Magh80
23.07.10,16:33
Šiel som na stavebný úrad podať ohlásenie stavebných úprav, keďže si chcem dať demontovať umakartové jadro a postaviť tam steny. Priložil som list vlastníctva a dva náčrty zmeny. To sú potrebné prílohy, ktoré spomínajú na svojich weboch minimálne tri mestské úrady na Slovensku, tak som to našiel aj v zákone a poslednej vyhláške. No pani si na poslednú chvílu pri posudzovaní podania odrazu vymyslela, že tam musí byť aj statický posudok a poslala ma preč, že nech jej to donesiem neskôr. Pri ohlásení, nie žiadosti o povolenie, zdôrazňujem. Po vyzistení som jej napísal mail, že nech to pekne začne posudzovať, lebo jej to podľa zákona netreba. Na to mi stavebný úrad pre zmenu napísal, že odrazu chce katastrálnu mapu, podrobný rozpis prác, pôdorys s popisom využitia miestností a súhlas správcu. Statický posudok už nespomína. Mne to pripadá, že pani je buď tak neuveritelne nekompetentná, že si to pomýlila s podkladmi na stavebné rozhodnutie, alebo robí obštrukcie z pomsty za to, že nedostala pri prvom kontakte úplatok.

1. Stretli ste sa niekto s podobnými požiadavkami pri rekonštrukcii jadra?

2. Keď podám stažnosť, ktorá bude zamietnutá, môže úrad využiť svoju zákonnú možnosť vzniesť voči ohláseniu námietky bez akýchkoľvek konkrétnych podkladov a nepovoliť ho?

Díky za rady
ciners
23.07.10,14:46
Ten posudok byva dost normalna vec. Stoji to 30 az 50€, ako kde a mate s nou pokoj. Ci je kompetentna, to je druha vec, no za tych 30€ to nema zmysel riesit. Tie jadra mi pridu strasne nehygienicke a neesteticke, nechapem tie obstrukcie okolo. My statici na tom nezbohatneme, to by clovek musel denne spravit aspon dva :D a ludi to zbytocne sikanuje. Hlavne v tom nevidim dovod, aby pri jadre ten posudok bol, ale s tym si nepomozete.
Harris
21.09.10,17:47
Prihrejem polievočku troška statikom a budem v tom hľadať stoj čo stoj logiku. Takže, ten statický posudok je tam dôležitý z princípu. Aby ludom trklo, že si v tých bytoch nemôžu robiť čo chcú. Samozrejme tam ide len o podpis, ale nad tým podpisom aspon bude napísané, že sa smie murovať zásadne len z ľahkých materialov. Ak povieš že na takuto prerabku netreba povolenie ani posudok, ludia si to vyložia všelijako. A čochvíla budú burať aj nosné steny bez toho aby to niekto odkonzultoval. (Nehovorím že tak nerobia.) Proste ide tam o princíp aby aspon niekto povedal človeku, že toto ano a toto nie.
Čo sa týka problému zadávateľa témy a k tej šikane. Pani na úrade spravila viac chýb, najprv Vám nedokázala vysvetliť že zákon je na jej strane a že ten posudok skutočne treba a potom to ešte zduplovala a skutočne (asi z pomsty) od Vás pre zmenu začala pýtať veci, na ktoré kvoli tomuto zas právo nemá. Proste chaos. Ale na pravú mieru. Staták od Vás musí požadovať (inak sama porušuje zákon!), naopak, povolenie od správcu nie, veci ako katastrálna mapa, to už ani nehovorím. Ešte jednu vec od Vás môže žiadať, list vlastníctva. Ak chce šikanovať, može pytat original nie starší ako.... ak majú urady rozum, stačí čestné prehlásenie, že predmetný byt je Váš.

Ešte by som rád vedel, kde v zákone ste sa dočítal, že posudok netreba. Dodatočným zatažením vodorovných nosných konštrukcii (ludia akosi chápu nosné konštrukcie len ako steny a stlpy, ale deka je tiež nosná konštrukcia - vodorovná) robíte zásah do statiky. V tomto prípade však len do statiky toho jedneho panelu, ktorý Vám nesie kupelnu, preto stačí ohláška. A na každý zásah do nosného systemu budovy treba posudok. Z vyššie napísaneho vyplýva napr: na zburanie umakartu od nikoho nepotrebujete nič, a ani na zburanie nenosnej priečky, na murovanie však už ano.
A opakujem, staták je tam nato aby Vám niekto kompetentný povedal, že nesmiete murovať napr z tehly.

Toľko teoretizovanie a teraz či to je verejnosti prospešné alebo len zakonom vymyslený poplatok pre statikov. AKo ciners napísal, stojí to 30-50E a ked sa to zruší tak si myslím že statici budu dokonca radi. Nebudú ich známi aspon otravovať o podpis pod niečo čo má 40 a viac rokov.
ciners
30.09.10,15:08
Ked uz tu mame takuto temu, napisem cosi o tom, co ten posudok vlastne je a preco stoji tolko "vela". Predstava ludi je, ze potrebuju nejaku A4-ku, kde bude peciatka a napisane, ze vsetko bude ok. A za toto niekto pyta nekrestanske peniaze. Takze popisem situaciu,kde potrebujem posudenie na vyrezanie dverneho otvoru do nosnej steny v panelaku. Za normalnych okolnosti som rad, ze zozeniem statika v okoli 20km,co mi to pride okuknut a pomerat. treba to vidiet,pretoze je potrebne vediet polohu stykovania penelov a nafotit to. Potom pride statik do kancelarie a asi za 4 hodiny nakresli povodny stav a upraveny stav konstrukcie. Potom pride na rad samotne posudenie. MKP model steny, vypocet zatazenia, vypocet sil a vyhodnotenie je prava asi na 3 hodiny. Potom to cele vytlaci a da tomu statnu formu, co je asi hodina.
Teraz si poviem,preco je to take drahe? Tak pocitajme.
Benzin 40km - 4€
cas v aute - asi hodina nech je 10€
meranie a obhliadka- asi hodina- 20€ ( to som vycital na strankach firie, priemerne maju asi 20€ za hodku posudzovania)
kreslenie- 4hodiny x 15€ = 60€
vypocet- 3 hodiny x 20€ =60€
tlac a viazanie 10€
naklady na tlac 5 pare 10€
Dokopy to da asi 174€+DPH
Z tych 174€ bez DPH zaplati poplatky komore, naklady na software, pocitac, auto, poistku statika a klasicke odvody a nieco mu ostane. Za toto ten clovek ma byt osobne zodpovedny, ze panelak bude ok (kde nikto netusi po 40 rokoch v akej kvalite to je vyrobene).
Tu na prameni neochota statikov vobec nejake posudky robit a niekam sa trepat okukovat dvere s tym, ze clovek ho vnima ako zlo,co nanho poslali urady.
Pisem to pre pochopenie tejto prace, pretoze tu casto vidim temy ci mi treba nejaky papier na urad od statika. Tu je popisane, ze vobec nejde o ten papier, ale co to vsetko obnasa.
Ak sa to niekomu zda stale velmi drahe, popisem trosku,co za zlo predstavuje taky vypocet.
Je potrebne vytvorit MKP model steny. Jeden element steny(stvorcek) predstavuje maticu 12x12. Taky element v stene vypoctu ma asi 400x400mm, cim vyskladanim dostaneme pri stene 7 podlazneho panelaku sustavu asi 20000rovnic. To clovek ani nezostavi, nie ze poriesi, na to ma ten software, no celu tu proceduru musi mat v hlave. Taka sustava rovnic sa neriesi uz klasickou inverziou matic, ale zase tam su numericke finty, ako to poriesit. A toto vsetko je v cene tej prace zahrnute, aj ta licencia na taky soft.
bubkoch
30.09.10,17:23
Ked uz tu mame takuto temu, napisem cosi o tom, co ten posudok vlastne je a preco stoji tolko "vela". Predstava ludi je, ze potrebuju nejaku A4-ku, kde bude peciatka a napisane, ze vsetko bude ok. A za toto niekto pyta nekrestanske peniaze. Takze popisem situaciu,kde potrebujem posudenie na vyrezanie dverneho otvoru do nosnej steny v panelaku. ...

ok, takze praca na 1 pracovny den ...
x 20 dni = cca 3 500€ mesacne ... slusne ...
odvody musi platit kazdy, aj ten co zarobi 1000€, poistka, poplatok komore par eur ... ale chapem, pytat 15€/hod je predsa normalne, zvlast ked clovek nema na vyber a tu peciatku potrebuje ... hnus
andiablo
30.09.10,17:25
úplne s tebou súhlasím . Niektorí ľudia si myslia že za pár E-čiek to majú. Ak chcú ušetriť nech sa popýtajú po okolí či niekto niečo podobné neprerábal. Hlavne v panelákoch. U nás je to pomaly bežné že každý niečo prerába.
Treba sa opýtať a ak ti dohodia toho kto to u nich robil tak ušetríš pár E preto lebo situáciu pozná a netreba mu plno veci robiť nanovo
ciners
30.09.10,17:35
pekna matematika x 20 dni...
taky posudok je raz za mesiac, mozno raz za 2, ved tolko bytov nie je.
A zamestnanec si nemusi kupit soft za pol miliona, vsetko mu firma da. Ja pracujem vo vyskume, kde plati stat a nejaky rusi, tie programy by si clovek nikdy nekupil, proste mi to tam daju a rob. No predstava,ze sa mam o to starat sam, to by sa nedalo. A tamti,co pisete x 20 dni, nemaju stat a ani bohatych rusakov, aby im strcili tieto veci pod nos.
jano1993
18.11.10,09:59
vacsinou na urade chcu staticky posudok, bez ohladu ci je zasah robeny do nosnej alebo nenosnej steny. ked do nenosnej tak len napisem vyjadrenie, ze to neovplyvni statiku objektu.