dabratranec
21.07.10,16:09
Ahojte,
môže niekto potvrdiť či strmene vo vencoch slúžia aj na niečo iné ako na to aby sa vencové prúty "nerozbehli" pri betónovaní? Totižto mám na projekte veniec aj nad nosnými priečkami. Keďže mám na vnútorných nosných múroch položené stropné nosníky babrať sa tam so strmeňmi a ešte ich viazať k prútom je sadomaso. Chceme tam dať iba prúty a priviazať ich k nosníkom (ich výstuži). Po obvode budiš, tam to až taký problém nie je. Iba sa tam vloží vyviazané železo, pospája sa a je to. Čo vy na tie strmene?
ciners
21.07.10,20:35
Strmene prenasaju smykove sily.
dabratranec
22.07.10,03:59
Existuje nejaký obrázok z nejakej múdrej knihy aby som to lepšie pochopil?
dabratranec
22.07.10,04:04
Ohľadom toho prekladu. Zariadil by som aby si ten čo robil ten preklad zriadil mega životnú poistku (vinkulácia na mňa) ktorú by som mu zaplatil pod tou podmienkou že si pod ten preklad hačá zakaždým keď tam budú prebiehať práce.
220870
22.07.10,15:47
Celkovo je to téma alebo otázka na skôr pre statika ktorý to môže posúdiť najlepšie priamo na mieste .Podľa vášho opisu stavu môžeme len tipovať ako športku.Aj keď zo skúsenosti viem že v takýchto prípadoch sa tie strmienka moc nepoužívajú alebo sa ich použije len nevyhnutné množstvo.BEZ ZÁRUKY.
dabratranec
23.07.10,06:26
Ok, ja ich tam dám a budem pokojne spávať. Mám však podozrenie že projektanti v prípadoch katalógových domov používajú niektoré uzly paušálne na všetky domy. Nezávisle od toho či je to 5podlažný dom alebo bungalov. Proste použije výstuž z 5podl. domu aj na bungalov - veď keď je to ok pri 5podl. tak na bungalov to tiež stačí. To že to predražuje stavbu asi považujú za podružné.
ciners
23.07.10,14:53
5 podlazny dom sa nemuruje, ten ma ZB skelet. Vystuz sa jednak dimenzuje a jednak platia normami stanovene minimalne stupne vystuzenia. Pre strmene su predpisane minimalne rozostupy,aj keby tam neposobila vobec ziadna sila (teoreticky) a su stanovene konstrukcne zasady(priklad do stlpa min.4fi 10 bez ohladu ci to prenesie jedno alebo 5 podlazi).