiesame s 150ml slahackovej smotany. Pridame do hrnca a odkryte varime asi 5 minut. Pridame jednu zelenu cili papricku nadrobno a safran s mliekom. Na slabom ohni miesame, kym omacka nezhustne, asi 3 minuty. Pridame pol lyzicky garam masala a posolime. Podavame s ryzou basmati.

__________________________________________________ _______________

Garam masala je najpouzivanejsia zmes korenia, ktora sa pouziva len v malom mnozstve hlavne ku koncu varenia. Jednu skoricu, asi 7 zelenych kardamomov a 4 cierne, lyzicu koriandru, lyzicku rascovca rimskeho, jeden muskatovy orech, 4 klinceky, 10 bobul cierneho korenia a bobkovy list na slabom ohni prazime par minut, kym korenia nezacnu pustat oleje. Potom vsetko hned pomelieme a skladujeme vo vzduchotesnej nadobe.

Vsetky koreniny okrem rascovca cierneho sa daju objednat tu:
http://obchodik.com/
Zeleny kardamom vsak bezne dostat v lepsich potravinach, takisto rascovec rimsky a cierny kardamom sa v tomto pripade da vynechat.
katalóg
01.06.11,19:59
Ďakujem ti za dnešný skvelý výber a ocenila by som, ak by to bolo niekedy možné a mal by si chuť, priložiť ešte nejaké výborné indické placky, kde by bol základ z pohánkovej múky, cícerovej a pod.
katalóg
01.06.11,20:05
Svokra žiaľ iba raz uvarila jedlo pozostávajúce z ryže, kuracieho mäsa, menšieho množstva potrhaných kelových listov, citrónu a určite nejakého menej výrazného korenia. Nad očakávanie výborná kombinácia. Recept dostala od cestovateľa.
Nepoznáte ho náhodou niekto?
Slayer666
02.06.11,07:49
Svokra žiaľ iba raz uvarila jedlo pozostávajúce z ryže, kuracieho mäsa, menšieho množstva potrhaných kelových listov, citrónu a určite nejakého menej výrazného korenia. Nad očakávanie výborná kombinácia. Recept dostala od cestovateľa.
Nepoznáte ho náhodou niekto?

Vyzera to ako nejaky pulao (znamy u nas aj ako pilaf ci plov), ale este som o kombinacii s kelom nepocul. Mozno islo o nejaky iny druh kapusty a kel sa pouzil ako nahrada. O indickej kuchyni toho zatial vela neviem, len par receptov, co sa mi podarilo zohnat. Teda nie je problem dostat sa k vacsiemu mnozstvu, ale treba to najprv vyskusat (a nedam sem predsa recept na nieco, co som neskusal) a tiez je casto tazke zohnat naozaj dobry recept. Vzdy clovek objavi nejake to tajomstvo, ktore mu vacsina kucharskych knih nepovie. Asi je to sposobene tym, ze indicke zeny rovnako ako tie moslimske donedavna nemali moznost nikde pracovat a toto bol asi jediny zdroj akejsi hrdosti pre ne, tak si svoje tajomstva strazia. Takze jedina moznost je hrabat sa v starych priruckach pre sefkucharov sultanov (mam taku jednu zo 16. storocia z Indie, ale este som sa do nej nepustil, lebo je to len text a text bez odsekov, bez nadpisov a o tych veciach ako zoznam prisad ci obrazok, niezeby som po nich tuzil, ani nehovorim), alebo sa mi mozno postasti najst nejaku lepsiu knihu.

Inak knihy je dobre objednavat tu, ak anglictina nie je problem:
http://www.bookdepository.co.uk/
Siroky sortiment, dobre ceny (treba aj sledovat zlavy, niekedy su aj viac ako 40%), a postovne zadarmo.
Marína
06.06.11,17:55
časť citátu:

Dve vynikajuce francuzske polievky, ktore sa urcite kazdemu hodia do repertoara. Aj ked ich priprava trva asi 2 hodiny, rozhodne nie je pracna a ani pri tom netreba velmi stat. Za tu chut to rozhodne stoji.

Soupe à l'oignon

V preklade cibulova polievka, je to nieco uplne ine a hlavne podstatne lepsie nez ta variacia cibulacky, na ktoru sme zvyknuti (mozno ste mali vacsie stastie). Recept je prastary a zrejme pochadza z Francuzska, kde sa stale pripravuje.

Budeme potrebovat asi 700g cibule pokrajanej na polkolieska. Vo velkom hrnci roztopime asi 50g masla s trochou oleja, pridame cibulu, prikryjeme, a 15 minut nechame na slabom ohni, kym trochu nezmakne. Pridame po lyzicke soli a cukru a za casteho miesania na miernom ohni restujeme, az kym cibula nie je uplne makka a nechyti velmi vyraznu, hlboku zlatu farbu, co potrva aspon 30 minut. Tymto cibula ziska chut velmi mocnu vyraznu. Pridame stedru lyzicu muky a za staleho miesania restujeme asi dve minuty. Potom odstavime, postupne vmiesavame hnedy hovadzi vyvar, asi tak dva litre. Vratime na ohen a varime este aspon 40 minut.

Polievku mozeme podavat iba tak, alebo s chlebovymi kockami, popripade jeden oblubeny sposob podavania je nasledujuci: polievku nalejeme do misiek, do kazdej pridame par kvapiek brandy, osmazene chlebove kocky, nastruhany syr gruyère alebo emental a syr zatopime.

Osobne túto polievku podávam tak, že v rúre na suchom pekáči upečiem plátky chleba do stvrdnutia, každý z nich vložím do misky alebo taniera, pokryjem plátkami syra a zalejem horúcou polievkou. Keď chlieb zmäkne, lyžicou sa z neho dobre "ujedá".
Veľkosť plátkov chleba volím podľa dna misky, či taniera, pre manžela aj užšie plátky, ktorými obložím bok misky.
Slayer666
15.06.11,13:11
Crêpes Suzette

Uplne genialne dezertne palacinky a asi jeden z najznamejsich dezertov na svete.

Pripravime si palacinkove cesto. Nic zvlastne - mlieko, muka (asi 100g na 300ml mlieka), sol, cukor podla chuti a asi jedno vajce na 100g muky. Ak pridame aj slusne mnozstvo masla, nebude potrebne panvicu vymastit. Cesto nechame aspon 30 minut stat a potom pripravime palacinky. Myslim, ze to kazdy ovlada, takze sa tym nebudeme zdrzovat.

Na omacku pre asi 4-6 palaciniek si pripravime 150ml cerstvej pomarancovej stavy a nastruhanu koru jedneho pomaranca, 100g cukru, asi 40g masla a jeden citron. A tiez nejake pomarancove brandy, co je Cognac alebo Armagnac s pomarancovym destilatom, najznamejsi je Grand Marnier, ja som mal Coeur de Comté. Mohlo by to fungovat aj s obycajnym brandy alebo whiskey ci rumom, ale nerucim za to.

Na panvicu dame cukor a trochu citronovej stavy (a pripadne aj vody, ale citronova stava musi byt), zapneme na najslabsie a miesame, kym sa cukor nerozpusti. Pridame maslo a na miernom ohni miesame niekolko minut, kym nezacne karamelizovat. Pridame pomarancovu stavu a koru, premiesame a nechame redukovat, kym omacka nie je husta, potom pridame asi 70ml brandy a pripadne este dochutime citronovou stavou a opat nechame redukovat, kym nezhustne. Ihned odstavime. Niekto to brandy po naliati zapali a flambuje, to som este neskusal.

Palacinky po jednej namocime z oboch stran do omacky a prehneme dvakrat napoly, az dostaneme trojuholnik. Polejeme ich zvysnou omackou. Dobru chut!
alabut
15.06.11,13:29
O chvilu zacnu maliny. Skusim to s nimi.
erzet
29.06.11,09:51
osky
29.06.11,16:05
Vraj si po tomto oblížete prsty.
http://ozene.zoznam.sk/cl/10181/257182/Sparglovy-krem---pochutka--po-ktorej-si-oblizete-prsty-
Ja asi nie.

mnam,ved je to kremova sparglova polievocka,v rakusku velmi dobre znama.
az na tie prepelicie vajcia-nepoznam.
a chuti vyborne s crutonmi,alebo aj bielym nasucho opecenym pecivom.
evuš
30.06.11,11:35
mnam,ved je to kremova sparglova polievocka,v rakusku velmi dobre znama.
az na tie prepelicie vajcia-nepoznam.
a chuti vyborne s crutonmi,alebo aj bielym nasucho opecenym pecivom.

trošku mimotemy
Osky prepeličie vajcia sú od japonských prepelíc, neobsahujú zlý cholesterol, sú dobré na mnohé neduhy - anémia, astma, nádorové ochorenia...

http://www.minifarma.sk/minivajicka/

http://www.agroporadenstvo.sk/zv/pdf/vuzv2-14.pdf

http://www.agroporadenstvo.sk/zv/pdf/vuzv2-13.pdf


My chováme prepelice asi 5 rokov, deťom sa zlepšil krvný obraz, sú chutnejšie ako slepačie, vyzerajú výborne na obložených misách či ako jednohubky, aj keď zješ väčšie množstvo nebude Ti zle..... a sú z toho krásne mini voľské očičká :D;):)
Slayer666
30.06.11,18:40
Dostat vlastne u nas niekde aj ine vajcia ako slepacie? Kacacie alebo prepelicie ci nejake ine?
pasuliatko
30.06.11,20:17
ehm na bryndzové pirohy by sa tu recept našiel? :)
a musia tam byť staré zemiaky,že...
Slayer666
01.08.11,08:51
Gratin dauphinois

Nikdy som nemal rad tzv. francuzske zemiaky. Suche, neslane, nechapal som, co na tom ludia vidia. Ani teraz to nechapem, ale pochopil som aspon to, v com bola chyba. Prilis vela veci. A uplne zbytocne.

Skuste to tak, ako to pripravuju vo francuzskych Alpach, v regione Dauphiné. Je to o tolko lepsie! Potrebujete len zemiaky (pravdaze), cesnak, smotanu, mlieko, sol, cierne korenie, muskatovy orech a maslo. Najlepsie je pouzit tie zemiaky, ktore nie su take mucne a nerozvaria sa. Nakrajajte ich na tenke kolieska.

Nadoba je tiez dolezita. Musi byt relativne plytka, najlepsie zo skla alebo terakoty, ak to znesie. Nadobu vytrite maslom, pridajte trochu nadrobno posekaneho cesnaku, ale naozaj iba trochu (napr. na 0,5kg zemiakov by pol strucika malo stacit). Pomelte si cierne korenie. Je to jednoduche jedlo a jednoduche jedlo vynikne vtedy, ked si dame zalezat na detailoch, ako napr. teraz to cerstvo pomlete korenie.

Poukladajte prvu vrstvu, posolte a popeprite. Toto je velmi dolezite! Kazdu vrstvu je nutne dochutit. Pokracujte takto dalej a dochutte aj tu poslednu. V nejakej miske zmiesajte slahackovu smotanu s mliekom, dochutte muskatovym orechom a nalejte na zemiaky. Tej smotany tu ide celkom dost, ale vrchna vrstva zemiakov by mala trochu trcat. Pridajte este navrch par lupienkov masla. Teraz uz iba ostava vlozit do rury predhriatej na 180°C a nechat to tam, kym sa nevytvori hneda korka, co potrva asi hodinu.

Voilà! Zemiaky maju chut, nie su iba rozmocene vo vode. Smotana, ktora ma teraz tu uzasnu syrovo-cesnakovu prichut, ich krasne zvlacnila a obalila. No a samozrejme ta korka.
Slayer666
01.08.11,08:57
Spaghetti alla carbonara

Jednoducha a rychla klasika. Vo velkom hrnci nechame zovriet osolenu vodu. Postruhame asi 50g parmezanu a este ho v ruke podrvime na prasok (je to tvrdy syr, takze sa krasne rozpadava). Trochu cierneho korenia pomelieme alebo podrvime nahrubo. Jedno vajce rozslahame v miske spolu s trochou korenia, soli a dvoma stedrymi polievkovymi lyzicami parmezanu. Na velku panvicu nalejeme trochu olivoveho oleja a na miernom ohni restujeme slaninu nakrajanu na kocky (asi take mnozstvo ako na halusky) s troskou korenia. Teraz dame varit spagety, asi tak 90g. Ked su takmer al dente, pridame trochu vody, v ktorej sa varia spagety, do panvice, pridame spagety a este trochu vody. Miesame. Za staleho miesania nalejeme vajecno-syrovu zmes, miesame dalej a podla potreby pridavame spagetovu vodu, aby sa vytvorila omacka smotanovej konzistencie. Na tanier nasypeme trochu parmezanu, pridame spagety a opat posypeme parmezanom.

Co sa tyka slaniny:
V talianskom recepte sa pouziva guaciale alebo pancetta, ale kedze tie u nas nedostat, mne sa osvedcila anglicka slanina.

Co sa tyka syra:
Da sa pripravovat s parmezanom (dlhozrejucim kravskym syrom) alebo syrom Pecorino Romano, co je dlhozrejuci tvrdy ovci syr cenovo na urovni Grana Padano, alebo ich kombinaciou.

Treba si davat pozor, aby sa spagety pri vareni v panvici nerozvarili, preto ich treba vyberat, kym su este trochu tvrde.

Oprava: parmezan nie je vhodny syr na toto, pouzite iba pecorino.
Slayer666
01.08.11,09:38
Tarte Tatin

Podobne ako gratin dauphinois dokonala ukazka francuzskej geniality. Hovori sa, ze pred asi 200 rokmi jedna zo sestier Tatinovych, ktore vlastnili mali hotel niekde v strednom Francuzsku, bola jedneho dna prepracovana a ked pripravovala tradicny jablkovy kolac, nechala jablka pridlho varit s cukrom na masle, az sa vytvoril karamel. Tak ju napadlo, ze to prikryje cestom a da zapiect. A tak omylom vznikol jeden z najlepsich dezertov na svete.

Potrebujeme asi 1kg jablk, najlepsie asi Golden Delicious, ktore rozstvrtime a odstranime supku a stred. Do okruhlej nadoby s priemerom asi 25cm dame 100g masla, roztopime, pridame asi 250g cukru, trochu citronovej stavy, poukladame jablka a nechame na mierne silnom ohni 20-30 minut, kym pena nie je hnedej farby a pri ponoreni varechy do karamelu ten netvrdne na vzduchu. Ihned odstavime, prikryjeme listkovym cestom a dame do rury predhriatej na 200°C piect asi na 20-30 minut, kym cesto nie je pekne hnede.

Po vybrati z rury nechame niekolko minut vychladnut, ale nie prilis, potom prikryjeme velkym tanierom a preklopime nan ten kolac. Mozete si pomoct uterakom alebo nejak inac, lebo hrozia popeleniny, ak sa vam to nepodari prevratit. Podavame teple. Kombinacii karamelu a jablk nikto neodola, za to rucim.
rdb
04.08.11,15:30
toto je jedn z mojich naoblubenejsich kolacov.
KATA50
08.08.11,19:06
ehm na bryndzové pirohy by sa tu recept našiel? :)
a musia tam byť staré zemiaky,že...
Skúste tento recept na pirohy plnené bryndzovou plnkou. A staré zemiaky, nemusia tam byť:-))

http://varecha.pravda.sk/recepty/odpalovane-cesto-na-pirohy-fotorecept/17906-recept.html
CherryAnn
12.08.11,21:12
No ako tu tak vidím tú tikkalu, tak by ma zaujímalo, či niekto má aj domáci recept na Vindaloo a Phall, to sú moje zamilované jedlá :)

A ja teda pridám aspoň jeden recept na jednoduchú sladkosť - deti ju milujú :) nie je môj, kopírujem odtiaľto: http://www.frigomat.cz/poradime/recepty/dezert-zakysane-smetany-chuti-pistacii/ (sú tam aj iné zaujímavé recepty na sladkosti, ako som už písala inde)

takže:
Dezert ze zakysané smetany s chutí pistácií
Ingredience:


200 g piškotového korpusu

Náplň:


300 g zakysané smetany
200 ml smetany ke šlehání
100 g moučkového cukru
30 g nastrouhaných pistácií nebo pistáciová pasta
20 g želatiny
80 g vody do želatiny

Dohotovení:


Cukrová vajíčka na ozdobu

Postup přípravy:

Tvořítka vyložíme korpusem. Zakysanou smetanu smícháme s cukrem, vanilkovým cukrem a pistáciemi. Želatinu namočíme do studené vody a necháme nabobtnat, pak zahřejeme téměř k bodu varu a horkou ji vlijeme do připravené náplně. Nakonec vmícháme vyšlehanou šlehačku. Hotovou náplň rozetřeme do tvořítek a necháme ztuhnout. Po ztuhnutí nakrájíme na řezy a ozdobíme cukrovými vajíčky.


Ja som tie pistácie normálne rozsekala v mixéri - vajíčka som nedávala, ale poliala som to čokoládovým toppingom - no decká čo prišli na návštevu sa išli posekať :):)
erzet
13.08.11,05:00
Nerozumiem tej časti o "tvorítkach". "Co tým chtěl básnik říci?" Čo sú vykrajovače? Aké veľké? Sú to normálne z obchodu srdiečka, kolieska...? Ak sú také, nevytečie to zospodu?
CherryAnn
14.08.11,20:51
Erzet, ja som to robila normálne v tortovej forme, okrúhlej, teflónovej - s dnom, na to dáš korpus a naleješ na korpus ten zvyšok, čo má stuhnúť. Vykrajovačmi tiež neviem, čo chcel básnik povedať, ja som to normálne rozkrájala ako tortu :) Ak sa pozrieš na tú stránku a výjdeš o jednu podstránku vyššie, kde sú ostatné recepty, nájdeš tam pri názve dezertu aj obrázok, bohužiaľ iba maličký.