andiablo
03.08.10,16:50
No obraciam sa s vami s prosbou o pomoc. No mám tri otázky k môjmu pozemku, ktorý chcem kúpiť.
1. V reze je nakreslený približný reliéf mojej parcelky. Mám tam výskový rozdiel okolo 1.7 metra. Máte s tým niekto skúsenosti. Uvažujem o stiahnutí pozemku na +-0,5 výškového rozdielu (polopatisticky z hora uberiem asi meter a dohodim ho nižie a popodom ku koncu pozemku v reze už akože do stratena dole kopcom)
2. V náryse mám vyznačený prístup na pozemok. No je tam nespevnená obecná cesta. Na obci mi dajú v pohode povolenie na stavbu a môžem užívať tento kúsok. Starosta ma upozornil že tadial ide vodovodné potrubie a aby som dával pozor že ak dojde k jeho poškodeniu tým že mi tam pojde domiešavač tak opravu zaplatím. Otázka znie či to len nepreháňa s obavymi a v pohode to znesie.
3. Opäť v pôdoryse je tam taký výbežok, ktorý oddeľuje moju parcelu od nespevnenej cesty. Je to parcela veľkej plochy kde je XXX vlastníkov. Nikdy asi nedôjde k vysporiadaniu. Tak či by som ju mohol používať že by som od niekoho prevzal v tejto parcele podiel a napísal ho na seba.
Ďakujem
andiablo
04.08.10,05:56
nenájde sa nik kto by mi pomohol
day
04.08.10,08:14
mozno pomozem:

1. navezena zemina Ti nepomoze, t.z. hlbku (vysku) zakladov to neovplyvni, s navozom nemozes pocitat do vysku zakladu, skor by som zobral s kopca a nasiel vhodny projekt

2. ?, aka hlbka potrubia, aky material, ....

3. kupil by som pozemok od hlavnej cesty (ked sa da), ked nie riesenie xxx sa mi nepozdava, za 30rokov bude ina situacia a na stare kolena Ti bude neaky mladik (vlastnik xxx - rozumej mozny spekulant) vyberat myto pod domom

ahoj
chandler
04.08.10,08:25
1. suhlasim s dayom.
2. ak ides stavat dom tak nezatazuj takymi blbostami - ked sa nieco stane tak to zaplatis. alebo tam pred stavbou das ulozit cestne panely.
3. ak nemas priamy pristup na pozemok tak to je velky problem. uz len uver z banky ti asi nedaju. takze by som to nekupoval. ak mas pristup z hlavnej cesty a tuto nespevnenu pouzijes len na stavbu tak je to uplne v pohode.
andiablo
04.08.10,10:37
mozno pomozem:

1. navezena zemina Ti nepomoze, t.z. hlbku (vysku) zakladov to neovplyvni, s navozom nemozes pocitat do vysku zakladu, skor by som zobral s kopca a nasiel vhodny projekt

2. ?, aka hlbka potrubia, aky material, ....

3. kupil by som pozemok od hlavnej cesty (ked sa da), ked nie riesenie xxx sa mi nepozdava, za 30rokov bude ina situacia a na stare kolena Ti bude neaky mladik (vlastnik xxx - rozumej mozny spekulant) vyberat myto pod domom

ahoj
no s tým že prehodím zeminu som vedel že hĺbku základou neznížim.
Rátal som s tým že pojde asi 4-5 radov DT na základové pásy. No od hlavnej cesty je svah asi 5m vysoký a je to obecné. nechcem to kupovať že ak by sa začal tento svah zosúvať tak nech sa stará obec o spevnenie a nejde to s mojej peňaženky
No a k tej rúre je to tá klasická čiena plastová s tým modrým pásikom presné označenie neviem.
lienocka001
04.08.10,13:13
rozhodne by som si vyziadala pred kupou pisomne stanovisko stavebneho uradu ci ti vobec vydaju stavebne povolenie ak nemas poriesenu pristupovu cestu k pozemku..
a ten svah zo strany halvnej cesty tak tiez by som si aspon mrkla alebo zavolala na geodeziu.. aby nahodou nebola to zona kde su moznosti zosunu a pod.
andiablo
04.08.10,13:17
rozhodne by som si vyziadala pred kupou pisomne stanovisko stavebneho uradu ci ti vobec vydaju stavebne povolenie ak nemas poriesenu pristupovu cestu k pozemku..
a ten svah zo strany halvnej cesty tak tiez by som si aspon mrkla alebo zavolala na geodeziu.. aby nahodou nebola to zona kde su moznosti zosunu a pod.
no bol som osobne za starostom a ten mi potvrdil že budú len radi ked u nich v obci bude niekto stavať a že stavebne povelenie mi vydaju, že stým nie je problem. Jediny icch problem je nespevnená prístupová cesta pod ktorou je voda.
andiablo
04.08.10,13:18
Inak ma napadlo že keby som na tu pristupovú cestu spravil 20 cm hruby koberec s betónu (vystužený armatúrov) tak by to mala v poho vydržať prejaz domiešavača
lienocka001
04.08.10,15:09
my sme sa nepochopili ..
ty nemas porieseny ten cip ten kusok co sa ide priamo na pozemok.. a aj keby si si odkupil podiel na tom velkom pozemku.. tak to neznamena ze tebe bude patrit prave ta cast..

a add obecna pristupova cesta... pokial by si tam chcel davat beton a tak.. daju ti pisomny suhlas.. povolia zriadit vecne bremeno na pravo prechodu...
ono starostovia sa menia.. a pokial nieco nie je pisomne...

este raz.. zasla by som s tou situackou na stavebny urad... pravd. dedina ma spolocny stav. urad... /to nie je starosta/ a tam sa porozpravala.. event. si dala to ze vydaju za takej situacie stavebne povolenie.. lebo to nie je len o starostovi ale aj o poziarnikoch.. vodarnach atd...
andiablo
06.08.10,10:31
my sme sa nepochopili ..
ty nemas porieseny ten cip ten kusok co sa ide priamo na pozemok.. a aj keby si si odkupil podiel na tom velkom pozemku.. tak to neznamena ze tebe bude patrit prave ta cast..

a add obecna pristupova cesta... pokial by si tam chcel davat beton a tak.. daju ti pisomny suhlas.. povolia zriadit vecne bremeno na pravo prechodu...
ono starostovia sa menia.. a pokial nieco nie je pisomne...

este raz.. zasla by som s tou situackou na stavebny urad... pravd. dedina ma spolocny stav. urad... /to nie je starosta/ a tam sa porozpravala.. event. si dala to ze vydaju za takej situacie stavebne povolenie.. lebo to nie je len o starostovi ale aj o poziarnikoch.. vodarnach atd...
no obec súhlasí s tým kobercom to mám vyriešené že ddajú vecné bremeno.
No od hasičov som ja tak to som si ošetril aby som nedošiel ku škode. Na to som veľmi dbal.
No najprv by som spravil vodu a kanalizáciu na hranicu pozemku a až potom by som robil tu pristupový cestu. Lepšie siete spravit hneď na začiatku a netreba potom rozkopávať betón
Oliwa
07.08.10,19:12
Z toho čo tu odznelo mám dojem, že si rozhodnutý na tomto problematickom pozemku stavať a nik Ťa od toho neodhovorí...
Ak aj budeš mať v ruke stavebné povolenie, riziko možných budúcich problémov sa mi javí ako dosť vysoké /nevysporiadané pozemky, zmena starostu po komunálnych voľbách, obecná voda, možný zosuv pôdy.../.
Ak sa v tej obci málo stavia, nenájde sa tam lepší pozemok /alebo niekde inde na Kysuciach/?
Nejde o to, spôsobiť starostovi radosť, ale nespôsobiť problémy sebe...

Predčasom bola v Lampárni reportáž o nešťastných vlastníkoch novostavieb /bolo to tuším niekde v oblasti Žitného ostrova - Malinovo alebo Kvetoslavovo/, ktorí postavili domy, lebo obec im povolenie vydala, ale nedokázali ich skolaudovať, dokonca si nemohli ani urobiť oplotenie, lebo popred ich domy viedlo dôležité vodovodné potrubie - nachádzali sa v ochrannom pásme. Hromadne si najali právnika a hľadali vinníka /každý sa vyhováral na toho druhého/ a spôsob, ako zlegalizovať domy, zaťažené hypotékami na niekoľko desaťročí... Ak by vodárne potrebovali vstúpiť na ich pozemok, kľudne by im mohli zbúrať ploty a brány a škodu by im nik neuhradil, lebo tie domy tam jednoducho nemali stáť...
Nehovorím, že je to Tvoj prípad, len som si na to nevdojak spomenula...
andiablo
08.08.10,09:43
Z toho čo tu odznelo mám dojem, že si rozhodnutý na tomto problematickom pozemku stavať a nik Ťa od toho neodhovorí...
Ak aj budeš mať v ruke stavebné povolenie, riziko možných budúcich problémov sa mi javí ako dosť vysoké /nevysporiadané pozemky, zmena starostu po komunálnych voľbách, obecná voda, možný zosuv pôdy.../.
Ak sa v tej obci málo stavia, nenájde sa tam lepší pozemok /alebo niekde inde na Kysuciach/?
Nejde o to, spôsobiť starostovi radosť, ale nespôsobiť problémy sebe...

Predčasom bola v Lampárni reportáž o nešťastných vlastníkoch novostavieb /bolo to tuším niekde v oblasti Žitného ostrova - Malinovo alebo Kvetoslavovo/, ktorí postavili domy, lebo obec im povolenie vydala, ale nedokázali ich skolaudovať, dokonca si nemohli ani urobiť oplotenie, lebo popred ich domy viedlo dôležité vodovodné potrubie - nachádzali sa v ochrannom pásme. Hromadne si najali právnika a hľadali vinníka /každý sa vyhováral na toho druhého/ a spôsob, ako zlegalizovať domy, zaťažené hypotékami na niekoľko desaťročí... Ak by vodárne potrebovali vstúpiť na ich pozemok, kľudne by im mohli zbúrať ploty a brány a škodu by im nik neuhradil, lebo tie domy tam jednoducho nemali stáť...
Nehovorím, že je to Tvoj prípad, len som si na to nevdojak spomenula...
No diky za prpomienky. Ja som chcel aby ste boli mojimi diablovimi advokátmi. Ja si chcem presadiť a chcem počuť čo naj protiargumetno aby sa plusy a mínusy dali dokopy
lienocka001
08.08.10,10:15
co urobis v pripade ze si niekto z tych vlastnikov oploti ten cip? ako budes chodit na pozemok..
okrem toho pokial nemas pristupovu cestu poriesenu.. /ten cip.. a tiez sa mi nechce verit ze ti starosta len tak da vecne bremeno na tu obecnu cestu../ tak stavebne povolenie aj hypoteka moze byt velkym problemom
Oliwa
08.08.10,11:57
No diky za prpomienky. Ja som chcel aby ste boli mojimi diablovimi advokátmi. Ja si chcem presadiť a chcem počuť čo naj protiargumetno aby sa plusy a mínusy dali dokopy
Z týchto troch viet je jasné, že si si vedomý veľkého rizika, ak chceš počuť protiargumenty.
Aké plusy máš na mysli? Cenu pozemku? Lebo poloha to určite nebude... Alebo tam máš korene, ktoré Ťa nepustia?
PS: Nepovažujem sa za diablovho advokáta. Ani nikoho iného...
andiablo
08.08.10,12:08
No za su cena, poloho a rozmery pozemku a taktiež korene samozrejme. Starosta zriadi vecné bremeno na prístup na pozemok po obecnej ceste. No a v utorok idem do realitky a pokiaľ mi nedajú nejaký jasný dôkaz ako bremeno na ten cíp tak sa na to vykašlem. Je tam asi 30 vlastníkov a súhlas by mi dalo bez problemov asi 15 čo ja viem bo sú to známy v dedine ale ako ste písali nedá sa s tým pohnúť pokiaľ nebudú súhlasiť všetci. Ešte raz ďakujem za všetky pripomienky.
andiablo
29.12.10,08:43
Takže po dlhšej odmlke sa opäť vraciam k tejto téme. Pozemok som vyriešil nasledovne. Nákres je v prílohe. Moja parcela je 436. Parcelu 438 mám odkúpenú do polovice.Bude slúžiť ako prístupová cesta pre parcely 436 a 435 Inak sa nedalo lebo by nebol možný prístup na parcelu 435. Parcela 508/107 je obecná. Cez ňu mi vedie prístup na 438 ako prístupovú cestu.
Moja otázka znie či k stavebnému povoleniu alebo k vybavovaniu úveru bude potrebovať podpisy obece a vlastníka 438 aby som mohol tieto pozemky využívať ako prístupové cesty.