fomo
25.08.10,21:38
Ahojte, na nasej stavbe RD mame navrhnute vence s vyskou 30 cm a sirkou 25 cm. Vystuz je navrhnuta 4x fi10, strmienka fi6 po 30 cm. Na internete som sa docital, ze rozmery strmienok by mali byt v tomto pripade 25x20cm (krycia sirka betonom by bola cca 25 mm) - v projekte sme to ale vyslovne uvedene nemali.
Dodavatel nam nakupil strmienka 20x20cm, teda krycia sirka vo zvislom smere bude 50mm.
Stane sa nieco, ked vo venci pouzijeme uz nakupene strmienka, alebo je nutne aby boli 25x20cm ?
Vopred dakujem za odpovede.
220870
25.08.10,20:07
Veľmi všeobecne.
Ani nie.Na ťah je to jedno na tlak tiež.Horšie je krútenie ,ale toho pri obyčajnom dome moc nieje.
ciners
26.08.10,07:49
Strmienka prenasaju smykove sily bud od klasickeho smyku v zmysle strihu alebo od krutenia. Strih je tu takmer nijaky a krutenie tak isto. Vo venci je vystuz viacmenej konstrukcna, nie su pravidla,podla ktorych by sa uvazovalo z namahanim venca. Takze je to ok. U nosnikov a dosiek by to uz nebolo ok, lebo by sa vyrazne zmensovala ucinna vyska prierezu, tam uz im taketo srandy nedovolte.
fomo
26.08.10,14:49
ciners aj 220870, dakujem vam za odpovede.
Ten veniec nam zaroven v jednej casti tvori aj preklad nad otvorom (3m), nad tym otvorom mame vystuz 5xfiR14 dole, 3xfiR10 hore, strmienka fiR6 po 25 cm. Veniec je salovany na 30x25cm.

Ale rovnako ako vence strmienka nedali 25x20cm, ale len 20x20cm - moze to byt problem ?
ciners
26.08.10,15:00
Tak potom treba dohliadnut, aby bolo krytie betonu dole 2,5cm a hore uz ako to vyda.
fomo
26.08.10,19:03
Ok, dakujem za pomoc a radu.
fomo
16.09.10,11:11
Potreboval by som este poradit (resp. sa uistit v jednej veci). Rovnaky veniec/preklad budeme mat nad oknami, ktore maju 2m sirku. Tam bola navrhnuta vystuz 4xfi14dole a 2xfi10 hore. Dodavatel tam ale dal 6xfi10 + 2xfi8 dole a 2xfi10 hore, cize dole je spolu 8 prutov a hore 2 pruty. Veniec je uz zaliaty.
Pred zalievanim som to bol kontrolovat a vtedy ma dodavatel presviecal, ze je to OK a aj mne samemu sa to zdalo byt v poriadku. Teraz z odstupom par dni zacinam mat z toho trochu strach, ci to bude stacit. Podla Vas je to OK, alebo sa mam strachovat ci to nepadne ?
ciners
16.09.10,12:46
Ak maju tie pruty prierezovu plochu taku ako tie povodne navrhnute,tak je to ok za podmienky, ze 8 prutov vystuze dokazete napchat do sirky 30cm tak, aby boli splnene podmienky rozostupu jednotlivych prutov a toto sa mi nezda.
Dodavatel je asi hodne odvazny, ked takto priamo prebral zodpovednost.
fomo
16.09.10,14:25
Dakujem, prierezova plocha priblizne zodpoveda. Ako sa urcuju (alebo ake su) podmienky rozostupu jednotlivych prutov? Ked sa to betonovalo, bol som pri tom - beton "obtiekol" vsetky pruty.
ciners
17.09.10,04:31
Podmienky su v norme, ja si presne nepamatam cisla.
spider.hst
17.09.10,04:35
Podmienky su v norme, ja si presne nepamatam cisla.

Vseobecne medzera medzi dvomi prutmi ma byt 2 profily.
ciners
17.09.10,04:46
hej, ale su tam este nejake pravidla o velkosti kameniva a tusim 2cm a z toho treba vybrat minimum. nemam po ruke normu, nechcem mu poradit nepresne
Harris
18.09.10,09:05
Vseobecne medzera medzi dvomi prutmi ma byt 2 profily.

Minimálne najväčšia z týchto troch hodnot:
- 1,5nasobok najväčšieho profilu v priereze
- 20mm
- najväčšie zrno použitého kameniva v betone + 5mm
fomo
18.09.10,18:36
Dakujem vsetkym za odpovede.
Ked som to preratal, tak tych 20mm medzi prutmi urcite nie je, maximalne tam moze byt 14mm. Co sa tyka vystuzi, preklad je predimenzovany, ale podmienku bezpecneho rozostupu nesplna.
Asi mi nezostava nic ine, len po odstraneni debnenia preverit, ci je zo spodnej strany beton suvisly a modlit sa aby to bolo OK.

A hlavne dodavatelovi vycistit poriadne zaludok.
Harris
19.09.10,07:43
Potreboval by som este poradit (resp. sa uistit v jednej veci). Rovnaky veniec/preklad budeme mat nad oknami, ktore maju 2m sirku. Tam bola navrhnuta vystuz 4xfi14dole a 2xfi10 hore. Dodavatel tam ale dal 6xfi10 + 2xfi8 dole a 2xfi10 hore, cize dole je spolu 8 prutov a hore 2 pruty. Veniec je uz zaliaty.
Pred zalievanim som to bol kontrolovat a vtedy ma dodavatel presviecal, ze je to OK a aj mne samemu sa to zdalo byt v poriadku. Teraz z odstupom par dni zacinam mat z toho trochu strach, ci to bude stacit. Podla Vas je to OK, alebo sa mam strachovat ci to nepadne ?

No železom ste teda nešetrili, to Vám poviem. Neviem čo viedlo projektanta k návrhu 4fi14 na dvojmetrový nosník. Rozhodne si s tým hlavu nelámal. Alebo Vám na tom nosníku stojí dalších x podlaží, ktoré naň tlačia? Takto vystužený nosník Vám unesie minimalne 18ton :eek: Si vezmite, že napríklad komerčne preklady napr KP23,8 majú v sebe úplne smiešnu výstuž. A spokojne sa používajú ako preklady do 3m. Ak ten beton "obalil" všetku vystuž, netreba sa bat, a netreba sa ani ked na 100% nie. Predimenzované to je aj tak jaj šlak.
spider.hst
19.09.10,08:23
No železom ste teda nešetrili, to Vám poviem. Neviem čo viedlo projektanta k návrhu 4fi14 na dvojmetrový nosník. Rozhodne si s tým hlavu nelámal. Alebo Vám na tom nosníku stojí dalších x podlaží, ktoré naň tlačia? Takto vystužený nosník Vám unesie minimalne 18ton :eek: Si vezmite, že napríklad komerčne preklady napr KP23,8 majú v sebe úplne smiešnu výstuž. A spokojne sa používajú ako preklady do 3m. Ak ten beton "obalil" všetku vystuž, netreba sa bat, a netreba sa ani ked na 100% nie. Predimenzované to je aj tak jaj šlak.

ale tie preklady su uz riesene s predpätou vystuzou... teda ak myslime tie iste. :-)
Harris
19.09.10,08:45
ale tie preklady su uz riesene s predpätou vystuzou... teda ak myslime tie iste. :-)

Myslíme iné. Ja som písal o KPčkach 23,8., To je keramický preklad 23,8 výška. Vy hovoríte o KPP, tie sú naležato, výška len 65mm, tam samozrejme je predpínacia výstuž. A tieto sú aj náležite cenovo ohodnotené, takže zväčša sa dávajú tie KPčka. A tam skutočne je smiešna vystuž.