Pantarhei
11.08.10,17:57
Dobrý deň, potrebovala by som pomôcť. Chceme stavať dom na pozemku, ktorého vlastníkom som ja (manželka). Problém je v tom, že stavebník je manžel. Projekt je písaný na neho, žiadosti sú na jeho meno. Potrebovali by sme zmluvu na zriadenie vecného bremena a návrh na vklad do katastra, inak nedostaneme stavebné povolenie. Stretli ste sa už s týmto? Máte nejaký vzor? Ďakujem.
pepa78
11.08.10,18:50
U nás sme na papieroch písaný spolu s manželkou, ale v podstate situácia tá istá...manželka vlastní pozemok na ktorom staviame dom...pre stavebný úrad stačilo to aby manželka napísala list v ktorom vyjadruje súhlas so stavbou na jej pozemku...na povoleniach sme preto obaja, lebo po kolaudácii ktorú predložíme k zápisu domu na LV budeme figurovať obaja a aj kataster nás takto zapíše na LV
majkii
11.08.10,23:55
stavebný úrad skutočne môže vyžadovať dohodu o budúcej zmluve o vecnom bremene z ktorej vyplynie právo na zriadenie stavby. Ide o §139 ods. 1) stavebného zákona

"(1) Pod pojmom "iné práva k pozemkom a stavbám" použitým v spojení "vlastnícke alebo iné práva k pozemkom a stavbám na nich" sa podľa povahy prípadu rozumie
a) užívanie pozemku alebo stavby na základe nájomnej zmluvy, dohody o budúcej kúpnej zmluve alebo dohody o budúcej zmluve o vecnom bremene, z ktorých vyplýva právo uskutočniť stavbu alebo jej zmenu, 13)
b) právo vyplývajúce z vecného bremena spojeného s pozemkom alebo stavbou, 13a)
c) právo vyplývajúce z iných právnych predpisov, 13b)
d) užívanie pozemku alebo stavby na základe koncesnej zmluvy, z ktorej vyplýva právo uskutočniť stavbu alebo jej zmenu.13c)"

Zriadenie vecného bremena sa riadi ustanoveniami §151n až §151p Občianskeho zákonníka
sarasara
12.08.10,00:05
Prečo je stavebník iba manžel? Máte zrušené BSM? Ak nie, daj sa dopísať do príslušných dokladov, hlavne do stavebného povolenia.
Miloš Mičega - CIMOM TN
12.08.10,16:33
Dobrý deň, potrebovala by som pomôcť. Chceme stavať dom na pozemku, ktorého vlastníkom som ja (manželka). Problém je v tom, že stavebník je manžel. Projekt je písaný na neho, žiadosti sú na jeho meno. Potrebovali by sme zmluvu na zriadenie vecného bremena a návrh na vklad do katastra, inak nedostaneme stavebné povolenie. Stretli ste sa už s týmto? Máte nejaký vzor? Ďakujem.


Žiadosť o stavebné povolenie môže dať ktokoľvek z manželov.
Ak nemajú vzájomnú zmluvu a funguje BSM, tak všetko čo vybudujú je ich spoločný majetok.
Žiadne vecné bremeno a ani nič voči katastrálneho úradu nie je treba.



CIMOM
majkii
12.08.10,17:28
Žiadosť o stavebné povolenie môže dať ktokoľvek z manželov.
Ak nemajú vzájomnú zmluvu a funguje BSM, tak všetko čo vybudujú je ich spoločný majetok.
Žiadne vecné bremeno a ani nič voči katastrálneho úradu nie je treba.



CIMOM

Pokiaľ je stavebný pozemok vo výlučnom vlastníctve jedného z manželov a stavebníkom budú obaja manželia a stavbu nadobudnú do bezpodielového vlastníctva manželov (BSM) pôjde o dva rôzne vlastnícke práva k dvom nehnuteľnostiam. Na jednej strane bude vlastník pozemku, na strane druhej budú vlastníci stavby, preto musí byť medzi stavebníkom a vlastníkom pozemku uzavretá dohoda o budúcej zmluve o vzniku vecného bremena pre budúcu stavbu.
Pantarhei
16.08.10,06:22
Ďakujem za rady. Pani na stavebnom úrade nám povedala, že stavebné povolenie nám vydá, len ak budeme mať vecné bremeno, keďže pozemok je len môj a dostala som ho darovaním. Je to kvôli tomu, aby som nemohla manželovi zakázať vstup na pozemok.
Miloš Mičega - CIMOM TN
16.08.10,18:01
Ďakujem za rady. Pani na stavebnom úrade nám povedala, že stavebné povolenie nám vydá, len ak budeme mať vecné bremeno, keďže pozemok je len môj a dostala som ho darovaním. Je to kvôli tomu, aby som nemohla manželovi zakázať vstup na pozemok.


Pani na stavebnom odkážte, nech ide pracovať inde.
Teraz som možno trochu .........., ale nech už nerobia zo slovákov .................

Netreba nič, jednoducho sú manželia a je to občianskoprávna vec, ktorú nerieši stavebný zákon, stavebný úrad, ale zákon o rodine a Občiansky zákonník.

Odkážte pani na stavebnom úrade, aby na túto tému napísala, na základe akého ustanovenia zákona to od Vás vyžaduje a jej rád odpoviem. Určite tu nenapíše žiadny zákon ani ust. §.

Môžete ju odkázať aj na túto tému : http://www.porada.sk/t106294-odmena-pre-stavebny-urad-a-pre.html.
Som ochotný založiť aj k Vášmu problému obdobnú a ponúkam jej viac ako jednu moju mesačnú mzdu.







CIMOM
majkii
17.08.10,19:42
Ďakujem za rady. Pani na stavebnom úrade nám povedala, že stavebné povolenie nám vydá, len ak budeme mať vecné bremeno, keďže pozemok je len môj a dostala som ho darovaním. Je to kvôli tomu, aby som nemohla manželovi zakázať vstup na pozemok.

Stavebník je v konaní povinný prukázať vlastnícke právo k pozemku alebo iné právo, ktoré ho opravňuje na predmetom pozemku umiestniť stavbu v súlade s ustanovením §58 ods. 2) stavebného zákona.

"(2) Stavebník musí preukázať, že je vlastníkom pozemku alebo že má k pozemku iné právo podľa § 139 ods. 1 tohto zákona, ktoré ho oprávňuje zriadiť na ňom požadovanú stavbu."

k žiadosti o stavebné povolenie podľa §8 ods. 2) písmeno a) Vyhlášký MŽP č. 453/2000 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia stavebného zákona sa okrem iného prikladajú "doklady, ktorými stavebník preukazuje, že je vlastníkom pozemku alebo stavby alebo že má k pozemku či stavbe iné právo, ktoré ho oprávňuje zriadiť na pozemku požadovanú stavbu alebo vykonať zmenu stavby, alebo udržiavacie práce na nej,"

V tvojom prípade stavebník (je jedno či bude uvedený len tvoj manžel, alebo budete stavebníkom obaja manželia) nie je vlastníkom pozemku. Pozemok máš vo výlučnom vlastníctve, čiže pozemok pod budúcou stavbou nepatrí do BSM, preto musí stavebník v stavebnom konaní preukázať právo umiestniť stavbu a to podľa vyššie citovaného §139 ods. 1) písmeno a) stavebného zákona. Toto ustanovenie treba vidieť aj v kontexte ustanovenia §120 ods.2) Občianskeho zákonníka "(2) Stavba nie je súčasťou pozemku". Uvedený odsek zákona výslovne ustanovuje, že stavba nie je súčasťou pozemku a preto môže byť samostatným predmetom občianskoprávnych vzťahov. Inými slovami ide o dve rôzne vecné práva, čiže vlastník stavby nemusí byť stavebník, ale musí byť oprávnený stavbu na pozemku zriadiť. Preto zriadenie vecného bremena je pre stavebníka dôležité, aby sa predišlo prípadným sporom, napr. aj zákazom vstup na pozemok zo strany vlastníka pozemku, či v pripade zrušenia BSM a následného samostatného predaja domu a pod..
Kvaka
17.08.10,20:00
V tvojom prípade stavebník (je jedno či bude uvedený len tvoj manžel, alebo budete stavebníkom obaja manželia) nie je vlastníkom pozemku. Pozemok máš vo výlučnom vlastníctve, čiže pozemok pod budúcou stavbou nepatrí do BSM, preto musí stavebník v stavebnom konaní preukázať právo umiestniť stavbu a to podľa vyššie citovaného §139 ods. 1) písmeno a) stavebného zákona. Toto ustanovenie treba vidieť aj v kontexte ustanovenia §120 ods.2) Občianskeho zákonníka "(2) Stavba nie je súčasťou pozemku". Uvedený odsek zákona výslovne ustanovuje, že stavba nie je súčasťou pozemku a preto môže byť samostatným predmetom občianskoprávnych vzťahov. Inými slovami ide o dve rôzne vecné práva, čiže vlastník stavby nemusí byť stavebník, ale musí byť oprávnený stavbu na pozemku zriadiť. Preto zriadenie vecného bremena je pre stavebníka dôležité, aby sa predišlo prípadným sporom, napr. aj zákazom vstup na pozemok zo strany vlastníka pozemku, či v pripade zrušenia BSM a následného samostatného predaja domu a pod..

Môj syn nadobudol pozemok pred svadbou, s manželkou postavili na ňom dom, bývajú tam a na LV domu je napísané, že právny vzťah k parcele na ktorej leží stavba je evidovaný na liste vlastníctva pozemku a na LV pozemku je napísané, že právny vzťah k stavbe evidovanej na pozemku je evidovaný na liste vlastníctva stavby. Nie je tam žiadne vecné bremeno. To je zle?
autorodo
07.01.15,13:24
Dobrý deň, mám podobný problém kvôli úveru a neviem ako postupovať. Som majiteľom pozemku aj projektu, mám už doručené vyjadrovačky a na stavebnom potrebujem povolenie, ale kvôli úveru musím zapísať priateľku do stavebného. Volal som tam, povedali mi že to musí byť zmluva podla zákona overená aspoň na matrike. Ďakujem za radu či vzor zmluvy... JM