ajka-26
29.07.10,16:20
Tento rok si robime nove kurenie do rodinneho domu a stojime pred otazkou,aky kotol kupit.Mame povodny plynovy a chceli by sme ho skombinovat s kotlom na drevo,alebo pelety alebo nieco podobne.Existuju aj kotle na drevo(ATMOS),ktore maju zabudovane aj vykurovanie plynom.Chcem sa spytat ,ake mate skusenosti s takymto kombionovanym vykurovanim.Ake to ma vyhody,alebo nevyhody.Zaujima ma,ci ma niekto ten spominany kotol od ATMUSU a ako je s nim spokojny.
day
30.07.10,12:05
ahoj,

moj nazor,
budeme mat obycajny konden.kotol, pripadne turbo.
preco nie kombinovany (pelety, drevo, atd.)

1. priprava, spracovanie dreva, peliet
2. uskladnenie
3. cena za drevo, pelety
4. neporiadok
5. dovoz
6. ... kto pojde zakurit?! :)
hapeti
30.07.10,12:14
Ten komfort čo dnešné kondenzačné kotly ponúkajú je nadvšetkým...
Iné riešenia (pelety, drevo, ine) sú dobré pre tých ktorí sa nudia.........
lubko6394
30.07.10,12:21
Ten komfort čo dnešné kondenzačné kotly ponúkajú je nadvšetkým...
Iné riešenia (pelety, drevo, ine) sú dobré pre tých ktorí sa nudia.........

No ale pelety môžeš automatizovať. Len ten priestor na skladovanie je problém.
Flinstone
30.07.10,12:32
tak skús sa pozrieť na eko komfort...
http://www.ekokomfort.sk/index.asp?menu=684

kamarát to má, a keď nasype zásobník čiernym uhlím, tak týždeň vydrží... a v treskúcich mrazoch 2-3 dni... pravda záleží aj na veľkosti vykurovanej plochy
a tvrdí, že sezóna na uhlí ho vyjde polovicu toho čo mal predtým na plyn
ajka-26
31.07.10,18:59
Kurenie plynom je ciste pohodlne,ale ako ostatny luxus rovnako drahe takze ja si radsej vysukam rukavy a budem kurit za polovicne naklady.Ved ani trocha toho pohybu mi urcite neuskodi :)
Flinstone
31.07.10,19:04
hlavne že ten kotol netreba tak často kŕmiť... človek sa v kľude vyspí
Ján Kebísek
29.08.10,14:53
Dobrý deň,
Ja by som vám odporučil vykurovanie peletami. Podla mňa je to najvýhodnejší spôsob vykurovania. Ked si zoberiete ze za rok spalite priemerne 6 ton peliet a 1 tona stoji 150 eur(viem kde sa dajú kúpiť za 140,-) tak toto kúrenie je o desiatky percent lacnejšie ako plynové či elektrické vykurovanie. A že vraj sú starosti s peletovými kotlami? to je pekna hlúposť. Stačí si kúpiť plne automatický kotol, ktorý sa vie sám vyčistiť , zapáliť, stláčať popol...
Ján Kebísek
29.08.10,14:57
A čo sa týka nakladania... s podávacím systémom k vám za rok príde cisterna s peletami a to je vsetko... v zasobníku budete mať pelety na celý rok a podávací systám vám ich bude automatickz nakladat do kotla. Ani nebudete vediet ze mate kotol.
Flinstone
29.08.10,15:42
Dobrý deň,
Ja by som vám odporučil vykurovanie peletami. Podla mňa je to najvýhodnejší spôsob vykurovania. Ked si zoberiete ze za rok spalite priemerne 6 ton peliet a 1 tona stoji 150 eur(viem kde sa dajú kúpiť za 140,-) tak toto kúrenie je o desiatky percent lacnejšie ako plynové či elektrické vykurovanie. A že vraj sú starosti s peletovými kotlami? to je pekna hlúposť. Stačí si kúpiť plne automatický kotol, ktorý sa vie sám vyčistiť , zapáliť, stláčať popol...
hmmm.... keď zoberiem, že na sezónu bohate vystačia 4 tony čierneho uhlia, možno ešte menej, a porovnám cenu/výhrevnosť, tak uhlie vyjde lacnejšie, už nehovorím o porovnaní priestoru potrebného na skladovanie palivových zásob.
Ján Kebísek
29.08.10,20:38
Na skladovanie peliet nie je absolutne potrebný veľký priestor. Zásobník na pelety možete umiestnit kdekolvek v dome ba dokonca aj mimo neho a pomocou sacej poumpy sa pelety dopravia az do vášho domu pričom dĺžka trubíc može mať až 20 metrov!!! A kotol na čierne uhlie určite nemožete mat napríklad v obývačke ako niektoré peletové kotle. Kúrenie peletami je ovela čistejsie. Nevzniká žiaden neporiadok a o tom, že s ním nebudete met žiadne starosti ani nehovorím.
Flinstone
30.08.10,02:08
Na skladovanie peliet nie je absolutne potrebný veľký priestor. Zásobník na pelety možete umiestnit kdekolvek v dome ba dokonca aj mimo neho a pomocou sacej poumpy sa pelety dopravia az do vášho domu pričom dĺžka trubíc može mať až 20 metrov!!! A kotol na čierne uhlie určite nemožete mat napríklad v obývačke ako niektoré peletové kotle. Kúrenie peletami je ovela čistejsie. Nevzniká žiaden neporiadok a o tom, že s ním nebudete met žiadne starosti ani nehovorím.
téma bola o kotli ústredného kúrenia... a keď sme pri tom, kotol s automatickým prikladaním z externého zásobníka si do obývačky nikto nedá...
Ak si robíte reklamu robte to aspoň nenápadne.
osky
11.11.11,03:56
Na skladovanie peliet nie je absolutne potrebný veľký priestor. Zásobník na pelety možete umiestnit kdekolvek v dome ba dokonca aj mimo neho a pomocou sacej poumpy sa pelety dopravia az do vášho domu pričom dĺžka trubíc može mať až 20 metrov!!! A kotol na čierne uhlie určite nemožete mat napríklad v obývačke ako niektoré peletové kotle. Kúrenie peletami je ovela čistejsie. Nevzniká žiaden neporiadok a o tom, že s ním nebudete met žiadne starosti ani nehovorím.

ahojte.mozno nie celkom k teme,ale rozobera sa tu uz aj toto,tak mi prosim poradte:

kedze sme mali kurenie na elektrinu,hladali sme lacnejsiu a vyhrevnejsiu verziu.
kedze vsak nebyvame doma,ale sme cez tyzden vo Viedni,chceli sme nieco take,kde sa da nastavit daka automatika,ktora bude kurit aj ked nikto nebude doma.pretoze kotol na tuhe palivo to neurobi.
pred par tyzdnami nam teda slovenska firma urobila peletove kurenie,vymenili sme radiatori,bojler na teplu vodu....vsetko super.
kotol mame od tejto firmy-presne taky ako na obrazku,ten cerveny,Woody:
www.opop.cz
ked to zappojili,bolo to super.naozaj.behom par hodin bolo teplucko,voda varena....
a aj to bolo tak povedane-staci ked sa raz za tyzden nasypu pelety a cista praca,kotol je na automatickom nastaveni.....atd.ukazali mi ako cistit,ako uviest do prevadzky ked napr.ho najdeme vypnuty alebo ked celkom vypne elektrina-nahodou.

problem je vsak v tom,ze kotol kuri max.2 dni,potom vypne7odsledovali sme si ,ze je to dosledkom zleho spalovania peliet-skratka horak je zaneseny peletami ktore dobre nevyhoreli,na displeji mi svieti bud vypnute,alebo uz som nasla aj take ze horka sachta horaku...firma uz to bola aj pozerat,islo to,ale zase ked sme predvcerom prisli domov,bolo to vypnute,doma zima....vycistili sme to,zapli,kurilo dva dni a vcera vecer zase sa to vyplo a uz sa to nedalo nastartovat.tak som si pomyslela,ze ked na termostate je uz cielova teplota,ma to jasne ze pauzu,lenze po 2 hodinah sa to nezaplo,tak som to znovu rucne nastartovala a zaplo sa to napriek tomu,ze teplota nebola pod hranicou.
rano pred 4.-tou kotol zase pise vypnute,nastartovat sa neda,uvidim co bude vecer-chodime teraz domov kazdy den,aby sme to odsledovali,ale nepaci sa mi to.vobec neviem,co s tym.mame sice manual na obsluhu,ale ja nie som technik ani udrzbar,je to v cestine-skratka si s tym neviem rady.keby si to aj muz prestudoval v nemcine,moc sa do toho nerozumie.
ked zavolam do firmy,su z toho na nervy.vlastne uz sme vsetci z toho na nervy-je to na rozvod....
poradite?????
brabad
12.11.11,23:26
ahojte.mozno nie celkom k teme,ale rozobera sa tu uz aj toto,tak mi prosim poradte:

kedze sme mali kurenie na elektrinu,hladali sme lacnejsiu a vyhrevnejsiu verziu.
kedze vsak nebyvame doma,ale sme cez tyzden vo Viedni,chceli sme nieco take,kde sa da nastavit daka automatika,ktora bude kurit aj ked nikto nebude doma.pretoze kotol na tuhe palivo to neurobi.
pred par tyzdnami nam teda slovenska firma urobila peletove kurenie,vymenili sme radiatori,bojler na teplu vodu....vsetko super.
kotol mame od tejto firmy-presne taky ako na obrazku,ten cerveny,Woody:
www.opop.cz (http://www.opop.cz)
ked to zappojili,bolo to super.naozaj.behom par hodin bolo teplucko,voda varena....
a aj to bolo tak povedane-staci ked sa raz za tyzden nasypu pelety a cista praca,kotol je na automatickom nastaveni.....atd.ukazali mi ako cistit,ako uviest do prevadzky ked napr.ho najdeme vypnuty alebo ked celkom vypne elektrina-nahodou.

problem je vsak v tom,ze kotol kuri max.2 dni,potom vypne7odsledovali sme si ,ze je to dosledkom zleho spalovania peliet-skratka horak je zaneseny peletami ktore dobre nevyhoreli,na displeji mi svieti bud vypnute,alebo uz som nasla aj take ze horka sachta horaku...firma uz to bola aj pozerat,islo to,ale zase ked sme predvcerom prisli domov,bolo to vypnute,doma zima....vycistili sme to,zapli,kurilo dva dni a vcera vecer zase sa to vyplo a uz sa to nedalo nastartovat.tak som si pomyslela,ze ked na termostate je uz cielova teplota,ma to jasne ze pauzu,lenze po 2 hodinah sa to nezaplo,tak som to znovu rucne nastartovala a zaplo sa to napriek tomu,ze teplota nebola pod hranicou.
rano pred 4.-tou kotol zase pise vypnute,nastartovat sa neda,uvidim co bude vecer-chodime teraz domov kazdy den,aby sme to odsledovali,ale nepaci sa mi to.vobec neviem,co s tym.mame sice manual na obsluhu,ale ja nie som technik ani udrzbar,je to v cestine-skratka si s tym neviem rady.keby si to aj muz prestudoval v nemcine,moc sa do toho nerozumie.
ked zavolam do firmy,su z toho na nervy.vlastne uz sme vsetci z toho na nervy-je to na rozvod....
poradite?????

Problém s peletovým kotlom je podľa mňa výslovne problém dodávateľa. Ak nevie odstrániť závadu, mal by vám zariadenie vymeniť. Peletové kotle sú na automatickú prevádzku stavané a problém ako je ten váš by nemal nastať a hlavne nie u nového kotla.
Prehriatie spaľovacej komory by mohlo nastať, ak nie je dobrý odťah spalín, čomu by nasvedčovali aj nedohorené pelety, ale skôr si myslím, že v zariadení
nefunguje dobre automatika, ktorá má regulovať všetky nastavené parametre a pri prehrievaní znížiť výkon, alebo dodávku peliet.
Netvorí sa vám na horáku škvara? Spečený kus popola? To by nasvedčovalo zas na nekvalitné palivo, ale o tom by vás asi informovali pri servisnom zásahu.
osky
13.11.11,18:49
Problém s peletovým kotlom je podľa mňa výslovne problém dodávateľa. Ak nevie odstrániť závadu, mal by vám zariadenie vymeniť. Peletové kotle sú na automatickú prevádzku stavané a problém ako je ten váš by nemal nastať a hlavne nie u nového kotla.
Prehriatie spaľovacej komory by mohlo nastať, ak nie je dobrý odťah spalín, čomu by nasvedčovali aj nedohorené pelety, ale skôr si myslím, že v zariadení
nefunguje dobre automatika, ktorá má regulovať všetky nastavené parametre a pri prehrievaní znížiť výkon, alebo dodávku peliet.
Netvorí sa vám na horáku škvara? Spečený kus popola? To by nasvedčovalo zas na nekvalitné palivo, ale o tom by vás asi informovali pri servisnom zásahu.

ahoj,dakujem za uzitocny prispevok,velmi mi pomohol.
pelety su akoby nedohorene,kotol ma velku spotrebu a tiez si myslim ze je iba zle nainstalovany na automatiku.ale clovek co nam to zavadzal dava od toho ruky prec a bude volat priamo na firmu...uz sme znizili davku peliet z 1300g na 1000g ale aj tak sa mi to zda vela,ked si vezmem ze sme chceli usetrit-mali sme pred tym elektricke kurenie a spalime denne okolo 3-4 kusy 15-kilovych vreciek peliet,je to vela,nie?firma nam tie pelety odporucila,vraj tie su najlepsie.vraveli nam,ze ked naplnime zasobnik,musi tyzden vydrzat.kupili sme 6 ton ale takymto stylom nam nevydrzia ani dokonca decembra....
nemame teplo,kotol sa v kludovom rezime vypne,pritom v navode vravia,ze ma mat len napisane-pozastaveno a nie vypnuto!!!,vzdy ked sa vypne kotol,ochladne aj voda,musim vystihnut cas kedy sa mozem sprchovat a spotreba je velmi velka.neviem co mam nastelovat ani ako,hoci mam navod,tym vyrazom nerozumiem-podla mna to ma robit firma,zaplatili sme za to 8000 eur a zaviedli nam to 21.septembra.
1.raz sme kurili 26.oktobra a odvtedy mame taketo potiaze,z firmy uz medzitym u nas boli ale ukazali len ako zapnut znovu kotol,nesledovali to ako ide,boli u nas len par hodin,tu vsak pri tom treba postat aspon 3 dni aby videli,ako to pracuje.
firma je vsak od trencina a my byvame pri neziderskom jazere,skratka na nervy....jasne ze nebudu stale chodit,ale ja myslim,ze to maju riesit oni,a nie cez telefon.....je nejaka firma na peletove jurenie aj v bratislave?bolo by to jednoduchsie.
brabad
13.11.11,19:06
S takýmito problémami sa zapodievame dosť často. Ak ručne meníte dávkovanie peliet, je to naozaj náročný systém na reguláciu. Takýto systém spôsobuje, že je spotreba peliet dosť vysoká. Proste dávkovanie určuje spotrebu a stíšovať ventilátor, keď je treba znížiť výkon je nehospodárne. Možno to ide aj inak, ale z vašich slov to vnímam takto. Ja by som sa obrátil priamo na výrobcu, že čo mate robiť, keďže montážna firma nezvláda sprevádzkovať kotol do 100% stavu.
Jeden takýto problém sme riešili a problém bol v náhlom zavretí prietoku cez kotol, kedy sa kotol zotrvačnosťou prehrial, keďže to bol starší kotol a jediné riešenie (dočasné) do opravy bol pravidelný reštart. Proste sme na prívod el. energie inštalovali časové relé a raz za 4 hodiny sme na 15 minút prerušili prívod el. energie.
Po reštarte sa kotol uviedol do prevádzky aj keď bol práve v poruche. Podotýkam, že to bolo dočasné riešenie, následne sme prerobili systém tek, aby sa regulácia nechovala ON-OFF a zabezpečili sme trvalý prietok vody aj keď sa znížila požiadavka na výkon.
brabad
13.11.11,19:16
Vykurovanie peletami sa považuje všeobecne za lacný spôsob vykurovania, avšak rozdiel medzi kondenzačným kotlom na plyn a peletami nie je veľký a ak sa na vec pozrieme komplexne . . . vstupná investícia, priestor, obsluha, spoľahlivosť . . . nedá sa to porovnávať, ak je k dispozícii plyn. Ak nie je plyn, je to samozrejme veľmi vhodné riešenie, kde sa dá veľmi dobre regulovať výkon, automaticky dávkovať palivo . . .
K spotrebe . . . na 18 kW ročnej prevádzky bez ohrevu teplej úžitkovej vody viem z praktických skúsenosti odhadnúť spotrebu peliet na 8-10 ton.
osky
14.11.11,04:55
dakujem,vidim ze sa v tom vyznate.mate firmu,zaoberate sa tym?

ved ja som myslela ze mame nastavenu automatiku,podla papierov som len zmenila to davkovanie.
my to mame aj na vodu ale je to skratka nejak blbo.som presvedcena,ze je to len zle nastavene,ale sama si s tym neporadim.
vsetko je nove,nemoz to byt u pokazene.vobec neviem,co mam robit.
iv@n
14.11.11,05:33
obúchať o hlavu tej dodávateľskej firme, nemôžu to predsa nechať tak. tie 3-4 15 kilové vrecká peliet sa mi zdá sakra veľa, neviem akú máte rozlohu, ale ja ked idem zakúriť v krbe, ktorý má určite daleko menšiu účinnosť ako peleťák za 8 tisíc, tak spotrebujem 30kg dreva za deň na 200m2 zateplenej chalupe ked je vonku pod nulou.
pelety sa cenou blížia k plynu, takže akékoľvek takéto mrhanie palivom vás cenovo vytláča už nad kúrenie plynom, ktoré by ste mali daleko komfortnejšie čo sa týka obsluhy.
brabad
14.11.11,06:11
dakujem,vidim ze sa v tom vyznate.mate firmu,zaoberate sa tym?

ved ja som myslela ze mame nastavenu automatiku,podla papierov som len zmenila to davkovanie.
my to mame aj na vodu ale je to skratka nejak blbo.som presvedcena,ze je to len zle nastavene,ale sama si s tym neporadim.
vsetko je nove,nemoz to byt u pokazene.vobec neviem,co mam robit.

Áno, pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá komplet vykurovaním, to znamená od projektu až po realizáciu.
Preto nemáme jednostranne orientovaný pohľad na problémy, pretože jedná vec je teória a iná prax.
Keby som mal bližšie zo ZA, prišiel by som pozrieť, ale takto môžem len tipovať.
Ak to chcete nejak sami skúsiť sprevádzkovať, treba odhaliť ten okamžik, kedy sa kotol vypne do poruchy a čo tomu predchádza.
Ja by som doporučoval znížiť dávkovanie peliet na minimum, čím znížite funkciu regulácie na minimum a kotol sa bude snažiť ísť
trvalo bez regulácie (ak to dovolí počasie). Potom, ak to nebude stíhať kúriť, môžte postupne pridávať.
Skúste sem prilepiť fotku potrubia z kotla aj s reguláciou, aby sme mali prehľad, čo vám tam namontovali.
Prípadne napíšte čo môžete regulovať a čím to regulujete . . . tipy zariadení . . . regulátorov.
Úplne najlepšia by bola schéma zapojenia, ale tú vám asi nedali, či?
osky
14.11.11,15:23
Áno, pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá komplet vykurovaním, to znamená od projektu až po realizáciu.
Preto nemáme jednostranne orientovaný pohľad na problémy, pretože jedná vec je teória a iná prax.
Keby som mal bližšie zo ZA, prišiel by som pozrieť, ale takto môžem len tipovať.
Ak to chcete nejak sami skúsiť sprevádzkovať, treba odhaliť ten okamžik, kedy sa kotol vypne do poruchy a čo tomu predchádza.
Ja by som doporučoval znížiť dávkovanie peliet na minimum, čím znížite funkciu regulácie na minimum a kotol sa bude snažiť ísť
trvalo bez regulácie (ak to dovolí počasie). Potom, ak to nebude stíhať kúriť, môžte postupne pridávať.
Skúste sem prilepiť fotku potrubia z kotla aj s reguláciou, aby sme mali prehľad, čo vám tam namontovali.
Prípadne napíšte čo môžete regulovať a čím to regulujete . . . tipy zariadení . . . regulátorov.
Úplne najlepšia by bola schéma zapojenia, ale tú vám asi nedali, či?

dakujem Vam za Vas cas a snahu.
ani neviete,ako vzdy bezim a citam co pisete.kazda rada je tu draha.
ale dnes nastal zvrat,len neviem,ci to tak mozeme nechat-vy hovorite,nastavit davkovanie na minimum.ale odsledovali sme,ze ked znizime prijem peliet na menej,ten slimak v posuvnom potrubi sa kruti rychlejsie alebo castejsie,skratka spali za hodinu este viac peliet.a co je horsie,rychlo sa prehreje sachta.
muz to dnes nastavil na 2000 gramov/povodne bolo na 1300,potom sme znizili na 1100 a na 1000g/,cize to vlastne zvysil a vravi ze to funguje,vraj sa dom zohrial pomalsie ale kurilo sa cely den a spaluje menej paliva-sachta sa zatial este neprehriala.je to nelogicke,rozumiete tomu?
som vo Viedni,zajtra idem do nemocnice.papiere su doma,takze sa neviem vyjadrit k tym technickym veciam,ale na tejto stranke
www.opop.cz (http://www.opop.cz)
je to presne ten kotol-woody-co mame my,je hned na uvodnej stranke.a ked kliknete na obrazok,ukaze rozne diagrami-mozno sa v tom vyznate....
dakujem este raz a napiste mi prosim este co si o tom mylsite.
brabad
14.11.11,18:34
Tak som trochu naštudoval návod a tu je vysvetlenie:
Pelety funkce se zadává koeficient, váha pelet za 6 min.,které napadají do
hořáku. Tuto hodnotu zjistíme,když odpojíme PVC potrubí z nerezovou trubkou z
hořáku,přiložíme prázdný igelitový pytel a spustíme vynucený Provoz
dopravníku (str.7). Necháme volně padat pelety po dobu 6 minut, potom
vypneme dopravník pelet a zvážíme množství pelet. Tuto hodnotu zadáme do
Pelety funkce.(např.950g)

To znamená, že ste ho vlastne oklamali :-) ak ste mu zadali menšiu hodnotu, on si ju vzal ako nedostatočnú a zvýšil dávku.
Tento koeficient treba nastaviť 1x, presne podľa návodu, to znamená vynutiť dávkovanie peliet do nádobky, peletky po 6 minutach odvážiť a túto hodnotu zadať do systému.
Prípadne po prestavení toto zmerať, či kotol nastavil hmotnosť 1000g
brabad
14.11.11,18:51
Ďalej som našiel zmienku o tom, prečo sa môže prehrievať spaľovacia komora:
LÉTO
Nastavení NE nemění hodnoty. Nastavení ANO sníží výkon hořáku na 50%.
(Např. 24kW se poníží na 12kW) Používá se v letním období na ovlažení topení,
nebo natápěni užitkové vody. Sníží se tím možnost, že se hořák přehřeje.

A tu je dôležité, že k prehrievaniu horáka dochádza, ak je vysoký výkon kotla a
nízky odber tepla. Toto by sme mali zoptimalizovať tými percentami . . . a nie váhu
peliet:

Zapnutí min.
Nastavujeme minimální výkon hořáku.(např.10% z16kW je 1,6kW)
Zapnutí max.
Nastavujeme maximální výkon hořáku.(100% při 16kW)
Doporučení- pokud kotel zapaluje a vyhasíná během hodiny několikrát, snížíme
maximální výkon hořáku (např. 80% z 16kW je 12,8kW kotel bude hořet delší
dobu (tím šetříme zapalovací patronu) a máme plynulejší dobu topení.

Na spoľahlivé nastavenie by som od vás potreboval, keby ste mali projekt
kúrenia, kde v technickej správe najdete vypočítané tepelné straty, alebo
potrebný výkon na vykurovanie.
Ozaj aký kotol to máte? myslím výkon?
Potom nastavíme min. výkon cca 30% zo skutočnej potreby tepla
a max.. výkon cca 120% zo skutočnej hodnoty.
Pozrite to v menu kotla, prípadne odpíšte zaradom všetky hodnoty, ktoré
sa v tomto návode uvádzajú.
http://www.opop.cz/soubory/navod-bio-boink-woody.pdf
osky
14.11.11,21:02
Ďalej som našiel zmienku o tom, prečo sa môže prehrievať spaľovacia komora:
LÉTO
Nastavení NE nemění hodnoty. Nastavení ANO sníží výkon hořáku na 50%.
(Např. 24kW se poníží na 12kW) Používá se v letním období na ovlažení topení,
nebo natápěni užitkové vody. Sníží se tím možnost, že se hořák přehřeje.

A tu je dôležité, že k prehrievaniu horáka dochádza, ak je vysoký výkon kotla a
nízky odber tepla. Toto by sme mali zoptimalizovať tými percentami . . . a nie váhu
peliet:

Zapnutí min.
Nastavujeme minimální výkon hořáku.(např.10% z16kW je 1,6kW)
Zapnutí max.
Nastavujeme maximální výkon hořáku.(100% při 16kW)
Doporučení- pokud kotel zapaluje a vyhasíná během hodiny několikrát, snížíme
maximální výkon hořáku (např. 80% z 16kW je 12,8kW kotel bude hořet delší
dobu (tím šetříme zapalovací patronu) a máme plynulejší dobu topení.

Na spoľahlivé nastavenie by som od vás potreboval, keby ste mali projekt
kúrenia, kde v technickej správe najdete vypočítané tepelné straty, alebo
potrebný výkon na vykurovanie.
Ozaj aký kotol to máte? myslím výkon?
Potom nastavíme min. výkon cca 30% zo skutočnej potreby tepla
a max.. výkon cca 120% zo skutočnej hodnoty.
Pozrite to v menu kotla, prípadne odpíšte zaradom všetky hodnoty, ktoré
sa v tomto návode uvádzajú.
http://www.opop.cz/soubory/navod-bio-boink-woody.pdf

dakujem.presne tieto dve veci sme aj my sledovali-vykon kotla v percentach a davkovanie peliet,len s tym sme hybali,ale co sa tyka tych vypoctov strat a projektu-to nevieme,tomu sa nerozumieme.
kotol bol nastaveny firmou na 80 percentny vykon,pricom termostat je naisnstalovany tak,ze od 6.hod.rano do 22.hod.vecer ma vykurovat na 21,5 stupna,potom v noci az do tej 6.-ej rano len na 18,5 stupna.
s muzom sme na zaklade vami citovaneho uryvku z navodu-lebo aj my sme usudili ze vykon je prilis velky,znizili na 70 percentny vykon.
hned ako sa dostanem k papierom,ozvem sa/najskor vsak tak o3 dni/ .vazim si ze sa mnou zaoberate aj ked to nie je Vasa povinnost.
brabad
14.11.11,21:06
Ak nie je projekt, bolo by dobre spísať radiátory. rozmery, články, alebo typy ja vám viem potom určiť potrebný výkon na vykurovanie.
osky
22.11.11,16:23
Ak nie je projekt, bolo by dobre spísať radiátory. rozmery, články, alebo typy ja vám viem potom určiť potrebný výkon na vykurovanie.

dobry den,tak sa konecne znovu hlasim.
prisla firma a po celodennom sledovani,konecne nasli zavadu-bol tam zaseknuty daky ventil-tak,ci onak,vsetko prenastavili ,ale este to nie je ono.
kotol sa uz nevypina,dava si pauzu-pozastavenie,ale tym padom sa aj v dome ochladi-hlavne v n oci,cez den kuri stale.
problem je,ze nedosiahne pozadovanu teplotu,len max.19 stupnov,a nevyhreje ani tolko vody kolko nam treba,vyhrieva totiz len na 45 stupnov a to je malo.no nic,firma este tak ci tak musi prist,zatial to sledujeme a zapisujem si vsetko.....uvidime,ci si s tym poradia.
chcela by som sa len spytat na tu vasu firmu-ak by ste mi mohli poslat kontakt cez SS spravu na vas,bola by som rada.mozno by bolo lepsie keby ste sa zastavili Vy.aj ked ste dalej.ozvem sa,uvidime co sa bude diat dalej.
brabad
22.11.11,17:36
Dobrý večer. Akurat zajtra máme cestu do bratislavy služobne, no máme veľa povinnosti a o 16:00 musíme byť naspäť. V každom prípade som rád, že našli chybu. Nastavili vám to množstvo peliet? či ste to nechali tak, ako ste písali? Ono sa s tým treba asi trochu pohrať, aby ste to dostali do stavu, kedy aj budete šetriť, aj budete mať príjemné teplo.
Teplotu vykurovacej vody najlepšie zvláda ekvitermická regulácia, ktorá zvyšuje a znižuje teplotu podľa vonkajšej teploty vzduchu.
Ak ju máte, stačí sa pobaviť s krivkou.
Môj mail je rovnaký ako nick . . . na gmail keby ste si naozaj nevedeli rady, vyhradil by som si pri nejakej príležitosti na vás čas.
Ak sa vám chce urobiť zopár fotiek ako vám to pozapájali v kotolni, môžte mi to zaslať, rád sa na to pozriem, to si človek hneď urobí
názor na kvalitu práce realizačnej firmy.
osky
28.11.11,13:18
dobry den.
mala som dovolenku a doma nemam internet.
tak ako som hovorila-kotol celkom slusne fungoval,v stredu rano uz bolo minimum peliet,tak som naliala do zasobnika trosku oleja,ako pisu v navode,aby sa vytlacili aj tie piliny z toho davkovaca....
hoci nam nebolo odporucane kotol vypinat,kedze sme ho chceli vycistit,vypli sme ho zo zastrcky,lebo pozastaveny bol lne v noci.
vycistili sme kotol zvnutra-kutacom a kefkou/to nam dala na to ta firma/,a vysypali sme suflik pod kotlom ,povymetali...naplnili sme pelety-do zasobnika sa voslo 13 vreciek/jedno ma 15 kg/,spustili sme kotol /o 9:30 rano/a vsetko islo,ako aj pred tym-ako to firma nainstalovala.
problem nastal v nedelu rano-o 8:30 boli este teple radiatori a ked sme o hodinu prisli domov z kostola,bolo uz napisane -pozastavene.
cakala som ze sa to same spusti,ale ked este ani na obed nebolo nic,skusila som to znova vycistit,ventilator tocil ale pisalo stale ze nie je svetlo,znovu som vypla,znovu zapla,pelety podavali,potom uz znovu nepodavali,no chaos,to by bolo nadlho.az ked som to povysavala,sa to konecne spustilo.
bolo okolo 14:30!!!!!!!!!!!!!!!
pomyslela som si,no dobre,je to predsa jemny mechanizmus,treba to povysavat.okrem toho je znovu vidno,ako pelety dobre nespaluje.
dnes sa problem zopakoval,s tym,ze ani po vysavani a cisteni sa to spustit nedalo,vypla som to zo zastrcky a nechala tak.termostat bol na nocny beh-nechapem preco.....samozrejme ze tym padom to bolo pozastavene....lebo vsetko sa odvija od termostatu,ten spina a spusta kotol.
moj muz potom siel do pivnice a vopchal to znova do zastrcky,to bolo hadam aj o 2 hodiny neskor.vravekl ze ventilator sa na dvakrat pokusal rozbehnut kurenie,ale neslo to.
potom naplnil pelety-lebo dnes sme odchadzali z domu,tak nech je zasobnik plny-a po chvili sa to zrazu same spustilo.
takze ked sme odchadzali-o 13.00,kurilo sa.a termostat mal zase denny rezim-nechapem to vobec,sledujem,vsetko zapisujem,ale neviem si s tym dat rady,
ako Vam pisem,volal mi prave pan z firmy ze co to robi-este pridu a budu s tym musiet este pospekulovat.povedala som totiz,ze uz to asi budeme reklamovat,okrem toho mi dnes vo vysavaci zotali take zoskvarene kusky,bohvie kde to bolo nahorene-ako vylisovane cierne zoskvarene pelety.
uvidim ako dalej a ozvem sa.kazdopadne myslim ze ten pan co nam to zavadzal sa tomu az tak nerozumie.
osky
28.11.11,13:18
pelety prestavili,odvazili to ako je v navode a vsetko nastavili odznovu.
brabad
28.11.11,13:34
ten čas sa mohol posunuť, keď kotol nebol v zásuvke.
brabad
28.11.11,13:36
treba znížiť max. výkon kotla . . . bolo by dobré zistiť skutočnú potrebu tepla domu . . . máte radiátory? Koľko a akých?
brabad
28.11.11,13:37
A aké je presne označenie kotla? To by mal byť jeho výkon.
Malo by to byť 16 alebo 24
osky
28.11.11,16:52
dakujem Vam za cenne rady-premyslam,ako by som ukoncila obchod s touto firmou a uviedla veci do spravneho chodu.ked to vyreklamujeme,na prvy raz nam peniaze isto nevratia....neviem.tym padom nemam z coho zaplatit vasu firmu,sme totiz v prerabke a mame kopu dalsich veci na platenie.ale samozrejme aspon servis a nastavenie by boli vitane,este sa dohodneme.

okrem toho,radiatory su od vrchu teple a smerom dolu uz nie,su len vlazne.vsetko sa mi to zda fuserina,ja neviem kde si ten pan spravil na to certifikat a ako ho ziskal.mam pocit ze Vy sa tomu rozumiete,ale dalsich 8 000 nemam......
domov sa dostanem opät az v nedelu,takze sa ozvem s novinkami az o tyzden.

presne rozmery neviem,ale dom je ozaj velky-ma 3 izby cca 4x4,potom obyvacku,mozno rovnako velku,kuchynu len o nieco mensiu a velku priestrannu jedalen,mozno na rozlohu by to bolo nejakych 30-40 m2-je to odhad,mozno viac,a mozno menej.plafony su velmi vysoke,cca 2,7m.okrem toho vykurujeme schodiste-dvojite po 8 schodov s velmi vysokym stropom,musi sa este znizit,a kupelnu ,ta je mala,a este WC uplne male,len 2x1m.
v kuchyni mame velky rebrovy radiator,v kupelni taky maly a vo WC uplne uzky a kratky.v ostatnych izbach su normalne radiatory,skorro ako plynove,dlhe mozno meter a v jedalni je jeden taky a este pod oknom dlhy,mozno ma dva metre,neviem.na schodisti su dva tie kratsie,kadzdy na inom mieste.dakujem este velmi pekne.
osky
29.11.11,15:26
ok,dakujem za SS,budem Vam uz pisat na meil,keby sa nieco naskytlo nove. dakujem velmi pekne.
vlastinko
09.12.11,06:36
Zdravim,

podla toho co pisete hore (osky) to vyzera ze mate chybnu verziu chipu v kotli "OPOP Woody 24". Ja som mal rovnaky problem. Verzia 6.34 mala problem s vypinanim zapinanim a mala problem ak som vytiahol kotol zo zasuvky.. po opetovnom zapojeni do zasuvky sa kotol nespustil hoci by mal... Vymenili mi chip za starsiu verziu - tusim 6.33 a vsetko je ok.
Okrem toho sa mi stavalo ze kotol si po odpojeni vymyslel novy cas. Toto zrejme vyriesilo prepojenie jumpra na riadiacej jednotke... myslim ze ten jumper sluzi na to aby pocas transportu a skladovania riadiaca jednotka nevybila zaloznu baterku. No a menej schopni kurenari o tychto veciach ani netusia.

Mam kotol OPOP Woody 24 od novembra.. nuz a uz som sa s nim pekne potrapil. V sucasnosti mam spotrebu cca 25-30 kg/den co je akceptovatelne vzhladom na to ze je to novostavba. Na zaciatku to bolo 50 - 60 kg / den.

Pozdravujem...
sf777
22.11.12,09:33
Dobry den.
Aj mna by zaujimalo aky plynovy kotol si kupit do rodinneho domu. Doteraz tam bolo vykuravanie zabezpecene plynovymi "gamatkami". Preto sa rozhodujem aky typ kotla si vybrat, ake radiatory ci uvazovat nad podlahivym kurenim, bojler atd.
dik za rady
mariank1974
26.11.12,15:18
Ja mám kotol na pelety ekopellet 25 kw. a zatiaľ som s ním spokojný- tento mesiac my vychádza spotreba 20 kg. na deň a to kúrime na 22 stupňov v izbách- 4 izby,jedna chodba a kúpelňa,kuchyňa. Pec máme namontovanú od augusta tohto roku a prikladá sa do zásobníka raz do týždňa a úplné vyčistenie robím tiež raz v týždni keď sa doplňuje peletami. Uvidím a dám vedieť ako to bude keď bude chladnejšie.
sf777
26.11.12,17:42
v mojom pripade mi viac vyhovuje kotol na plyn. Viete niekto poradit? Bodli by aj nejake prakticke skusenosti
dik
osky
08.01.13,20:52
posuvam tuto temu pre Lusyr,aby si ju pozrela