Astapov
27.07.10,13:00
Ahoj poraďáci!

Máme takýto problém. Bývame v RD na konci ulice. Sused by si chcel na vyznačenom mieste(viď nákres) postaviť garáž(tiež patrí k jeho pozemku). Vtip je v tom že do garáže chce vchádzať z našej strany pozemku(chce tam dobudovať cestu, viď červená šípka), pritom tak isto by si ju mohol spraviť zo svojej strany(viď zelená šípka). Ten krúžok medzi šípkami je stĺp elektického vedenia.

Toto nám môže spôsobiť určité komplikácie, napr. pri parkovaní - keď totiž počas dňa chodíme autom, tak ho nezaťahujeme zakaždým do dvora, ale ho iba pristavíme k plotu. Čo potom ako tam postaví cestu a bude chcieť chodiť on samozrejme už nebude možné, lebo by sme sa mu museli zakaždým odstupovať...

Pozemok na ktorom je stĺp a kde má stáť prístupová cesta do jeho garáže je obecný.

Môžete mi prosím poradiť čo sa s tým dá robiť, aby si tú cestu postavil popri svojom pozemku?
Je potrebné pokiaľ stavia nejakú stavbu pri hranici s našim pozemkom, aby mal od nás na to súhlas?
Nie je náhodou zákon, ktorý hovorí o tom, že nie je možné robiť stavebné úpravy(alebo akúkoľvek inú podobnú činnosť) len v určitej vzdialenosti od hranice pozemku ?


P.S: Na obecnom úrade sme sa zatial na to neboli informovať.

Ďakujem za radu.
Chobot
27.07.10,11:10
Ahoj poraďáci!

Máme takýto problém. Bývame v RD na konci ulice. Sused by si chcel na vyznačenom mieste(viď nákres) postaviť garáž(tiež patrí k jeho pozemku). Vtip je v tom že do garáže chce vchádzať z našej strany pozemku(chce tam dobudovať cestu, viď červená šípka), pritom tak isto by si ju mohol spraviť zo svojej strany(viď zelená šípka). Ten krúžok medzi šípkami je stĺp elektického vedenia.

Toto nám môže spôsobiť určité komplikácie, napr. pri parkovaní - keď totiž počas dňa chodíme autom, tak ho nezaťahujeme zakaždým do dvora, ale ho iba pristavíme k plotu. Čo potom ako tam postaví cestu a bude chcieť chodiť on samozrejme už nebude možné, lebo by sme sa mu museli zakaždým odstupovať...

Pozemok na ktorom je stĺp a kde má stáť prístupová cesta do jeho garáže je obecný.

Môžete mi prosím poradiť čo sa s tým dá robiť, aby si tú cestu postavil popri svojom pozemku?
Je potrebné pokiaľ stavia nejakú stavbu pri hranici s našim pozemkom, aby mal od nás na to súhlas?
Nie je náhodou zákon, ktorý hovorí o tom, že nie je možné robiť stavebné úpravy(alebo akúkoľvek inú podobnú činnosť) len v určitej vzdialenosti od hranice pozemku ?


P.S: Na obecnom úrade sme sa zatial na to neboli informovať.

Ďakujem za radu.

Pozemok pod garážou patrí tiež susedovi? Ak ten pozemok hraničí s vašim pozemkom, tak k stavebnému povoleniu bude potrebovať vaše stanovisko.

Je ťažké spravodlivo posúdiť váš spor, veď na druhej strane ten sused chce prístup z verejnej komunikácie a je jedno, či je bližšie k jeho pozemku alebo k vášmu. Povedz mi ešte ulicu a mesto, nech to pozriem na satelitnej fotke, ako vyzerá koniec tej cesty (ak chceš, stačí mi to poslať cez súkromnú správu).
alltracboy
27.07.10,11:25
Ahoj poraďáci!


Toto nám môže spôsobiť určité komplikácie, napr. pri parkovaní - keď totiž počas dňa chodíme autom, tak ho nezaťahujeme zakaždým do dvora, ale ho iba pristavíme k plotu. Čo potom ako tam postaví cestu a bude chcieť chodiť on samozrejme už nebude možné, lebo by sme sa mu museli zakaždým odstupovať...

Pozemok na ktorom je stĺp a kde má stáť prístupová cesta do jeho garáže je obecný.


neviem ci si len tak moze na susednom pozemku spravit cestu. Chod na urad a tam si to zisti. Alebo si tu plochu pri svojom dome prenajmi.. aspon do doby pokial si postavy garaz. neviem ci sa to da prenajat, ale za opytanie nic nedas.
day
27.07.10,11:31
ahoj,

logickejsie je aby vchadzal zo svojej strany, ale ..., co povedal sused ked ste sa o tom rozpravali?
arizona
27.07.10,11:39
Astapov
27.07.10,11:41
No velmi sa o tom nerozpravame, lebo sme viac-menej preto rozvadeni. Je tam toho trocha viac - nechcel som pisat cely roman tu o tom.
arizona
27.07.10,11:41
ahoj,

logickejsie je aby vchadzal zo svojej strany, ale ..., co povedal sused ked ste sa o tom rozpravali?
... a prečo by si mal zahatať svoj vchod do domu, ked môže susedovi? Niet nad vychytralého suseda :mee::rolleyes::mad:
Astapov
27.07.10,11:50
Pozeral som tie vzdialenosti, ale je tam rozpisane iba o stavbe domu. V podstate on bude stavat garaz a aj to iba pri hranici svojho pozemku. Tesne pri hranici nasho postavi cestu - mozno dakych 5-10 cm, ak by dal vacsi odstup tak uz by tam autom nevosiel kvoli tomu stlpu.
lienocka001
27.07.10,11:51
informujte sa ci ma sused stavebne povolenie na garaz.. a tiez ci vedia o jeho zamere urobit si na obecnom pozemku cestu...
Astapov
27.07.10,11:55
Urcite pojdem na obecny urad, len tam nechcem ist s prazdnymi rukami, preto som sa obratil na poradu, ci nie je nieco co by sa dalo podla zakona urobit v tej veci... :)
Astapov
27.07.10,12:27
Prilozil som satelitny snimok s naznacenymi hranicami velkych pozemkov a elektrickym stlpom pre lepsiu orientaciu.
alltracboy
27.07.10,12:53
cize on chce stavat garaz na obecnom pozemku?
Chobot
27.07.10,13:06
Prilozil som satelitny snimok s naznacenymi hranicami velkych pozemkov a elektrickym stlpom pre lepsiu orientaciu.

Z obrázku (aj z tých tebou vyznačených čiar) mi ale vyplýva, že pozemok, kde on chce postaviť garáž, nepatrí tomu susedovi!! Na akom pozemku chce stavať?

A tiež tam vidno, že ty tam máš cez plot nejakú stavbu (záhadný domček, či čo).
Astapov
27.07.10,13:24
Sused chce stavat na svojom pozemku - v tom nakrese ten stvorcek kde je nacrtnuta garaz je jeho. Avsak cestu ku garazi chce postavit na obecnom pozemku ale popri nasom(tak ako ukazuje cervena sipka na nakrese) - nie popri jeho.

Ide mi o to, ci je mozne ho nejako donutit postavit tu cestu popri jeho pozemku(tak ako ide ta modra sipka).

Mimochodom dost dolezity je tam ten stlp okolo ktoreho cesta musi ist. Ta cesta by mu tam totiz vysla iba vtedy ak by ju postavil tesne pri hranici pozemkov(nejakych 5-10cm). Ak by musel mat odstup od hranice nasho pozemku povedzme pol metra tak uz sa tam s autom nezmesti.

Pozrite ten nakres - je to tam myslim dost zrozumitelne.

Ano na hranici naseho pozemku s jeho je hospodarska budova(od hranice vzdialena asi 1.5 metra).
marleau
27.07.10,13:28
Nie je mi to celkom jasné,ale zdá sa mi,že je to typický príklad suseda-špekulanta.Cestu si urobí zo susedovej strany a voľné miesto medzi cestou a jeho pozemkom bude využívať výhradne a iba on.Vchod do garáže od Vašej strany je len zámienka.Nedajte sa.
lienocka001
27.07.10,13:33
sused stavia na obecnom pozemku pricom ta stavba /cesta / je popri vasom pozemku..

ja by som sa zasla spytat na obecny urad /stavebny urad/ ze ci bolo stavebne konanie na stavbu cesty na obecnom pozemku... a cesta vedie pri vasom pozemku / cize ste ucastnikmi konania/ lebo vy ste ziadne oznamenie o konani nedostali...

uvidis co povedia... ale bude asi treba aj ohlasit ze sused stavia v rozpore so stav. zakonom... pokial povolenie nie je vydane... inak ak si postavi cestu na obecnom pozemku tak by mal mat suhlas vlastnika... prip. zriadene vecne bremeno...
tu s nami to neporiesis.. prioritne treba zistit ci ma sused povolenie a to nie len na stavbu garaze ale najma na tu cestu.. a aku situacku k tomu dal... lebo ty by si sa mal k tomu vyjadrovat... ako sused