Zuziana
03.08.10,09:11
Zaradila som túto tému sem, lebo sa stavby , resp. kúpy bytu týka. Jedná sa o takúto záležitosť. Dcéra si hodlá šetriť s tým, že v budúcnosti , v horizonte 1-2 rokov by sa chcela osamostatniť. Má založené stavebné sporenie, kde cieľová suma zďaleka nebude na kúpu nehnuteľnosti postačovať. Bude výhodnejšie navýšiť cieľovú sumu, a čerpať v budúcnosti úver zo stavebnej sporiteľne, alebo vybaviť hypotéku v inej banke. Ako je to so zvýhodnením pre mladých? Možno čerpať len v benke alebo aj v stavebnej sporiteľni. Je táto výhoda poskytovaná len manželom, alebo aj partnerom, alebo aj singl mladým do 35 rokov?
Katy a R
03.08.10,08:33
Založ si zmluvu aj na seba ... samozrejme ak máš na vklady ... a takto môžte získavať každoročne dve prémie... a keď bude treba, tak pevedieš na dcéru..
Zuziana
03.08.10,09:34
To máme, len teraz sa mi jedná hlavne o to, či navýšiť cieľovú sumu, a či v prípade potreby sa dá čerpať aj tam zvýhodnené úročenie pre mladých ako je to pri hypotekárkych úveroch v bankách.
Chobot
03.08.10,09:54
V prvom príspevku si zadala otázku veľmi zoširoka, odpoveďou by musel byť elaborát na niekoľko strán. Toto už je konkrétna otázka, na ktorú sa dá stručne odpovedať:


To máme, len teraz sa mi jedná hlavne o to, či navýšiť cieľovú sumu,

Je zbytočné teraz navyšovať cieľovú sumu. Zbytočne by si platila poplatok za zvýšenie cieľovej sumy (zvyčajne je to 1% zo zvýšenia CS), najmä ak v súčasnosti ešte nie je známa suma, ktorá bude potrebná.

Až dcéra bude mať jasnejšiu predstavu o finančných potrebách (napr. cena bytu alebo limit na cenu bytu), stačí potom navýšiť cieľovú sumu podľa potreby. Aj tak je ale potrebné v prípade SS vytvoriť dostatok vlastných zdrojov, aby mohol byť pridelený stavebný úver. Kým nemá nasporených 50% z cieľovej sumy, môže čerpať len medziúver, ktorý je výrazne nevýhodnejší (vyššia úroková sadzba).


a či v prípade potreby sa dá čerpať aj tam zvýhodnené úročenie pre mladých ako je to pri hypotekárkych úveroch v bankách.

Nie, v prípade SS nie sú zvýodnené úr. sadzby pre mladých. Treba si vybrať vhodnú tarifu, takú, ktorá ma nižšiu úr. sadzbu za úver, ak chce v budúcnosti čerpať úver. Nevýhodou je, že aj úr. sadzba na sporenie je potom nižšia.
Zuziana
03.08.10,10:34
Univerzálna odpoveď určite neexistuje. Preto uvažujem, či by nebolo vhodnejšie došetriť do cieľovej sumy. Sporenie beží už 4. rok. V budúcnosti využiť hypotekárny úver banky so zvýhodneným úrokom pre mladých - túto podmienku bude ešte dlho spĺňať. Peniažky zo SS využiť po 6 rokoch bez dokladovania.Pri novom bývaní sa peniaze vždy zídu.
Daniela Drímalová
03.08.10,10:49
čo sa týka budúceho úveru, upraviť cieľovú sumu by som doporučovala, lebo v PSS sa poskytujú úvery so zvýhodnenou úrokovou sadzbou a tá závisi od Hodnotiaceho čísla.
Katy a R
03.08.10,12:18
... no keď tak uvažuješ (aby si mala o dva roky hotovosť) .. tak by som na tejto zmluve určite CS nenavyšovala ;) - dosporiť ... a skôr založiť druhú (už som spomínala). A takisto je vhodná kombinácia s hypoúverom .... ale ťažko zovšeobecniť, keď nevieme ani o akú sumu sa jedná a tiež aké máte fin. možnosti :confused:
Chobot
03.08.10,13:41
čo sa týka budúceho úveru, upraviť cieľovú sumu by som doporučovala, lebo v PSS sa poskytujú úvery so zvýhodnenou úrokovou sadzbou a tá závisi od Hodnotiaceho čísla.

Daniela, je to síce tvoj prvý príspevok, ale členom si už hodne dlho, tak by si mohla vedieť, že porada neslúži na zháňanie si vlastných kšeftov. Takže ak chceš poradiť v oblasti stavebného sporenia, tak tvoje rady radi privítame, ale na verejnom fóre a nie na tvojom súkromnom telefóne.
Chobot
03.08.10,13:43
... no keď tak uvažuješ (aby si mala o dva roky hotovosť) .. tak by som na tejto zmluve určite CS nenavyšovala ;) - dosporiť ... a skôr založiť druhú (už som spomínala). A takisto je vhodná kombinácia s hypoúverom .... ale ťažko zovšeobecniť, keď nevieme ani o akú sumu sa jedná a tiež aké máte fin. možnosti :confused:

AK má niekto záujem o dlhšie sporenie, nedporučujem zrušiť zmluvu a založiť novú. Načo znovu platiť poplatok za založenie zmluvy, ak pôvodná môže pokračovať ďalej a dá sa na nej ďalej sporiť.

Takto radia poradcovia SS (po 6 rokoch ukončiť sporenie, vybrať peniaze a založiť novú zmluvu), ktorí majú z novej zmluvy provízie.:rolleyes::rolleyes:
Chobot
03.08.10,13:47
Univerzálna odpoveď určite neexistuje. Preto uvažujem, či by nebolo vhodnejšie došetriť do cieľovej sumy. Sporenie beží už 4. rok. V budúcnosti využiť hypotekárny úver banky so zvýhodneným úrokom pre mladých - túto podmienku bude ešte dlho spĺňať. Peniažky zo SS využiť po 6 rokoch bez dokladovania.Pri novom bývaní sa peniaze vždy zídu.

AK po tých 6 rockoch nebude potrebovať nutne peniaze, na jej mieste by som to SS ponechal a naďalej sporil. Fáza sporenia môže trval aj trebárs 10 rokov. Ak by potrebovala peniaze napr. v 8. alebo v 9. roku, tak nie je problém sporenie kedykoľvek ukončiť a peniaze vybrať. Lebo čo ak sa predsa len rozhodne v 9. roku zobrať úver? Bude mať vysoké hodnotiace číslo a pridelenie cieľovej sumy bude otázkou pár týždňov. Ak by mala nové sporenie, tak by bola len v 3. roku sporenia a pridelenie cieľovej sumy by mala v nedohľadne.
Zuziana
03.08.10,14:19
Ešte jedna otázočka dá sa vkladať len do dosiahnutia cieľovej sumy? Pri prekročení zrejme treba navýšiť, alebo navýšia aj sami?
Katy a R
03.08.10,18:19
AK má niekto záujem o dlhšie sporenie, nedporučujem zrušiť zmluvu a založiť novú. Načo znovu platiť poplatok za založenie zmluvy, ak pôvodná môže pokračovať ďalej a dá sa na nej ďalej sporiť.

Takto radia poradcovia SS (po 6 rokoch ukončiť sporenie, vybrať peniaze a založiť novú zmluvu), ktorí majú z novej zmluvy provízie.:rolleyes::rolleyes:

nesúhlasím ... asi si nepozrel, že zadávateľka písala, že má malú CS - a zrušenie zmluvy som ani len nespomenula ;).
.. a poplatok za zvýšenie je presne taký istý, ako za novú zmluvu (jedno percento).

Ak by si túto starú zmluvu zvýšila, nemohla by nasporené peniaze (aj s prémiou) mať k dispozícii o dva roky ... ak dosporí do tej CS, čo má, bez zvyšovania ... tak ich má o dva roky a bez dokladovania ( a bez poplatkov).

A ak to má riešiť medziúverom .... tak je lepšia nová zmluva. .. a prípadne kombinácia s hypoúverom

Keď by teraz zmluvu navýšila ......predpokladám, že o dosť treba.... tak by ani úver tak rýchlo neprichádzal do úvahy, ani hotovosť by nebola (a keby to chcela rušiť - tak aj poplatky).

V každom prípade, keď niekto uvažuje o úvere ... dobré je mať stavebné sporenie na viac osôb v rodine. nemusia sa uzatvárať na vysokánske sumy (ak by sa teda úver nebral) .... ale v súčte to už môže byť slušné a v prípade potreby sa dá navýšiť (keď už viem o akú sumu mi pôjde)
Katy a R
03.08.10,18:21
Ešte jedna otázočka dá sa vkladať len do dosiahnutia cieľovej sumy? Pri prekročení zrejme treba navýšiť, alebo navýšia aj sami?
... navýšia aj sami .. a samozrejme za to zaplatíš;)
Zuziana
04.08.10,05:37
[QUOTE=Katy a R;1470713]

Keď by teraz zmluvu navýšila ......predpokladám, že o dosť treba.... tak by ani úver tak rýchlo neprichádzal do úvahy, ani hotovosť by nebola (a keby to chcela rušiť - tak aj poplatky).
/QUOTE]
Celú túto debatu som smerovala do tej roviny, či je vhodnejšie navýšiť CS a čerpať v budúcnosti úver zo SS - tým pádom by išlo o stavebný s úrokom 4,7% ? alebo využiť "žolíka mladosť" a napriek založenému SS ísť na úver možno tak isto 4,7% z banky ale so zvýhodnením ma 5 rokov v podobe zníženia úroku o 3%. Samozrejme banka má vyšší poplatok za spracovanie úveru. SS by bolo nutné navýšiť cca o 1 mil.- čiže tam by poplatok bol už teraz. Za 1-2 roky by bolo nasporené 50% cielovej sumy a asi by prichádzal úver do úvahy.
Katy a R
04.08.10,08:12
..... SS by bolo nutné navýšiť cca o 1 mil.- čiže tam by poplatok bol už teraz. Za 1-2 roky by bolo nasporené 50% cielovej sumy a asi by prichádzal úver do úvahy.

... no tak na toto zabudni ... pri tejto sume je časový horizont 1-2 roky nereálny:mee:
To by si musela vložiť okamžite celú polovicu .... a aj tak by to trvalo dlhšie...:confused:
Už sa opakujem ... ale lepšia by bola nová úverová zmluva s úrokom 2,9 nie 4,7 -a môže byť na nižšiu CS (lebo zo starej budeš mať o dva roky nejakú hotovosť)
... ale teória je jedna vec...... treba sa baviť o konkrétnych číslach, o možnostiach vkladu .. atď
Chobot
04.08.10,08:24
nesúhlasím ... asi si nepozrel, že zadávateľka písala, že má malú CS - a zrušenie zmluvy som ani len nespomenula ;).
.. a poplatok za zvýšenie je presne taký istý, ako za novú zmluvu (jedno percento).

To je síce pravda, ale tým pádom by mala 2 zmluvy a to znamená 2 poplatky za vedenie účtu, pričom na jednej zmluve by musela zrušiť prémiové zvýhodnenie a tam už nič nevkladať.

[QUOTE=Katy a R;1470713]Ak by si túto starú zmluvu zvýšila, nemohla by nasporené peniaze (aj s prémiou) mať k dispozícii o dva roky

A prečo by nemohla? Tým, že navýši CS neznamená, že nemôže peniaze vybrať. Pre možnosť čerpania peňazí je dôležitá len doba sporenia. Po 6 rokoch môže sporenie ukončiť bez ohľadu na výšku cieľovej sumy.


... ak dosporí do tej CS, čo má, bez zvyšovania ... tak ich má o dva roky a bez dokladovania ( a bez poplatkov).

A ak to má riešiť medziúverom .... tak je lepšia nová zmluva. .. a prípadne kombinácia s hypoúverom

Ale veď medziúver môže brať aj na existujúcu zmluvu. Stále nevidím výhodu mať 2 zmluvy.


Keď by teraz zmluvu navýšila ......predpokladám, že o dosť treba.... tak by ani úver tak rýchlo neprichádzal do úvahy, ani hotovosť by nebola (a keby to chcela rušiť - tak aj poplatky).

V každom prípade, keď niekto uvažuje o úvere ... dobré je mať stavebné sporenie na viac osôb v rodine. nemusia sa uzatvárať na vysokánske sumy (ak by sa teda úver nebral) .... ale v súčte to už môže byť slušné a v prípade potreby sa dá navýšiť (keď už viem o akú sumu mi pôjde)
Chobot
04.08.10,08:28
Celú túto debatu som smerovala do tej roviny, či je vhodnejšie navýšiť CS a čerpať v budúcnosti úver zo SS - tým pádom by išlo o stavebný s úrokom 4,7% ? alebo využiť "žolíka mladosť" a napriek založenému SS ísť na úver možno tak isto 4,7% z banky ale so zvýhodnením ma 5 rokov v podobe zníženia úroku o 3%. Samozrejme banka má vyšší poplatok za spracovanie úveru. SS by bolo nutné navýšiť cca o 1 mil.- čiže tam by poplatok bol už teraz. Za 1-2 roky by bolo nasporené 50% cielovej sumy a asi by prichádzal úver do úvahy.

Ak bude mať aspoň polovicu vlastných zdrojov, je možné využiť stavebný úver. Ale aj tak, ak už k tomu príde, treba porovnať obe možnosti (SS a hypotéku) a potom sa rozhodnúť pre výhodnejšiu alternatívu. Podmienky sa za pár rokov môžu zmeniť. Vylúčené nie je ani jedno ani druhé.

Ak nebude mať polovicu, tak určite hypotéku.
Katy a R
04.08.10,08:52
Ak bude mať aspoň polovicu vlastných zdrojov, je možné využiť stavebný úver. Ale aj tak, ak už k tomu príde, treba porovnať obe možnosti (SS a hypotéku) a potom sa rozhodnúť pre výhodnejšiu alternatívu. Podmienky sa za pár rokov môžu zmeniť. Vylúčené nie je ani jedno ani druhé.

Ak nebude mať polovicu, tak určite hypotéku.

.. ešte k tomuto ... ak bude mať polovicu vkladov, to ešte neznamená, že má nárok na úver!!! A naopak nárok na úver môže byť aj pri nasporení 25% CS. Pes je zakopaný v HČ. A to len tak ľahko nie je možné dosiahnuť. Zvlášť nie pri vysokých CS. .. ale to by bolo na dlhšie...;)
Chobot
04.08.10,09:25
.. ešte k tomuto ... ak bude mať polovicu vkladov, to ešte neznamená, že má nárok na úver!!! A naopak nárok na úver môže byť aj pri nasporení 25% CS. Pes je zakopaný v HČ. A to len tak ľahko nie je možné dosiahnuť. Zvlášť nie pri vysokých CS. .. ale to by bolo na dlhšie...;)

TO je pravda, všetko sa točí okolo hodnotiaceho čísla.

V stav. sporiteľniach je to ale nastavené tak, že pri pravidelnom mesačnom sporení (v takej výške, ako je dané pre určitú cieľovú sumu) sa dosiahne spolu so štátnou prémiou polovica prostriedkov po 6 rokoch a zároveň hodnotiace číslo potrebné pre pridelenie stav. úveru bude o tých 6 rokoch v dostatočnej výške.

Ak by niekto pri uzavretí stav. sporenia vložil polovicu prostriedkov, tak hod. číslo potrebné pre pridelenie CS dosiahne cca za 2 roky.

Sú to len orientačné hodnoty, presnú výšku HČ zistí sporiteľ na výpise.

Vo všeobecnosti platí, že čím vyššie sú vklady na sporenia a čím rýchlejšie sporiteľ sporí a čím dlhšie stav. sporenie trvá, tým rýchlejšie rastie HČ.
Zuziana
05.08.10,13:31
S Vašou pomocou sy mi podarilo objasniť si ďalšie skutočnosti ohľadne SS. Myslím, že poslúži aj iným poraďákom. Ešte raz vďaka, Katy a Chobot:)
linko1
18.08.10,06:29
zaujímalo by ma :
mám stavebné sporenie už 6 rokov,
cielovú sumu ešte nemám našporenú,
chcela by som pokračovať v sporení dalej, len neviem, či po 6 rokoch mi tam tie nasporené peniaze ostanú alebo mi ich pošlú späť...?
andiablo
18.08.10,06:46
zaujímalo by ma :
mám stavebné sporenie už 6 rokov,
cielovú sumu ešte nemám našporenú,
chcela by som pokračovať v sporení dalej, len neviem, či po 6 rokoch mi tam tie nasporené peniaze ostanú alebo mi ich pošlú späť...?
nie nepošlú ti ich späť. Ostávajú ti tam. len máš tú výhodu že po 6 rokoch ich môžeš minúť na čo chceš a nemusíš nič dokladovať