Zdeno13
13.08.10,17:48
Staršia záhradná chata typu Javorina. Vek chaty je cca 30 rokov. Chata je postavená vo svahu. Prízemie je murované a nadstavba je drevená. Ako materiál na murivo bola použitá „Škvarová kvádra“.

Problém je pri zadnej stene prízemia. Táto je cca 1,7m pod úrovňou terénu. Na jednom mieste pri podlahe sa objavili stopy po vlhkosti. Odkryl som napadnuté miesto a zistil som, že je porušená izolácia proti vlhkosti. V čase dažďov nájdem v otvore cca 1 až 1,5 cm vody. Ide zrejme o prenikajúcu povrchovú vodu. Kvádra, z ktorej je stena postavená, je zjavne zvlhnutá.

Otázky:

a) Predpokladám, že obnovou drenáže sa mi podarí znížiť, alebo celkom odstrániť, množstvo prenikajúcej vody. Ako potom odstránim vlhkosť z muriva (z kvádre)?
b) Do akej miery ohrozuje navlhnuté kvádrové murivo kvalitu a životnosť obvodových múrov?

Ďakujem za odpoveď

Zd.
220870
14.08.10,13:07
murivo sa necha jednoducho vyschnut.Zial ziadny zazracny system na odvlhcenie mokrych murov nieje.Neviem co presne myslite skvarova kvadra.Existuje skvarobetonova aj plynosilikat{sedy ytong},tomu ak je navlhnuty jednorocny mraz moc neublizi.Skvarobetonove sa casto vyrabali doma podomacky ,tie mozu byt na vodu+mraz haklivejsie.Samotna voda im takmer vobec neublizi
andiablo
16.08.10,05:52
Staršia záhradná chata typu Javorina. Vek chaty je cca 30 rokov. Chata je postavená vo svahu. Prízemie je murované a nadstavba je drevená. Ako materiál na murivo bola použitá „Škvarová kvádra“.

Problém je pri zadnej stene prízemia. Táto je cca 1,7m pod úrovňou terénu. Na jednom mieste pri podlahe sa objavili stopy po vlhkosti. Odkryl som napadnuté miesto a zistil som, že je porušená izolácia proti vlhkosti. V čase dažďov nájdem v otvore cca 1 až 1,5 cm vody. Ide zrejme o prenikajúcu povrchovú vodu. Kvádra, z ktorej je stena postavená, je zjavne zvlhnutá.

Otázky:

a) Predpokladám, že obnovou drenáže sa mi podarí znížiť, alebo celkom odstrániť, množstvo prenikajúcej vody. Ako potom odstránim vlhkosť z muriva (z kvádre)?
b) Do akej miery ohrozuje navlhnuté kvádrové murivo kvalitu a životnosť obvodových múrov?

Ďakujem za odpoveď

Zd.
A) no pri drenáži dobre odvodníš a nezabudni si opraviť aj tú izoláciu. Drenáž všetku vodu von nedostane sama o sebe. Vlhkosť sa ti odparí len treba poriadne vetrať alebo si požicaj vysušovač v požičovni. Dokáže stiahnuť až 5OL vody za den. Záleží na type.
B) no životnosť ti to ovplyvní hlavne po tlakovej stránke. Vydrží ti to ppár cyklov mráz-teplo ale nikto ti nepovie koľko to presne bude. Môže sa stať, že mráz ti narobí takú pohromu že budeš musieť sanovať. Takéto veci sa neoplatia odkladať
Zdeno13
17.08.10,18:10
Ďakujem za obe odpovede.

Neviem presne o aký typ kvádre ide. Určite nebola vyrábaná podomácky, ale priemyselne. Môže teda ísť aj o plynosilikátovú kvádru. Nie je na nej vidieť stopy drolenia a pod. Zdá sa byť pevná.

Izoláciu sa budem snažiť opraviť.

Prijemný deň

Zd.