olty68
31.07.10,09:44
Poradí my niekto ako mam vymôcť peniaze za službu ktorú som spravil zakazníkovi ?....
VieraPopluharova
31.07.10,07:51
Poradí my niekto ako mam vymôcť peniaze za službu ktorú som spravil zakazníkovi ?....

Popis blizsie, ci mas objednakvu, nasledne fakturu, ci si poslal upomienky, ako je stara pohladavka a pod.
durisovad
31.07.10,08:02
Ako vymoct pohladavku neporadim, ale do buducna by som radila zakaznikom, ktorych nepoznas, robit len za okamzitu platbu. Najlepsie v hotovosti.
VieraPopluharova
31.07.10,08:11
Moje skusenosti aspon vo vseobecnosti, naozaj pokial mozno brat hotovost, alebo 100% zalohu, inak postup pri vymahani pohladavky : objednavka alebo zmluva / bolo by dobre ak by si ju mal/, faaktura, upomineka č. 1,2,3 v rozpätí cca 14 az 21 dní, ak to nepomôze podat na sud vymahanie pohladavky, alebo prostredníctvom dobrého exekútora, ale ani to Ti nezaruci vymozitelnost pohladavky ak dotycny nema majetok z ktoreho by bolo mozne pohladavku uspokojit.Asi tolko vo vseobecnosti.
olty68
31.07.10,16:59
Zakazníčka si dala v krajčírstve ušiť šaty na mieru podľa vzoru,mala k tomu dve skušky,spokojna odišla a peniaze mala doniesť po oslavach,teraz tvrdí že šaty boli zle ušite a ich musela dať opravovať takže donesie 2/3 ceny,nakoniec ani tie nedoniesla....mame jej adresu ale nechce sa z nami ani baviť.....potrebujem ju najprv 3x vyzvať upomienkou cez doporučenu poštu ?
VieraPopluharova
31.07.10,18:06
Nuz aspon raz by si mala, a najlepsie obalka s dorucenkou, ak to odmietne prevziat, posta tam napise , ze odmietla, a berie sa to ako keby prebrala upomienku a zaroven budes mat doklad, ze sa odmieta s Tebou bavit.Je to podklad k exekucii a sudu, ze si sa snazila o mimosudne vyrovnanie, hlavne ked pises , ze by zaplatila 2/3 z ceny a nezaplatila ani to.Skus ju vyzvat , napis upomienku cez centralny register dlznikov, maju tam tlacivo a zaroven, by mohla mat respekt pre tym.Prikladam link www.registerdlznikov.sk/
durisovad
31.07.10,18:18
Ja by som pytala naspat tie saty. Mozno by som ich nepredala, ale latku by som pouzila aspon na handry.
olty68
31.07.10,18:52
Skúsim to najprv s tou upomienkou z registra dlžníkov ,dúfam že to zaberie.....hoci to nieje horybilná suma ale ide o princíp a o to že živnostníci nerobia za vatikansku menu....ďakujem
globalpartner
01.08.10,05:41
Skúsim to najprv s tou upomienkou z registra dlžníkov ,dúfam že to zaberie.....hoci to nieje horybilná suma ale ide o princíp a o to že živnostníci nerobia za vatikansku menu....ďakujem

Ak to nepomôze ostáva uz len podať návrh na vydanie platobného rozkazu na príslušný súd /podľa miesta bydliska odporcu-dlžníka/.
Podľa novely O.s.p. myslím z októbra minulého roka ak podáte s návrhom aj vyplnené tlačivo platobného rozkazu/je možné ho vyplniť na stránke min.spravodlivosti/ súd ho vydá do jedného mesiaca. Platobný rozkaz ak proti nemu nie je podaný odpor slúži po nadobudnutí právoplatnosti ,zároveň ako exekučný titul.
miramax1
01.08.10,06:57
Zakazníčka si dala v krajčírstve ušiť šaty na mieru podľa vzoru,mala k tomu dve skušky,spokojna odišla a peniaze mala doniesť po oslavach,teraz tvrdí že šaty boli zle ušite a ich musela dať opravovať takže donesie 2/3 ceny,nakoniec ani tie nedoniesla....mame jej adresu ale nechce sa z nami ani baviť.....potrebujem ju najprv 3x vyzvať upomienkou cez doporučenu poštu ?

Šaty ste jej dali bez toho, aby za ne zaplatila?
olty68
01.08.10,08:14
Ano šaty dostala bez zaplatenia lebo sme boli dohodnuty že keď niečo nahodou nebude sedieť tak jej to ešte opravíme hoci aj na poslednu chvíľu a po akcií príde zaplatiť.....viem bola to chyba ale bolo to o vzajomnej dôvere ktora sa nevyplatila...
snow3p
22.08.10,15:17
doverovat sa neoplati,treba poziadat hned o zalohu na pokrytie materialu a rezie. ak je to stabilny zakaznik treba mu dat cas a raz od casu mu zavolat a pripomenut sa mu a potom jedine upomienky,exekucia alebo predanie pohladavky.
buchač
22.08.10,15:26
Poradí my niekto ako mam vymôcť peniaze za službu ktorú som spravil zakazníkovi ?....
Hm , to by aj mňa zaujímalo ...

Ano šaty dostala bez zaplatenia lebo sme boli dohodnuty že keď niečo nahodou nebude sedieť tak jej to ešte opravíme hoci aj na poslednu chvíľu a po akcií príde zaplatiť.....viem bola to chyba ale bolo to o vzajomnej dôvere ktora sa nevyplatila...
Tak si pôjde ""sadnúť""....

doverovat sa neoplati,treba poziadat hned o zalohu na pokrytie materialu a rezie. ak je to stabilny zakaznik treba mu dat cas a raz od casu mu zavolat a pripomenut sa mu a potom jedine upomienky,exekucia alebo predanie pohladavky.
Budííííííííííííííííííííííí ííííííííííííííček , halóóóó.....
Vendula
22.08.10,15:39
Ja by som sa rada opýtala na jednu vec.
Svojho času sme sa odhodli s kamarátom na pôžičke s dohodnutým úrokom.
Čas na splatenie dlhu uplynul a kamarát sa akosi nemá k vráteniu pôžičky a vykrúca sa, takže vyzerá to tak, že je už po kamarátstve.
Zmluvu sme uzatvorili písomne, je podpísaná a podpis dlžníka je overený na mestskom úrade.
V prípade, že moja pohľadávka nebude uspokojená ani po písomnej výzve, môžem s touto zmluvou odísť k exekútorovi, alebo musím podať žalobu na súd, čakať na platobný rozkaz a až tak navštíviť exekútora.
Ďakujem za odpoveď.
heja3
24.08.10,04:30
Áno, platobný rozkaz až potom s ním exekútora. Ale najprv by som mu povedala, že to dávam na súd, a tam bude mať zarátané už aj úroky a trovy. Niekedy sa spamätajú, lebo nechcú súd.