verads
23.08.10,13:07
Dobry den,Na internete som našla byt ktory je vydražený , chcela by som ho kúpit pre svoju dceru s vnučkov. Vraj zábezpeka je 5.000 € a mám to poslat na účet. V takomto prípade sa nepíše žiadna zmluva ? A ako to vôbec funguje na takychto dražbách? Keby som , len sama mala zaujem tak ho dostanem za tu cenu ktora je výkričná ? Ked by som neziskala ten byt vratia mi určite peniaze ? Dakujem za odpoved.
Stina
23.08.10,11:24
Dražobnú zábezpeku a jej vrátenie rieši zákon 527/2002 :
§ 14
Dražobná zábezpeka
(1) Ak dražobník vyžaduje zloženie dražobnej zábezpeky, je účastník dražby povinný zložiť dražobníkovi alebo do notárskej úschovy v lehote uvedenej v oznámení o dražbe dražobnú zábezpeku v peniazoch alebo vo forme bankovej záruky; dražobník je povinný umožniť obidva uvedené spôsoby.
(2) Lehota na zloženie dražobnej zábezpeky sa končí otvorením dražby.
(3) Dražobná zábezpeka nesmie presiahnuť 30 % z najnižšieho podania; nesmie však presiahnuť sumu 1 500 000 Sk.
§ 15
Vrátenie dražobnej zábezpeky a listín
(1) Dražobník bez zbytočného odkladu po skončení dražby vráti účastníkovi dražby, ktorý predmet dražby nevydražil, zloženú dražobnú zábezpeku alebo zabezpečí jej vydanie z notárskej úschovy.
(2) Listinu preukazujúcu vydanie bankovej záruky predloženú účastníkom dražby, ktorý predmet dražby nevydražil, je dražobník povinný bez zbytočného odkladu vrátiť účastníkovi dražby.
(3) Listiny, ktorými oprávnené osoby preukázali svoje práva k predmetu dražby alebo vznik pohľadávok, vráti dražobník týmto osobám bez bytočného odkladu po skončení dražby; ak sa však dražba neskončí udelením príklepu, vráti dražobník listiny týmto oprávneným osobám bez zbytočného odkladu po márnom uplynutí lehoty na podanie návrhu na vykonanie opakovanej dražby
alebo po skončení opakovanej dražby.
(4) V prípade upustenia od dražby vráti dražobník zložené dražobné zábezpeky bez zbytočného odkladu.
elpka
23.08.10,11:37
Ahoj, ja som pred pol rokom dražila chalupu a postup bol taký, že som sa prihlásila do dražby a zaplatila som zábezpeku...prihlasuje sa 1,5 hodiny pred dražbou priamo na mieste dražby a zábezpeka musí byť už zaplatená, je to buď prevodom na účet, alebo v hotovosti, ja som dávala v hotovosti na mieste a po skončení dražby nám ju vrátili, lebo ja som išla až do tretieho kola dražby, každým kolom sa cena znižuje. Keď ten byt vydražíš, tak vlastne do 3 dní musíš zaplatiť sumu za ktorú si vydražila mínus zábezpeka. Ešte ťa upozorním, že hodinu pred začatím dražby keď si už zaregistrovaná nesmieš opustiť miesto dražby. pravidlá dražby sú stanovené, ale čo sa týka spôsobu platenia zábezpeky a registrácie dražiteľov si každý tak trochu upravuje podľa seba, takže najlepšie keď sa s nimi spojíš telefonicky a oni ti presne upresnia všetky záležitosti, lebo ak nebudeš mať všetko splnené, tak ťa nemusia pripustiť ku dražbe.
verads
23.08.10,11:42
Dakujem za odpoved, len ešte neviem či sa o tej zápezpeke píše aj zmluva ? alebo mi ostane len doklad z banky ,že som to poslala na ich účet? A vratia sa mi teda aj peniaze v tom pripade keby som si to rozmyslela a odstúpim od kúpy? ( čo samozrejme nemám v umysle)
verads
23.08.10,11:52
Elpka a kolky mali zaujem o tu chalupu v tom tretom kole ? Toto je druhé kolo do ktoreho by som chcela ist ja , v druhej polovici septembra ma byt dražba, a keby som počkala a teraz by nikto nemal zaujem ani v tomto druhom kole tak predpokladam ,že cena ide dole, ale možno neskôr by malo o ten byt viac ludí zaujem a nemusel by byt môj, čo samozrejme ani teraz nemusí byt tak. A ešte tolko by som rada vediet ,že ak je dražba neúspešná , kedy bude nasledujuca ?
elpka
23.08.10,11:59
Elpka a kolky mali zaujem o tu chalupu v tom tretom kole ? Toto je druhé kolo do ktoreho by som chcela ist ja , v druhej polovici septembra ma byt dražba, a keby som počkala a teraz by nikto nemal zaujem ani v tomto druhom kole tak predpokladam ,že cena ide dole, ale možno neskôr by malo o ten byt viac ludí zaujem a nemusel by byt môj, čo samozrejme ani teraz nemusí byt tak. A ešte tolko by som rada vediet ,že ak je dražba neúspešná , kedy bude nasledujuca ?

v každom kole som bola sama, takže som to úspešne vydražila..:) ale vždy tam je predpoklad, že sa niekto môže prihlásiť.....u mňa to prebiehalo tak, že nasledujúca dražba bola o mesiac....po prvom kole bola cena znížená o 10% a po druhom kole bola o 1/4...
verads
23.08.10,12:04
Píšeš ,že v každom kole si bola sama tak prečo nemohla byť tvoja v prvom alebo druhom kole ? vôbec sa nevyznám v tychto veciach.
elpka
23.08.10,12:05
Dakujem za odpoved, len ešte neviem či sa o tej zápezpeke píše aj zmluva ? alebo mi ostane len doklad z banky ,že som to poslala na ich účet? A vratia sa mi teda aj peniaze v tom pripade keby som si to rozmyslela a odstúpim od kúpy? ( čo samozrejme nemám v umysle)

nie ja som nespisovala žiadnu zmluvu, len mi dali príjmový doklad o zaplatení zábezpeky a bolo tam číslo spisu ku ktorej dražbe je zaplatená...ak si rozmyslíš, že ku dražbe nepôjdeš, tak po skončení dražby ti zábezpeku vrátia ak si platila v hotovosti na mieste, alebo na účet do 3 dní....ale ak sa zúčastníš na dražbe a nehnuteľnosť vydražíš ty a potom si to rozmyslíš, že ten byt nechceš, tak ako pokuta za odstúpenie ti prepadne zábezpeka.
elpka
23.08.10,12:13
Píšeš ,že v každom kole si bola sama tak prečo nemohla byť tvoja v prvom alebo druhom kole ? vôbec sa nevyznám v tychto veciach.
mohla, ale za vyššiu cenu...ja som si predtým naštudovala zákon a postupy pri dražbách a keďže sa iní neprihlásili do dražby, tak bola pre mňa výhoda počkať si do tretieho kola, kde tá cena bola o inom..:rolleyes:
verads
23.08.10,12:21
Už mi je trápne sa tolko pýtat, ale napriklad v prvom kole si bola sama ,nebol tam nikto iný, tak potom to nie je tak ,že si ho vydražila ty , a už nemôžeš odstúpit lebo ti prepadnu peniaze? a či môžeš postúpit do dalšieho kola ked si odstupila ?
verads
23.08.10,12:34
Čiže si sa neprihlasila do prveho ani druheho kola , len si to sledovala či sa vydražila chalupa alebo nie ? a až do tretieho si sa prihlasila? No mne bolo povedané tu kde sa vydražuje tento byt ,že už pod túto cenu sa nepôjde, tak ja teda neviem fakt ako to je . dakujem za odpovede ak ma niekto ešte nejaku dobrú radu prosíím píšte .Dakujem
elpka
24.08.10,06:16
Čiže si sa neprihlasila do prveho ani druheho kola , len si to sledovala či sa vydražila chalupa alebo nie ? a až do tretieho si sa prihlasila? No mne bolo povedané tu kde sa vydražuje tento byt ,že už pod túto cenu sa nepôjde, tak ja teda neviem fakt ako to je . dakujem za odpovede ak ma niekto ešte nejaku dobrú radu prosíím píšte .Dakujem

samotná dražba prebieha tak, že sa zaregistruješ, preukážeš, že si zložila zábezpeku a sadneš si do dražobnej miestnosti, kde sú pripravené ľudovo povedané lopáriky s číslami. Keď sa začne samotná dražba, tak tam najskôr opíšu nehnuteľnosť a vyhlásia dražobnú cenu, ak ju chceš vydražiť musíš zdvihnúť lopárik s číslom a zopakovať cenu a tým ti priklepnú nehnuteľnosť, ale pokiaľ ešte ju v tom danom kole nechceš vydražiť, tak lopárik nezdvihneš a oni sa pýtajú po prvý, po druhý a po tretí krát a ak nikto nevydraží, tak skonštatujú, že dražba bola neúspešná a tebe vrátia zábezpeku. Ty sa môžeš prihlásiť do ďalšieho kola dražby, keď určia jej termín...tretie kolo je posledné....
elpka
24.08.10,06:18
Už mi je trápne sa tolko pýtat, ale napriklad v prvom kole si bola sama ,nebol tam nikto iný, tak potom to nie je tak ,že si ho vydražila ty , a už nemôžeš odstúpit lebo ti prepadnu peniaze? a či môžeš postúpit do dalšieho kola ked si odstupila ?

Ja som neodstúpila, len som ho v danom kole nevydražila, bola som na všetkých kolách dražby a v treťom som ju vydražila...vtedy som zdvihla ten "lopárik" :rolleyes:
verads
25.08.10,06:02
Dakujem pekne za vyčerpávajúcu odpoved. A ešte by som sa predsa niečo opýtala,že či tam môžem mat v tej miestnosti zo sebov aj manžela alebo ,len sama?
elpka
25.08.10,11:48
Dakujem pekne za vyčerpávajúcu odpoved. A ešte by som sa predsa niečo opýtala,že či tam môžem mat v tej miestnosti zo sebov aj manžela alebo ,len sama?

rado sa stalo....:) môže tam byť aj manžel, aj ten môj bol so mnou :rolleyes:, ale sedel vzadu, povedali nám, že len dražitelia môžu sedieť vpredu...ale záleží či je to verejná dražba...
verads
25.08.10,20:49
Drahá elpka a zas som nútená sa niečo spýtat , píšeš ,že verejna dražba , a aká ešte je? čo to znamená? napíš mi prosim ta ešte o nich niečo aky je rozdiel a viac sa nepýtam , fakt ta vyčerpávam s mojimi otazkami ,lebo som laik .
majkii
25.08.10,21:42
mimotemy
Pri dražbe obidlí dlžníkov, kde má dlžník trvalý pobyt je zvýšená právna ochrana.
"ak je predmetom dražby alebo opakovanej dražby byt alebo dom, v ktorom má dlžník hlásený trvalý pobyt, najnižšie podanie nemôže byť nižšie ako tri štvrtiny hodnoty predmetu dražby určenej znaleckým posudkom"
verads
26.08.10,05:54
mimotemy
Pri dražbe obidlí dlžníkov, kde má dlžník trvalý pobyt je zvýšená právna ochrana.
"ak je predmetom dražby alebo opakovanej dražby byt alebo dom, v ktorom má dlžník hlásený trvalý pobyt, najnižšie podanie nemôže byť nižšie ako tri štvrtiny hodnoty predmetu dražby určenej znaleckým posudkom"




Ano , aj tam mi to takto vysvetlovali. Poslali mi znalecky posudok. Dakujem za odpoved, ale akú kolvek radu privítam s týmto súvisiacu aj nadalej.
arimi
21.10.10,09:59
zdravím,
ked už ide dražba na byt, može sa ešte byt predat niekomu, kto by ho chcel kúpit pred dražbou?
a dá sa na ten byt ktorý je založený hypotékou, zobrat úver tomu, kto by ho chcel kúpit? už ked hrozí dražba..
arimi
21.10.10,12:02
a ešte takto , može sa byt ktorý ide na dražbu, v prípade že mám hotovost, vyplatit dražobníkovi a dražba sa tým zruší?
Llívia
10.12.10,10:01
zdravím,
ked už ide dražba na byt, može sa ešte byt predat niekomu, kto by ho chcel kúpit pred dražbou?...


a ešte takto , može sa byt ktorý ide na dražbu, v prípade že mám hotovost, vyplatit dražobníkovi a dražba sa tým zruší?

Na tieto otázky nikto neodpovedal, takže sa pýtam ešte raz a je to veľmi súrne:
Ak už bola vyhlásená dražba, veritelia boli oboznámení, kedy a kde sa bude konať, bol spravený posudok na ohodnotenie nehnuteľnosti, boli s konaním dražby oboznámené aj ďalšie štátne orgány (zdravotná + sociálna poisťovňa, daňový úrad, obecný úrad, kataster...), taktiež bolo oboznámené SVB
je možné zastaviť dražbu a predať byt priamo niekomu bez toho, aby prebehla samotná dražba?

A ak je to možné, tak v súvislosti s týmto:

mimotemy
Pri dražbe obidlí dlžníkov, kde má dlžník trvalý pobyt je zvýšená právna ochrana.
"ak je predmetom dražby alebo opakovanej dražby byt alebo dom, v ktorom má dlžník hlásený trvalý pobyt, najnižšie podanie nemôže byť nižšie ako tri štvrtiny hodnoty predmetu dražby určenej znaleckým posudkom"

je možné takto na priamo bez dražby odpredať nehnuteľnosť aj za cenu oveľa nižšiu (napr. 40 %) z hodnoty určenej v znaleckom posudku?

Ešte doplním: nejde o dražbu podľa zákona o dobrovoľných dražbách, ale o dražbu podľa exekučného poriadku.