samoh
18.08.10,20:29
Dobry den. Staviam drevenicu v Malej Fatre a uz niekolko mesiacov zvazujem sposob vykurovania. Podorys drevenice je 10 x 6,5 m, cize cca 120 m2 obytnej plochy (prizemie + posch) a cca 240 m3 priestoru. Ide o vikendovu chalupu,kde pridem v piatok vecer a co najskor potrebujem mat teplo. Drevenica bude zateplena a bude mat kvalitne okna. Riesenie krbom s teplovzdusnymi prieduchmi do 4 hornych izieb (3izby + kupelna) sa mi nepozdava pre riziko poziaru (prasnost, vedenie zvuku..., cena). Zvazujem kvalitne krbove kachle (Jotul, Pacific energy a pod. cca 10 kW), ktore by boli umiesteny centralne v dolnej miestnosti (cca 40 m2) hned pri schodoch.Znamy mi poradilmi vytvorit system prirodzenej cirkulacie, kedy by teplo z kachli fyzikalne stupalo cez otvor schodov do 1.posch, kde by sa sirilo do jednotlivych izieb (cez otvorene dvere, event. perforaciou vo dverach alebo znizenym prahom). V tychto izbach v najvzdialenejsich kutoch pri podlahe by som vytvoril komunikacne prieduchy s dolnou izbou, ktore by v nej vyustovali tiez pri podlahe.Tymito by studeny vzduch z hornach izieb klesal dolu, v centralnej miestnosti sa ohrieval a stupal opat nahor (cirkulacia). Poprosil by som skusenejsich kolegov :-) o nazor k tomuto systemu event. radu. Dakujem, Samo.
vadis
19.08.10,20:01
Zdravím, myslím, že Vaše riešenie nieje najvhodnejšie. Treba brať na zreteľ termiku a ťah. To zn. že pri cirkulácii teplého vzduchu potrebujeme pretlak na to, aby sme ho dostali kde potrebujeme, na rozdiel teplôt v spodných a horných izbách nevznikne pretlak, teda ťah min. 5 Pa. Teda takéto kúrenie bude neúčinné.
TomasHC
21.08.10,12:02
Minule som o podobnom rieseni cital, ale zabi ma, nespomeniem si kde. Malo by to ale fungovat tak, ako pises. Ak to najdem, alebo si spomeniem, tak sem vlepim odkaz.
riecka007
15.11.10,15:42
Bratranec má klasickú goralskú drevenicu - kopia podľa pôvodnej zo zamaguria. Najlepšie je akumulačná kahľová pec. Keď chceš vidieť ohnisko tak dvierak s keramickým sklom. Zakúriš, dobre ho rozpáliš a o dve hodiny v janúary behéš v kratasoch.