jasomlaco
25.08.10,06:42
Zdravím Vás. Chcel by som si v chatke v záhradke spraviť záchod, aj sprchu. Problém je v tom že tam nie je kanalizácia. Niekto to má spravené len tak do stratena ale rád by som si to spravil trošku šetrnejšie k prírode. Neviete niekto ako spraviť nejakú jednoduchú čističku odpadu? Pôvodne som chcel zakopať nejaký 150 l plastový sud a do neho by šiel odpad, potom z toho nejakou drenážnou trubkou odvod popod trávnik alebo nejaké kvety. Ale neviem ešte či to bude dobré. Dajte niekto nejakú radu, skúsenosti. Ďakujem.
buchač
25.08.10,04:54
Zdravím Vás. Chcel by som si v chatke v záhradke spraviť záchod, aj sprchu. Problém je v tom že tam nie je kanalizácia. Niekto to má spravené len tak do stratena ale rád by som si to spravil trošku šetrnejšie k prírode. Neviete niekto ako spraviť nejakú jednoduchú čističku odpadu? Pôvodne som chcel zakopať nejaký 150 l plastový sud a do neho by šiel odpad, potom z toho nejakou drenážnou trubkou odvod popod trávnik alebo nejaké kvety. Ale neviem ešte či to bude dobré. Dajte niekto nejakú radu, skúsenosti. Ďakujem.

V prvom rade , tých 150 l je málo ...teda , dosť málo
Išiel by som do nejakej nádoby , ktorá má nad 1000 l a aj viac ...
Čo sa týka "hrubšieho odpadu " , tak na trhu je dosť produktov na jeho rozloženie do tekutého stavu , ktorý v pohode už sa odplaví do stratena...

Poznám viacero ľudí , ktorí si to takto riešia ...bez problémov fungujú .
arizona
25.08.10,05:05
henry_sk
25.08.10,06:46
podľa mňa je 150-200l sud tak akurát pre záhradné WC - malo by vystačiť na jeden rok a keď už bude plný do 3/4, vsypete baktérie pre septiky a po troch týždňoch doň môžete hodiť čerpadlo a polievať trávnik a stromy...

ale ak tam chcete zaústiť aj odtok zo sprchy, bude naozaj potrebná 1000l nádrž

radšej nájdite spôsob, ako sa zbaviť vody zo sprchy - napr. vsakovaním do štrku pod sprchou...
väčšinou, keď sa vonku potrebujete osprchovať je aj riadne teplé a suché počasie, takže voda v pohode vsiakne
jasomlaco
26.08.10,08:16
Vďaka za nápady. Do záhradky chodím väčšinou sám, alebo so synom, takže až taký nápor na WC nebude. Mám 160 l sud, ako na kvas, tak to asi spravím s neho. Len neviem ako je to s týmy baktériami, či im nevadí napríklad nejaký čistiaci prostriedok, ako Jar a pod.... Ale to bude asi v návode.

Ďakujem.
arizona
26.08.10,08:38
Baktérie rozkladajúce org.odpad sú živé organizmy , ak budeš používať súčastne aj chemické prostriedky, tak ich vyhubíš;)
http://www.bakterie-enzymy.cz/bio-golem-s-na-septiky/d-71268/

pozri aj tu : http://www.google.sk/search?q=chemick%C3%A9+wc&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:sk:official&client=firefox-a
henry_sk
27.08.10,03:27
a to chceš v záhradnom záchode umývať riad?
bettylou
27.08.10,05:42
Vďaka za nápady. Do záhradky chodím väčšinou sám, alebo so synom, takže až taký nápor na WC nebude. Mám 160 l sud, ako na kvas, tak to asi spravím s neho. Len neviem ako je to s týmy baktériami, či im nevadí napríklad nejaký čistiaci prostriedok, ako Jar a pod.... Ale to bude asi v návode.

Ďakujem.

Hore na ten sud si môžeš dať drevenú stoličku s operadlom, do ktorej vyrežeš kruhový otvor. A máš kráľovské WC :D
henry_sk
27.08.10,05:53
obsah klasického suchého záchoda a babky na dvore mi nikdy nepáchol tak, ako tie prenosné umelé, ktoré sú postavené na rôznych staveniskách, alebo festivaloch

podľa mňa aj z plastového sudu bude pekne smrdieť, kým sa nevsypú baktérie - aké máte skúsenosti so zápachom a čo proti tomu?
mmaarreekk
27.08.10,09:27
ahoj,

obyčajná latrína - vykopaná jama s búdkou - nestačí? Ak tam budete chodiť občasne, mala by vyhovovať a vzhľadom na predpokladané množstvo materiálu :) sa to v pohode vstrebá...
jasomlaco
30.08.10,03:55
Stačila by aj obyčajná latrína, ale som to myslel skôr tak že by som tam mal odvedený aj odtok z nejakého umývadla. Občas treba umyť kotlík, taniere, poháre. Niekde som čítal že je to dobré aj tak aby záchod išiel samostatne do nejakej zakopanej nádoby a z nej urobiť odtok drenážnou rúrkou niekde pod kvetinový záhon. A zvlášť nádobu na odtok z umývadla, tá by nemusela mať dno, len ju dať do štrku aby to šlo do stratena. Asi to spravím tak. Ale vďaka vám za nápady.
Matias.S
06.10.10,07:19
Najsetrnejsie k životnému prostrediu by bolo ak chceš kombináciu WC a sprcha jednoznačne ČOV, sú rozne cenové relácie aj veľkosti .... latrína nie je riešenie šetrné k ŽP.

Pozri si:

http://www.fonhit.sk/radykcov.htm
E-Marián
06.10.10,07:19
Vďaka za nápady. Do záhradky chodím väčšinou sám, alebo so synom, takže až taký nápor na WC nebude. Mám 160 l sud, ako na kvas, tak to asi spravím s neho. Len neviem ako je to s týmy baktériami, či im nevadí napríklad nejaký čistiaci prostriedok, ako Jar a pod.... Ale to bude asi v návode.

Ďakujem.

Neboj, jar im nevadí. Hlavne nepoužívaj chlór.
Matias.S
06.10.10,09:07
Neboj, jar im nevadí. Hlavne nepoužívaj chlór.

Vadí im aj to keď nemajú stály prísun kalu ,.-)

.... pozri si aj ostatné témy ohľadom čov a žúmp ... výhody a nevýhody .... je to hlavne na tebe či sa budeš chcieť venovať aj údržbe čov alebo záchodu (žumpe) na úkor šetrnosti k ŽP....;)
jorry
14.06.14,18:22
je to trochu staršia téma, preto by ma zaujímalo ako to kolega s tým weckom vyriešil. My sme tiež teraz na chalupe robili suché wc s tým, že sme tam dali sud, do ktorého pôjde nádielka :) a videl som aj v obchodoch tie baktérie, preto by ma zaujímalo aké máte s tým skúsenosti, ked tam tie potvory dám, tak ten odpad sa zmení na čo? nejakú čistejšiu vodu alebo čo s tým spravia? môžu sa tam dať už skôr, aby to priebežne požierali a ked to bude plné, tak len odčerpať? A čo v zime?