Jurajm
16.08.10,21:18
Viete mi poradit,ci dat na juhozadnu stranu okna trojskla alebo dvojskla? Celkovo ich tam mam 4 + jedny terasove dvere 2,2 x 3,3 m. Je toho dost, preto to riesim co je lepsie. Na ostatne strany som som z diskusii vyrozumel, ze jednoznacne trojskla. Ale co tie na JZ? To tak jednoznacne nie je... Pri tych oknach na JZ mam dilemu... Obavam sa, ze pri trojsklach na jesen, jar a v zime bude v dome chladno a tmavo, ziadne teplo zo slnka... Mate niekto prosim skusenost ako to funguje pri trojsklach na JZ? Ked na to idem logicky z pohladu laika, tak v lete okno s dvojsklom zatienim aby nebolo teplo, ale na jesen alebo na jar a v zime s trojsklom neurobim nic aby som teplo zo slnka dostal dovnutra (pokial ho teda neotvorim, co zas asi nie). Zas na druhej strane dvojsklo ma asi najvetsie tepelne zisky v lete, kedy to vobec nepotrebujem...skratka som z toho jelen :( Viete dat niekto odbornu radu, pripadne nieco z vlastnej skusenosti?
(budu to pravdepodobne eurookna, stena tehla + 30 cm izolacia, podlahove vykurovanie, podlaha 15 cm izolacia, plocha strecha 30 cm izolacia).
220870
17.08.10,07:05
Takto to dopadne keď sa v internetových diskusiách niekto snaží pomôcť za každú cenu v otázkach o ktorých nemá šajnu.:mad:Pomýli ak koňa a nie osobu čo hľadá radu.
Váš problém je v rozdieli priepustnosti slnečného svitu cez sklo,inak písané ,koľko svetla sa odrazí od materiálu (skla) späť do exteriéru.Meria sa to pri kolmom dopade lúčov na sklo ,iné je to pri šikmom.
Po druhé musíte do úvahy vziať, aký čas ,ako dlho to slnko svieti (cez minulú zimu asi 7-8 dní od decembra do konca februára) aj to len 4-5 /hod denne.
Odpoveď na vašu otázku znie asi takto :cez dvojsklo prejde cca 80% svetla,cez trojsklo cca 78%.Rozdiel je cca 2%.
Takže ak si zráte tepepelnú úsporu ,rozdiel týchto hodnôt medzi trojsklom a dvojsklom a odrátate tie zanedbatelné 2% ,tak jednoznačne tepelne ,ekonomicky je pre vás a vyriešenie vášho problému vhodnejšie trojsklo.;)
V tomto odkaze nájdete rôzne druhy skla v tabuľkách podľa ich slnečnej svetelnej priepustnosti podľa hrúbky atd .treba si to pozrieť je to podľa mňa veľmi dobre a prehľadne napísané.http://www.nitrasklo.sk/index.php?page=izolacneskla_vseobecne
Jurajm
17.08.10,09:09
Ok, vdaka. Co sa tyka prestupu svetla, dobre, teda trojskla aj na JZ. Ale co z pohladu tepelnych ziskov? Hlavne na jar a jesen?
220870
17.08.10,09:29
day
17.08.10,12:37
urcite vsade trojskla,
predpokladam, ze tepelne zisky, su mensie ako tepelne straty -> pocas celeho roka, cez zimu ide skor aby teplo "neodislo" oknami a cez leto je jednoducho teplo :), vetras alebo mas rekuperaciu.
day
17.08.10,18:09
juraj ako dopadol prepocet ktory si dostal na filipovi? oplatia sa 2 alebo 3skla, mas aj ponuky, aky je cenovy rozdiel medzi uvedenymi sklami?

dakujem
Jurajm
18.08.10,05:30
Zatial som prepocet nedostal :-( Co sa tyka ponuk, daval som si robit rovno na trojskla, takze nedokazem porovnat...
day
18.08.10,05:57
daj si nacenit aj dvojskla, mozno Tvoja otazka potom bude vyriesena,
ked dostanes prosim nezabudni na mna.

dakujem
val007
18.08.10,06:04
Ahoj, my sme si tak dali robiť cenovú ponuku asi pred rokom vo firme Slov... a vyšlo to na naše okná cca 115000,- Sk na dvojsklo a 150000,- na trojsklo.
brumteles
18.08.10,10:56
Ok, vdaka. Co sa tyka prestupu svetla, dobre, teda trojskla aj na JZ. Ale co z pohladu tepelnych ziskov? Hlavne na jar a jesen?
Ake tepelne zisky mas na mysli? Priemerna telota na jar a na jesen je asi o 10 stupnov nizsia ako pozadovana teplota v interieri, takze ide len o tepelne straty.
Zisky mas praveze iba zo slnecneho ziarenia - toho ti u trojskla sice prejde menej o 2% ale straty su nizsie o desiatky percent.
Ariel1
18.08.10,11:07
Staviam dom, kde je vacsina okien na JZ stranu. Ked som zvazovala nad dvoj alebo trojsklom, dala som si urobit cenovy rozdiel a ked bol pre mna prijatelny, rozhodla som sa pre trojsklo v celom dome. Treba viac chranit teplo, ktore si doma vyrabas ako trosku tepla, ktore mozno ziskas na jesen. Zabudni na indexy a pod. odborne veci, rozmyslaj obycajnym sedliackym rozumom. Ak je pri vymene okien pre teba 200 Eur vela, tak si zober dvojsklo. Ak to nie je az taka polozka vzhladom na ostatne naklady, nerozmyslaj nad dvojsklom na JZ strane.