miroslavbu
22.07.10,14:53
Prosím o radu skúsených stavebníkov, prešiel som všetky príspevky k podlahám, ale aj tak sa neviem rozhodnúť, ako postupovať.
Starú podlahu som vyhodil až po štrk. Zalejem betónom cca 50 mm a nalepím
hydroizoláciu. No a teraz neviem pokračovať. Izoláciu chcem použiť polystyrénovú, no hotovú na rozloženie podlahového kúrenia a potom to zaliať nivelizačkou na podlahovku. Bude takto zložená podlaha dostatočne pevná a
stabilná. Potom sa už dá použiť dlažba alebo plávajúca podlaha?
A ešte na rozdiel výšky v podlahách jednotlivých izieb na podloženie musím
použiť podlahový polystyrén? Ďakujem za radu.
MrMika
22.07.10,13:03
ÁNO samozrejme použi podlahový polystyrén. Predpokladám, že je to v staršom dome. Poter by som dal aspoň 7 cm, podľa toho, ako je utlačená zemina....
220870
22.07.10,15:54
Na staršom dome býva podlaha pomerne sadnutá preto ako podklad stačí aj 3-4 cm betónu.Na to hydroizoláciu napr.IPA (Glasbit).
potom to zaliať nivelizačkou na podlahovku. Bude takto zložená podlaha dostatočne pevná a
stabilná. Potom sa už dá použiť dlažba alebo plávajúca podlaha
takto to bude dosť pevné ako povrchová úprava sa môže použiť dlažba alebo plávajúca podlaha.Tou nivelačkou ste asi mysleli samonivelačný poter,že?!
Na vyrovnanie použiť podlahový polystyrén alebo styrodur.
andiablo
22.07.10,15:58
ak spravíš dobre poter tak ti nivelačnu nebude treba. Pre prípad laminátovej podlahe nezabudni započítať podložku
miroslavbu
23.07.10,08:08
Ďakujem zúčastneným za radu a potvrdenie môjho zámeru pri skladbe podlahy s podlahovým kúrení. V mnohých diskusiách sa písalo o spevňovaní betónu kari sieťou a pretože ja ju nechcem použiť nevedel som či je môj postup správny.
andiablo
23.07.10,10:35
karisiete sa dávajú na zvýšenie pevnosti podlahy. lepšie prenáša zaťaženie na plochu
lapejko
23.07.10,20:23
hotovou izoláciou na podlahovku myslíš systémovú dosku? ak áno, je to málo lebo je to asi 3 cm hrubá izolácia a doporučená hrúbka nad pivnicami je 7 cm a nad terénom 10 cm!
miroslavbu
24.07.10,07:16
Áno, je to systémová doska na podlahové kúrenie, vraj je 7cm vysoká a preto som aj uvažoval, že bude postačovať na podpivničenú časť. Druhú časť podlahy musím vypodložiť o cca 8 až 10cm. Tá je určite v pohode.
Takže len doska pod podlahové kúrenie nebude dostatočná izolácia?
hundros
25.07.10,14:51
systemova doska je sice vysoka 7 cm, ale spodna suvisla vrstva izolantu je len 3 cm. takze stacit urcite nebude.

p.s. aj ja mam jednu otazku. musim pouzit kari rohoz na poter s podlahovkou v novostavbe bez pivnice? bude tam 7 cm poter na 15 cm polystyrene. ak ano, tak nad alebo pod rurkami? vopred dik:)
radek666
25.07.10,18:56
kari nad rurky
hundros
26.07.10,14:36
...a musi byt kari nejako upevnena nad rurkami alebo staci upnut rurky a kari jednoducho polozit na ne a zaliat?
andiablo
27.07.10,10:16
...a musi byt kari nejako upevnena nad rurkami alebo staci upnut rurky a kari jednoducho polozit na ne a zaliat?
no nemusí byť. Može byť na rúrkach ale prelož na dve tri oká medzi sebou. Ak chceš tak pre kľud svedomia môžeš niekde prichytiť drôtok.
day
27.07.10,12:55
Ďakujem zúčastneným za radu a potvrdenie môjho zámeru pri skladbe podlahy s podlahovým kúrení. V mnohých diskusiách sa písalo o spevňovaní betónu kari sieťou a pretože ja ju nechcem použiť nevedel som či je môj postup správny.


mozes pouzit anhydrit, pripadne PP vlakna a kari nemusis pouzit, vyhody/nevyhody su na Tvojom posudeni, ja pojdem tiez bez karisiete, podlahovka rovno sponami na EPS, bez systemovej dosky
ateliero
31.07.10,15:32
Pokud podlahu ošídíte tak ji velice brzy budete znova opravovat.

Podlaha je nejvíce namáhána část domu a je tedy nutné do ní investovat aby byla kvalitna neboť kvalita je to nejdúležitější.

Mi doporučujeme dobrej podklad a pak jako konečnou podlahu vinylovou podlahu a proč?

Pre svoju vynikajúca cenu, vysokú odolnosť*
a ľahkou údržbu sú vinylové podlahy súčasným celosvetovým trendom.*
Sú ponúkané v dekoroch dreva, kameňa, dlažby ale aj netradičných*
moderných dekoroch. Vďaka svojmu dizajnu sa preto využívajú ako*
v bytových tak i komerčných priestoroch.*

Nie sú tak klzké a chladné ako dlaždičky, oproti parketám*
sú rozmerovo stále a majú širší vyber farieb a dizajnu.*
Nemajú spáry ako dlaždičky tak nemá co vypadávat.
miroslavbu
19.09.10,08:10
Tak páni, a znova riešim problém. Konečne som po nalepení izolácie začal ukladať polystyrén. Na podpivničenej časti je ale betón dosť nerovný
a po uložení polystyrénu 40mm sa obávam, či bude podlaha po skončení stabilná? Na polystyrén dávam systémovú dosku podlahového kúrenia 50mm a poter 50mm.
Nemám pred pokládkou polystyrénu, podlahu už na hydroizolácii nejak dorovnať?
220870
19.09.10,08:17
Bezpodmienečne sa to musí vyrovnať,stačí suchým pieskom.Nieje prípustné aby sa polystyrény húpali,prehýbali a pod.
miroslavbu
19.09.10,08:30
Jemný piesok nemám, no ostalo mi plno škváry, čo som vyhádzal.
Je vhodné preosiatu škváru použiť na dorovnanie?
andiablo
19.09.10,10:08
Jemný piesok nemám, no ostalo mi plno škváry, čo som vyhádzal.
Je vhodné preosiatu škváru použiť na dorovnanie?
no keď ju máš na čom preosiať tak môžeš to aj s ňou podsypať
alltracboy
15.12.10,21:26
dava sa aj na podlahovy polystyren este PE folia pred poretom, alebo to sa robi iba pri mineralnych doskach?
Eva10
16.12.10,06:26
Samozrejme.
A. polystyrén je nasiakavý a ak ho zaleješ poterom, vlhkosti sa nezbavíš ani do jari.
B. poter zatečie do škár medzi polystyrénom a vyrobíš tepelné mosty.
Ferdosondo
17.12.10,05:41
dava sa aj na podlahovy polystyren este PE folia pred poretom, alebo to sa robi iba pri mineralnych doskach?
Dáva. To je veľmi dôležité. Z poteru by voda stiekla pod EPS a odtiaľ sa len veľmi ťažko dostáva preč. Voda pod EPS by časom "zosmrdla".
alltracboy
17.12.10,06:01
lebo si neviem predstavit ako davaju foliu cez tie systemove dosky na podlahove kurenie. a tiez som videl ako tie hadice pripichuju do EPS. ked sa tam da folia tak si viem prestavit iba podlahovku na kari rohozi
Wlady
17.12.10,08:05
Poter je pomerne suchy beton, naozaj si myslite, ze bude z neho vytekat pod EPS cementove mlieko?

Upevnovat rurky na karirohoz je sice lacnejsia alternativa, ale urcite nie lepsia. Staci drobny pohyb rurky na nej a moze sa poskodit....
TomasHC
17.12.10,08:38
Poter je pomerne suchy beton, naozaj si myslite, ze bude z neho vytekat pod EPS cementove mlieko?

Upevnovat rurky na karirohoz je sice lacnejsia alternativa, ale urcite nie lepsia. Staci drobny pohyb rurky na nej a moze sa poskodit....

Al-Pex ruru si uz v ruke drzal? Ja som mal IVAR a mam pocit, ze by prezili aj buchanie kladivom :eek:
Ferdosondo
17.12.10,08:39
Poter je pomerne suchy beton, naozaj si myslite, ze bude z neho vytekat pod EPS cementove mlieko?

Upevnovat rurky na karirohoz je sice lacnejsia alternativa, ale urcite nie lepsia. Staci drobny pohyb rurky na nej a moze sa poskodit....
Máš pravdu poter je suchší, ako trebárs betón do základov, ale aj tak z neho stečie voda. Na tzv. systémovú dosku sa fólia nedá dať.
S kari sa dá robiť nie je problém (v lete som robil u suseda), avšak musia to robiť ľudia, ktorí si vedia dať pozor a nerobia hlava nehlava. Ono tie rúrky zas aj čosi vydržia, nie sú však blbuvzdorné.
So systémovou doskou je ľahšia práca. Jej nevýhodou je už spomínaná fólia a čiastočne snáď, že nie je obalená rúrka po celom obvode.
dolfort
20.12.10,00:25
Máš pravdu poter je suchší, ako trebárs betón do základov, ale aj tak z neho stečie voda. Na tzv. systémovú dosku sa fólia nedá dať.
S kari sa dá robiť nie je problém (v lete som robil u suseda), avšak musia to robiť ľudia, ktorí si vedia dať pozor a nerobia hlava nehlava. Ono tie rúrky zas aj čosi vydržia, nie sú však blbuvzdorné.
So systémovou doskou je ľahšia práca. Jej nevýhodou je už spomínaná fólia a čiastočne snáď, že nie je obalená rúrka po celom obvode.

Ja som dával Gabothermácke dosky, ktoré majú na povrchu plastovú úpravu. Na spojoch a prekrytiach som systémové dosky vždy ešte prelepil páskou. Osadenie rúrok do dosky je super rýchle, ale potom mravenčia práca s ošetrením proti pretečeniu poteru pod dosku - ja som to zobral dosť pedantne, lebo podlaha je len na jeden pokus a musí to byť NVV (na večné veky).
kytica
20.12.10,09:10
Pod poter by mala isť izolácia proti spodnej vode a tá by sa mala spojiť z izoláciou pod murivom, ak nie je treba to riešiť, aby steny nenaberali vlhkosť.
dodo_b
20.12.10,10:29
otazocka ....
staci A330H alebo musi byt IPA na podlahe ??
mendo933
20.12.10,10:52
co mas pod obvodovymi stenami? Tak to iste tam daj
alltracboy
20.12.10,13:44
A330H sa dava leda tak pod pomunicu. Ale moze to byt dost odvaha pouzit terpapier ako hydoizolaciu.
220870
20.12.10,13:51
A330H sa dava leda tak pod pomunicu. Ale moze to byt dost odvaha pouzit terpapier ako hydoizolaciu.
to nieje odvaha ale.:mee:
Nestačí.
robbco
20.12.10,22:40
mam otazku, vacsina ludi je proti polystyrenu v interieri a na podlahu ho normalne dava...preco, ma nejake lepsie vlastnosti ako nobasil?(okrem ceny) Vdaka.
alltracboy
21.12.10,07:05
ja som chcel nobasil (aj ked po mojej skusenosti s vatou by som uz vatu nobasil nikdy nekupil), a nakoniec som skoncil pri EPS100 lebo je o polovicu lacnejsi. Mineralne dosky 15cm by ma stali 1200eur co sa mi uz zdalo moc. EPS sa este zatesni PE foliou na to ide poter. navyse vyrobcovia pisu ze je neskodny. Nemci predavaju tolko EPS doplnkov do bytov ze ak by nieco vylucoval tak to tam zakazu. EPS je vsade okolo nas v chladnickach, termoskach...mineralne vlny obsahuju formaldehyd, OSB tiez.. proste clovek je tak obklopeny chemiou, ze nas nejaka podlaha uz nemoze rozhodit.
TomasHC
21.12.10,08:21
ja som chcel nobasil (aj ked po mojej skusenosti s vatou by som uz vatu nobasil nikdy nekupil), a nakoniec som skoncil pri EPS100 lebo je o polovicu lacnejsi. Mineralne dosky 15cm by ma stali 1200eur co sa mi uz zdalo moc. EPS sa este zatesni PE foliou na to ide poter. navyse vyrobcovia pisu ze je neskodny. Nemci predavaju tolko EPS doplnkov do bytov ze ak by nieco vylucoval tak to tam zakazu. EPS je vsade okolo nas v chladnickach, termoskach...mineralne vlny obsahuju formaldehyd, OSB tiez.. proste clovek je tak obklopeny chemiou, ze nas nejaka podlaha uz nemoze rozhodit.

Hlavne ak ten EPS je pod PE foliou, 7 cm betonu, 5mm klebru a 8mm dlazby ;)
220870
21.12.10,08:36
mam otazku, vacsina ludi je proti polystyrenu v interieri a na podlahu ho normalne dava...preco, ma nejake lepsie vlastnosti ako nobasil?(okrem ceny) Vdaka.
Podlahový polystyrén je vcelku v pohode.Iné je to s fasádnym polystyrénom.ten obsahuje tzv.stabilizátory horenia .A to je svinstvo ktoré do interiéru nepatrí.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Polystyren