sramo3
11.08.10,21:58
Vela tu citam rozne nazory na to,ci menit,ci nie hlinik za med v bytoch.Viem,ze tato vymena vobec nie je lacna zalezitost a pisali sa tu na nu rozne nazory,ale...
Ak uz instalacia nevyhovuje,tak urcite vymenit.
aak aj vyhovuje, tak skuste menit zasuvky a vypinace na stare hlinikove kable.. Len par druhov vypinacov a zasuviek je na tuto pracu vhodnych a dizajnovo su zastarale. Viem to z vlastnej skusenosti,pretoze som elektrikar a zakaznici,ci skor zakaznicky si vyberaju moderne ,farebne a dizajnovo sa hodiace k novym omietkam ci obkladackam..
Takze ak neviete,ci menit,ci nie, tak ja radim ze ANO.

A este k tym prudovym chranicom. Do kupelni,na vonkajsie zasuvky a podobne(prostredia kde je vlhko a voda) - urcite montovat chranic.
Aj ked to cosi stoji,ale vas zivot je urcite cennejsi.
Zeck
11.08.10,20:55
potreboval by som priviest 400V od starej zasuvky na 400V na dome ku garaži vzdialenej asi 10 m. kabel by isiel po mure domu, potom v zemi, .
Ako spravne sa ma viest takyto kabel, v akej vyske, hlbke, v zemi treba pouzivat nejaku plastovu chranicku.
Dakujem za rady.
bupi
11.08.10,22:56
Akurat sa mi hodi Tvoja tema, mam otazku, kam sa montuje prudovy chranic? Treba sekat do omietky? Kde vsade sa doporucuje ho umiestnit? Aj v kuchyni?
lenkak
11.08.10,23:05
TomasHC
12.08.10,04:56
Akurat sa mi hodi Tvoja tema, mam otazku, kam sa montuje prudovy chranic? Treba sekat do omietky? Kde vsade sa doporucuje ho umiestnit? Aj v kuchyni?

Dava sa do rozvodnej skrine, tam kde su istice!
sramo3
12.08.10,11:45
Akurat sa mi hodi Tvoja tema, mam otazku, kam sa montuje prudovy chranic? Treba sekat do omietky? Kde vsade sa doporucuje ho umiestnit? Aj v kuchyni?
prudovy chranic sa montuje do isticovej skrine.su aj chranice v zasuvkach,ale ak mas vela zasuviek,tak to bude velmi drahe.
sekat sa nemusi,pokial je instalacia robena 3vodicovou sustavou pri 230V a 5vodicovou pri 400V. kupelna urcite dat + pospojovanie samozrejme,kuchyna - v blizkosti vody ( umyvacka) urcite, na chladnicku nedoporucujem.
sramo3
12.08.10,11:53
potreboval by som priviest 400V od starej zasuvky na 400V na dome ku garaži vzdialenej asi 10 m. kabel by isiel po mure domu, potom v zemi, .
Ako spravne sa ma viest takyto kabel, v akej vyske, hlbke, v zemi treba pouzivat nejaku plastovu chranicku.
Dakujem za rady.
lepsie to bude zemou ,nebude to v buducnosti zavadziat. hlbka vykopu staci 60cm,ulozit do plastovej chranicky,zasypat pieskom asi 10cm a na to dat ochrannu foliu (ak by si tam niekedy kopal,tak folia ukaze ze tam je kabel). a kabel aspon 4ku med.
Zeck
12.08.10,13:11
rozumiem, dik.