jano.stary
21.07.10,14:38
Vsetkych Vas zdravim!,

v minulosti som si dal Zmluvou o Dielo postavit byt na stvrtom nadzemnom podlazi. Po urcitej dobe a udalostiach som zistil, ze mi nepostavili byt na nadzemnom podlazi, ale ze mi spravili podkrovie. "Usetrili" tak na mne peniaze.

Nemozem povedat ze islo o podvod, pretoze umysel by som nedokazal /viva pravo!/

Chcem vsak, aby mi vratili peniaze, ktore zodpovedaju rozdielu hodnoty diela, pretoze cena bola zmluvne dohodnuta.

Poznate niekto sudneho znalca, co by mi vedel urobit taky posudok v ktorom by bolo napisane o kolko ma byt bez stropu nizsiu hodnotu ?

Nadzemne podlazie ma aj betonovy strop, ale podkrovie ma len podveseny sadrokarton na vaznikovom krove.


dakujem
andiablo
21.07.10,18:33
No Ústav súdneho inžinierstva v Žilne . Adresa web: usi.sk alebo http://usi.sk/index.php?id=87 máš to rozpísané. Keď si daj u uja googla súdny znalci v stavebníctve tak si tam nájdeš aj kraj z ktorého si aby si to mal najbližšie. Ale počítam, že firma sa bude asi s tebou súdiť a naťohovať to ale aj tak je jasné, že máš pravdu. Kúpil si si auto combi a nie sedan
ciners
21.07.10,21:38
Ak si z BA alebo okolia, tak tu mame na fakulte dobru znalkynu, mozem poslat cez SS.
Ferdosondo
22.07.10,06:31
Mám tomu rozumieť tak, že firma ktorá to stavala, nepostupovala podľa projektu k stavebnému povoleniu, ktoré si ty ako investor schválil svojim podpisom a svojvolne postavila niečo iné?
Asi nie však? Takúto stavbu by zrejme nik neskolaudoval.Skôr ide o to, že Ty by si rád vytrieskal z toho nejaké peniaze. No neviem, sám píšeš, že sa nejedná o podvod zo strany zhotoviteľa. Ak chceš, tak si daj spraviť znalecký posudok, ale podľa mňa budeš mať doma len v tomto čase bezvýznamný kus papiera za nie malé peniaze.
tiger111
22.07.10,17:57
Mám tomu rozumieť tak, že firma ktorá to stavala, nepostupovala podľa projektu k stavebnému povoleniu, ktoré si ty ako investor schválil svojim podpisom a svojvolne postavila niečo iné?
Asi nie však? Takúto stavbu by zrejme nik neskolaudoval.Skôr ide o to, že Ty by si rád vytrieskal z toho nejaké peniaze. No neviem, sám píšeš, že sa nejedná o podvod zo strany zhotoviteľa. Ak chceš, tak si daj spraviť znalecký posudok, ale podľa mňa budeš mať doma len v tomto čase bezvýznamný kus papiera za nie malé peniaze.
uplne suhlasim....ludia chcu vytrieskat peniaze z kazdej hluposti.....a to si si vsimol az ako ty pises,,po nejakom case,,???
ciners
22.07.10,18:01
Mne sa tak zda, ze sme sa raz s niekym na tuto temu bavili a podkrovie sa berie ako byt, nesachuje sa tam s cenou dole. Vyrobne je to este nakladnejsie ako rovna strecha. Skor tam byva ten fakt, ze firma na vas neuretrila, pretoze urobit podkrovie je drahsie ako rovnu strechu,ale uzemny plan na danom mieste asi kaze sikmu strechu a nemali na vyber. Nevidim inak dovod pre podkrovie, firme by sa to neoplatilo.
Ferdosondo
22.07.10,19:22
Mne sa tak zda, ze sme sa raz s niekym na tuto temu bavili a podkrovie sa berie ako byt, nesachuje sa tam s cenou dole. Vyrobne je to este nakladnejsie ako rovna strecha. Skor tam byva ten fakt, ze firma na vas neuretrila, pretoze urobit podkrovie je drahsie ako rovnu strechu,ale uzemny plan na danom mieste asi kaze sikmu strechu a nemali na vyber. Nevidim inak dovod pre podkrovie, firme by sa to neoplatilo.
Tiež som presvedčený, že podkrovný byt je drahší, ako byt s rovnou strechou. Možno, že Jano. Starý po týchto odpovediach kontaktuje firmu, že by chcel doplatiť:). Spravodlivosť je spravodlivosť no nie?
profesional
22.07.10,19:41
Na serveri Jaspi vedie Ministerstvo Spravodlivosti SR register znalcov, tlmocnikov a prekladatelov.
Chod tam a vyber si odvetvie Odhad hodnoty nehnutelnosti. Tiez si vyber okres v ktorom je stavba. A hotovooo.
jano.stary
22.07.10,20:19
skusim doplnit:

-ten podkrovny byt mal rovnu strechu, pultovu, vaznikovy krov
-projekt bol na podkrovie, ale ja som si objednal zmluvou u zhotovitela stavby
nadzemne podlazie, nie podkrovie
-ja som nerobil ani projekt a ani stavebny dozor, bol som len obyvatel
co cvakal peniaze pocas zhotovovania diela
-strecha pri burke uletela = zmizol byt, nezostala ziadna horizontalna deliaca
konstrukcia, ostali len mury s oknami /naozaj som videl "hviezdy" (prsalo)/

- a ze chcem "vytrieskat peniaze?" ten byt som musel predat pod cenu, kto by chcel byt z ktoreho uletela strecha? a ja som sa uz odmietol do neho vratit z mnohych dovodov, dufam ze nechcete spochybnovat ze som sa tam nechcel vratit !?

a ten znalecky posudok by som potreboval "rozdielovy" ak to tak mozem nazvat, cize o kolko bola hodnota bytu nizsia ked tam nedali deku ale iba drevenny krov
ciners
22.07.10,20:25
Pockat, trosku som sa v tom stratil, mozete popisat, ako to cele prebiehalo nejako v casovom horizonte?
jano.stary
23.07.10,07:37
chronologia:

- vydane stavebne povolenie na 4 nadzemne podlazia
- podpisal som zmluvu o dielo na zhotovenie bytu na najvyssom nadzemnom podlazi /ziadna zmienka o podkrovi/
- postavene a skolaudovane ako 4 nadzemne podlazia
- v byte bol sadrokarton na strope, nevedel som co je to za konstrukciu, 5 rokov som tam byval
- jednej krasnej noci uletela cela strecha pocas burky, podal som trstne oznamenie, dnes je na svete uz aj posudok urcenie pricin havarie konstrukcie - nic tam nebolo dodrzane a nic dobre urobene
- po havarii som pochopil ze budova nemala 4 nadzmne podlazia ale 3 plus podkrovie !!! kazdy vie, ze kvalita byvania v podkrovi je nizsia ako na nadzemnom podlazi

doplnam, ze stavebne povolenie ZAVIAZALO dodrzovat vestky prislusne stavebne technicke normy, teda nemali si svojvolne urobit podkrovie namiesto podlazia

v byte boli vsade rovne sadrokart plafony, ziadne sikminy ale kto nevie ze je to podrovie nech si precita normu Budovy na byvanie, podkrovie to bolo a norma nariaduje ze budovy sa popisuju poctom nadz podlazi a podkrovi a NESMU sa zamienat

podla mojho nazoru je hodnota bytu minimalne nizsia o cenu monoliticke betonovej deky ktora tam nebola ako by bola pri nadzemnom podlazi, alebo sa mylim?
ciners
23.07.10,15:55
Aj tak to nikto nechape. Vy ste tam v pozicii koho? Investora? Investor podpisuje na stavebko konkretny projekt, ten ste museli vidiet. Ako sa mohlo vydat stavebne povolenie a vy ste nevedeli,ze tam bude podkrovie? Toto treba ujasnit, inak nevymozete nic. Resp. takto otazka: co bolo nakreslene? 4 podlazia s rovnou strechou?
jano.stary
23.07.10,18:22
ja som bol objednavatel v zmluve o dielo, dostal som podorys bytu na "nadzemnom podlazi" pri podpise zmluvy, / nie podkrovie /

projekt / vykresy / bol odovzdany po kolaudacii spolocenstvu vlastnikov bytov, ja som bol jeden z nich /jedna kopia bola dodana/

mozno sa v tomto stala chyba? ale nemali povinnost dat kazdemu objednavatelovi komplet projekt s detailnym popisom co to bude?
ciners
23.07.10,18:41
Mozno tu nastala chyba, ze si to dobre nepozreli. Aj ked partilo by sa popisat byt trosku viac aj s nejakymi obrazkami k tomu. Tazko takto sudit, ci islo o podvod. To uz by som skor miesto znalca kontaktoval pravnika. A hlavne ta odnesena strecha, to uz je zavazna vec ohrozenia zivotov. Ak vam to stoji za to, kontaktoval by som pravnika, tu znalec na ohodnotenie nepomoze. Treba najprv zistit, ci sa podvod stal. Aj podkrovie je nadzemne podlazie, len to trochu zavadza, ked sa nespecifikuje, ze je to podkrovne nadzemne podlazie.
Ferdosondo
25.07.10,05:18
Mozno tu nastala chyba, ze si to dobre nepozreli. Aj ked partilo by sa popisat byt trosku viac aj s nejakymi obrazkami k tomu. Tazko takto sudit, ci islo o podvod. To uz by som skor miesto znalca kontaktoval pravnika. A hlavne ta odnesena strecha, to uz je zavazna vec ohrozenia zivotov. Ak vam to stoji za to, kontaktoval by som pravnika, tu znalec na ohodnotenie nepomoze. Treba najprv zistit, ci sa podvod stal. Aj podkrovie je nadzemne podlazie, len to trochu zavadza, ked sa nespecifikuje, ze je to podkrovne nadzemne podlazie.
Tiež si myslím, že chyba je skôr v tej odnesenej streche. Strechy len tak ľahko neodnáša. Stáva sa to hlavne u starých striech, ktoré nie sú vždy dobre ukotvené, alebo u nových, kde je odfláknuté kotvenie. Tam by bolo zrejme žiadať náhradu škody od firmy. Ale podľa toho čo píšeš, tak je to už urobené znova. Nebol zdokumentovaný stav po tej udalosti?
jano.stary
25.07.10,08:31
Tiež si myslím, že chyba je skôr v tej odnesenej streche. Strechy len tak ľahko neodnáša. Stáva sa to hlavne u starých striech, ktoré nie sú vždy dobre ukotvené, alebo u nových, kde je odfláknuté kotvenie. Tam by bolo zrejme žiadať náhradu škody od firmy. Ale podľa toho čo píšeš, tak je to už urobené znova. Nebol zdokumentovaný stav po tej udalosti?

samozrejme ze som urobil VSETKO potrebne, podal som trestne a dnes uz mam v ruke posudok vyhotoveny znalcom na ziadost policie a na tej streche NEbolo urobene nic dobre !

neviem vsak co urobi prokurator a chcem sa poistit voci firme co to stavala, neviem ci bude obvineny konatel alebo projektant /v jednej osobe aj stavebny dozor/ alebo niekto z firmy co robila strechu aj ked nemali konatelom firmy objednane kotvenie?
andiablo
25.07.10,09:07
samozrejme ze som urobil VSETKO potrebne, podal som trestne a dnes uz mam v ruke posudok vyhotoveny znalcom na ziadost policie a na tej streche NEbolo urobene nic dobre !

neviem vsak co urobi prokurator a chcem sa poistit voci firme co to stavala, neviem ci bude obvineny konatel alebo projektant /v jednej osobe aj stavebny dozor/ alebo niekto z firmy co robila strechu aj ked nemali konatelom firmy objednane kotvenie?
No v prvom rade sa ide po projektantovi čo bolo všetko OK navrhnuté. AK áno tak na rade je stavbyvedúci. Mal kontrolovať či boli dodržané všetky postupy a práca je vykonaná tak ako mala byť.
jano.stary
25.07.10,19:22
Projektant dokonca v projekte napisal, ze nevysetroval stavbu na vietor a dokonca sa odvolal na normu, lenze si ju zle precital :-) tam bolo napisane ze netreba pocitat do 2 podlazi ale my sme mali 4 ! Asi spravil "copy and paste" z nejakeho stareho projektu :-) ani stavenbny dennik neexistuje, nebol vedeny, takze podla vsetkeho policia obvini jeho? Cize ani dozor de-jure nebol robeny...
ciners
25.07.10,19:44
Tu treba este zistit, ci projektant odovzdal projekt pre stavebne povolenie alebo aj realizacny projekt? Tito novodobi "stavitelia" radi stavaju podla projektu na stavebko, ktory na to nie je urceny. Na vietor a sneh sa normalne posudzuju aj obycajne strechy rodinnych domov.
ciners
25.07.10,20:06
Mne len nejde do hlavy jedno. Ked sa pouziju nejake historicky osahane kotvenia krovu, uplna klasika, co pouzivali uz nasi dedovia, tak tu strechu nemoze odfuknut. Na to netreba nejaky strasny vypocet, ked roky strechy neodnasalo a zrazu je s tym problem a to nie ste prvy ani posledny pripad. Volakedy tam natlkli obycajne skoby a drzalo. Teraz su vselijake specialne kotvy a strechy lietaju.
andiablo
26.07.10,07:23
Projektant dokonca v projekte napisal, ze nevysetroval stavbu na vietor a dokonca sa odvolal na normu, lenze si ju zle precital :-) tam bolo napisane ze netreba pocitat do 2 podlazi ale my sme mali 4 ! Asi spravil "copy and paste" z nejakeho stareho projektu :-) ani stavenbny dennik neexistuje, nebol vedeny, takze podla vsetkeho policia obvini jeho? Cize ani dozor de-jure nebol robeny...
no tak akože neexistuje stavebný denník . Tak to už je moc a že nie je ani stavbyvedúci. Kua už aby na Slovensku bola poriadna stavebná polícia lebo poniektoré"firmy" už nevedia od radosti čo by robili
chandler
26.07.10,14:36
tymto smerom vobec nemusis uvazovat. nemal si podkrovny byt, bol to normalny byt akurat mal drevenu strechu a ziadny zakon neupravuje akym sposobom ma byt strecha riesena.

byt si musel predat lacnejsie preto ze isli ceny dole. nie preto ze nemala zelezobetonovy strop. (nieco by si mohol vysudit keby si mal v zmluve vyslovene uvedene ze budes mat ZB strop)

ale hlavne nechapem koho chces sudit ved ten developer uz urcite skrachoval. aspon predpokladam pri takom sposobe prace. ak este existuje tak mozes vysudit nieco za zniceny nabytok, nahradne ubytovanie a podobne. ale urcite nie za to ze si si 5 rokov po kupe bytu povedal ze ZB strop by bol predsa len lepsi.
jano.stary
26.07.10,19:37
developer sa ku podivu stale snazi, zrejme si myslia ze obetovany bude projektant, ktory mimochodom, ako tu ktosi napisal, dodal iba projekt pre stavebne povolenie a projekt skutocneho prevedenia NEEXISTUJE, neexisyuje stavebny dennik, nebol urobeny staticky vypocet, co mam viac dodat?! moze sa z toho projektant nejako vyvliect? ked navuse mal robit aj stavebny dozor a nevie ho nijako dolozit?
ciners
27.07.10,09:49
Ta vina sa vacsinou trosku rozmaze. Konstrukcie nepadaju tym, ze jeden sa pomyli, oni padaju, ked sa viac okolnosti nakopi. Teda aspon vacsinou, nechcem to zovseobecnovat.
chandler
27.07.10,13:53
developer sa ku podivu stale snazi, zrejme si myslia ze obetovany bude projektant, ktory mimochodom, ako tu ktosi napisal, dodal iba projekt pre stavebne povolenie a projekt skutocneho prevedenia NEEXISTUJE, neexisyuje stavebny dennik, nebol urobeny staticky vypocet, co mam viac dodat?! moze sa z toho projektant nejako vyvliect? ked navuse mal robit aj stavebny dozor a nevie ho nijako dolozit?

projektant s tym nema vobec nic. robil iba projekt pre stavebne povolenie a stavebne povolenie bolo vydane takze svoju ulohu splnil.
preco by mal robit projektant stavebny dozor?

chyba je na strane dodavatela a developera, ze stavali bez realizacneho projektu (co samozrejme mozu - len by to museli vediet)

predpokladam ze jediny dovod preco sa developer stara a neskrachoval je ten ze polovica bytov v tom dome patri jemu :) tak dufa ze to hodi na projektanta a byty mu ostanu.
andiablo
27.07.10,15:44
nepochopím ako mohla byť stavba skolaudovaná bez stavebného denníka, realizačného projektu a stavbyvedúceho . To je teda pekný bordel tá firma a štátny úradníci to pekne zakryli.
jano.stary
28.07.10,09:13
uz som nad tym uvazoval davnejsie: mam podat trestne oznamenie na toho co kolaudoval za znauzitie pravomoci verejneho cinitela? a domahat sa strat ktore mi sposobil aj tymto sposobom?
andiablo
28.07.10,09:46
uz som nad tym uvazoval davnejsie: mam podat trestne oznamenie na toho co kolaudoval za znauzitie pravomoci verejneho cinitela? a domahat sa strat ktore mi sposobil aj tymto sposobom?
v každom prípade by som tento prípad zmedializoval a podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a nech sa policajti starajú. Už viac krát to pomohlo.
chandler
28.07.10,13:53
v každom prípade by som tento prípad zmedializoval a podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa a nech sa policajti starajú. Už viac krát to pomohlo.

ked na bytovke uleti strecha tak je to aj medializovane aj sa policajti staraju. tu ide skor o to vysudit od kazdeho co sa da :)