juraj818
12.08.10,11:53
Dobry den, potreboval by som poradit ohladom nasl.situacie:
Mam moznost odkupit cast pozemku od pribuznych, na ktorom by som nasledovne realizoval stavbu rodinneho domu. Ide o dvoch vlastnikov (pomer k pozemku pravdepodobne 1:1); predbezny suhlas mam; neviem vsak ako a kde zacat (vysporiadanie?, vymera pozemku?, pozem.fond?, najst vhodneho pravnika?...).......za akukolvek radu vopred dakujem
Chobot
12.08.10,10:12
Dobry den, potreboval by som poradit ohladom nasl.situacie:
Mam moznost odkupit cast pozemku od pribuznych, na ktorom by som nasledovne realizoval stavbu rodinneho domu. Ide o dvoch vlastnikov (pomer k pozemku pravdepodobne 1:1); predbezny suhlas mam; neviem vsak ako a kde zacat (vysporiadanie?, vymera pozemku?, pozem.fond?, najst vhodneho pravnika?...).......za akukolvek radu vopred dakujem

Najprv si nájdi geodeta, ktorý vymeria ten nový pozemok. Lepšie povedané, ten pozemok tých 2 vlastníkov rozdelí na nové 2 parcely - ktorých vlastníkmi budú stále oni. Potom jednu z tých novovytvorených pariciel prevedú kúpnou zmluvou na teba.

Geodet ti povie, či bude treba zapísať najprv tie nové parcely do katastra a potom spísať kúpnu zmluvu, alebo či sa to bude dať spraviť v jednom kroku - teda rozdelenie zapísanie aj prevod na teba naraz jedným návrhom.

Takže potrebuješ geodeta a následne advokáta, ktorý ti pripraví kúpnu zmluvu.
aksas2
12.08.10,10:14
ak som to správne pochopila, že chceš kúpiť doteraz nevymedzenú časť pozemku, najprv musíš zavolať geodeta, ktorý Ti to v teréne vymeria, spraví geometrický plán a následne musíš vypracovať (resp. odporúčam dať si vypracovať právnikovi) kúpnu zmluvu, na novovytvorený stav podľa GP, tú dať podpísať spoluvlastníkom pozemku s overeným podpisom a následne podať na kataster. Pokiaľ tam nemáš nejaké iné problémy malo by to byť všetko:)
vratnik
12.08.10,10:44
Ja len doplnim aby nevznikol neskor problem. Najprv si dajte navrh geometrickeho planu - umiestnenie a vymera odsuhlasit obidvoma spoluvlastnikmi. Da sa to aj u geodeta - na pocitaci maju mapy a predbezne by vedel urobit / vytlacit navrh.
olybaba
12.08.10,11:28
- pozor na drobenie pozemkov !!!

- zák.č.180/1995 - § 23
(1) Ak tento zákon neustanovuje inak, nemôže na základe právneho úkonu 48) alebo rozhodnutia súdu o vyporiadaní spoluvlastníctva 49) alebo rozhodnutia o dedičstve 50) vzniknúť rozdelením jestvujúcich pozemkov uvedených v § 21 ods. 1 pozemok menší ako 2 000 m2, ak ide o poľnohospodársky pozemok, alebo pozemok menší ako 5 000 m2, ak ide o lesný pozemok.

- novu parcelu polnohospodarskej pody mensiu ako 2000 m2 aj ked bude vyhotoveny GP kataster nezapise
- geodet by ta mal v tomto smere usmernit
- az potom kupna zmluva
Chobot
12.08.10,11:55
- pozor na drobenie pozemkov !!!

- zák.č.180/1995 - § 23
(1) Ak tento zákon neustanovuje inak, nemôže na základe právneho úkonu 48) alebo rozhodnutia súdu o vyporiadaní spoluvlastníctva 49) alebo rozhodnutia o dedičstve 50) vzniknúť rozdelením jestvujúcich pozemkov uvedených v § 21 ods. 1 pozemok menší ako 2 000 m2, ak ide o poľnohospodársky pozemok, alebo pozemok menší ako 5 000 m2, ak ide o lesný pozemok.

- novu parcelu polnohospodarskej pody mensiu ako 2000 m2 aj ked bude vyhotoveny GP kataster nezapise
- geodet by ta mal v tomto smere usmernit
- az potom kupna zmluva

Keďže chce stavať, nebude to asi poľnohospodársky ani lesný pozemok.
pepa78
12.08.10,13:14
Keďže chce stavať, nebude to asi poľnohospodársky ani lesný pozemok.

To, že chce stavať neznamená, že pozemok neni poľnohospodársky...ak aj je v územnom pláne určený na zástavbu tak až na základe projektu si vyjme časť pozemku na zastavané plochy a nádvoria, zbytok ostane podľa pôvodnej klasifikácie...ale v podstate by nemal byť problém ho rozdeliť aj na menej ako 2000 m2, ja len na margo klasifikácie pozemku ;)
juraj818
12.08.10,14:02
Dakujem vsetkym za cenne rady...skutocne pomohli k dufam uspesnemu "nakopnutiu":)