Miska4
19.07.10,22:11
Zdravím všetkých,
vedel by mi niekto poradiť ohľadom toho, keď sa zmení vlastník bytu, a to konkrétne syn odkúpil od mamy byt, musí sa (je to povinné) nahlásiť zmenu vlastníka bytu (čo sa týka nájmu, elektriny, plynu a vody)? alebo to môže ostať napísané na pôvodného vlastníka, teda v tomto prípade na meno mamy, aby to aj naďalej platila, ak sa tak dohodnú?
Mňa len zaujíma, či je to povinnosť nahlasovať to alebo netreba, ak ani jedna strana nechce, aby sa to menilo.
Ďakujem.
Mária27
20.07.10,07:12
Ja nevidím dôvod, prečo to neurobiť. Skôr opačne - ak by mu nechceli vyplatiť preplatok (mamy by nebolo), ak by narobil dlhy (naháňali by mamu) ... Elektrikári a plynári problém nerobili, zmenili to cez telefón či email. Vodári chceli, aby sa šlo nahlásiť zmenu osobne kdesi do zapadákova - tak majú problém (zomrelého odberateľa).
Chobot
20.07.10,09:10
Zdravím všetkých,
vedel by mi niekto poradiť ohľadom toho, keď sa zmení vlastník bytu, a to konkrétne syn odkúpil od mamy byt, musí sa (je to povinné) nahlásiť zmenu vlastníka bytu (čo sa týka nájmu, elektriny, plynu a vody)? alebo to môže ostať napísané na pôvodného vlastníka, teda v tomto prípade na meno mamy, aby to aj naďalej platila, ak sa tak dohodnú?
Mňa len zaujíma, či je to povinnosť nahlasovať to alebo netreba, ak ani jedna strana nechce, aby sa to menilo.
Ďakujem.

Niečo treba prehlásiť, niečo nie.

U správcu treba nahlásiť nového vlastníka bytu, rovnako aj na miestnom úrade kvôli dani z nehnuteľnosti treba ohlásiť zmenu daňovej povinnosti.

Ostatné je na dohode medzi vlastníkom a nájomcom. Energie (plyn, elektrina) napr. môže mať užívateľ bytu nahlásené na seba, pričom vlastníkom bytu môže byť niekto iný.

Voda býva súčasťou správy domu, takže u vodárni nič neprehlasuješ.
Miska4
20.07.10,17:39
Ide o to, že v tom byte bude aj naďalej bývať tá mama a to odkúpenie bolo len preto, lebo ten syn potreboval byť legálne vlastníkom bytu na papieri. Takže mama ten byt bude plnohodnotne užívať a bývať v ňom. A dohodli sa, že ona bude všetko platiť. Tak to je dovôd mojej začiatočnej otázky na vás skúsenejších:)
Ďakujem inak za odpovede:)