Majky11
22.07.10,13:53
Ahojte...

Ako najlepšie spraviť špalety okolo okien ? Dom z Ytong-u a nechcem použiť polystyrén. Jednoducho polystyrén nemusím...

Dá sa to spraviť hrubou omietkou ? Bude to držať na Ytongu ? Príp. pomôže ak spravím cementový špric, alebo to nahádzať rovno na Ytong ? Nebude to potom pri buchnutí oknom praskať ???

Príp. iná varianta, len nie polystryrén...

Dík
MrMika
22.07.10,12:59
Odporúčam zelený sadrokartón...
Ja mám tak nalepený na všetkých oknách a všade aj tak robíme...
Drží a nepraská ako omietka, ktorú dávajú všetci čo zakladajú okna, tak že o rok musíš robiť znova...
Majky11
22.07.10,13:12
Od akých hrúbok sa dá kúpiť ?

Zvonku použiteľné taktiež ?
ciners
22.07.10,13:57
Ked to mas z Ytongu, tak to jedniducho omietni, naco tam chces pchat polystyren, ten je potrebny, ked tam je chladne miesto, nie vzdy.
220870
22.07.10,15:42
Ytong sa dá bez problémov klasicky omietať,taktiež tam môžete dať styrodur vyrába sa v hrúbkach 2-3-4-5-7-10 cm .Na objednávku vyrobia aj iné hrúbky len si treba "trochu" priplatiť.
Majky11
23.07.10,17:20
Takže nahrubo môžem ohádzať, bude to držať, nebude praskať ???

A netreba ani cementový špric ?

Polystyrén v akejkoľvek forme nechcem dávať...
220870
23.07.10,17:35
Klasická omietka zahrňa očistenie od prachu mastnoty savé podklady treba navlhčiť, našpricovať, hrubá omietka ,štuková(alebo iná povrchová uprava).
lapejko
23.07.10,20:08
na ytong je cementový špric nevhodný ako ani žiadne tvrdé cementové omietky, môže to viesť časom až k deštrukcii poŕobetónu. Zvonku je k oknám maximálne vhodné tzv.zalomené ostenie vymurované z ytongu alebo Multiporu, treba však trochu širšie rámy okien a použiť patričné pásky. Zvnútra sa môže lepiť sadrokartón a lebo sadrovláknitá doska ale aj omietnuť na penetrovaný podklad (stačí slabý duvilax) sadrovou omietkou, ytong omietkou alebo MVR Uni od Baumitu.
Majky11
23.07.10,20:35
na ytong je cementový špric nevhodný ako ani žiadne tvrdé cementové omietky, môže to viesť časom až k deštrukcii poŕobetónu. Zvonku je k oknám maximálne vhodné tzv.zalomené ostenie vymurované z ytongu alebo Multiporu, treba však trochu širšie rámy okien a použiť patričné pásky. Zvnútra sa môže lepiť sadrokartón a lebo sadrovláknitá doska ale aj omietnuť na penetrovaný podklad (stačí slabý duvilax) sadrovou omietkou, ytong omietkou alebo MVR Uni od Baumitu.


Čo na to 220870 ?
Bigdog008
03.08.10,15:38
V tvojom pripade by som urcite pouzil material rotband maju ho v kazdych dobrych stavebninach vresko 25kilove cca 10euro. je to najlepsi material s akym som pracoval drzi na vsetkom a ma vynikajucu prilnavost na akykolvek povrch.Da sa s nim nahodit aj vrstva desat centimetrov a za polhodinku zapucovat na finale. Ja som ho pouzival v kombinacii jedna k jednej z jemnou stukovou omietkou cemix vonkajsou ta je lepsia.Spravil som s tym cca 50domov a nemal som jedinu reklamaciu kludne vam poradim aj na tel cisle 0948029293
Majky11
18.01.11,16:56
Ahojte,

Trochu oprášim túto tému, nakoľko to začína byť aktuálne... Téma bola vytvorená s predstihom, no teraz už naozaj prichádza čas špaliet... Nakoľko chcem potom robiť omietky...

Myslím, že v téme je dosť odpovedí, ale ja sa prikláňam k dvom z nich...

Teda dva materiály, ktoré sú opísané, sú premňa akceptovateľné...

A teda :

čo bude lepšia varianta ?

rotband od Knauf, alebo ten MVR Uni od Baumitu ?

Poprosím o zhodnotenie týchto variánt s ohľadom na to, že to chcem nahádzať na Ytong...

ďakujem...

Odpoveď nech napíše len ten z Vás, kto si je istý, a veľmi by ma potešila reakcia od 220870.

ďakujem

Majky11
220870
18.01.11,17:03
Čo na to 220870 ?
Do omietok a dáva minimum cementu.Nemám rád cement v omietkach keď tak nevyhnutné minimum.
220870
18.01.11,17:04
Ahojte,

Trochu oprášim túto tému, nakoľko to začína byť aktuálne... Téma bola vytvorená s predstihom, no teraz už naozaj prichádza čas špaliet... Nakoľko chcem potom robiť omietky...

Myslím, že v téme je dosť odpovedí, ale ja sa prikláňam k dvom z nich...

Teda dva materiály, ktoré sú opísané, sú premňa akceptovateľné...

A teda :

čo bude lepšia varianta ?

rotband od Knauf, alebo ten MVR Uni od Baumitu ?

Poprosím o zhodnotenie týchto variánt s ohľadom na to, že to chcem nahádzať na Ytong...

ďakujem...

Odpoveď nech napíše len ten z Vás, kto si je istý, a veľmi by ma potešila reakcia od 220870.

ďakujem

Majky11
O aké omietky sa jedná vnútorné alebo vonkajšie?
Majky11
18.01.11,17:18
Ide o vnútorné špalety...

Mám založené okná a chcem robiť omietky...

Treba spraviť najprv špalety, a teda uvažujem z čoho...

Btw. Po urobení špaliet na to chcem normálne ešte potiahnuť lepidlo, sieťku a jemnú omietku...
220870
18.01.11,17:56
Viac záleží na tom čo vám vyhovuje esteticky ako na druhu materiálu.pri špaletách by som sa vyhol sádre .Sádra nemá moc rada vodu ktorá sa občas vyzráža na sklách okien.
Majky11
18.01.11,18:20
ok, takže MVR Uni bude lepšia varianta...

Btw. koľko je potrebné zájsť do rámu okna ?, resp. stačí prekryť špaletou penu ?

ďakujem za Váš čas a ochotu ;)
alltracboy
18.01.11,19:18
a ked bude medzi oknami a stenou vacsia medzera? napriklad 2cm peny? napadlo ma ci vnutorne spalety nespravit z ytongu. nalepit tam 5cm ytong tak aby prekryval kusok okna.
Majky11
18.01.11,19:22
5 cm ytong je vela...

Aj ked mas penu 2 cm, tak + 3 cm a lepidlo, bude 5,3 cm a to uz bude tak akurat zakryty cely ram...

Ja mam penu 1,5 cm, a to je idealne... Peny nesmie byt ani vela ani malo...

nespravis to tak...

aj ja som nad tym uvazoval, ale neda sa to takto spravit...
alltracboy
18.01.11,19:32
ja to asi tak spravim.. navidim problem v tom vysmrdlat z ostenia 3cm ytongu. Trocha prace, ale vysledok bude lepsi ako 2cm omietky.
pivko
19.01.11,04:06
ja to asi tak spravim.. navidim problem v tom vysmrdlat z ostenia 3cm ytongu. Trocha prace, ale vysledok bude lepsi ako 2cm omietky.
Daj tam XPS požadovanej hrúbky a nič nemusíš :confused:vysmrdlat:confused:
220870
19.01.11,04:29
Omietka by mala rám prekrývať z vnútornej strany 5 mm.MVR uni je povrchová úprava nedá sa natiahnuť vo vrstve 15-20mm.
alltracboy
19.01.11,06:41
Daj tam XPS požadovanej hrúbky a nič nemusíš :confused:vysmrdlat:confused:
tak by si to mozno spravil ty, ale podla mna je tam lepsie dat material ktory tepelne neizoluje. cim viac sa zamedzi teplu dostat sa do muru, tak tym hlbsie ten mur ochladne. Kedze z vonku bude izolovany, idealne by bolo ak by sa cely mur prehrial. Aspon tak mi to vychadza teoreticky.
pivko
19.01.11,11:28
tak by si to mozno spravil ty, ale podla mna je tam lepsie dat material ktory tepelne neizoluje. cim viac sa zamedzi teplu dostat sa do muru, tak tym hlbsie ten mur ochladne. Kedze z vonku bude izolovany, idealne by bolo ak by sa cely mur prehrial. Aspon tak mi to vychadza teoreticky.
Ja to aj tak mám , je to ideálne riešenie. Olepiť dookola ostenie XPS s prekrytím rámu.
alltracboy
19.01.11,13:17
zvnutra to vychadza na podla toho co mi vravel chlapik pri zamerani na cca 1,5cm. To by sa dalo spravit spravit aj s maltou. 1cm spara na penu a 0,5 na prekrytie okna. Aspon sa tam bude dat apu lista alebo ako sa tomu nadava.
Majky11
19.01.11,14:46
Ja to aj tak mám , je to ideálne riešenie. Olepiť dookola ostenie XPS s prekrytím rámu.

Prečítaj si zadanie témy...

Jednoznačne žiaden polystyrén...

Som proste anti-polystyrenista !!!

Už nič iné ako styrén mi v dome nechýba !!!

Asi tak...
Majky11
19.01.11,14:48
Omietka by mala rám prekrývať z vnútornej strany 5 mm.MVR uni je povrchová úprava nedá sa natiahnuť vo vrstve 15-20mm.


Ok, tak zjednoduším otázku...

čím mám nahádzať tých cca 20mm ???

Potrebujem materiál...

Grobputz, alebo ja neviem...

Aby to bolo pevné, aby som z toho spravil špalety a aby to držalo na Ytongu.

ďakujem.
alltracboy
19.01.11,16:39
grobputz na to feinputz par mm.
Pikoška
19.01.11,16:43
Ahojte...

Ako najlepšie spraviť špalety okolo okien ? Dom z Ytong-u a nechcem použiť polystyrén. Jednoducho polystyrén nemusím...

Dá sa to spraviť hrubou omietkou ? Bude to držať na Ytongu ? Príp. pomôže ak spravím cementový špric, alebo to nahádzať rovno na Ytong ? Nebude to potom pri buchnutí oknom praskať ???

Príp. iná varianta, len nie polystryrén...

DíkJa by som to urobil, ako navrhuješ. Cementovým nastavovaným špricom - s trochou malty. A následne jadrovú omietku. Toto je vnútorný variant. Môže tak byť aj vonkajší, pokiaľ obvodová stena z ytongu spľňa predpísanú izoláciu. Ak nie, tak treba namiesto polystyrénu použiť dostupné priepustné izolačné materiály, ktoré sa ukotvia hmoždinami, použije sa sieťka, kléber a farebná omietka. Rohy sú ukončené rohovkami hliníkovosieťkovými.
pivko
19.01.11,16:50
Pre Majkyho , ja som radil alltracboyovy a ty keď nemáś rád styrén prečo si postavil dom z Ytongu a nie z tehly? ...
A nábytok dúfam že budeš mať všetko masív a prírodnu kožu.
220870
19.01.11,16:59
Tak ako píše altracboy "grobputz na to feinputz par mm." alebo zarobiť po starom trochu vápna+trošičku cementu ,pomiešať s pieskom a vodou.
Majky11
19.01.11,18:32
ďakujem za odpovede...

Myslím, že vyriešené...

Ešte posledná otázka, APU lišty ??? - ÁNO / NIE

Ak áno, aké ???, druh, so sieťkou, bez, príp. konkrétna značka - link

Ešte raz vďaka...

Majky 11
220870
19.01.11,18:35
Apu lišty .pokiaľ budete dávať na ostenia(špalety)sádrovú omietku tak určite áno.Pokiaľ bude vápenno cementová tak určite na okná a dvere s rozmermi nad 2m.
Majky11
19.01.11,18:37
ok, a ten druh ?

Btw. ešte jedna otázka mimotemy, ale téma je moja, tak si prepáčim :rolleyes:

Chytí Grobputz aj na betón ??? Mal by však ???

:cool:
alltracboy
19.01.11,18:55
beton by sa mal niecim napenetrovat co som cital. Vacsina omietok to vyzaduje v tech. listoch .
220870
19.01.11,18:58
Beton sa penetruje len vtedy ak je hladký alebo sa rozsýpa.Väčšinou stačí našpricovať ak si nie ste istý pridajte do špricu trochu duvilaxu a špric už nikto nikdy od toho betonu neoddelí.Grobputz chytí aj na beton ale músí sa predtým špricovať.
MajkyRY
19.01.11,20:09
Beton napenetrovat :Betonkontakt a nalepit na ram dilatačne okenne profily
MajkyRY
19.01.11,20:12
Na ytong nahod aj spric inak sa grobputz-hruba odlepi,alebo najprv natiahni ako podklad lepidlo
alltracboy
19.01.11,20:41
ked mam napriklad z ytongu cistit zvysky po betonovani venca, ide o dolu az s vrstvou ytongu :D
MajkyRY
19.01.11,21:00
skus ovakovat hrubou maltou porobeton bez spricu,hned ti to spadne dole.Betonovanie je nieco ine nie?,
pivko
20.01.11,05:15
ok, a ten druh ?

Btw. ešte jedna otázka mimotemy, ale téma je moja, tak si prepáčim :rolleyes:

Chytí Grobputz aj na betón ??? Mal by však ???

:cool:
Čo je ? Téma je Tvoja? to už aj téma je niekoho majetok:mee::confused:
Lišty Vertex so sieťkov , Dek Trade pod Ťahanovcami ,ale priprav si lóve kámo:D
Majky11
20.01.11,17:24
Na ytong nahod aj spric inak sa grobputz-hruba odlepi,alebo najprv natiahni ako podklad lepidlo

čo na to poviete, 220870 ?
Majky11
20.01.11,17:25
To pivko: Téma nieje majetok, ale keď ju zakladám, tak asi preto aby som sa dostal k svojim informáciám, čo potrebujem...

Ad 2. Vďaka za tip na lišty...
220870
20.01.11,17:43
čo na to poviete, 220870 ?
Hrubá omietka sa nesmie dávať na lepidlo.
Majky11
20.01.11,17:44
Takže špric, alebo rovno na Ytong ???

Nech to už uzavrieme.

Vďaka
220870
20.01.11,17:45
Áno.Pokiaľ sa jedná o vápenno cementové omietky.Sádrové sa nnanášajú priamo na Ytong.
Majky11
20.01.11,17:59
Vďaka

A ešte jedna posledná vec...

Neviem kde to bolo, ale videl som ako ste niekde napísali, že cement postupne deštruuje pórobetón...

Tuším ste to boli Vy.

Ale ako ste to mysleli, veď to by sa potom na Ytong nedal vyliať ani veniec... Veď betón obsahuje cement...

Alebo som zle prečítal / pochopil čo ste písali... Neviem to nikde nájsť kde to bolo, ale čítal som to v nejakej téme pár dní dozadu...

Opravte ma ak sa mýlim. ;)
220870
20.01.11,18:39
Porobeton je vlastne mix.piesok ,voda ,"hliníkova pasta",vápno a biely cement.Možno to bolo v inom kontexte.Neodporúča sa na Ytong nanášať celoplošne cementové lepidlá.Ale cement ako taký nenarúša Ytong ani ho nijak nedeštruuje.
Majky11
20.01.11,20:04
Ďakujem...

*****************************************

To : alltracboy...

Neviem čo bolo na mojom príspevku zábavné... Niekde som to čítal, a tak som sa na to opýtal...

Keď už ide o to, tak jasné, že som takéto niečo rezolútne zamietol...

Ale čítal som to v niektorej téme. škoda, že to neviem nájsť.

Radšej ani nepíšem, čo si o takej reakcii myslím...

******************************************

220870 - Obrovské ďakujem, za všetkých, ktorý zháňajú informácie na tejto stránke v sekcii Stavba.

Možno si to neuvedomujete, ale je to obrovská pomoc.
alltracboy
27.01.11,07:43
ze cement nici porobeton..