Timotejková
20.07.10,21:17
Poradíte mi, prosím, ako postupovať mám?

S manželom sme si vyhliadli pozemok, kde by sme chceli postaviť dom. Na katastri sme zistili vlastníkov pozemku. Pozemok vlastne tvoria dva dlhé lány. Jeden má 17 vlastníkov a druhý 37. Ten druhý však ešte nie je vysporiadaný - asi v 5 prípadoch by bolo potrebné obnoviť dedičské konanie. Na katastri sú tieto parcely zaznačené od rieky až po cestu. My by sme chceli kúpiť len určitú časť - v zastavanej ulici od cesty.
Prosím o radu, či je pravda to, že : musím požiadať o geodetické zameranie tej časti, ktorú chceme kúpiť - a výsledkom tohto merania vraj bude zistenie konkrétnych vlastníkov tej časti, ktorú chceme kúpiť. Čiže - nemuseli by sme osloviť 17 + 37 vlastníkov a žiadať od nich 1/5 pozemku, ale v tom lepšom prípade by ich zostalo menej.
Zatiaľ nás každý odhovára, ale ten pozemok čaká na nás!
Ďakujem za rady
sarasara
20.07.10,20:03
Odčlenením časti parcely sa nezmení počet spoluvlastníkov. tí zostanú na obidvoch častiach, v tých istých podieloch, zmení sa len veľkosť novo-vytvorených parciel.
Je tu však aj taká možnosť, že niektorí spoluvlastníci by súhlasili, že ich celý podiel zostane v tej časti parcely, ktorý vy nechcete. Ak by taká možnosť nastala, vybavovať to musíte u notára.
V každom prípade musíte osloviť všetkých spoluvlastníkov.
marko182
20.07.10,20:19
Nechcem Vam brat iluzie, ale pri takomto pocte vlastnikov na kupu rovno zabudnite. S odpredajom by musel suhlasit kazdy jeden z tychto vlastnikov a taktiez by kazdy jeden musel suhlasit s navrhovanou cenou, co vidim uplne nerealne.
Pokial sa do toho napriek tomu chcete pustit, tak Vam drzim palce. Ale ja osobne by som si usetril mnozstvo vrasok a sedivych vlasov a radsej si vyhliadol nejaky pozemok s menej komplikovanymi vlastnickymi vztahmi.
Janakubi
21.07.10,05:25
Tak na takýto pozemok rýchlo zabudnite. Jedine keby ste chceli stavať tak možno za 10 rokov. Osloviť musíte všetkých vlastníkov, a najväčší problém je v tom, že ešte neboli dedičské konania. Pri takom množstve - 5 - to bude na roky.
Andy Kralik
21.07.10,05:34
Choďte do toho len vtedy ak máte veľa času (roky), dobré nervy a veľa peňazí. Inak je to čistý sadomaso :(
Timotejková
21.07.10,20:27
Fúha, tak to bolo teda drsné. No čo už. musím sa zobudiť zo svojej naivnej predstavy...
Alebo... hľadať riešenie.
Veď keby to bolo také jednoduché, už by tam dávno nejaký dom stál - a nie náš.
Čo by ste mi povedali na to, že najskôr kúpime 1/5 toho vysporiadaného lánu od tých 17 vlastníkov.
Je potrebné geodetické meranie, alebo stačí, keď oslovím týchto ľudí s ponukou na odkúpenie?
Poznám všetkých takmer osobne - to viete, dedina je malá :-)
Vopred Vám veľmi pekne ďakujem, za Vaše rady a názory.
Ingrid Ondruskova
21.07.10,20:30
...nemáte šancu...
Timotejková
21.07.10,20:38
...nemáte šancu...
prečo to aspoň neskúsiť?
V živote nič nie je jednoduché.
lienocka001
22.07.10,04:18
treba sa n ato pozriet v sirsich suvislostiach... aj keby sa vam podarilo v co ja velmi neverim odkupit cast pozemku od tych 17 vlastnikov... bude ten pozemok dost siroky na to aby sa tam dal dat dom v ramci odstupov od hranice a pod.
Dalej je tam mozny problem aj pri stavebnom konani... kvoli tym 37 vlastnikom susedneho pozemku...
a potom je to aj o tom ze ked odkupite dajme tomu od 16 vlastnikov toho jedneho lanu pozemky a 17 sty sa zatne a da taku cenu ze sa to neoplati alebo proste nepreda... tak potom co.. ostane len vam sudit sa...
cele to moze stavbu domceka riadne predzrazit... a natahovat sa a stat kopu nervov...
lienocka001
22.07.10,04:22
Fúha, tak to bolo teda drsné. No čo už. musím sa zobudiť zo svojej naivnej predstavy...
Alebo... hľadať riešenie.
Veď keby to bolo také jednoduché, už by tam dávno nejaký dom stál - a nie náš.
Čo by ste mi povedali na to, že najskôr kúpime 1/5 toho vysporiadaného lánu od tých 17 vlastníkov.
Je potrebné geodetické meranie, alebo stačí, keď oslovím týchto ľudí s ponukou na odkúpenie?
Poznám všetkých takmer osobne - to viete, dedina je malá :-)
Vopred Vám veľmi pekne ďakujem, za Vaše rady a názory.


odkupis 1/5 z toho a co potom... aj tak tam stavat nebudes moct akurat budes vlastnit 1/5 toho pozemku...
ak odkupujes podiely tam davas k navrhu na vklad do katastra okrem zmluvy aj kat. mapu tej parcely... a nikto ti v tomto stave nevytyci ze tato 1/5 je tvoja.... ty mas proste podiel na pozemku.. ak by si sa aj so vsetkymi vlastnikmi pozemku /komplet / dohodla ze dajme tomu tato predna cast 1/5 je moja musi to ist na sud.
Ingrid Ondruskova
22.07.10,04:51
prečo to aspoň neskúsiť?
V živote nič nie je jednoduché.

To je pravda, ale pokiaľ máte štatisticky šancu napr. len 10%, ako už bolo
spomenuté, je to strata času a peňazí, verte, mám s tým svoje skúsenosti, a pritom sa jednalo o menší počet vlastníkov...keď sa jedná o
peniaze, ľudia nepoznajú brata...skúste sa zamerať na "právne čistý" pozemok a šetrite si peniaze a nervy na samotnú stavbu domu...
Janakubi
22.07.10,05:21
Treba skúsiť, veď ten optimizmus rýchlo prejde.
Ferdosondo
22.07.10,06:09
Pokiaľ Vami zamýšľaný pozemok zasahuje na obidva "lány", tak sa vymeraním nezníži počet vlastníkov. Skúsiť to môžete, ale pri tom počte by to bol asi zázrak, ak by sa všetci dohodli. Jeden bude chcieť toľko, druhý toľko, tretí na to celé kašle, štvrtému sa nechce do dedičského konania, piaty chce, ale jeho žena nie ... Ak ak sa aj nejakým zázrakom dohodnete ten dvadsiatysiedmy si to predsa len rozmyslí a povie, že nepodpíše.
Tiež som vybavoval pozemok s ôsmimi majiteľmi. Sedem chcelo, ôsmy ani za nič. Stálo to kopec nervov a času, tak som zohnal iný, lepší a ešte aj lacnejší.
Chobot
22.07.10,07:53
Poradíte mi, prosím, ako postupovať mám?

S manželom sme si vyhliadli pozemok, kde by sme chceli postaviť dom. Na katastri sme zistili vlastníkov pozemku. Pozemok vlastne tvoria dva dlhé lány. Jeden má 17 vlastníkov a druhý 37. Ten druhý však ešte nie je vysporiadaný - asi v 5 prípadoch by bolo potrebné obnoviť dedičské konanie. Na katastri sú tieto parcely zaznačené od rieky až po cestu. My by sme chceli kúpiť len určitú časť - v zastavanej ulici od cesty.
Prosím o radu, či je pravda to, že : musím požiadať o geodetické zameranie tej časti, ktorú chceme kúpiť - a výsledkom tohto merania vraj bude zistenie konkrétnych vlastníkov tej časti, ktorú chceme kúpiť. Čiže - nemuseli by sme osloviť 17 + 37 vlastníkov a žiadať od nich 1/5 pozemku, ale v tom lepšom prípade by ich zostalo menej.

Problém je, že vy chcete odkúpiť len časť z celého lánu. Ľudia tiež nie sú na hlavu padnutí, aby vám predali najlukratívnejšiu časť lánu - pri ceste. A čo ostatná časť pozemku? Ako budú riešiť prístup na zvyšok pozemku? Alebo im zriadite ťarchu - právo prechodu cez vašu parcelu na zvyšok pozemku?

Takéto veci sa riešia cez veľkých investorov, ktorí od toho množstva majiteľom odkúpia celý lán (alebo dokonca celé pole) a to potom následne po vybudovaní infraštruktúry (cesty, elektriny, vody a prípadne kanalizácie) rozkúskujú na menšie parcely a tie predajú.

Ale ak chceš, skúsiť to môžeš. Myslím, že po rokovaní s tretím - štvrtým majiteľom to vzdáš.


Zatiaľ nás každý odhovára, ale ten pozemok čaká na nás!
Ďakujem za rady

Myslíš, že nikto iný nemá záujem o ten pozemok? Veď je tam minimálne 50 iných vlastníkov, z nich najmenej 2 by ho tiež brali... ale majú rovnaký problém ako vy. ;):D:D
leonq
23.07.10,09:46
Obdivujem vase zanietenie a optimizmus.
Pozemok musi byt krasny a uzasny.
Podla mojho nazoru ziadny pozemok nestoji za take starosti ake by vas cakali tu.
A ziadny pozemok nie je tak uzasny aby ste nenasli lepsi
Osobne si myslim ze ten pozemok je nepredajny a nevysporiadatelny
Osobne poznam pripady s ovela mensim poctom vlastnikov a pozemky uz stoja roky lebo sa nevie najst dohoda vlastnikov
mimika36
25.07.10,21:05
Skusit moze- len pozor- ked sa ludia dozvedia, ze nejde o obycajnu ornu podu, ale je ta poda v uzemnom plane- lebo predpokladam, ze je- tak sa ulakomia a mozu pytat take palky az sa hlava zatoci- alebo budu chciet to iste co vy- stavat na pozemku. Riesili sme to pred vyse rokom, nikde sme sa nepohli, lebo niektori nechceli predat, alebo nesuhlasili - hladali sme dovtedy, kym som nenatrafila na pozemok s 1 vlastnikom a kupili sme od neho - teraz uz staviame. samozrejme je treba vybavit aj vynatie z podneho fondu atd...zatial sme jediny na sirom poli, kto sa buduje a kazdy sa chodi divat a pytat, ako sme si to vybavili- no mali sme stastie a hladali sme fakt dlho. Inak nemusite odkupovat od kazdeho podu, staci od jedneho a od ostatnych vlastnikov treba vyjadrenie, ze povoluju na danom pozemku stavbu. je to narocne, netvrdim ze nemozne, ale takmer nemozne. Urcite si pri vybavovani poplacete nad ludskou hlupostou....
Timotejková
26.07.10,21:00
Ďakujem za povzbudivé rady a Vaše cenné skúsenosti.