TGMF
02.08.10,21:40
Dobry den,

dnes sme s priatelkou kusok pocitali. Chceme kupit pozemok a stavat v BA.
Mali sme vyhlidanuty pozemok (kde sa nachadza len elektrina a studna, asfaltova cesta), ale uz sa predal, ale hladame dalej. Vo svete hypotek nam povedali, ze pri platoch ja (900E + priatleka 800E + dalsie cashovky ktore su mesacne od 100 do 1000E) pri hypo na 30 rokov mozme ist do 130.000... my nechceme brat max a asi by nam padla vhod moznost uveru 114.000E, pri urokovej sadzbe 4.5 a splatka by bola cca 570E.

Ak by sme kupili pozemok do 50.000E (pocitame s tym, ze tam musi byt elektrina, voda, asfaltova cesta), zvysok by sme pouzili na stavbu domu.
Sme nakloneni nizskoenergetickemu domu. Mame 2 moznosti, bud JK Slovakia rastuci dom, moznost 3oj izboveho domceka za 70.000 (hruba stavba) alebo zvazujeme Realdom, konkretne 2 projekty: Eko dom 3 (na kluc za 67.000E, 4or izbovy, 89m2) alebo projekt Malinovo (mozno kombinacia tychto dvoch).

Su tu este dalsie vydavky:
studna, oplotenie, posuvna brana, cisticka...

Momentalne vieme dat dokopy 5000E + stavebne sporenie okolo 16.500, moja poistka v 2016 = 4600E...

AK zacneme teraz sporit na matersku, 250 mesacne do marca 2011, vtedy by sme xceli kupit pozemok a zacat stavat a v DEC 2011 si zelame naplanovat prve baby tak kym priatelka pojde na MD by sem mali mat nasporenych 5500E (plus prvy polrok 70%platu a zvysok MD to je kolko dnes? 160E?).

S tymto vsetkym co sme napisali sa nevieme rozhodnut, ktoru firmu si vybrat a ci vobec budeme schopni splacat hypo na 30 rokov, postavit dom a aby priatelka mohla ist v maji 2011 na MD.

Dakujem za nazory, rady a postrehy.
Stanislav 1975
02.08.10,20:55
Ahoj Tmgf, troška som počítal, ale nešiel by som do toho, možno keby si nejakých 30% ubral tak možno áno, vieš, ber že keď sa podarí to baby :D,tak ženin plat je pasé, materská je nula bodov :mad: a keby sa náhodou ešte nedajbože stalo niečo s tvojou prácou,hmhm, neviem ale okolo tých 80 tisíc, do toho by som šiel ale nad 110 určite nie...
Toto všetko je moj subjektívny názor...:cool:
veronikasad
02.08.10,21:42
TGMF, materské 70 % z platu - to si kde zobral ?
Materské je 55 % denného vymeriavacieho základu po dobu 28 týždňov. Ak v zamestnaní neplatí odvody na nem. poistenie z maxima, dá sa vylepšiť dobrovolným nem. poistením.
day
03.08.10,06:08
sme na tom podobne.
urokova sadzba sa mi zda nizka, chcete (mozete dostat) hypo pre mladych? v kazdej banke si najskor klient, potom dlznik :)

cashovky nie su iste, 100-1.000€, ked bude len 100€?! s tym nerataj

materska - nestaci, da sa povedat po 28tyzdnoch nestaci na potreby pre dieta

ci vydrzite splacat 30rokov? to sa pytame vsetci co mame hypo,
vsetci verime :)
TGMF
03.08.10,12:24
Ahoj Tmgf, troška som počítal, ale nešiel by som do toho, možno keby si nejakých 30% ubral tak možno áno,
- Cize ak by sme mali o 30 percent viac cash… jasne, keby sme mali asi 30 percent viac cash tak sem nepisem, ale dakkujem za Vase nazory.
Zostava len kupit pozemok za 20.000 E, ale to je v BA nemozne.

TGMF, materské 70 % z platu - to si kde zobral ?
- Moja GF tvrdi, ale prvych 6 mesiacov to je viac, alebo nie?

sme na tom podobne.
urokova sadzba sa mi zda nizska, chcete (mozete dostat) hypo pre mladych? v kazdej banke si najskor
klient, potom dlznik
- Myslim, ze to je americka hypo

cashovky nie su iste, 100-1.000€, ked bude len 100€?! s tym nerataj
- Presne s tymto neratame, to bude len ak tak extra cash, pohyblive zlozky skor neratame
-
ci vydrzite splacat 30rokov? to sa pytame vsetci co mame hypo,
vsetci verime
- Ake mate skusenosti so splacanim hypo ked je partnerka na MD a kolko Vam zostane ciste ked splatite mesacnu splatku a ucty?
bjuty smis
03.08.10,12:44
a kde chceš kúpiť pozemok v ba za 50 000 € ?
Braňo
03.08.10,12:50
a kde chceš kúpiť pozemok v ba za 50 000 € ?

Skôr by som riešil byt za 70-80 tisíc a postupne prerobil podľa možností.
ciners
03.08.10,13:10
Tak ja Vam prajem hlavne zdravie a staly prijem, lebo skromnost vam uz nikto neda, tak aby ste aspon na usta nepadli. Tie platy su dost male pri Vasich predstavach. Ste obaja z BA? Lebo tu je zivot kua drahy a 570€ mesacne, to treba prehodnotit, nemate na dom v BA az take paradne vyplaty. To berte v dobrom, fakt to treba zvazit z kazdej strany.
A este netreba zabudat, ze cena na kluc nie je zariadeny dom. A to zariadenie, to je tiez palka jak hovado. Za Vasu vyplatu si ani poriadnu sedacku nekupite.
TGMF
03.08.10,14:09
bjuty smis, ak pohladas da sa najst... a mozes aj zjednavat aj to je dovolene. ja nazvyknme platit len preto, ked niekto pyta 50k tak zaplatim 50k.

ved uvidime co to nakoniec bude.

Brano, dakujem za comment. Byt je asi krajne riesenie.
Uvidime.

ciners, prva veta hovori za vsetko, sme toho nazoru, that we would like take the leap of faith...

570E plus to co nasetrime...
Zaridenie sme este nepocitali, ale na spotrebice mame uz spocitane...

Otazka:
Ked dostaneme hypo povedzme 130k a na pozemok a stavbu domu spotrebujeme 114k, mozeme zvysok pozuit zvysok ako zalohu pocas materskej, alebo hypo je len na pozemok a stavbu?

Dakujem.
veronikasad
03.08.10,14:23
drobecek1
03.08.10,14:46
"pak už jen samé sociálni jistoty a positiva"
drobecek1
03.08.10,14:49
Máme hypotéku 8 rokov necelých 60000 Euro na 28 rokov 2 deti príjem spolu tak 2200 az 2300 euro a je to len tak tak. Rodina má strašne veľa ďalších malých výdavkov, ktoré ak spočítate tak padnete na zadok. 8 rokov sme manželia, a na dovolenku nám ešte nikdy nezostalo.
pivko
03.08.10,16:22
Tak ja Vam prajem hlavne zdravie a staly prijem, lebo skromnost vam uz nikto neda, tak aby ste aspon na usta nepadli. Tie platy su dost male pri Vasich predstavach. Ste obaja z BA? Lebo tu je zivot kua drahy a 570€ mesacne, to treba prehodnotit, nemate na dom v BA az take paradne vyplaty. To berte v dobrom, fakt to treba zvazit z kazdej strany.
A este netreba zabudat, ze cena na kluc nie je zariadeny dom. A to zariadenie, to je tiez palka jak hovado. Za Vasu vyplatu si ani poriadnu sedacku nekupite.
Cinesrs čítal si dobre? veď zarábajú spolu 1.700 + bokovky , tak že splátka 570 Eur no problém;)Mňa by ,ale zaujímalo kde tak platia:confused:V Košiciach také platy má málokto:mee:
AK zacneme teraz sporit na matersku, 250 mesacne do marca 2011, vtedy by sme xceli kupit pozemok a zacat stavat a v DEC 2011 si zelame naplanovat prve baby tak kym priatelka pojde na MD by sem mali mat nasporenych 5500E (plus prvy polrok 70%platu a zvysok MD to je kolko dnes? 160E?).
To plánovanie mi pripomína toho šaša z Fontány pre Zuzanu , všetko to mal spočítane ako ty aj prvé dieťa:D:D:D , už len naplánovať dátum prvej dovolenky v liečebni keď dostaviaš a žena ti nasadí parohy:eek:
ciners
03.08.10,16:49
Cinesrs čítal si dobre? veď zarábajú spolu 1.700 + bokovky , tak že splátka 570 Eur no problém;)Mňa by ,ale zaujímalo kde tak platia:confused:V Košiciach také platy má málokto:mee:
AK zacneme teraz sporit na matersku, 250 mesacne do marca 2011, vtedy by sme xceli kupit pozemok a zacat stavat a v DEC 2011 si zelame naplanovat prve baby tak kym priatelka pojde na MD by sem mali mat nasporenych 5500E (plus prvy polrok 70%platu a zvysok MD to je kolko dnes? 160E?).
To plánovanie mi pripomína toho šaša z Fontány pre Zuzanu , všetko to mal spočítane ako ty aj prvé dieťa:D:D:D , už len naplánovať dátum prvej dovolenky v liečebni keď dostaviaš a žena ti nasadí parohy:eek:

Podla mna je 1700€ na dom v BA malo. Na splatky sice ostane, ale na keby sa cosi stalo neostane nic. Segra,co stavaju tu alfu ma sama podstatne viac, ako ich 1700€ a moc si pri stavbe domu nevyskakuje.
bjuty smis
03.08.10,17:07
bjuty smis, ak pohladas da sa najst... a mozes aj zjednavat aj to je dovolene. ja nazvyknme platit len preto, ked niekto pyta 50k tak zaplatim 50k.

tak ti držím palce :)))
TGMF
03.08.10,18:28
veronika si up to date :) videl som uz... timing je nadovsetko :) ja viem
TGMF
03.08.10,18:44
pivko dik za koment... kupele dufam, ze nebudu potrebne :)
my planujeme spolu a xcem sa zase opytat, ci aj ini ludia takto planuju.
zatial sme nemuseli, ale je to krok, ktory si asi vacsina z nas dobre a sakramentsky spocita...
ako dlho planujete a s kym kazdym konzultujete?

ciners: urcite mas pravdu, ze nezarabame extra vela penazi a treba mat urcite aj rezervu na necakane vydavky, raz davno som v TV videl, ze ekonom radil, aby clovek mal specialnu rezervu len tak na necakane vydavky cca 10 nasobok priemernej mzdy... nejake skusenosti niekto?
ciners
03.08.10,19:09
pivko dik za koment... kupele dufam, ze nebudu potrebne :)
my planujeme spolu a xcem sa zase opytat, ci aj ini ludia takto planuju.
zatial sme nemuseli, ale je to krok, ktory si asi vacsina z nas dobre a sakramentsky spocita...
ako dlho planujete a s kym kazdym konzultujete?

ciners: urcite mas pravdu, ze nezarabame extra vela penazi a treba mat urcite aj rezervu na necakane vydavky, raz davno som v TV videl, ze ekonom radil, aby clovek mal specialnu rezervu len tak na necakane vydavky cca 10 nasobok priemernej mzdy... nejake skusenosti niekto?

Pytal som sa na to aj financneho matematika, neodporuca. Ja ti to nevravim za to, ze nedoprajem, len to fakt treba zvazit. No bodaj by sa darilo a boli by ste zdravi :)
day
03.08.10,19:35
tazka rada,
kazdy sa musi rozhodnut sam (s rodinou), ked kupis dobry pozemok, postavis dom, v najhorsom ho predas.
ziadnym radam analytikov never, pred krizou hovorili v superlativoch, teraz ... vidia mesiac dopredu (ospravednujem sa panom - Schiff, Roubini)
ciners
03.08.10,19:48
tazka rada,
kazdy sa musi rozhodnut sam (s rodinou), ked kupis dobry pozemok, postavis dom, v najhorsom ho predas.
ziadnym radam analytikov never, pred krizou hovorili v superlativoch, teraz ... vidia mesiac dopredu (ospravednujem sa panom - Schiff, Roubini)

Mas pravdu, len k tym analytikom. Jedna vec su ti sasovia z TV a druha su seriozny matematici hodnotiaci riziko. Ti to nevideli ruzovo od zrusenia zlateho standardu :D
day
03.08.10,19:59
ciners ked Ti ukazem moje cisla :mee:
Oliwa
03.08.10,20:32
Sebavedomie Ti teda nechýba, životné skúsenosti zrejme áno...
Nie všetko sa dá naplánovať - všetci dúfame, že budeme šťastne a dlho žiť, no niekoho postretnú aj udalosti, s ktorými vôbec nepočítal /ako Ty a Tvoja priateľka/:
napr. strata zamestnania alebo neúspech v podnikaní /jedného alebo nebodaj oboch/, choroba, úraz, dopravná nehoda, nie jedno dieťa, ale možno aj dve alebo tri naraz a nie práve v r. 2011 podľa Vášho plánu, rozpad vzťahu, prírodná katastrofa /koľko domov s hypotékou i bez nej zničila posledná povodeň/...

Jedno múdre slovenské príslovie hovorí: "Každý nech sa prikrýva takou perinou, na akú má".
Prečo musíš stavať práve v Bratislave? Nedá sa niekde v blízkosti, kde sú pozemky cenovo dostupnejšie? Predpokladám, že máš drahé a silné auto, takže dochádzka by nebola problém.
Dom chceš zrejme stavať na kľúč - nie svojpomocne ani s pomocou rodiny - to je tiež veľká opora, ak ju máš a podporuje Ťa. Nespomínaš Vašu mesačnú réžiu. Koľko ste schopní ubrať z nej, ak stúpnu výdavky na dieťa a jeho matka bude na MD? Si si istý, že to utiahneš sám? A čo ak sa stane niečo s poisťovňou a peniazmi, s ktorými počítaš v r. 2016? Ja som napr. zažila pád banky, ktorú ako jedinú podržal štát a 2 roky bola v nútenej správe, mnohé iné bankové domy neprežili... A pamätám si tie zúfalé davy ľudí, ktorí ráno stáli pred ňou a nemohli sa domôcť svojich úspor, s ktorými počítali.

PS: Mám manžela, dve zdravé deti /t.j. absolvované dve MD/, zatiaľ zdravie i prácu a na krku hypotéku, ktorú splácame už 6-ty rok, takže na rozdiel od Teba viem, o čom to je.
Na Tvojom mieste by som ubrala trošku plyn...
Želám Vám, aby Vám život vyšiel podľa Vašich predstáv - a ak nie, aby ste to dokázali ustáť.
day
04.08.10,03:20
nase pozitivne/negativne skusenosti Ta mozu/nemusia odradit, rozhodnutie je na Tebe,
uz vela ludi uplietlo z ..... bic a vela ludom z velkeho bohatstva nezostalo nic

keby stale myslime negativne, nic nedosiahneme.
pepa78
04.08.10,07:57
Neviem kde som to čítal, ale výška splátok by nemala presiahnuť tušim 20 percent vašich príjmov...aby ti ostal život kvalitný ako pred pôžičkou... 20 percent na splátky, 10 percent odložiť a myslím si, že 70 percent platu na živobitie je dostatočné...ale je to môj názor
Oliwa
04.08.10,08:56
nase pozitivne/negativne skusenosti Ta mozu/nemusia odradit, rozhodnutie je na Tebe,
uz vela ludi uplietlo z ..... bic a vela ludom z velkeho bohatstva nezostalo nic

keby stale myslime negativne, nic nedosiahneme.
Neviem, či to bola reakcia na môj príspevok. Ak áno, chcela by som len upresniť: nechcela som, aby vyznel katastroficky - nie som pesimista /keďže som dostala tu na Porade vyše 200 zábavných bodov :D/, ale realista určite.
Chcela som len poukázať, čo všetko sa môže v živote prihodiť - a to by stačila len jedna neplánovaná udalosť, s ktorou sa nepočítalo - a už by nič nešlo podľa plánov.

Len na doplnenie - tiež zo života:
1. kolegyňa založila kvôli úveru vlastnú strechu nad hlavou, len aby jej syn mohol dostavať štandardný katalógový dom na pozemku veľkosti vreckovky /ako to v inej téme výstižne nazval iný poraďák/ v jednom zo satelitných mestečiek pri BA - tuším Malinovo, Kvetoslavovo alebo nejaké iné -ovo.
A to si veľa vecí na stavbe urobili sami. Dnes je synova manželka na MD s dieťaťom, a to si ešte aj drevo do krbu nosia od rodičov :confused:... A keď sa brali, zarábali vraj slušne /on správca počítačovej siete, ona tlmočníčka pre zahr. firmy/.

2. kolegyňa prišla o prácu - dostala výpoveď a včera som jej podávala ruku na rozlúčku... Mala so sebou 4-ročného syna a doma má tínedžera - ťažkých 15 r. Na krku rozvod s manželom, ktorý kvôli kariére a cestám do Bruselu prebýval často v Bratislave. Až tak často, že sa zabudol vrátiť k rodine...
A to mám v živej pamäti, ako sa pred piatimi rokmi tešila na leteckú dovolenku k moru, keďže konečne dostavali dom a plánovali ďalšie dieťa /to, ktoré má dnes 4 roky/. Dom stojí, dieťa sa podarilo, manželstvo nie... Čo bude s ich hypotékou, netuším... :confused:

Inak, čerstvé info o tom, ako prebieha stavba na kľúč a o čom to celé je nájdeš v príspevku od petosc "Tak a začínam stavať".
A to prosím pekne, nestavia v BA a len za pozemok dal, ako píše, 2 melóny. :eek:
day
04.08.10,13:02
Oliwa reakcia nebola na Tvoj prispevok,
reakcia bola na "ako bezi zivot"

k bodu 2., dufam, ze hypoteka je na manzela a tarcha na hypoteke je na rodicovsky dom tiez manzela :---
a ked ma casto cestu do Bruselu tak treba pekne vyzivne
ivana184
04.08.10,13:14
K hypotéke treba prirátať aj inkaso, ktoré si dom bude vyžadovať + bežné mesačné výdavky ako telefón, poistky, PHM.......a to ešte treba aj jesť:mee:
Chobot
04.08.10,14:07
bjuty smis, ak pohladas da sa najst... a mozes aj zjednavat aj to je dovolene. ja nazvyknme platit len preto, ked niekto pyta 50k tak zaplatim 50k.

ved uvidime co to nakoniec bude.

Brano, dakujem za comment. Byt je asi krajne riesenie.
Uvidime.

ciners, prva veta hovori za vsetko, sme toho nazoru, that we would like take the leap of faith...

570E plus to co nasetrime...
Zaridenie sme este nepocitali, ale na spotrebice mame uz spocitane...

Otazka:
Ked dostaneme hypo povedzme 130k a na pozemok a stavbu domu spotrebujeme 114k, mozeme zvysok pozuit zvysok ako zalohu pocas materskej, alebo hypo je len na pozemok a stavbu?

Dakujem.


TGMF, ako som pochopil, máš teraz "holý zadok" (bez urážky) a z úveru 130 K EUR chceš kúpiť v BA pozemok aj postaviť dom na kľúč. No, odvaha ti nechýba.

Ja tiež túžim po RD. Teraz mám byt v hodnote 120 tisíc EUR, k tomu by som dokázal nazbierať ešte 30 tisíc, úverom už nie som zaťažený, a keď som hľadal možnosti, stále mi to bolo málo. V BA nič, len nejaké staré barabizne na rekonštrukciu. V okrajových dedinách alebo na okraji BA som mal 2 tipy:

- v rovinke jeden 4 izbák (dom č. 16 (http://www.rnc.sk/index_main.php) za 148 000). Keď som to ale videl na vlastné oči, tak som to musel zrušiť - ten dom bol na pozemku 200 m2, nemal pivnicu ani garáž, jedna odkladacia miestnosť 1m2. Z terajšieho 4 izbového bytu s pivnicou a garážou by som sa tam nevošiel. Za takú cenu nechcem RD.

- vo Vrakuni (http://www.rd-vrakuna.sk/#/cennik/) za cca. 150 tisíc EUR - pozemok síce trochu väčší, ale opäť len vreckovka, navyše tu bol problém, že to je len hrubá stavba, takže to bude pýtať ďalšie investície. A tá lokalita - je to asi 1000 m od pristávacej dráhy letiska, a hoci v BA je to tak 1 lietadlo za hodinu (ak preháňam), aj tak...

Takže kúpiť pozemok v BA a postaviť na ňom dom na kľúč za 130 tisíc EUR s tým, že nemáš žiadne vlastné peniaze a len budeš splácať hypoúver - jedine že by si bol kúzelník...

Keby si mal 100 litrov cash, tak môžeš mať takéto plány. Ja som už stratil ružové okuliare. Bez toho, aby mi spadlo do lona ďalších aspoň 50 tisíc EUR rodinný dom mať nebudem.
Oliwa
04.08.10,14:09
Oliwa reakcia nebola na Tvoj prispevok,
reakcia bola na "ako bezi zivot"

k bodu 2., dufam, ze hypoteka je na manzela a tarcha na hypoteke je na rodicovsky dom tiez manzela :---
a ked ma casto cestu do Bruselu tak treba pekne vyzivne
O.K.

Ale to sú dva rôzne príbehy dvoch kolegýň.
Prvá má dospelého syna a založila svoj dom.
Druhá má dvoch neplnoletých synov a už teraz kupuje oblečenie v sekáči, a to ešte nie je ani rozvedená...
Nenapadlo ma, že by tieto dva odlišné "hypopríbehy" mohol niekto takto spojiť... Myslela som, že som to napísala jasne.
ciners
04.08.10,14:49
Bez toho, aby mi spadlo do lona ďalších aspoň 50 tisíc EUR rodinný dom mať nebudem.

Ked ti spadnu, tak daj vediet. Postavim sa hned vedla, snad padne aj na mna :D
ciners
04.08.10,14:53
Ked som robil v projekcii a robili sme v BA vselijake tie parky a aj radove domy, ci aj mensie bytovky, tak sme mali take heslo: ked nebudem 2 mesiace nic jest, zarobim si na to, aby som sa mohol v tom dome poriadne vysr.t. Meter stvorcovy stal od 70000SKK vyssie(to bolo akurat to WC-ko). A moc nezlacnelo, zlacneli stare byty, inak je to stale ako to slusne povedat...nie je to pre normalnych ludi.
Oliwa
04.08.10,15:13
Ked ti spadnu, tak daj vediet. Postavim sa hned vedla, snad padne aj na mna :D
Skús tú Vrakuňu, čo spomínal Chobot. A čakaj na lietadlo...:D
Len aby skôr neletel nejaký vták... :---
day
04.08.10,19:00
oliw napisala si to zrozumitelne, ja som odpovedal, len na Tvoj druhy priklad,
predpokladam, ze aj manzel Tvojej kolegyne ma rodicov.
Oliwa
04.08.10,19:30
O.K. Detaily nepoznám, no čo viem, hypotéku "nadobudli" počas manželstva a BSM zrušené určite nebolo. A jeho rodičia? Navštevuje ich s "novou" partnerkou a svojimi deťmi - v princípe niečo také ako Puškárová...
zatiaľ čo jeho manželka sa trápi, rapídne schudla, 4 mesiace nemohla poriadne jesť a spať a bola nútená vyhľadať odbornú pomoc, aby to ustála... zrútil sa jej svet, ktorý mala tak perfektne naplánovaný /asi ako TGMF/ a pre ktorý žila.
Lenže s tým sa vo "svete hypoték" nepočíta... :(
vankusik29
05.08.10,07:55
Uzivatel, ktory zalozil tuto temu, mal v prvom rade uviest, ze ako ziju s priatelkou teraz. Ci nahodou neziju kazdy u svojich rodicov a su iba frajeri.
Keby sa osamostatnili a mali uzivit byt a seba, tak by videl ake su priblizne mesacne naklady, poistky, necakane nedoplatky, vypadok zo zamestnania pre chorobu atd atd, to sa tu ani vsetko neda vymenovat. (poplatky za kablovku, internet, telefony, poistky na auto, benzin, cistiace prostreidky, prach na pranie...bezne veci, ktore mu teraz asi zabezpecuje mamina.
Este ked napisal, ze pomimo zarobia nejaky cash, no neviem ci jeho priatelka bude vladat popri materskej este zarobit nejaky cash. Byt na materskej je 24h pracovny uvazok. A to co dostane po 28 tyzdnoch ako matersku tak to je akurat tak asi aby dieta prezilo ten mesiac. Mam kamosku, ktora si od muza musela vypytovat peniaze, aby mohla vonku svojmu synovi kupit zmrzlinu alebo cukrovu vatu.
Prajem uzivatelov vela stastia v zivote, mozno vyhra sportku.
ciners
05.08.10,08:16
Mam kamosku, ktora si od muza musela vypytovat peniaze, aby mohla vonku svojmu synovi kupit zmrzlinu alebo cukrovu vatu.


Toto som nepochopil...a jeho syn to nie je?
day
05.08.10,08:27
viem o takych vztahoch, ale aku to ma zivotnost
Pidgey
05.08.10,08:33
skor by som to pochopil tak ze iba zvyraznila "vysku" rodicovskeho prispevku, ktory ledva pokryva potreby dieta/mesiac. napr ja mam s manzelkou spolocny ucet, mame dve karty, ale ked je manzelka s malym, a nechodi k bankomatu, tak ak niekam ide von s malym, tak si "vypyta" peniaze odo mna....(ak nemame doma v supliku :) )
celkovo ale s prispevkom vankusik29 suhlasim. K teme hypo-sami mame hypoteku, na nizsiu sumu, s nizsou splatkou (1/2), a ta splatka tvori asi tak 1/3 celkovych vydajov domacnosti bez stravy (byvame v byte).
vankusik29
05.08.10,09:56
V podstate som chcela zvyraznit vysku rodicovskeho prispevku. Ak TGMF pocita s materskou ako s peniazmi, ktore by mu nejako ulahcili setrenie na hypo alebo uz na cokolvek, tak nech radsej to dieta nemaju. Tie jeho vypocty mi naozaj pripadaju jak vyplod nejakeho studenta prveho rocnika ekonomickej fakulty, ktory prisiel od maminy na internat, ktory mu platia rodicia.
Vlastne nechcem tu nikoho podcenovat, ale toto sa im naozaj nemoze podarit. Keby to tak fungovalo, ako to vyratal, jak by sme sa mali vsetci dobre.
Oliwa
05.08.10,10:32
A paneláky by zívali prázdnotou, lebo našetriť na dom by bola malina... :)
Oliwa
05.08.10,13:18
[QUOTE=TGMF;1470534]bjuty smis, ak pohladas da sa najst...
ved uvidime co to nakoniec bude
Potom daj vedieť. Nielen v BA nezoženieš pozemok pod 20 000 €...

Zaridenie sme este nepocitali, ale na spotrebice mame uz spocitane...

Tak to ma teda podržte! Dúfam, že nemáš na mysli kuchynské spotrebiče - napr. takú skriňovú americkú chladničku samozrejme z nerezu, ak už uvažujete o tej americkej hypotéke.... :) Ty vieš, aké budú ceny v r. 2011 /ak Tvoj dom bude vtedy vôbec stáť/? Tak čo robíš potom tu na Porade, utekaj na ministerstvo financií alebo hospodárstva...
A že si nezabudol na kotol, komín, kúrenie, vodu, elektrinu... a na kolky a poplatky s tým súvisiace - od kúpy projektu, vydania stavebného povolenia, cez revízne správy a kolaudačné rozhodnutie až po také banálne inkaso...:confused: Á propos, aká je teraz Vaša mesačná réžia? A koľko si počítal, že to bude v dome s hypotékou?

Otazka:
Ked dostaneme hypo povedzme 130k a na pozemok a stavbu domu spotrebujeme 114k, mozeme zvysok pozuit zvysok ako zalohu pocas materskej, alebo hypo je len na pozemok a stavbu?

To si ako myslel? Použiť ako zálohu na splátky? Alebo chceš z hypotéky nebodaj kupovať plienky??? Skús položiť túto otázku v tom svete hypoték, čo Vám tam povedia... :D:D:D Mimochodom, koľko si počítal na detskú výbavičku? Myslíš, že je to zanedbateľná položka? :( Jedine, ak by ste mali po kom "dediť"..., a ak by to samozrejme vyhovovalo Vášmu naturelu. ;) Chlapče, chlapče, to snáď nemyslíš vážne... Nič ma do toho nie je, ale Ty asi nemáš veľa rokov, resp. skúseností... Nič v zlom, ale ak začneš stavať, určite dospeješ... Dúfam, že nie k názoru, že ste sa do tej stavby nemali púšťať. Preto aj tu prezentované názory ber ako stretnutie s realitou. Sám si o ne žiadal...
;)
day
05.08.10,13:33
mozno by sa zislo bez ironie, kazdy sme, musime neako zacat, predpokladam, ze hlada na porade radu, preto asi nazov porada.sk :)

mam radsej poradu ako ostavbe, je tu partia ktora poradi a odpovie aj na mozno hlupu otazku (dakujem cinersovi,220870, Tomasovi a dalsim ;))

niekto nepostavi ani za 140tis (ako pise Chobot), niekto aj s pozemkom za 100tis, niekto chce zlate ...., niekto PVC atd.

moj rozpocet, nie je uplny, ale aj s pozemkom idem nad 100tis, bez zariadenia, tvrda svojpomoc, v pripade stavby cez zivnostnikov/firmu urcite cez 150tis.

pocitaj, pocuvaj, citaj a hlavne - rozhodni sa spravne
Oliwa
05.08.10,14:19
To je síce možné, ale určite nie v Bratislave. Lenže on píše: "chceme kúpiť pozemok a stavať v BA."
Ty plánuješ stavať v Nitre alebo v okolí? Lebo to je tiež veľký rozdiel. Na dedine kúpiš pozemok aj za 500 tis /v Sk/ aj s lánom kukurice k tomu, no v meste určite nie. Šťastie majú tí, ktorí pozemok zdedili a nemusia ho kupovať. Neviem ako teraz, ale ceny pozemkov v NR išli od 1500-2500 za m2/ešte v Sk/.
A záleží aj koľko nad 100 tis. si mal na mysli... Ten interval je totiž dosť veľký.
Takže veľa šťastia a nech Ti to vyjde...
Chobot
05.08.10,14:25
To je síce možné, ale určite nie v Bratislave. Lenže on píše: "chceme kúpiť pozemok a stavať v BA."
A Ty staviaš v Nitre alebo v okolí?
Lebo to je tiež veľký rozdiel. Šťastie majú tí, ktorí pozemok zdelili a nemusia ho kupovať. A záleží aj koľko nad 100 tis si mal na mysli... Neviem ako teraz, ale viem, že v NR boli ceny pozemkov od 1500-2500 za m2 /v Sk/.
Takže veľa šťastia a nech Ti to vyjde...

Absolútne súhlasím s vyznačeným.
jar88
06.08.10,18:16
Dobre ste sa na ňom vybláznili.
Dobrá rada nad zlato, len čo je pravda.
Najviac sa mi páčilo prirovnanie domu k perine. Ešte som totiž nevidel perinu na hypotéku. Uznávam, že spať sa dá aj pod dekou ak nemáš na perinu.
----------------------------------------------------------------------
Možno by sa dalo aj pod perinou a ak nemáš na dom, tak s tou perinou pod mostom.
dolfort
14.09.10,10:38
No nedá mi nezapojiť sa do tejto staršej debaty. Možno dostanem riadneho zdrba od všetkých vás čo odhovárate TGMF od stavania.

TGMF, CHOĎ DO TOHO! THINK BIG!

1.) Ožeň sa! Rodina je stabilita, nech mi nikto netára že je to len papier. Keď budete brať manželstvo vážne, tak ani stavanie vás nerozdelí.
2.) Dieťa neplánuj, v živote je toľko výhybiek že decko príde aj samo.
3.) Neuvažoval si o nejakej inej lokalite ako BA? Čo takto stavať v maďarsku alebo v rakúsku, kde máš možno šancu nájsť aj lacnejší pozemok než priamo v BA? Hranice dnes existujú už len v hlavách ľudí, uvažuj slobodne.
4.) Ak chceš bývať v dome tak choď do toho. Ak sa zamotáš do počtov, tak na stavanie ti skutočne treba poslanecký plat. Ser na to. Zníž cenu za pozemok, hľadaj lacnejší flek a lokalitu - zvýši ti viac na stavanie, príp. znížiš hypo.
5.) Na stavanie si daj riadne dlhý časový horizont, nebudeš robiť v strese. Hoci dakedy nie je odveci postaviť systémom štart - cieľ, mať to rýchlo za sebou. Komu ako lepšie.
6.) Ak dom nepostavíš teraz kým máš gule, voľnú myseľ a žiadne deti, tak potom to bude oveľa zložitejšie. Potom bude čas starať sa hlavne o decká. Ak sa zabarikáduješ v paneláku, tak odtiaľ pôjdeš hodne ťažko. Kým sa dopracuješ k domu tak budeš musieť urobiť kopec hodne šialených vecí a veľa riskovať. Keď budeš mať na krku deti, také rozhodnutia sa ti budú robiť ťažko preťažko, je to zodpovednosť.
7.) Každý má kamošov a rodinu, sú tu na to aby pomáhali.
8.) Think big a ani na chvíľu nezapochybuj že raz nebudeš bývať v dome. Keď zrátaš všetky výdavky čo ti na to treba, vrátane zariadenia, tak sú to také sumy že ťa urve. Ale dá sa aj poskromne a postupne.


No a ešte pár príkladov zo života. Mám okolo seba pár kamošov a nikto nemá také platy v rodine ako TGMF:
Oliver - dve deti, manželka na materskej tri roky, mimobratislavský plat a rozhodne nevyskakujú. Jedna menšia hypotéka, popri tom prerába starú chalupu a pred mesiacom kúpil byt na ďalšiu hypotéku. Účtovník by povedal - šialenec. Ja - salámista. Žijú fest skromne, ale keby mal chlap čakať na to kým bude mať prachy, tak sa dočká akurát staroby a nesplnených snov.
Maťo poňal stavanie trochu zvostra. Zohnal pozemok, potom rok a pol vybavovali papiere na stavbu. Následne predal byt, presťahovali sa k rodičom. Žena tiež na materskej, dve deti. Minulý rok v októbri začali bágrovať na pozemku. Teraz o týždeň dva sa sťahuje do nového domu - a nie je to trápny bungalov ale štokovec s dvojgarážou vedľa. On to stavanie nebral tak že mám dom, koľko to bude stáť, ale z úplne opačného uhla - mám toľko prachov, a za ne postavím tento dom. Videl som ho pár krát jednať s majstrami o cene. Ľutoval som ich. Ten chlap z nich vyprášil maximum čo sa dalo a barák stojí.
Iňo mal vždy sen stavať a bývať v dome, veď je z vidieka. Ale prachy nepustili a tak len výhodne kúpili byt v paneláku. Prišlo dieťa, v byte sú už tretí rok a Iňo začína mať tušáka že tak skoro sa odtiaľ nevyhrabú.
Ja - k prerábke domu sme si napožičiavali mrte peňazí od kamošov a rodiny + hypotéka a stavebný úver. Je to fest riziková vec, účty večne vymetené - čo zarobíme, ide hneď na splátky. Ale bývame v dome a som sakra rád že sme neriešili byt. A vieš čo - k tým veciam ma v podstate namotivovala a dotlačila manželka. Z tých sračiek sa časom vyhrabeme. Zariaďujeme postupne, aj prerábame všetko čo treba ako vrecko dovolí.
ciners
14.09.10,10:52
Nemyslim si, ze by ho niekto odhovaral od stavania, ale od stavania v BA.
day
14.09.10,11:52
kolko ludi to zvladlo, tolko ludi nezvladlo splacat,
dnes si hviezda na vyslni, super plat, auto atd., zajtra bez prace, zlomena noha ,... a ....

nikto z nas, urcite nie cez net, Ti nedokaze povedat co je pre Teba spravne

ako som pisal, mame podobnu situaciu, ja som to riskol a verim, dufam ze vsetko bude OK

rozhodni sa sam a drzime Ti (vsetkym a ja drzim aj sebe) palce, aby si vsetko zvladol