Bebak
07.11.05,15:34
Mili poradaci,chcem vas poprosit o radu.Tyka sa : Dodavatel -neplatca DPH, nam vykonal pracu autozeriavom,faktura dosla bez DPH, ja som platca DPH JU a potrebujem tuto pracu refakturovat tiez platcovi DPH (vsetko v ramci SR).

Ja ako platca DPH mam vystavit fakturu na refakturaciu s DPH i napriek tomu,ze som dostala fakturu bez DPH?
Velmi pekne dakujem.
renča1
07.11.05,14:40
áno jednoznačne s DPH
Jana Acsová
07.11.05,14:54
Mili poradaci,chcem vas poprosit o radu.Tyka sa : Dodavatel -neplatca DPH, nam vykonal pracu autozeriavom,faktura dosla bez DPH, ja som platca DPH JU a potrebujem tuto pracu refakturovat tiez platcovi DPH (vsetko v ramci SR).
Upozorním len na pojmy.
Pravdepodobne sa jedná o realizáciu služby, ktorú si u vás niekto objednal a vy ste ju zabezpečili za pomoci externého dodávateľa. Nemožno v tejto súvislosti používať pojem "refakturácia", ale fakturácia. Pojem refakturácia je zaužívaný z minulosti, ale spravidla nevystihuje podstatu poskytnutej služby. Zvážte použitie tohto pojmuv súvislosti s objednávkou a dodávkou služby.
Bebak
09.11.05,08:25
Dakujem vsetkym velmi pekne.Moc ste mi pomohli.
SOME
06.12.05,14:37
Mili poradaci,chcem vas poprosit o radu.Tyka sa : Dodavatel -neplatca DPH, nam vykonal pracu autozeriavom,faktura dosla bez DPH, ja som platca DPH JU a potrebujem tuto pracu refakturovat tiez platcovi DPH (vsetko v ramci SR).

Ja ako platca DPH mam vystavit fakturu na refakturaciu s DPH i napriek tomu,ze som dostala fakturu bez DPH?
Velmi pekne dakujem.

Nadviažem na túto otázku , ak by sme to fakturovali do ČR, platcovi DPH bude to s DPH tiež?Ďakujem
Jana Acsová
06.12.05,14:56
Nadviažem na túto otázku , ak by sme to fakturovali do ČR, platcovi DPH bude to s DPH tiež?ĎakujemZáleží na tom čo, kde a pre koho ste vykonali ... Upresnite otázku. Kde a aké práce boli vykonané?
SOME
06.12.05,15:05
Chceme fakturovať časť nákladov prepravy v rámci SR českej firme evidovnej pre DPH v ČR.
Tzn. máme faktúru od slov. dodávateľa na dopravu za prepravu tovaru na území SR. Časť tejto ceny máme vyfakturovať českému odberateľovi.
Ďakujem
Jana Acsová
06.12.05,15:13
Chceme fakturovať časť nákladov prepravy v rámci SR českej firme evidovnej pre DPH v ČR.
Tzn. máme faktúru od slov. dodávateľa na dopravu za prepravu tovaru na území SR. Časť tejto ceny máme vyfakturovať českému odberateľovi.
ĎakujemPrepravné služby sú v osobitnom režime. Mám za to, že nepostačujú naznačené údaje. Je potrebné doplniť:
- o akú prepravu sa jednalo, či sa jednalo ú časť prepravy na dlhšom úseku prepravy a pod.. Údaje sa uvádzajú spravidla na prepravných dokladoch.
- dôležité je čo si u vás a kto objednal,
- odkiaľ a kam smerovala doprava ... (neviem posúdiť dôvod fakturácie na českého partnera).
SOME
06.12.05,15:23
Skúsim to vysvetliť:

My slov. firma, predávajúca poľnohosp. techniku sme si objednali prevoz
pneumatík na traktor zo západu SR na východ z dôvodu ich výmeny na traktore, (ktorý sme tam predali) pravdepodobne v rámci garancie, ktorú si budeme uplatnovať v ČR, ktorá je dodávateľom týchto traktorov. Preto sme sa medzi sebou dohodli, že tieto náklady na dopravu si rozdelíme.A chceme ich vyfakturovať tej českej firme.
Na dopravu zo SR do ČR máme druhú faktúru, tá zostáva iba v našich nákladoch.
Ak to nebude jasné zajtra dovysvetľujem, ďakujem
Jana Acsová
06.12.05,15:45
My slov. firma, predávajúca poľnohosp. techniku sme si objednali prevoz
pneumatík na traktor zo západu SR na východ z dôvodu ich výmeny na traktore, (ktorý sme tam predali) pravdepodobne v rámci garancie, ktorú si budeme uplatnovať v ČR, ktorá je dodávateľom týchto traktorov. Preto sme sa medzi sebou dohodli, že tieto náklady na dopravu si rozdelíme.A chceme ich vyfakturovať tej českej firme.
V prípade fakturácie časti prepravných nákladov za prevoz pneumatík v rámci SR by ste českému subjektu mali fakturovať prepravu aj so slovenskou DPH.
SOME
06.12.05,16:21
Ďakujem, uvidím ako zareaguje česká strana na DPH.
jaja99
06.12.05,17:37
Ak je ceska firma, ktorej prepravu fakturujes identifikovana v CR pre DPH a objednala si tuto preravu pod svojim IC DPH, tak neplati zakladne pravidlo pri preprave - teda § 16 ods. 1 prva veta zákona o DPH (tzn kde sa preprava zacina), ale plati pravidlo § 16 ods. 1 druha veta - fakturujes bez dane. Ak ide o odberatela, ktory nie je identifikovany pre dan v CR, len vtedy uctujes so slovenskou DPH.
AjaJ
06.12.05,18:08
Súhlasím s tým, aby faktúra bola vystavená so slovenskou DPH, pretože DPH musí odvieť daňovému úradu ten, kto si prepravu objednal (pod akám IČ DPH).
SOME
08.12.05,11:31
Česká firma si tiež nebola istá, ale priklonili sa k tomu, že bez DPH.
Pripojí sa ešte niekto so svojím názorom?
Jana Acsová
08.12.05,16:23
Ak je ceska firma, ktorej prepravu fakturujes identifikovana v CR pre DPH a objednala si tuto preravu pod svojim IC DPH, tak neplati zakladne pravidlo pri preprave - teda § 16 ods. 1 prva veta zákona o DPH (tzn kde sa preprava zacina), ale plati pravidlo § 16 ods. 1 druha veta - fakturujes bez dane. Ak ide o odberatela, ktory nie je identifikovany pre dan v CR, len vtedy uctujes so slovenskou DPH.Mám za to, že na prípad, ktorý zadala SOME je možné naaplikovať iba § 15 ods. 1 Zákona o dani z pridanej hodnoty. Nemožno aplikovať § 16 ods. 1 nakoľko sa nejedná o fakturáciu prepravy medzi členskými štátmi.
Jana Acsová
08.12.05,16:45
Súhlasím s tým, aby faktúra bola vystavená so slovenskou DPH, pretože DPH musí odvieť daňovému úradu ten, kto si prepravu objednal (pod akám IČ DPH).Trošku poopravím .-) DPH sa musí odviesť v štáte, na ktoré sa vzťahuje miesto dodania služby. Otázka fakturácie nastupuje až po zadefinovaní tohto miesta a to v závislosti, či sa na tento prípad vzťahuje prenos daňovej povinnosti. Ak bola služba poskytnutá na území SR a fakturuje sa českej osobe identifikovanej na daň v ČR, nemôžeme na ňu preniesť daňovú povinnosť, nakoľko daňová povinnosť vzniká na území SR.
evelínka
20.02.06,08:55
Chcela by som sa ešte vrátiť k tejto téme. Čo v takom prípade keď predávame výrobky do štátov EU a k tomu samostatne na faktúre uvádzame aj cenu prepravy (ktorú objednávame od externých prepravcov), čiže odberateľ nám zaplatí za výrobky aj prepravu. Treba účtovať zvlášť výrobky na 601 a zvlášť prepravu na 602 ? Ďakujem za odpovede.