gabika.mato
18.08.10,13:57
Ahojte. Potrebujem poradiť či možem uzavrieť dohodu o poskytnuti zálohy len s jedným s majiteľov domu. Ideme kupovať dom a je na ňom záložne právo, chceme im dať zálohu aby ten dlh mohli vyplatiť. Ďakujem
aksas2
18.08.10,12:02
Možné to pochopiteľne je, ale z pohľadu právnej istoty by som doporučovala určite to uzavrieť so všetkými majiteľmi nehnuteľnosti, s tým, že oni sa Vám zaviažu nehnuteľnosť následne predať, resp. ešte inak ošetriť vrátenie zálohy v prípade, že sa predaj nepodarí.
andiablo
18.08.10,14:45
existuje notárska záloha a podobne. Skôr sa obráť na notára alebo právnika nech to spíšu a podpíšu aby si mal aj právnu istotu alebo ak sú zadĺžený v banke tak sa banky opýtať konkrétnejšie. Oni tiež vedia ako sa s tým dá hýbať
sarasara
18.08.10,19:39
Dobrá možnosť je tiež napísať zmluvu o budúcej zmluve, kde sa všetky skutočnosti uvedú, dohodnú podmienky, za akých sa spíše kúpna zmluva. A treba byť dôsledný, lebo pred vyplatením zálohy, teda aj dlžoby sa jedná inak ako po vyplatení zálohy.
Treba samozrejme zmluvu o bud. zmluve spísať so všetkými spoluvlastníkmi, s overenými podpismi. Dohodnúť sa, do akej doby po vyplatení zálohy a zrušení ťarchy sa spíše kúpna zmluva aj pokutu za nedodržanie týchto podmienok.
Radšej si daj pozor teraz, nie že sa o nejaký čas budeš pýtať ako dostať zálohu naspäť, lebo niet ani peňazí, ani domu.
durisovad
18.08.10,20:22
Aj my sme kupovali dom, na ktorom bola financna tarcha. Zalohu sme dali agentovi, ten vybavil zrusenie tarchy a garantoval, ze vsetko bude v poriadku. Zariadil to k vseobecnej spokojnosti.
magor12
22.08.10,19:07
Ak máš dost penazí na kúpu- kúp dom aj s ťarchou a potom ju v banke zaplať ty.V žiadnom prípade nedávaj zálohu,nemáš žiadnu istotu ako s nimi majitel domu naloží.Aj ked je to ošetrené cez právnikov ,peniaze sa môžu minút na celkom iný účel ako ich ty poskytneš a potom sa s nimi môžeš rozlúčiť. Ver mi vymenil som trojizbový byt za dom na ktorom boli 4 ťarchy a trvalo mi skoro rok kým sa mi podarilo ich odstránit.Okrem toho vyšlo na povrch že majitelia mali nabratých ovela viac dlhov-požičovna.provident...atď. Druhým riešením je dat peniaze do rúk právnikovi ktorý ich bude spravovat a vyplácat dlhy pôvodných majitelov.Ak bude všetko povyplácané a dom odťažený peniaze ktoré zostanú dá pôvodným majitelom.Týmto sa vyhneš tomu že ti niečo zamlčia,navyše si banky a pôžičkovne účtujú pokuty za predčasné splatenie,takže pôvodným majitelom niekedy nezostane tolko penazí kolko dúfali. Hlavne sa neunáhli. I ked sa ti to teraz zdá ako výhodná kúpa uvažuj z chladnou hlavou-ty máš peniaze,a diktuješ podmienky predaja.