medvedik21
25.08.10,19:34
Pekný deň prajem. Velmi by som potrebovala poradit. Pred mesiacom sme si kúpili byt a hned sme ho aj zacali rekonstruovat. Bolo potrebne vymenit komplet elektriku, lebo tam boli hlinikove kable a zaviest 3 fazu kvoli sporaku, tiez podlahy dlazby a vsetko okolo toho. Najali sme si na to firmu, ktora robi vsetko od elektriny po podlahy, podpisala sa zmluva o diele, zlozila zaloha a moze sa pracovat. Stala sa akurat mala nehoda, ked chceli zaviest sietove kable do krajov podlahy narazili robotnici na zivy kabel od suseda, ktory byva pod nami. Robotnici ihned sli skontrolovat, ci niekomu nevyhodilo istice a klopali na najblizsich susedov. Dany sused nebol doma. Vratil sa o niekolko dni z dovolenky a zistil ze ma vyhodene poistky a spustenu chladnicku, z ktorej sa zliala voda za kuchynsku linku, ktora trochu nasiakla zo spodu. Kedze mal v chladnicke vela masa, tak vsetko znacne napachlo. Zavolal poistovnu a vyhrazal sa nam. Ospravedlnili sme sa mu a slubili sme, ze to budeme riesit. Chcem sa opytat, kto nesie zodpovednost za skodu, my ako majitelia, alebo firma, ktora pracuje na byte? Ako sa v takychto pripadoch postupuje? Moze sused od nas vymahat odskodne ak mu to poistovna neuzna? Alebo ak uzna, tak bude od nas vymahat poistovna? Byt sme este zatial poistit nestihli. Dakujem za vsetky napomocne rady.
220870
25.08.10,19:17
Za škodu je zodpovedná firma.Susedov kábel nemá čo pohľadávať vo vašom byte.Slušne by som ho poslal kade tade.
ciners
25.08.10,19:36
mimotemy
Sused asi nemoze za to, ako bolsevici tahali kable :D
medvedik21
25.08.10,19:37
No, je to tak blbo spravena cela bytovka, ze kable sa netahaju spolocnymi priestormi ale spolocnymi prieckami a zrovna jeho kabel bol asi 1 cm pod nasou podlahou. Tiez som sa tomu cudovala, ale kamos, co tiez robi do elektriky povedal, ze tak to ma vacsina bytoviek v BA :eek: Ostava mi len na to nadavat. Nuz a s tou firmou uvidime co zriesime, tusim ani oni niesu poisteni, ci sa nebudu na nas vyhovarat ze sme ich na to neupozornili, len sme o tom nevedeli. Osobne si myslim ze elektrikar vo svojom fachu by mal brat do uvahy taketo veci a preverit si to dopredu nez zacne rypat do muriva :(
220870
25.08.10,20:01
No, je to tak blbo spravena cela bytovka, ze kable sa netahaju spolocnymi priestormi ale spolocnymi prieckami a zrovna jeho kabel bol asi 1 cm pod nasou podlahou. Tiez som sa tomu cudovala, ale kamos, co tiez robi do elektriky povedal, ze tak to ma vacsina bytoviek v BA :eek: Ostava mi len na to nadavat. Nuz a s tou firmou uvidime co zriesime, tusim ani oni niesu poisteni, ci sa nebudu na nas vyhovarat ze sme ich na to neupozornili, len sme o tom nevedeli. Osobne si myslim ze elektrikar vo svojom fachu by mal brat do uvahy taketo veci a preverit si to dopredu nez zacne rypat do muriva :(
Všetky bytovky sú tak urobené.Každý elektrikár aj každá stavebná firma to vie.Firma vo vašom dome spôsobila škodu na cudzom majetku ktorý tam nemal čo hľadať.Súčasťou vášho bytu je plán elektroinštalácie vášho bytu nepredpokladám, že v ňom bude zakreslená susedova elektroinštalácia.Takže vy ste chybu neurobili.Sused si bude musieť pýtať náhradu od firmy.Predpokladám ,že firma sa vyhovorí a sused neuspeje.Predpokladám že fa hneď preťatý kábel opravila.To že sused nebol doma je jeho chyba.Čo by robil ak by mu blesk vyrazil poistky?
Ale predpokladám ,že ak si chcete udržať dobré susedské vzťahy ............
andiablo
26.08.10,04:36
No firma sa musí zodpovedať. Aj samotná poisťovňa Vás osloví kto čo prečoa a ako. Vy doložíte zmluvu o dielo a je po probléme. Firma je proti takýmto veciam poistené.
Mimochodom čosi podobné sa stalo aj kamarátovi. Prerábal komplet elektrinu a pod stropom prevŕtaval dieru ai 14mm vrtákom. Trafil el. kábel -hlavný prívod do celého bytu. Rana ako z dela a tma. Ani elektrikár nechcel veriť keď to videl kde komanči dali prívodný kábel. Pri prerábkach starých bytov treba niekedy rozmýšľať troška nelogicky lebo nad niektorými inštalácia rozum stojí