marecek123
23.08.10,14:40
Dobry den.Chcem prelozit varnu plynovu dosku o meter dalej ako je to teraz.Navyse hadice by isli aj cez panelovu priecku 10tku.Teraz mam potrubie a flexi hadice asi 40 cm.Je to bezbecne namontovat 1,5 metrove flexi hadice?Akym sposobom je najlepsie to urobit?mate nejaky tip?
Laco-monter
23.08.10,12:58
Tu už bola podobná téma. Myslím o preložení plynového sporáka.

To je ťažko povedať, čo tebe bude vyhovovať.

Či chceš aby Ti to "fachčilo" a aby si na tom mohol /mohla/ variť , alebo, či chceš živiť byrokratického šimľa a daš doraz aby si splnil /-la/ všetky predpisy na 110 %.

každopadne treba zavolať šikovného inštalatera aby Ti dosku pripojil zodpovedne a odborne.

Revizia a kontrola plynových zariadení sa vykonáva priebežne, tak nemaj strach určite raz za 2 roky myslím, Ti pride do bytu technik s meračom skontrolovať, či neuniká plyn zo spojov.
magor12
23.08.10,20:01
Kludne si tam daj 1,5 metrovu hadicu.Ja som mal v činžiaku tiež takú.Ked bolo treba odtiahnut sporák ani som ho neodpájal,iba odsunul aby sa za nim dalo poupratovat,prípadne vybrat to čo tam spadlo.Nevidím žiadny rozdiel medzi 40 a 150cm hadicou okrem dlžky.pokial ideš hadicou cez panel myslím že by mala byt vedená cez nejakú železnú trubku čo by slúžila ako chránička-ale možno sa mýlim.
Laco-monter
27.08.10,18:47
Do plynového sporáka ide plyn pod minimalnym tlakom, iba pod takým "akoby fukal ustami"

preto nie je žiadný problém všetky spoje utesniť.
dual-dh
17.05.11,16:04
ideálny stav je taký, že do miestnosti, kde je spotrebič sa privedie pevné vedenie, čo najbližšie k spotrebiču. Tam sa namontuje uzáver a od neho pružné pripojenie spotrebiča.Uzáver musí byť v tej istej miestnosti sko spotrebič, musí byť prístupný (nie napr. za linkou), označený, ovládateľný a najďalej 1,5m od spotrebiča. Hadice je, okrem iného, zakázané nadpájať...
Keď sme už pritom, takéto niečo smie vykonať osoba, ktorá má min. osvedčenie podľa §18 vyhl.508/2009 Z.z. a táto osoba je oprávnená na prerábanom zariadení vykonať odbornú prehliadku a vystaviť o tom správu.
Pokiaľ sa jedná o sporák alebo iný spotrebič pripojený aj na elektrickú sieť, ešte je potrebné aj osvedčenie podľa §22 tejto vyhlášky.
Neodporúčam podceňovať elektrické pripojenie, nezriedka sa stáva, že zásuvka, kde je spotrebič pripojený, nie je celkom v poriadku a obvod sa uzatvára cez opletenie plynovej hadice, čo môže v krajnom prípade spôsobiť jej poškodenie a požiar.
Samozrejme v prípade akejkoľvek poistnej udalosti poisťovňa najskôr zisťuje v akom stave bolo zariadenie, zaujíma sa o správy z odborných prehliadok, až potom ju začína zaujímať plnenie...nehovorím o prípadnej trestnoprávnej zospovednosti.
Odporúčam nerobiť takéto práce svojpomocne!
Zitulda
17.05.11,16:46
Mám otázku mareček, že prečo je nutné ísť s hadicou (a dokonca píšeš o dvoch) cez priečku? a píšeš iba o posune plynovej varnej dosky. Dĺa toho nemáš plynový či kombinovaný šporák, ale iba dosku ,ktorá je uložená na linke...tak to chápem.
Ako píše magor dá sa ale hlavne dual-dh všetko veľmi dobre popísal.
Ja mám kombinovaný sporák napojený až dvojmetrovou hadicou, lebo z dvoch dôvodov mám sporák na doske s kolieskami: prvým je, že je o 4,5 cm vyššie ako doska linky a druhý pre lepšiu manipuláciu. vytiahnem sporák az mimo linky že sa s dá nielen on umyť, ale aj podlaha pod ním a stena za ním. Robil mi to dokonca revizny technik SP.