jojo164
31.07.10,06:49
Ahojte.
Potreboval by som poradiť. Koho mám osloviť so žiadosťou o odkúpenie pozenku ktorý nie je podľa kataster portálu evidovaný na liste vlastníctva. Čo všetko je potrebné urobiť a doložiť, aby som tento pozemok (jeho určitú časť) mohol odkúpiť?
hubatá
31.07.10,05:12
Najjednoduchšie sa mi zdá prehlásiť čestným prehlásením u notárky, že ho užívaš viac ako 10 rokov - vydržaním (§56 ods. 1 písm. g/ Notárskeho poriadku)
jojo164
31.07.10,06:17
Jestvuje aj iná možnosť? Pozemok síce užívam viac ako 10 rokov, ale viacerý spoluobčania mi tvrdia že tento pozemok patrí cirkvi. Vraj sa ich niekedy vzdali naši starí rodičia. V mape je zakreslený ako samostatný pozemok ale nieje evidovaný na liste vlastníctva. Aké mám možnosti?
hubatá
31.07.10,06:42
ak ho nemá na LV cirkev alebo niekto iný, tak je tu možnosť vydržania
mh22
31.07.10,07:06
to ze pozemok nema LV este neznamena ze nie je evidovany
olybaba
31.07.10,07:25
- parcely C KN by mali byt na LV
- parcely E KN kde nie je ukonceny ROEP nie su na LV
- kazda parcela ma "nejakeho" vlastnika
- doporucujem ist na prislusnu spravu katastra do pozemkvej knihy
- v pozemkovej knihe sa na mape zidentifikuje predmetna parcela
- na zaklade zistenia cisla povodnej parcely sa v pozemkovokniznej vlozke zidentifikuje povodny vlastnik
- z tychto zistenych udajov potom sa zistuju vlastnicke vztahy
- vsetko sa da, len treba mat trpezlivost, nakolko moze to byt dlhsie a komplikovanejsie patranie
jojo164
31.07.10,16:32
Ďakujem za informácie. Asi bude najlepšie zájsť na kataster a nie pozerať údaje na katasterportále
hubatá
31.07.10,17:26
A ty si tam ešte nebol? Veď tam si mal začať !!!
jojo164
31.07.10,17:50
Nie nebol som tam ešte. V prvom rade som chcel vedieť komu daný pozemok o oktorého časť mám záujem patrí. Preto som pozrel na katasterportále podľa čísla parcely kto je vlastník a tam mi vyhodilo, že pozemok nie je evidovaný na liste vlastníctva. Pre tá otázka. Nikdy som pozemok nekupoval a tak neviem ako treba postupovať.
hubatá
01.08.10,00:02
heh, veď ťa niekto predbehne !
Miloš Mičega - CIMOM TN
01.08.10,17:57
Nie nebol som tam ešte. V prvom rade som chcel vedieť komu daný pozemok o oktorého časť mám záujem patrí. Preto som pozrel na katasterportále podľa čísla parcely kto je vlastník a tam mi vyhodilo, že pozemok nie je evidovaný na liste vlastníctva. Pre tá otázka. Nikdy som pozemok nekupoval a tak neviem ako treba postupovať.

Na katasterportal.sk treba pozrieť parcely KN "E" a nie len "C"


CIMOM
jojo164
01.08.10,18:11
Pri zadaní parcely "C" - nie je evidované na LV
pri zadani parcely "E" - nenašlo parcelu - chyba.
Čo vlastne znamená parcela C a E?
Miloš Mičega - CIMOM TN
01.08.10,18:21
Pri zadaní parcely "C" - nie je evidované na LV
pri zadani parcely "E" - nenašlo parcelu - chyba.
Čo vlastne znamená parcela C a E?

Parcela "C" je stav aktuálny a právny,
Parcela "E" je dtto, ale môže byť a aj je presný, resp. presnejší (tam kde je "C" a "E")..
V 50-60 tych rokoch sa zlučovali parcely (kolektivizácioa) a vytvárali sa parcely "C". Tieto nekorešpodujú s právnym stavom (ľudia vlastnia "slíže" a sú ich na KN "E").
Jestvujúce parcely "E" stačí "preklopiť" do "C" (geodetom) a stav sa dá do aktuálneho právneho stavu.


CIMOM
andrej757
02.08.10,05:38
moze to byt tak, ze parcela C, ktora nie je na liste vlastnictva, je takto iba navrhnuta, ako pise Cimom, v minulosti sa takto zlucovali pozemky bez ohladu na majitelov .
Takze v skutocnosti moze byt zlozena z viacerych parciel E, ktore maju ale uplne ine cislo ako C. Na katasterportali to nejde zistit, ale ked zajdes na kataster, vytlacia ti mapu na ktorej, na ktorej su sucasne vyznacene C (ciernou) aj E pozemky(zelenou). Uvidis, ci sa prekryvaju a ak ano zistis aj cisla E pozemkov a nasledne majitelov.
ilona
02.08.10,10:33
Mne tvrdili na katast.úrade,že vydržaním už nie je možné prepísať pozemok,keď ste ho aj užívali 10 rokov, že ten zákon už neplatí.Či sa niečo zmenilo, keď hubatá píše o takomto spôsobe?
vratnik
02.08.10,11:47
Klasicke vydrzanie platilo do roku 2006, vtedy naozaj stacilo potvrdenie dvoch susedov a mohli ste legalne vydrzat pozemok patriaci zijucim vlastnikom. Teraz mozete vydrzat, len za predpokladu, ze ste dokazatelne uzivali pozemok 10 rokov a vlastnici pozemku resp. ich pravny nastupcovia pisomne potvrdia a odobria vas zaujem vydrzat predmetny pozemok.
Vydrzanie je nie cista zalezitost a ak by som kupoval pozemok, tak urcite nie od vlastnika, ktory ho ziskal drzbou a ktoru mozno v buducnosti napadnut.
ilona
02.08.10,13:03
Ja mám taký problém,že ten pozemok užívali starý rodičia,rodičia a mi,je tomu možno aj 70 rokov čo sa pamätajú tí,ktorí ešte žijú a na tomto pozemku sa postavil dom.Keď sme chceli naň dať urobiť geom.plán je tomu asi 2 roky dozadu zistili sme,že popod tento dom je zakreslená akoby nejaká cesta,ktorú si nikto nepamätá lebo cesta ide o 10 m ďalej no a problém je v tom,že je to len okolo 40 m2,ale ten kúsok pôdy má okolo 150 vlastníkov,ktorých asi nikto nezoženie,viete niekto poradiť,či sa s tým dá niečo urobiť?Ďakujem.