salieri10
19.08.10,07:47
Potrbujem poradiť vo veci postavenia oprávneného držiteľa podľa § 2 zák. 293/92 Zb. Chcem kúpiť nenuteľnosť, ale na výpise z listu vlastníctva v časti Iné údaje je uvedené Post. oprávneného drźiteľa od roku 1999 podľa § 2 zák. 293/1992 Zb. Podľa toho čo som čítal je tam uvedená lehota 10 rokov, ktorá teda už uplynula, ale neviem prećo to je v LV stále uvedené. Môžete mi poradiť či sa to dá z toho LV odstániť, ale ako to spraviť aby sa mi nestalo, že uvedenú nehnuteľnosť kúpim a potom budem mať s tým problémy. ďakujem.
vratnik
19.08.10,07:20
Titul nadobudnutia zmizne z lV ked nehnutelnost kupite. Banka vam na nehnutelnost s takymto titulom nadobudnutie pravd. neda uver. Pri tomto titule nadobudnutia by som si na katastri zistil predchadzajucich majitelov a dovod preco doslo k ziskaniu vlastnickych prav vydrzanim. Ak len chceli obist dedenie, potom je to ok. Aj po 10 rokoch je napadnutelna notarska zapisnica povodnym vlastnikom. Priamo sa spytajte predavajuceho, preco ziskal vlastnicke prava k nehnutelnosti vydrzanim. V minulosti bolo vela neporiadkov s pozemkami, neevidovali sa zmluvy, ustne dohody, .. ale cez vydrzanie aj legalne ukradnutie pozemku zijucim vlastnikom.
sarasara
19.08.10,20:57
Aj po 10 rokoch je napadnutelna notarska zapisnica povodnym vlastnikom.

Je to premlčacia desaťročná doba.
Mária27
23.08.10,17:21
Titul nadobudnutia zmizne z lV ked nehnutelnost kupite. Banka vam na nehnutelnost s takymto titulom nadobudnutie pravd. neda uver. Pri tomto titule nadobudnutia by som si na katastri zistil predchadzajucich majitelov a dovod preco doslo k ziskaniu vlastnickych prav vydrzanim. Ak len chceli obist dedenie, potom je to ok. Aj po 10 rokoch je napadnutelna notarska zapisnica povodnym vlastnikom. Priamo sa spytajte predavajuceho, preco ziskal vlastnicke prava k nehnutelnosti vydrzanim. V minulosti bolo vela neporiadkov s pozemkami, neevidovali sa zmluvy, ustne dohody, .. ale cez vydrzanie aj legalne ukradnutie pozemku zijucim vlastnikom.
Oprávnený držiteľ nech požiada o zápis vlastníctva na základe vydržania. Zákon 292/1993 naprával niektoré nezrovnalosti z minulosti, v tejto časti konkrétne uvádzal PODMIENKY A POSTUP PRI ZÁPISE ZA VLASTNÍKA DO EVIDENCIE NEHNUTEĽNOSTÍ.

§ 2:
1) Na základe osvedčenia štátneho notárstva 4) (ďalej len "osvedčenie") vydaného za podmienok uvedených v tomto zákone sa v evidencii nehnuteľností zapíše za vlastníka nehnuteľnosti osoba uvedená v tomto osvedčení.

(2) Ak do 10 rokov odo dňa zápisu do evidencie nehnuteľností podľa odseku 1 neuplatní na súde alebo v konaní o pozemkových úpravách vykonávaných z dôvodu usporiadania vlastníckych a užívacích pomerov 5) vlastnícke právo k nehnuteľnosti takto zapísanej iná osoba, stáva sa zapísaná osoba vlastníkom zapísanej nehnuteľnosti na základe vydržania;6) to platí aj pre prípad, keď nehnuteľnosť v tejto lehote bola prevedená na inú osobu, než ktorá je uvedená v osvedčení.

(3) Po dobu uvedenú v odseku 2 má osoba zapísaná v evidencii nehnuteľností alebo nadobúdateľ zapísanej nehnuteľnosti postavenie oprávneného držiteľa.7)

(4) Lehota uvedená v odseku 2 neskončí skôr, ako bude pre príslušné katastrálne územie schválený projekt pozemkových úprav vykonávaných z dôvodu usporiadania vlastníckych a užívacích pomerov, 5) ak ide o nehnuteľnosť, na ktorú sa pozemkové úpravy vzťahujú.
-----------------------------------------------------------------
4) § 100 Notárskeho poriadku.
5) § 2 písm. a) a § 28 zákona SNR č. 330/1991 Zb. o pozemkových
úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových
úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách.
6) § 134 Občianskeho zákonníka.
7) § 129 a nasl. Občianskeho zákonníka.