ps1818
10.08.10,06:44
Ahojte poraďáci!

Som už zúfalý, sused v radovke má tak nešťastne urobený/pokazený žľab na streche (rýnu), že pri väčšom daždi ide polovica vody rovno po vedajšom (mojom) dome. Ťahá sa to už roky, a tak na mojom dome opadáva omietka až po tehlu a v priľahlej izbe mi plesnie celý kút.

Akékoľvek moje (ústne) žiadosti o nápravu ignoruje. Čo mám robiť? Napísať doporučený list? A čo potom? Ani z neho si nič nebude robiť. Keby som mohol, žľab mu opravím na vlastné náklady sám, len nech mi nezateká! Ale ani to nepripustí. Existuje nejaká vyššia inštancia, ktorá môže donútiť suseda, aby si dal žľab doporiadku?

Nedopúšťa sa sused nejakého trestného činu (resp. priestupku) - napr. poškodzovanie cudzej veci (z nedbanlivosti)?

Ďakujem za rady!!!!!!
Janakubi
10.08.10,05:08
Ja si myslím, že mu treba napísať doporučený list - aby si mal doklad že si mu niečo posielal - kópiu si nechať - a potom to dať na súd a v liste ho treba upozorniť, že si budeš od neho súdnou cestou vymáhať aj škody, ktoré ti napáchal.
Andy Kralik
10.08.10,05:12
A ja by som na tvojom mieste nechal takyto list napisat nejakemu pravnikovi (to by ho mohlo viac "vystrasit" aby nieco urobil). Upozornit ho ze poskodzuje tvoj majetok a ze ziadas napravu do 30 dni, inak budes nuteny vymahat vsetky skody sudnou cestou.

A este predtym by som vsetko poriadne nafotil, najlepsie ked bude prsat aby bolo jasne, ze preteka jeho ryna na tvoj dom. Fotky by som pripojil k listu.
Nandrolon
10.08.10,05:38
a sused povie že v doporučenom liste bol prázdny papier a ty si s "doručenkou" môžeš vytrieť zadok.....
profesional
10.08.10,05:58
a sused povie že v doporučenom liste bol prázdny papier a ty si s "doručenkou" môžeš vytrieť zadok.....
Pre ucely dokazovania pred sudom plati ze ak prijemca nereklamuje u odosielatela prazdnu zasielku do 15 dni ma sa za to ze v zasielke bolo to co tvrdi odosielatel predkladajuci podaci listok alebo dorucenku. A neverim ze sused je az taky vychcany a ak by aj take nieco urobil, tak by som to riesil notarskym zapecatenim zasielky s vytvorenim notarskej zapisnice o obsahu zasielky a poslal by som mu ju znova.

Co sa tyka samotnej veci tak ho musis najprv pisomne vyzvat aby sa zdrzal konania resp. nekonania zasahujuceho do opravnenych prav spojenych s uzivanim nehnutelnosti. V pripade ak tak neurobi v primeranej lehote mas moznost:

Podat to na sud a zaroven ziadat narok a nahradu skody. Pozor, pre ucely dokazovania budes potrebovat znalecky posudok.
Nandrolon
10.08.10,06:03
len aby si nebol prekvapený...
1. zásielka nebude prázdna, niečo tam bude.
2. sused nemá sklenenú guľu aby vedel čo v tej zásielke malo byť.
3. sused JE určite "tak vychcaný" ak to nechce odstrániť aj po ústnom upozornení, však to vidí sám, či nie ???
Andy Kralik
10.08.10,06:06
Podat to na sud a zaroven ziadat narok a nahradu skody. Pozor, pre ucely dokazovania budes potrebovat znalecky posudok.

Pravda, cize cielom je nakoniec sa dohodnut mimosudne. Hrozba sudom by ho mohla znekludnit a prinutit vec riesit (ak nie je uplne rozistentny). Sud ber az ako poslednu moznost, bude to drahe a naklady sa ti vratia az ked vyhras, ak vobec...
Ice dive
10.08.10,06:20
Ahojte poraďáci!

Som už zúfalý, sused v radovke má tak nešťastne urobený/pokazený žľab na streche (rýnu), že pri väčšom daždi ide polovica vody rovno po vedajšom (mojom) dome. Ťahá sa to už roky, a tak na mojom dome opadáva omietka až po tehlu a v priľahlej izbe mi plesnie celý kút.

Akékoľvek moje (ústne) žiadosti o nápravu ignoruje. Čo mám robiť? Napísať doporučený list? A čo potom? Ani z neho si nič nebude robiť. Keby som mohol, žľab mu opravím na vlastné náklady sám, len nech mi nezateká! Ale ani to nepripustí. Existuje nejaká vyššia inštancia, ktorá môže donútiť suseda, aby si dal žľab doporiadku?

Nedopúšťa sa sused nejakého trestného činu (resp. priestupku) - napr. poškodzovanie cudzej veci (z nedbanlivosti)?

Ďakujem za rady!!!!!!
no čo takto najprv skúsiť zbehnúť za starostom, však je plateny z Vasich podielovych daní a takéto veci by mal riešiť...
je to lacnejšie riešenie ako súd...
ps1818
10.08.10,06:46
jj, tiež som uvažoval nad tým starostom, ale nemyslím si, že to bude maž úspech... V každom prípade všetkým ďakujem za podnety!! Budem to riešiť tým doporučeným listom s upozornením na možné následky (súd), ak to nepomôže, tak starostom a ak ani to nepomôže, asi mi nezostane nič iné, len sa obrátiť na ten nešťastný súd.

Len teda vidím tu ešte jeden možný problém - ak by to zašlo až pred súd, ten sa bude samozrejme vliecť mesiace až roky. A mne bude po celý tento čas zatekať? Ako hovorím, opravil by som si to aj sám (s tým, že náklady na opravu si od neho budem vymáhať), ale to znamená fyzicky manipulovať so susedovou rýnou a to môže byť v jeho prípade problém... Môžem zasahovať do jeho majetku?
arizona
10.08.10,07:07
jj, tiež som uvažoval nad tým starostom, ale nemyslím si, že to bude maž úspech... V každom prípade všetkým ďakujem za podnety!! Budem to riešiť tým doporučeným listom s upozornením na možné následky (súd), ak to nepomôže, tak starostom a ak ani to nepomôže, asi mi nezostane nič iné, len sa obrátiť na ten nešťastný súd.

Len teda vidím tu ešte jeden možný problém - ak by to zašlo až pred súd, ten sa bude samozrejme vliecť mesiace až roky. A mne bude po celý tento čas zatekať? Ako hovorím, opravil by som si to aj sám (s tým, že náklady na opravu si od neho budem vymáhať), ale to znamená fyzicky manipulovať so susedovou rýnou a to môže byť v jeho prípade problém... Môžem zasahovať do jeho majetku?
Prvú, najrýchlejšiu možnosť-žiadať suseda o nápravu si už vyskúšal. Ak sused nemieni urobiť nápravu , je si vedomí toho, že Ti úmyselne ( nie z nedbanlivosti, ako máš v názve témy ),spôsobuje škody na majetku, máš aj inú šancu sa brániť. (Prikladám prílohu, snáď pomôže.)
Možno by pomohlo, aby Ti list pre suseda napísal nejaký právnik, kde by mu pekne jasne vypísal, čo všetko sa môže stať, ak nechce vec riešiť...
ps1818
10.08.10,07:52
Prvú, najrýchlejšiu možnosť-žiadať suseda o nápravu si už vyskúšal. Ak sused nemieni urobiť nápravu , je si vedomí toho, že Ti úmyselne ( nie z nedbanlivosti, ako máš v názve témy ),spôsobuje škody na majetku, máš aj inú šancu sa brániť. (Prikladám prílohu, snáď pomôže.)
Možno by pomohlo, aby Ti list pre suseda napísal nejaký právnik, kde by mu pekne jasne vypísal, čo všetko sa môže stať, ak nechce vec riešiť...
Ďakujem, ten dokument vyzerá rozumne! Zíde sa!!
val007
10.08.10,10:19
No kto vie, ako to riešia tí starostovia. Náš dom predtým vlastnila stará pani, ktorá umrela a deti dom nechceli, lebo sa tiež vadili so susedom. Náš dom a ich šopa takmer na hranici pozemku a oni tam na streche nemali rínu. My tam máme okno - vetranie do pivnice. Takže keď pršalo, z ich strechy sa to lialo rovno do našej pivnice. My sme sa s nimi už dohodli a urobili im na vlastné náklady rínu, no predošlí majitelia vraveli, že oni popísali veľa listov na obecný úrad a že nič neriešil. Pani na obecnom nám len tak medzi rečou prehodila, že ona také listy nedostávala. No a ten protivný sused mal rínu odloženú, a že keby mu z obecného nakázali, on by ju tam dal. Takíto sú ľudia. On si nechal 30 rokov podmáčať šopu, len aby urobil zle susedovi. A nás nechal, nech si tie ríni zaobstaráme sami, pritom ich tam mal nachystané. No ale čo už, sme radi, že je to aspoň takto. No ale podľa mňa to vždy závisí aj od toho, kto na tom úrade sedí a na dedine je to tak, že to závisí aj od toho, aké s ním vzťahy vy a Váš sused.