radek666
24.08.10,15:22
chcem sa spýtať od akých odchýlok v murovaní má význam vyrovnávacia vrstva pod stropné nosníky??? v akej hrúbke sa vyrovnávacia vrstva robí? stačí 1-2cm??? z čoho sa robí z cementovej malty alebo betónu? alebo nerobiť vyrovnávaciu vrstvu a len nosníky uložiť do maltového lôžka a tým tie nosníky dať do váhy?

Ďakujem za odpovede.
andiablo
24.08.10,13:39
no robí sa vyrovnávajúci takz. veniec bez armatúry a ničoho. Neviem ako to presne nazvať. Ale ak je to 1-2 cm tak s tým by som sa moc veru netrápil ak je to na väčšej vzdialenosti
220870
24.08.10,15:36
Ak je to 1-2 cm tak stačí nosníky uložiť do "obyčajnej"cementovej malty.
vladoziak
24.08.10,16:32
chcem sa spýtať od akých odchýlok v murovaní má význam vyrovnávacia vrstva pod stropné nosníky??? v akej hrúbke sa vyrovnávacia vrstva robí? stačí 1-2cm??? z čoho sa robí z cementovej malty alebo betónu? alebo nerobiť vyrovnávaciu vrstvu a len nosníky uložiť do maltového lôžka a tým tie nosníky dať do váhy?

Ďakujem za odpovede.

Od takych odchylok,ktore by mali vplyv na rovinnost stropu z podhladu teda na to co sa pozerate zdola.
Ta vrstva by mala byt taka hruba aby prekryla vsetky nerovnosti po murovani murov,ja napr.som mal predpisanu 4 cm vyrovnavaciu vrstvu z betonu ale kedze som robil z brusenych tehiel tak som ju nerobil.
Pri 1-2 cm odchylke by malo stacit nosniky ulozit do cementovej malty,nie do obycajnej murovacej.
radek666
24.08.10,18:25
v akom pomere sa v domácich podmienkach robí cementová malta? (najlepšie na lopaty). Niekde na obrázkoch som videl že nosníky sa pokladajú na asvaltový pás (na ipu). aký to má význam? nedáva sa na murivo kde idú uložit nosníky a kde sa budú zalievat vence niečo aby betón nezatekal poprípade aj tá malta na založenie nosníkov do rebrovania tehál?
andiablo
24.08.10,18:33
v akom pomere sa v domácich podmienkach robí cementová malta? (najlepšie na lopaty). Niekde na obrázkoch som videl že nosníky sa pokladajú na asvaltový pás (na ipu). aký to má význam? nedáva sa na murivo kde idú uložit nosníky a kde sa budú zalievat vence niečo aby betón nezatekal poprípade aj tá malta na založenie nosníkov do rebrovania tehál?
no daj unimaltu 2 ku 1 alebo 3 ku 1 (malta-piesok)
vladoziak
25.08.10,03:49
v akom pomere sa v domácich podmienkach robí cementová malta? (najlepšie na lopaty). Niekde na obrázkoch som videl že nosníky sa pokladajú na asvaltový pás (na ipu). aký to má význam? nedáva sa na murivo kde idú uložit nosníky a kde sa budú zalievat vence niečo aby betón nezatekal poprípade aj tá malta na založenie nosníkov do rebrovania tehál?

Ak budes nosniky ukladat iba do maltoveho lozka,tak kup obycajnu murovaciu maltu 5 mpa,a na vrecko pridaj 2-3 lopaty cementu a miesaj v miesacke.
Ak budes davat vrstvu po celom obvode tak urob v miesacke beton a vyrovnaj to s nim.
Ipa/terpapier,nie hydroizolacia/ sa tusim kladie na murivo iba v pripade bungalovu ale neviem presne.
A este jedna rada,pred betonovanim roznasacej vrstvy poprekryvaj diery vo vlozkach aby tam zbytocne nezatekal beton,a toho tam zatecie pozehnane.
alltracboy
25.08.10,07:12
Ipa/terpapier,nie hydroizolacia/ sa tusim kladie na murivo iba v pripade bungalovu ale neviem presne.
pod drevenne nosniky mam dat terpapier alebo ipu co mi ostala od zakladov? este mam take hlinikove platne ktore by tam super pasovali.
acho
25.08.10,07:23
Mne tento vyrovnavaci "veniec" vychadzal na 4-6cm (muroval som do malty, tak ze primerana odchylka). Robil som ho z betonu. Zasalovanie bolo jednoduche, nakolko pri tejto vyske betonovej vrstvy stacili bezne dosky zafixovane na spravnu vysku a zviazane radlovacim drotom.
vladoziak
25.08.10,08:41
pod drevenne nosniky mam dat terpapier alebo ipu co mi ostala od zakladov? este mam take hlinikove platne ktore by tam super pasovali.
Ja osobne by som pod drevo dal hydroizolaciu /V60 S35/ a este by som drevo na styku z murom natrel gumoasfaltom.Terpapier nevydrzi lebo zvetra a rozpadne sa po istom case.Hlinik by som tam nedaval lebo je to kov a zrazala by sa na nom vlhkost a skodila by drevu,je to iste ako ked niekto urobi preklady z ocelovych profilov a potom riesi plesnive ostenie.
radek666
25.08.10,09:12
nedáva sa na murivo kde idú uložit nosníky a kde sa budú zalievat vence niečo aby betón nezatekal poprípade aj tá malta na založenie nosníkov do rebrovania tehál???
radek666
25.08.10,09:13
v akom pomere sa v domácich podmienkach robí cementová malta??? (najlepšie na lopaty). Mám na stavbe kopec mechov s cementom a tatru piesku takže by som to chcel vymiešať z toho bez unimalty alebo inej vrecovanej malty.
vladoziak
25.08.10,09:33
nedáva sa na murivo kde idú uložit nosníky a kde sa budú zalievat vence niečo aby betón nezatekal poprípade aj tá malta na založenie nosníkov do rebrovania tehál???
Ak beton bude v spravne namiesany nie riedky,tak nebude zatekat nic,skor murivo pred betonovanim riadne polej aby tehla nevytiahla prilis vela a hlavne rychlo vodu z betonu.A co sa tyka zakryvania tak pories prekrytie otvorov na stropnej vlozke aby tam nesiel beton,ja som narezal terpapier na rozmer vlozky a papierovou paskou som ju prilepil na cela vloziek
vladoziak
25.08.10,09:34
v akom pomere sa v domácich podmienkach robí cementová malta??? (najlepšie na lopaty). Mám na stavbe kopec mechov s cementom a tatru piesku takže by som to chcel vymiešať z toho bez unimalty alebo inej vrecovanej malty.
Na kazdom vreci cementu je napisane davkovanie strku,vody,cementu
radek666
25.08.10,10:19
Na kazdom vreci cementu je napisane davkovanie strku,vody,cementu

to možno je ale nie na lopaty. aký pomer je na cementovú maltu 1 lopata cementu, 3 lopaty piesku, voda podľa potreby, a bez vápna alebo do cementovej malty ide aj štipka vápna???

Dík
alltracboy
25.08.10,10:27
Ja osobne by som pod drevo dal hydroizolaciu /V60 S35/ a este by som drevo na styku z murom natrel gumoasfaltom.Terpapier nevydrzi lebo zvetra a rozpadne sa po istom case.Hlinik by som tam nedaval lebo je to kov a zrazala by sa na nom vlhkost a skodila by drevu,je to iste ako ked niekto urobi preklady z ocelovych profilov a potom riesi plesnive ostenie.
ja si myslim, ze nije rozdiel medzi kovom alebo inym materialom.. voda sa zraza na studenom.. a je jedno ci je to plast alebo kov, alebo guma
vladoziak
25.08.10,10:36
to možno je ale nie na lopaty. aký pomer je na cementovú maltu 1 lopata cementu, 3 lopaty piesku, voda podľa potreby, a bez vápna alebo do cementovej malty ide aj štipka vápna???

Dík

ked je na vreci napisane,ze treba 250 kg strku,100 kg cementu tak pomer je jasny 2,5:1 alebo ked tam je 350 kg strku,150 kg cementu tak je pomer 3,5:1,5 vapno nedavaj nie je ho tam treba