radEg
20.07.10,07:56
Ahoj. Chcem Vás poprosiť o radu či môžem vytopiť základy.

Bohužiaľ mám nerovný pozemok a tak som základy musel robiť 130 cm nad súčasnú zem. 30 cm monolit a na tom 4 rady DT. Celý objem sa zaviezol stavebnou suťou, kusmi betónu a hlinou a teraz by som chcel aby to čo najviac sadlo. Napadlo ma to celé vytopiť vodou aby hlina pozatekala do všetkých škár.
Je možné toto spraviť ? Ak spravím za cca 10 dní robiť deku nebude problém že pod dekou je to všetko mokré ? Nezostane veľké množstvo „vody“ uzavreté pod domom a nebude to potom vlhnúť ?
PS: Z vonkajšej strany sú zatiaľ základy nezahrnuté.


Vďaka za vaše názory.
chandler
20.07.10,06:03
musis to zase vybrat, navazat postupne a zhutnovat kazdu vrstvu.
andiablo
20.07.10,07:29
no ze si urobil veru. Tak ti to bude pracovať stále. A ak by si z toho spravil bazén tak sa ti to bude veľmi dlho vysušoať a ak by si dal na to deku tak budeš mať parádne zabudovanú vlhkosť, ktorá sa ti vypomstí.
radEg
20.07.10,08:15
Je tam 150m3 bordelu, prístupné je to len z určitých strán a dĺžka aj šírka je väčšia ako "rameno" bagru. Je nereálne to vybrať.

Skúste poradiť ako riešiť aktuálny stav.
Čo môže spôsobiť mokrá zem ak ju zakryjem dekou a spravím izoláciu ?
ciners
20.07.10,08:35
Riesil by som to tak, ze by som vystuzil tu spodnu dosku (podlaha 1.NP)tak, akoby by bola vo vzduchu. Tym padom by bolo jadno,ako ta sut sadne, doska by bola samonosna. Vlhkostou by som sa nezaoberal, poriadne to treba odizolovat a pri takomto rieseni to ani netreba zaplavovat. To zaplavovanie aj tak nepomoze, vyparujuca voda robi pory a mozes tam mat nenasiakave zeminy, cez ktore by prenikala roky alebo nikdy.
alltracboy
20.07.10,09:07
ja by som to zasypal nejakou mensou frakciou 0-3 a poriadne po tom pobuchal dusadlom.. co nesadne vtedy, uz podla mna sadat nebude..a pod dosku to bude zhutnene akurat ved tam sa ten tlak rozklada na velku plochu a este aj ten beton sa vystuzuje, myslim, ze to zasa moc prezivate :D samotna sut ma dost velku vahu tak to sa tam posada.. aj aby som to polial.. voda si najde miesto kade odtiect., ale iba s citom ziadne zatapanie, lebo ak ta dova niekde presiakne tak bude brat aj drobne ciastocky ktore to vyplnuju. vlhkost? nas dom je pol roka v spodnej vode, nema ani hydroizolaciu a steny su suche. urcite budem zvozeny za svoj nazor ale aj tak si myslim , ze sa to tu moc dramatizuje. Zaklad pod mury je urcite na pevnom a ta plocha pod doskou bude po povrchovom zhutneni podla mna stacit. a keby aj trochu sadlo tak zrejme nie tak aby prasklo 10 alebo viac cm zelezobetonu. zalezi samozrejme aj od rozponov medzi nosnymi murmi. Ja by som to tak decentne polial a za par dni zhutnil, dosypal a zasa zhutnil. Ked pozriem na nas 50 rocny dom tak pod podlahou je skvara a pod nou zem.. Trepem? mal som chut sa vypisat :D
radEg
21.07.10,06:02
Ešte sa Vás spýtam či lepiť alebo nelepiť PVC ležaté kanalizačné potrubie a zároveň napíšte aj prečo.
Dík.
radEg
12.08.10,05:45
Tak nakoniec som do základov pustil UNC ktoré sa tam pár hodín vozilo a dávalo poslednú vrstvu sute plus štrk. Ja som to zatiaľ ubíjal vibračnou doskou. Do toho sa pridali ešte dažde, takže vytopenie bolo len také prírodné.Myslím, že už to sadať veľa nebude.
Pre istotu sme kanalizačné potrubie uchytili do kovových konzol ktoré sa privarili o kari siete v deke aby v prípade, že by aj suť nejak extrémne sadla, zostalo potrubie visieť na konzolách pripevnených o deku.
Odpadové potrubie sme nakoniec lepili aj kvôli obave pred pohnutím sute.
Aj tak si myslím, že už to sadať nebude.
Dik za rady.
220870
12.08.10,12:20
odpadove potrubie sa v takychto pripadoch vedie co najvissie pod urovnou spodku deki {v spade} v pieskovom lozku,to vytvara dilataciu medzi pripadnimu pohybmi navazky