maska2
17.08.10,14:51
Ahojte , zase raz Vás prosím o usmernenie. Včera sa mi dostali do rúk doklady z ERP za 6/2010.Viem, že DPH môžem uplatniť v čase , keď sa mi ten doklad dostal do rúk. DPH za 7/2010 ešte nemám spravenú, môžem to dať aj do tohto obdobia?
A ešte jedna otázočka? Na výd.doklad dám dátum nákupu z ERP?Nebude to potom vadiť , že to číslovanie mi nebude sedieť?
Ďakujem za rady.Andrea.
adka18
17.08.10,12:53
ja davam doklady vtedy, ked som ich dostala, ale podla mna mozes dat ako posledny doklad do 7/2010. datum daj posledny den pracovny a zarad do ciselneho radu. nevadi, ze je iny datum na blocku. aj ja to tak robim.
miriza
17.08.10,12:55
Mne zase dnes hovorili kolegyne že od 01.04.2010 je možné dať bloček do DPH rok starý, teda ževraj keď nájdem teraz bloček z apríla môžem si ho dať do DPH v júli je to pravda?
maska2
17.08.10,12:58
Aha takže v tom prípade by som mala ako výdaj napr.30.07. a nie ako je na ERP.Nevyhodia mi to?
adka18
17.08.10,13:01
tento rok si mozete dat do DPH hocijaky blocik, ktory bol vystaveny po 1.1.2010, stare roky nie.

cize,ked najdete z aprila 2010, kludne si ho mozete dat do jula 2010.

ale ak najdete z 11/2009, tak urcite nemozete si ho dat tento rok do DPH...

moznost dat si do zdanovacieho obdobia starsie doklady vznikla od 1.4.2009, ale je to len v kalendarnom roku, cize doklady z 2010 si mozete dat do DPH pocas celeho roku 2010, stare roky uz nie..
maska2
17.08.10,13:01
Mne zase dnes hovorili kolegyne že od 01.04.2010 je možné dať bloček do DPH rok starý, teda ževraj keď nájdem teraz bloček z apríla môžem si ho dať do DPH v júli je to pravda?



S tým by som nesúhlasila
adka18
17.08.10,13:02
Aha takže v tom prípade by som mala ako výdaj napr.30.07. a nie ako je na ERP.Nevyhodia mi to?


nie, nevyhodia (nam to nevyhodili), lebo v zakone o DPH je pisane, ze sa moze uplatnit DPH pocas celeho kalendarneho roka, ak doklady, z ktorych sa uplatnuje DPH, su vystavene v danom kalendarnom roku.
Zita5
17.08.10,13:11
Ahojte , zase raz Vás prosím o usmernenie. Včera sa mi dostali do rúk doklady z ERP za 6/2010.Viem, že DPH môžem uplatniť v čase , keď sa mi ten doklad dostal do rúk. DPH za 7/2010 ešte nemám spravenú, môžem to dať aj do tohto obdobia?
A ešte jedna otázočka? Na výd.doklad dám dátum nákupu z ERP?Nebude to potom vadiť , že to číslovanie mi nebude sedieť?
Ďakujem za rady.Andrea.

Zákon o dani z pridanej hodnoty

§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html#hore)


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.

(3) Ak je účtovným obdobím platiteľa hospodársky rok, na účely odseku 2 sa kalendárnym rokom rozumie hospodársky rok.

(4) Odpočítanie dane platiteľ vykoná tak, že od celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie odpočíta celkovú výšku odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.

http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2010-a.html
Zita5
17.08.10,13:40
Aha takže v tom prípade by som mala ako výdaj napr.30.07. a nie ako je na ERP.Nevyhodia mi to?

Čo tak si pozrieť aj povinnosť platiteľa v súvislosti s § 70 zákona o DPH- Vedenie záznamov , kde z tejto záznamovej evidencie musí byť jednoznačné , v ktorom zdaňovacom období si platiteľ DPH uplatnil odpočítanie dane ...
betka
17.08.10,20:31
Môj názor je, DDP rok 2009. Viem, že doklad z ERP je FA.

A preto sa pýtam: Ako Vám sedela pokladňa pri inventarizácii k 31.12.2009?
To príde niekto a teraz v 8/2010 vytiahne bloček z vrecka z roku 2009?

Viete koľko ich človek môže vytiahnuť??? Môže sa stať zatúlaná Fa z roku 2009, kedy Vám posielajú upomienky za rok 2009, na napr. nejakú službu, kt. sa naozaj mohla opomenúť. Ale bloček z ERP????? Hmmmmm.... (no comment)

Z o DPH par. 51 mi jasne definuje, kedy vzniká nárok na odpočítanie DPH.
Zita5
18.08.10,04:35
Môj názor je, DDP rok 2009. Viem, že doklad z ERP je FA.

A preto sa pýtam: Ako Vám sedela pokladňa pri inventarizácii k 31.12.2009?
To príde niekto a teraz v 8/2010 vytiahne bloček z vrecka z roku 2009?

Viete koľko ich človek môže vytiahnuť??? Môže sa stať zatúlaná Fa z roku 2009, kedy Vám posielajú upomienky za rok 2009, na napr. nejakú službu, kt. sa naozaj mohla opomenúť. Ale bloček z ERP????? Hmmmmm.... (no comment)

Z o DPH par. 51 mi jasne definuje, kedy vzniká nárok na odpočítanie DPH.

DDP za rok 2009 neprichádza v úvahu , nakoľko zadavateľka má blok z RP z obdobia 6/2010.Takže
riešenie je v roku 2010 .;)
betka
18.08.10,07:12
ZU:

§ 3


(1) Účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia (ďalej len "účtovné obdobie"). Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili.

(2) Účtovná jednotka postupuje v účtovnom období v účtovníctve podľa § 4 ods. 2. Náklady a výnosy účtuje účtovná jednotka v tom účtovnom období, v ktorom vznikli, bez ohľadu na deň ich úhrady, inkasa alebo na deň vyrovnania iným spôsobom. Výdavky a príjmy účtuje účtovná jednotka vždy v tom účtovnom období, v ktorom dôjde k ich úhrade alebo inkasu.

(3) Účtovným obdobím je kalendárny rok, ak tento zákon neustanovuje inak.

Postupy JU:
§ 2
Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov2) alebo z povahy účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

Záver: Môžeme hocičo opomenúť pri množstve účtovných dokladov.Na bločku z ERP môže byť hocijaký tovar, alebo služba. Tá služba, tam sa dá zažmúriť jedno oko a druhé na polovicu, ale čo ak ide o tovar (z pohľadu DPH): kúpila som PC, benzín som spotrebovala, kúpila som starý NA, OA do 1659,70 €, rôzny krátky majetok, tovar. Čo ak mám napr. potraviny, nevieme obsah bločku a bol tam nákup 1500 ks chleba po 1 €????? Niekedy dôsledky jedného bločku môžu mať väčšie následky, ako je efekt. :
kimart
18.08.10,07:26
mám dotaz,firma je založená v marci 2010, platcom DPH je od mája. Môže si spätne uplatniť DPH, z bločkov od marca?
Tweety
18.08.10,09:00
mám dotaz,firma je založená v marci 2010, platcom DPH je od mája. Môže si spätne uplatniť DPH, z bločkov od marca?
Nie, uplatniť sa dá len z majetku zakúpeného pred registráciou.§ 55
Odpočítanie dane pri registrácii platiteľa
(1) Osoba, ktorá sa stala platiteľom, môže odpočítať daň viažucu sa k majetku, ktorý nadobudla pred dňom, keď sa stala platiteľom, ak tento majetok nebol zahrnutý do daňových výdavkov podľa osobitného predpisu 27a) v kalendárnych rokoch predchádzajúcich kalendárnemu roku, v ktorom sa stala platiteľom, okrem zásob. Daň pri majetku, ktorý je podľa osobitného predpisu odpisovaným majetkom, 26) platiteľ zníži o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom; platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri znížení odpočítateľnej dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou. Platiteľ nemôže odpočítať daň, ak majetok nepoužije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ.
(2) Platiteľ môže odpočítať daň podľa odseku 1 v rozsahu a za podmienok podľa § 49 až 51.