Jamida
26.08.10,07:55
Prosím viete mi poradiť?
5 osôb chceme kúpiť pozemok od vlastníka, ktorý by nám predal časť zo svojej parcely, bolo by to trochu nad 2000 m, takže zrejme by nám to mohol predať, ale iba ako celok. Je to orná pôda. Ale my by sme nechceli byť spoluvlastníci, ale každý by chcel byť vlastníkom konkrétnej časti a užívať pôdu ako záhradu. Dalo by sa to nejakým spôsobom vybaviť? Tu na porade som čítala, že keď sa pôda prevedie na záhrady, že by to mohlo ísť. V ktorom "štádiu" a kto by to mal previesť na záhrady? Nie je to niečim podmienené?
Ako postupovať?
Nové opatrenia ministra Šimona ktoré pripravuje budú mať nejaký vplyv na možnosť jednoduchšieho delenia pozemkov? A teda či vôbec súvisia s delením pozemkov?
Ďakujem
Mária27
26.08.10,07:10
Chobot
02.09.10,11:32
Ja by som tiež nadviazal na túto tému. Pozeral som ten zákon a jeho ustanovenia veľakrát, ale stále mi nie je jasné nasledovné.

Chápem, že nie je možné delenie takejto pôdy na menšie parcely. Ale ako je to v prípade, že majú viacerí vlastníci nadobudnúť takýto pozemok do spoluvlastníctva. Veď tým, že nejaký pľnh pozemok vlastní jeden majiteľ a po ňom ho majú nadobudnúť do podielového spoluvlastníctva dvaja majitelia (je jedno, na základe akého titulu - dedenie, kúpa, darovanie), tak ten pozemok sa nečlení na menšie pozemky, len miesto jedného vlastníka za na LV zapíšu vlastníci dvaja. Ako to je teda?

Konkrétny prípad - známi, čo boli 4 súrodenci, nenadobudli každý 1/4 takýchto pozemkov, ale nadobudol ich jeden z nich. Momentálne chceme dosiahnuť, aby tento jeden vlastník daroval 1/4 jednému súrodencovi - ochota urobiť tento úkon je aj z jeho strany, len chcem vedieť, či to povolí kataster.

Ak mi budete oponovať, že pozemky v extraviláne nie je možné nadobúdať do spoluvlastníctva viacerých vlastníkov, tak ako príklad prikladám LV vedľajšieho pozemku, kde je nespočetne viac spoluvlastníkov.

Takže podľa mňa by to malo ísť, aby vlastník s podielom 1/1 (LV tiež priložené) daroval 1/4 týchto pozemkov súrodencovi. Alebo sa mýlim?
aksas2
02.09.10,11:48
Zaujímavá téma, ja si myslím, že by Ti to kataster nepovolil. Dočítala som sa totižto v katastrálnom bulletine, že existujúce pozemky menšie ako 2000 m2 sa možu prevádzať a nejde o drobenie. Viem, že si spomínal spoluvlastnícky podiel nie pozemok, ale podľa mňa to platí obdobne. Ty však chceš oddeliť 1/4 pozemku, teda by išlo o novovytvorený pozemok a to by bolo drobenie.
Chobot
02.09.10,11:54
Zaujímavá téma, ja si myslím, že by Ti to kataster nepovolil. Dočítala som sa totižto v katastrálnom bulletine, že existujúce pozemky menšie ako 2000 m2 sa možu prevádzať a nejde o drobenie. Viem, že si spomínal spoluvlastnícky podiel nie pozemok, ale podľa mňa to platí obdobne. Ty však chceš oddeliť 1/4 pozemku, teda by išlo o novovytvorený pozemok a to by bolo drobenie.

Presne naopak si ma pochopila. Ja nechcem vytvoriť nový pozemok, ten zostane v pôvodnej výmere.

Príklad:

parcela č. 3685... výmera .... 1514 m2 ....
vlastník: XY v podiele 1/1

chcem aby bolo:

parcela č. 3685... výmera .... 1514 m2 ....
vlastník: XY v podiele 3/4
vlastník: ZA v podiele 1/4

Čiže v žiadnom prípade nejde od drobenie pozemkov.

Ak tvrdíš, že kataster by to zamietol, ako je potom možné, že na tom druhom LV je kopec vlastníkov, ktorí majú aj podiely napr. 5/36 a nadobudli ich tento rok darovacou zmluvou?
aksas2
02.09.10,12:00
Sorry, pochopila som to tak, že to chceš odčleniť geometrákom na samostatnú parcelu. Ide o to, či to kataster posúdi ako existujúci pozemok alebo ako novovytvorený pozemok. Viem, že nové pozemky nevytváraš, to už som pochopila, ide teraz o to, či rozdelenie na nové spoluvlastnícke podiely sa bude považovať za drobenie alebo nie. Na vedlajšom LV tie spoluvlastnícke podiely už existovali predtým a len sa posúvali v rovnakej výške na nových nadobudateľov (teda aspoň si myslím).
Chobot
02.09.10,12:10
Sorry, pochopila som to tak, že to chceš odčleniť geometrákom na samostatnú parcelu. Ide o to, či to kataster posúdi ako existujúci pozemok alebo ako novovytvorený pozemok. Viem, že nové pozemky nevytváraš, to už som pochopila, ide teraz o to, či rozdelenie na nové spoluvlastnícke podiely sa bude považovať za drobenie alebo nie. Na vedlajšom LV tie spoluvlastnícke podiely už existovali predtým a len sa posúvali v rovnakej výške na nových nadobudateľov (teda aspoň si myslím).

Ale tie podiely tých spoluvlastníkov nejako museli predtým vzniknúť..:rolleyes:.

Keď títo 4 dedili po otcovi (bolo to niekedy v 80- tych rokoch), tak im tvrdili, že to nemôžu zdediť všetci v podielovom vlastníctve, ale že to musí zdediť len jeden.
aksas2
02.09.10,12:19
No vznikli pre účinnosťou zákona 180/1995 Z.z., ale k druhej časti to neviem, či v 80-tych rokoch bol zákaz drobenia.
dan501
03.09.10,06:28
Daj to geometrickým plánom rozdelit na menšie parcely, geodet nech navrhne nové druhy pozemkov záhrady. V zákone o drobení poľnohospodárskej pôody sa píše ze parcely ak su urcene na vystavbu alebo su zahrady možu byt v extravilane menšie ako 2000m. Videl som rozsudok z krajskeho sudu v BB kde kataster nechcel zapisat takto vzniknute zahrady(tvrdil ze je to urcene na zahradkarske osady) a podla toho rozsudku kataster sud prehral a zhrady v extravilane musel zapisat(nebola to zahradkarska osada) . Ak ti to nebudu chcieť zapisať tak sa s katastrom súď.
Chobot
03.09.10,06:52
Daj to geometrickým plánom rozdelit na menšie parcely, geodet nech navrhne nové druhy pozemkov záhrady. V zákone o drobení poľnohospodárskej pôody sa píše ze parcely ak su urcene na vystavbu alebo su zahrady možu byt v extravilane menšie ako 2000m. Videl som rozsudok z krajskeho sudu v BB kde kataster nechcel zapisat takto vzniknute zahrady(tvrdil ze je to urcene na zahradkarske osady) a podla toho rozsudku kataster sud prehral a zhrady v extravilane musel zapisat(nebola to zahradkarska osada) . Ak ti to nebudu chcieť zapisať tak sa s katastrom súď.

Toto je bezpredmetné. Tie pozemky sa nebudú rozparcelovávať ani deliť ani to nie je zámer zúčastnených. Nepotrebujú rozdeľovať tie parcely, len potrebujú, aby ten jeden súrodenec bol zapísaný na LV, nakoľko má obavy, že časom, po prededení pozemkov dedičmi majiteľa, stratí akúkoľvek šancu z tých pozemkov niečo mať.

Ak si pozrieš priložený LV v mojom vyššom príspevku, tak ide od viac pozemkov s rôznymi výmerami a to čo radíš, je skoro nemožné. To sú pozemky v hlbokom extraviláne, mimo obce, kde o zriadení záhradkarskej osady sa nedá ani len uvažovať. Niektoré pozemky sú dokonca len lúky.

Škoda, že nikto nemá s tým praktickú skúsenosť. Asi budem musieť zájsť priamo na kataster a tam sa spýtať, či je to možné.
Jamida
03.09.10,10:36
V mojom prípade, ako som hore písala, chceme deliť parcely. Ako spravíme z ornej pôdy záhrady (nejedná sa o záhradkovú osadu)? Ako postupovať pri vybavovaní?

Osoba ktorá nám chce časť zo svojej parcely predať a my si chceme túto parcelu rozdeliť má ako postupovať? Ona má dať spraviť nejaký GP a my dáme spraviť ďalší, kde budú parcely rozdelené?

Nám naozaj nepomôže prečítanie si zákona - stalo sa, ale iba konkrétny postup, ako by sa to dalo vybaviť. Nie sme znalí problematiky a neverím, že niekto na katastri nám bude dávať postup ako na to.

Prosím Vás ak viete, popíšte mi jednotlivé kroky ako na to.
andrej757
03.09.10,15:09
Toto je bezpredmetné. Tie pozemky sa nebudú rozparcelovávať ani deliť ani to nie je zámer zúčastnených. Nepotrebujú rozdeľovať tie parcely, len potrebujú, aby ten jeden súrodenec bol zapísaný na LV, nakoľko má obavy, že časom, po prededení pozemkov dedičmi majiteľa, stratí akúkoľvek šancu z tých pozemkov niečo mať.

Ak si pozrieš priložený LV v mojom vyššom príspevku, tak ide od viac pozemkov s rôznymi výmerami a to čo radíš, je skoro nemožné. To sú pozemky v hlbokom extraviláne, mimo obce, kde o zriadení záhradkarskej osady sa nedá ani len uvažovať. Niektoré pozemky sú dokonca len lúky.

Škoda, že nikto nemá s tým praktickú skúsenosť. Asi budem musieť zájsť priamo na kataster a tam sa spýtať, či je to možné.
Z vlastnej skusenosti Ti mozem potvrdit ze sa to da. V tvojom pripade parcelu nedelis na mensiu, len sa menia vlastnicke pomery. My sme s bratom kupovali parcelu 3800m2. Povodny majitel mal 1/1 a my s bartom mame teraz podiely po 1/2 a tak je to aj na LV. Bolo to tento rok a bez problemov o na katastri zapisali.
andrej757
03.09.10,15:10
Z vlastnej skusenosti Ti mozem potvrdit ze sa to da. V tvojom pripade parcelu nedelis na mensiu, len sa menia vlastnicke pomery. My sme s bratom kupovali parcelu 3800m2. Povodny majitel mal 1/1 a my s bartom mame teraz podiely po 1/2 a tak je to aj na LV. Bolo to tento rok a bez problemov o na katastri zapisali.
Este som zabudol napisat, ze to bol Trvaly travny porast v extravilane.
Chobot
03.09.10,20:25
Z vlastnej skusenosti Ti mozem potvrdit ze sa to da. V tvojom pripade parcelu nedelis na mensiu, len sa menia vlastnicke pomery. My sme s bratom kupovali parcelu 3800m2. Povodny majitel mal 1/1 a my s bartom mame teraz podiely po 1/2 a tak je to aj na LV. Bolo to tento rok a bez problemov o na katastri zapisali.

Díííky moc, zapálil si svetielko nádeje v prípade. Budem teda v tom konať ďalej a po vyriešení prípadu dám vedieť, ako to dopadlo.
sarasara
03.09.10,23:22
Pôda, ktorá sa nemôže drobiť je poľnohospodárska pôda, teda orná pôda a trvalé trávne porasty. Napr. ostatná plocha sa môže drobiť.
Z tých pozemkov, ktoré sú na LV 4724 sa drobenie môže robiť na pozemkoch o výmere 4424,6496,4510,4298,8731 m2.
Drobenie pôdy sa nerozumie len zmenšovaním parciel, ale hlavne drobením podielov. Stretla som sa aj s podielom 1/4200-ina. Viem, že tuto by to tak nebolo, ale práve preto, aby sa to nestalo sa drobenie zákonom zakázalo.
Pred rokom 1995 drobenie zakázané nebolo, bolo iba doporučené, no keďže vtedy o pôdu nebol veľký záujem, zväčša s tým ľudia súhlasili. Ako do tej doby boli podiely zapísané, už tak zostali a tak sa ďalej prevádzajú.
Vaša situácia sa dá riešiť tak, že si podelia parcely tak, aby jednému vlastníkovi pripadla tá jeho 1/4. Dostane teda celé parcely tak, aby to tvorilo 1/4 z celého vlastníctva.
Ak súčasný vlastník súhlasí, nech sa dohodnú s tým, ktorý si 1/4 chce dať zapísať. Dohodnú sa, ktoré parcely, ale celé parcely, pripadnú nadobúdateľovi.
Takže napr.:
parcela KNE č. 1648/6 ....výmera 498 m2 ...
vlastník XY v podiele 1/1

potom:
parcela KNE č. 1648/6 ...výmera 498 m2...
vlastník ZA v podiele 1/1

Uskutočniť sa to dá darovacou zmluvou.
Chobot
05.10.10,08:38
Ak máte akýkoľvek problém alebo otázku týkajúcu sa právnych vecí pri nehnuteľnostiach, môžte mi tu kedykoľvek napísať. informácie poskytujem takmer na počkanie

Si priamo pri prameni? Teda na katastri? Už dávnejšie som tu nadhodil jeden problém, ale jednoznačne sa to nikdy nevyriešilo.

Pozrel by si prosím ťa v tejto téme moje zadanie, príspevok č. 3:

http://www.porada.sk/t146129-delenie-pozemkov.html#post1495730


Díky. Ak treba, upresním v tej téme.
katasterBA
05.10.10,10:25
Chobotovi: Záleží na tom o aký druh pozemku sa jedná. Keď to je lesný pozemok alebo orná pôda tak to neprejde katastrom. ak to je iný druh pozemku tak to bude bezproblémové.
Chobot
05.10.10,11:27
Chobotovi: Záleží na tom o aký druh pozemku sa jedná. Keď to je lesný pozemok alebo orná pôda tak to neprejde katastrom. ak to je iný druh pozemku tak to bude bezproblémové.

Je to orná pôda v extraviláne. V danej téme je pripojený aj LV.

A ako je možné, že na vedľajšom pozemku sú podiely? Tam to katastru nevadilo? (tiež je LV priložené).
katasterBA
05.10.10,12:32
Je to orná pôda v extraviláne. V danej téme je pripojený aj LV.

A ako je možné, že na vedľajšom pozemku sú podiely? Tam to katastru nevadilo? (tiež je LV priložené).
Tento zákon platí cca 9 mesiacov, dovtedy to bolo možné drobiť. Týka sa len ornej pôdy a lesných pozemkov. niektorý notári pri dedičstvách to ešte podrobia tú pôdu. kataster to síce zapíše ale ohlási notára aj notárskej komore že pochybil
Chobot
05.10.10,13:55
Tento zákon platí cca 9 mesiacov, dovtedy to bolo možné drobiť. Týka sa len ornej pôdy a lesných pozemkov. niektorý notári pri dedičstvách to ešte podrobia tú pôdu. kataster to síce zapíše ale ohlási notára aj notárskej komore že pochybil

Tak svokra dedila po svojom otcovi v r. 1989 a už vtedy sa museli dohodnúť, že tieto pozemky zdedí len jeden dedič. Preto to bolo napísané len na jedného. Ak to on predá, tak ostaným ani nemusí povedať, že to predal.

Myslím, že ten zákon o zákaze drobenia je dobrá hovadina. Niekto zanechá pole, ktoré zdedí jeden dedič, ktorý vyplatí smiešnu sumu do 30 dní od skončenia ded. konania. Po 10 rokoch predá ten pozemok za nehorázne peniaze a ostatní dediči si len otrú hubu. Prečo by nemohli vlastniť všetci 4 dedičia ten pozemok 10 rokov a potom by ho spoločne predali? Veď zápisom viacerých spoluvlastníkov na jednu parcelu sa táto parcela nedrobí. Jej celková veľkosť zostáva nezmenená, len je tam viac spoluvlastníkov.

A ten zákon existuje trochu dlhšie, než 9 mesiacov... je z roku 1995. A aj predtým muselo niečo existovať, čo to nedovoľovalo.
bubkoch
05.10.10,15:25
Tak svokra dedila po svojom otcovi v r. 1989 a už vtedy sa museli dohodnúť, že tieto pozemky zdedí len jeden dedič. Preto to bolo napísané len na jedného. Ak to on predá, tak ostaným ani nemusí povedať, že to predal.

Myslím, že ten zákon o zákaze drobenia je dobrá hovadina. Niekto zanechá pole, ktoré zdedí jeden dedič, ktorý vyplatí smiešnu sumu do 30 dní od skončenia ded. konania. Po 10 rokoch predá ten pozemok za nehorázne peniaze a ostatní dediči si len otrú hubu. Prečo by nemohli vlastniť všetci 4 dedičia ten pozemok 10 rokov a potom by ho spoločne predali? Veď zápisom viacerých spoluvlastníkov na jednu parcelu sa táto parcela nedrobí. Jej celková veľkosť zostáva nezmenená, len je tam viac spoluvlastníkov.

A ten zákon existuje trochu dlhšie, než 9 mesiacov... je z roku 1995. A aj predtým muselo niečo existovať, čo to nedovoľovalo.

myslim ze to co si napisal je hlupost a znacne zjednoduseny pohlad ... uz po par rokoch a uplynuti jednej generacie moze byz zo 4 vlastnikov jednej parcely kludne aj 20 ... atd ... nasi dedovia dobre vedeli, preco nehnutelnost dedil JEDEN dedic
katasterBA
05.10.10,20:19
Tak svokra dedila po svojom otcovi v r. 1989 a už vtedy sa museli dohodnúť, že tieto pozemky zdedí len jeden dedič. Preto to bolo napísané len na jedného. Ak to on predá, tak ostaným ani nemusí povedať, že to predal.

Myslím, že ten zákon o zákaze drobenia je dobrá hovadina. Niekto zanechá pole, ktoré zdedí jeden dedič, ktorý vyplatí smiešnu sumu do 30 dní od skončenia ded. konania. Po 10 rokoch predá ten pozemok za nehorázne peniaze a ostatní dediči si len otrú hubu. Prečo by nemohli vlastniť všetci 4 dedičia ten pozemok 10 rokov a potom by ho spoločne predali? Veď zápisom viacerých spoluvlastníkov na jednu parcelu sa táto parcela nedrobí. Jej celková veľkosť zostáva nezmenená, len je tam viac spoluvlastníkov.

A ten zákon existuje trochu dlhšie, než 9 mesiacov... je z roku 1995. A aj predtým muselo niečo existovať, čo to nedovoľovalo.
Dedičstvo sa dá ošetriť tým spôsobom že nadobudne to jeden a pri predaji sa suma rozdelí medzi dedičov, to je už na ľuďoch ako sa dohodnú. Hej tento zákon je platný už pár rokov ale jeho terajšia podoba je novelizovaná len pred pár mesiacmi. Je pravda tiež že keď sa napíšu na takúto parcelu viacerí vlastníci tak sa nedrobí, lenže každý by mohol potom svoj podiel mohol predať niekomu inému a takto by sa to posúvalo dedilo a raz keď by sa tam dalo stavať tak by prišlo na to že sa nedá lebo vlastníkov by tam bolo XY a než by to človek dal do poriadku tak by to riadne trvalo
Chobot
06.10.10,06:58
Dedičstvo sa dá ošetriť tým spôsobom že nadobudne to jeden a pri predaji sa suma rozdelí medzi dedičov, to je už na ľuďoch ako sa dohodnú. Hej tento zákon je platný už pár rokov ale jeho terajšia podoba je novelizovaná len pred pár mesiacmi. Je pravda tiež že keď sa napíšu na takúto parcelu viacerí vlastníci tak sa nedrobí, lenže každý by mohol potom svoj podiel mohol predať niekomu inému a takto by sa to posúvalo dedilo a raz keď by sa tam dalo stavať tak by prišlo na to že sa nedá lebo vlastníkov by tam bolo XY a než by to človek dal do poriadku tak by to riadne trvalo

Lenže tam je kameň úrazu! Ak to má na papieri jeden, môže to predať bez toho, aby vyplatil ostatných. A nedajbože keď to po ňom zdedí jeho potomok. Ten sa na ostatných pôvodných dedičov zvysoka....

Máš nejaký tip, ako zabezpečiť to, že keď to po X rokoch tento dedič predá, aby boli vyplatení aj tí, čo to mali pôvodne zdediť?
vratnik
06.10.10,07:08
Lenže tam je kameň úrazu! Ak to má na papieri jeden, môže to predať bez toho, aby vyplatil ostatných. A nedajbože keď to po ňom zdedí jeho potomok. Ten sa na ostatných pôvodných dedičov zvysoka....

Máš nejaký tip, ako zabezpečiť to, že keď to po X rokoch tento dedič predá, aby boli vyplatení aj tí, čo to mali pôvodne zdediť?
Ked podiely daneho pozemku pri dedeni nie je mozne drobit, tak hned pri dedicskom konani sa spise do dedicskeho konania dohoda o vyplate ostatnych dedicov pri buducom predaji, alebo sa dedici dohodnu na sume a tu im dedic, na ktoreho budu prevedene pozemky vyplati po ukonceni dedicskeho konania, alebo si rozdelia podiely v celej vyske na jednotlivych pozemkoch (ak ich je viac). Ak sa dedici pri dedicskom konani slobodne vzdali podielu a v dedicstve o buducej vyplate pri predaji nie je zmienka, tak nie je povinnost vyplaty pri buducom predaji. Ak to nemate zapisane v dedicstve, tak s tym uz nenarobite nic.
katasterBA
06.10.10,07:30
Lenže tam je kameň úrazu! Ak to má na papieri jeden, môže to predať bez toho, aby vyplatil ostatných. A nedajbože keď to po ňom zdedí jeho potomok. Ten sa na ostatných pôvodných dedičov zvysoka....

Máš nejaký tip, ako zabezpečiť to, že keď to po X rokoch tento dedič predá, aby boli vyplatení aj tí, čo to mali pôvodne zdediť?
Ostatný si toto musia ustrážiť. dnes už je kataster verejný aj na internete. Keď to majú v dedičskom rozhodnutí tú dohodu o vyplatení tak po predaji musí auomaticky predávajúci sumu vyplatiť. Ak nevyplatí treba to riešiť súdne a súd podľa ddičského rozhodnutia rozhodne veľmi ľahko.
Chobot
06.10.10,07:43
Ostatný si toto musia ustrážiť. dnes už je kataster verejný aj na internete. Keď to majú v dedičskom rozhodnutí tú dohodu o vyplatení tak po predaji musí auomaticky predávajúci sumu vyplatiť. Ak nevyplatí treba to riešiť súdne a súd podľa ddičského rozhodnutia rozhodne veľmi ľahko.

Dalo by sa to riešiť zapísaním ťarchy na takéto pozemky? Napr. zapísať predkupné právo ostatných dedičov - vtedy by v prípade predaja musel asi ponúknuť tieto pozemky ostatným, až potom by ich mohol predať tretej osobe.

Alebo záložným právom - vtedy by vlastne bez súhlasu ostatných nemohol pozemky predať?

Bolo by také niečo možné a priechodné?
jar88
06.10.10,10:33
Dedičstvo sa dá ošetriť tým spôsobom že nadobudne to jeden a pri predaji sa suma rozdelí medzi dedičov, to je už na ľuďoch ako sa dohodnú. Hej tento zákon je platný už pár rokov ale jeho terajšia podoba je novelizovaná len pred pár mesiacmi. Je pravda tiež že keď sa napíšu na takúto parcelu viacerí vlastníci tak sa nedrobí, lenže každý by mohol potom svoj podiel mohol predať niekomu inému a takto by sa to posúvalo dedilo a raz keď by sa tam dalo stavať tak by prišlo na to že sa nedá lebo vlastníkov by tam bolo XY a než by to človek dal do poriadku tak by to riadne trvalo
Keď už radíš (ako "katasterBA") tak snaž poriadne a jednoznačne.
Tak sa mi zdá, že si viacerým už trochu pomotal hlavu.
Mal by si sa vysporiadať s paragrafom 23 spomínaného zákona 180/1995:
§ 23

(1) Ak tento zákon neustanovuje inak, nemôže na základe právneho úkonu 48) alebo rozhodnutia súdu o vyporiadaní spoluvlastníctva 49) alebo rozhodnutia o dedičstve 50) vzniknúť rozdelením jestvujúcich pozemkov uvedených v § 21 ods. 1 pozemok menší ako 2 000 m2, ak ide o poľnohospodársky pozemok, alebo pozemok menší ako 5 000 m2, ak ide o lesný pozemok.
--------------------------------------------------------------------
Tu sa jednoznačne píše o pozemku, nie o podiele na pozemku. Tak že netreba pri dedení špekulovať či dediť, alebo nedediť.
vratnik
06.10.10,10:53
Keď už radíš (ako "katasterBA") tak snaž poriadne a jednoznačne.
Tak sa mi zdá, že si viacerým už trochu pomotal hlavu.
Mal by si sa vysporiadať s paragrafom 23 spomínaného zákona 180/1995:
§ 23

(1) Ak tento zákon neustanovuje inak, nemôže na základe právneho úkonu 48) alebo rozhodnutia súdu o vyporiadaní spoluvlastníctva 49) alebo rozhodnutia o dedičstve 50) vzniknúť rozdelením jestvujúcich pozemkov uvedených v § 21 ods. 1 pozemok menší ako 2 000 m2, ak ide o poľnohospodársky pozemok, alebo pozemok menší ako 5 000 m2, ak ide o lesný pozemok.
--------------------------------------------------------------------
Tu sa jednoznačne píše o pozemku, nie o podiele na pozemku. Tak že netreba pri dedení špekulovať či dediť, alebo nedediť.

O drobeni podielov pozemku hovori zakon c. 181/1995 Z.z.
jar88
06.10.10,11:12
O drobeni podielov pozemku hovori zakon c. 181/1995 Z.z.
No neviem prečo máš taký názor, ale zak.181 sa odvoláva na zak.180

(3) Ak je viac dedičov alebo spoluvlastníkov, je ten, kto je nadobúdateľom vlastníctva podielu spoločnej nehnuteľnosti, povinný vyporiadať sa s ostatnými dedičmi alebo spoluvlastníkmi dohodou do 12 mesiacov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia súdu o dedičstve alebo o vyporiadaní spoluvlastníctva. Ak sa dedičia alebo spoluvlastníci nevyporiadajú dohodou v uvedenej lehote, môže každý z nich, spoločenstvo alebo jeho zástupca podať návrh na súd, aby rozhodol o vyporiadaní vlastníctva podielu spoločnej nehnuteľnosti medzi dedičmi alebo spoluvlastníkmi; najmä ak by vznikol vlastnícky podiel spoločnej nehnuteľnosti s výmerou menšou ako 2 000 m2 (§ 4 ods. 2).

(4) Na vyporiadanie dedičov alebo spoluvlastníkov podľa odseku 3 sa použijú ustanovenia osobitného predpisu. /15/
------------------------------------------------------------------
15) § 23 ods. 3, 4 a 5 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 180/1995 Z.z. o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom.
jar88
06.10.10,11:57
Si priamo pri prameni? Teda na katastri? Už dávnejšie som tu nadhodil jeden problém, ale jednoznačne sa to nikdy nevyriešilo.

Pozrel by si prosím ťa v tejto téme moje zadanie, príspevok č. 3:

http://www.porada.sk/t146129-delenie-pozemkov.html#post1495730


Díky. Ak treba, upresním v tej téme.
Inak tu si dostal jednoznačnú odpoveď:

http://www.porada.sk/1496705-post12.html
andrej757
Junior Member

Členom od: 23-03-09
Príspevky: 14
Súhlasil: 0x
Získal 1 súhlas
v 1 príspevku

Re: Delenie pozemkov
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Chobot Pozri príspevok
Toto je bezpredmetné. Tie pozemky sa nebudú rozparcelovávať ani deliť ani to nie je zámer zúčastnených. Nepotrebujú rozdeľovať tie parcely, len potrebujú, aby ten jeden súrodenec bol zapísaný na LV, nakoľko má obavy, že časom, po prededení pozemkov dedičmi majiteľa, stratí akúkoľvek šancu z tých pozemkov niečo mať.

Ak si pozrieš priložený LV v mojom vyššom príspevku, tak ide od viac pozemkov s rôznymi výmerami a to čo radíš, je skoro nemožné. To sú pozemky v hlbokom extraviláne, mimo obce, kde o zriadení záhradkarskej osady sa nedá ani len uvažovať. Niektoré pozemky sú dokonca len lúky.

Škoda, že nikto nemá s tým praktickú skúsenosť. Asi budem musieť zájsť priamo na kataster a tam sa spýtať, či je to možné.


Z vlastnej skusenosti Ti mozem potvrdit ze sa to da. V tvojom pripade parcelu nedelis na mensiu, len sa menia vlastnicke pomery. My sme s bratom kupovali parcelu 3800m2. Povodny majitel mal 1/1 a my s bartom mame teraz podiely po 1/2 a tak je to aj na LV. Bolo to tento rok a bez problemov o na katastri zapisali.
Mária27
07.10.10,20:55
Tento zákon platí cca 9 mesiacov, dovtedy to bolo možné drobiť. Týka sa len ornej pôdy a lesných pozemkov. niektorý notári pri dedičstvách to ešte podrobia tú pôdu. kataster to síce zapíše ale ohlási notára aj notárskej komore že pochybil
Nemení sa zákon, iba výklady právnikov. Teraz som si prešla §§ 23. 24 28 od začiatku platnosti: zmenili sa len zásahy štátu (protiústavné) a v roku 2002 bol doplnený § 24 o druhý odsek a písmená c) a d) v trťom odseku:
Doplnený odsek
(2) Ak na základe právneho úkonu vznikol spoluvlastnícky podiel, ktorý je v rozpore s podmienkami ustanovenými v § 22 a 23, štát je oprávnený podať návrh na určenie jeho neplatnosti. Pri podaní návrhu a v konaní pred súdom zastupuje štát prokurátor.
Doplnené písmená
((3) Podľa § 22 a 23 sa nepostupuje, ak)

c) sa odčleňuje časť pozemku od pozemku, ktorý je uvedený v § 1 ods. 1, a táto časť sa pričleňuje k susednému pozemku, pričom sa nevytvára samostatný nový pozemok,
d) ide o pozemok, na ktorom sa majú zriadiť záhrady. 57a)
Mária27
07.10.10,21:04
My sme mali začiatok dedičského konania v roku 2006 v tom zmysle, že sa nemôže pôda drobiť a nezapíšu nás na jednu rolu viacerých, že si treba podeliť celé role. V tom čase prebiehali o tom rôzne diskusie právnikov.
Po polroku sa ustálilo, že spoluvlastníctvo nie je drobenie pôdy. Notárka vyhlásila, že ak sa nedohodneme na celých rolách, dá nás všetkých na každú rolu v dedičských podieloch. Ale už sme si role vylosovali a podedili celé (rôzne veľkosti).

Takže, možno dostal kataster teraz zase nové usmernenie, tu to nevyriešime, zbytočne to naťahovať.

Dôležitejšie podľa mňa je, že tu máme človeka, ktorý je na katastri (či kdesi pri takom zdroji) a môže nám pomôcť aspoň v inom. Nerobme sa šikovní, nikoho neodcudzujme, že nevie všetko, najmä nie veci sporné.

Ja oceňujem katasterBA, že ponúkol svoju pomoc.
jar88
08.10.10,03:52
Nemení sa zákon, iba výklady právnikov. Teraz som si prešla §§ 23. 24 28 od začiatku platnosti: zmenili sa len zásahy štátu (protiústavné) a v roku 2002 bol doplnený § 24 o druhý odsek a písmená c) a d) v trťom odseku:
Doplnený odsek
(2) Ak na základe právneho úkonu vznikol spoluvlastnícky podiel, ktorý je v rozpore s podmienkami ustanovenými v § 22 a 23, štát je oprávnený podať návrh na určenie jeho neplatnosti. Pri podaní návrhu a v konaní pred súdom zastupuje štát prokurátor.
Doplnené písmená
((3) Podľa § 22 a 23 sa nepostupuje, ak)

c) sa odčleňuje časť pozemku od pozemku, ktorý je uvedený v § 1 ods. 1, a táto časť sa pričleňuje k susednému pozemku, pričom sa nevytvára samostatný nový pozemok,
d) ide o pozemok, na ktorom sa majú zriadiť záhrady. 57a)
Uvádzaš odsek dva a navodzuješ dojem, že sa nesmie vytvárať podiel menší, ako 2000 m2.
Ak si prečítaš aj odsek jedna
1) Ak majú na základe právneho úkonu 48) alebo rozhodnutia súdu o vyporiadaní spoluvlastníctva 49) alebo rozhodnutia o dedičstve 50) vzniknúť k jestvujúcim pozemkom uvedeným v § 21 ods. 1 spoluvlastnícke podiely, platia podmienky uvedené v § 22 a 23.
jedná sa o vysporiadanie spoluvlastníctva a o skutočné delenie parciel.
To znamená že platia podmienky z § 22 a 23 aj na odčlenenie zdedeného podielu a ani ten sa nemôže oddeliť GP ak by mal vzniknúť pozemok menší, ako 2000 m2. Rovnako pri zdedených parcelách platí poplatok za drobenie.
jar88
08.10.10,04:17
My sme mali začiatok dedičského konania v roku 2006 v tom zmysle, že sa nemôže pôda drobiť a nezapíšu nás na jednu rolu viacerých, že si treba podeliť celé role. V tom čase prebiehali o tom rôzne diskusie právnikov.
Po polroku sa ustálilo, že spoluvlastníctvo nie je drobenie pôdy. Notárka vyhlásila, že ak sa nedohodneme na celých rolách, dá nás všetkých na každú rolu v dedičských podieloch. Ale už sme si role vylosovali a podedili celé (rôzne veľkosti).

Takže, možno dostal kataster teraz zase nové usmernenie, tu to nevyriešime, zbytočne to naťahovať.

Dôležitejšie podľa mňa je, že tu máme človeka, ktorý je na katastri (či kdesi pri takom zdroji) a môže nám pomôcť aspoň v inom. Nerobme sa šikovní, nikoho neodcudzujme, že nevie všetko, najmä nie veci sporné.

Ja oceňujem katasterBA, že ponúkol svoju pomoc.
Máš pravdu, že diskusie rôznych právnikov.
Ta rôznosť, odlišnosť právnikov je v tom, že jedni si ešte stále myslia, že zákon tu máme pre štát a tí druhí už vedia, že zákon je pre občana.
No a čo sa týka tých usmernení, treba si uvedomiť, že žijeme v právnom štáte a nie v usmerňovanom štáte. Tie usmernenia sú pre úradníkov. Majú ich usmerniť, ako majú konať. Občania majú právo konať všetko čo ich napadne a nieje trestné. Hlavne majú právo na majetok a dedenie sa zaručuje už v ústave.
Dúfam, že sa zhodneme aspoň na tom, že zákon je nad usmernením a ústava nad zákonom.
katasterBA
08.10.10,04:39
My sme mali začiatok dedičského konania v roku 2006 v tom zmysle, že sa nemôže pôda drobiť a nezapíšu nás na jednu rolu viacerých, že si treba podeliť celé role. V tom čase prebiehali o tom rôzne diskusie právnikov.
Po polroku sa ustálilo, že spoluvlastníctvo nie je drobenie pôdy. Notárka vyhlásila, že ak sa nedohodneme na celých rolách, dá nás všetkých na každú rolu v dedičských podieloch. Ale už sme si role vylosovali a podedili celé (rôzne veľkosti).

Takže, možno dostal kataster teraz zase nové usmernenie, tu to nevyriešime, zbytočne to naťahovať.

Dôležitejšie podľa mňa je, že tu máme človeka, ktorý je na katastri (či kdesi pri takom zdroji) a môže nám pomôcť aspoň v inom. Nerobme sa šikovní, nikoho neodcudzujme, že nevie všetko, najmä nie veci sporné.

Ja oceňujem katasterBA, že ponúkol svoju pomoc.
Ďakujem za obhajobu =) Veci ohľadom zápisu kde sa drobí pôda som konzultoval nezávislo s viacerými ľuďmi priamo na katastri ktorý tam fungujú ako zapisovatelia, čiže denne im chodia dedičstvá a presne toto riešia. Katastrálny zákon sa neustále mení, kto chce múdrovať nech múdruje ale nech to potom aj sleduje lebo novelizuje sa to asi každý mesiac.
jar88
08.10.10,05:41
Ďakujem za obhajobu =) Veci ohľadom zápisu kde sa drobí pôda som konzultoval nezávislo s viacerými ľuďmi priamo na katastri ktorý tam fungujú ako zapisovatelia, čiže denne im chodia dedičstvá a presne toto riešia. Katastrálny zákon sa neustále mení, kto chce múdrovať nech múdruje ale nech to potom aj sleduje lebo novelizuje sa to asi každý mesiac.
O čom to tu píšeš, že riešia.
Návrh na vklad spĺňa podmienky stanovené zákonom a kataster ich zapíše,
ak nespĺňa, napíše v čom a požiada o doplnenie. Nič nerieši, ale zapisuje a archivuje.
katasterBA
08.10.10,06:20
O čom to tu píšeš, že riešia.
Návrh na vklad spĺňa podmienky stanovené zákonom a kataster ich zapíše,
ak nespĺňa, napíše v čom a požiada o doplnenie. Nič nerieši, ale zapisuje a archivuje.

Riešia či je každá konkrétna listina zapísateľná. Ty si ozaj myslíš že to príde na kataster pozrú či to má správnu formu a zapíše sa to?
doktor23
08.10.10,06:22
Lenže tam je kameň úrazu! Ak to má na papieri jeden, môže to predať bez toho, aby vyplatil ostatných. A nedajbože keď to po ňom zdedí jeho potomok. Ten sa na ostatných pôvodných dedičov zvysoka....

Máš nejaký tip, ako zabezpečiť to, že keď to po X rokoch tento dedič predá, aby boli vyplatení aj tí, čo to mali pôvodne zdediť?

na to slúžil zákon na vyrovnanie dedičských podielov. Platil myslím do konca roku 1992 a ešte v lehote do 10 rokov bolo možné požiadať dediča o toto vyrovnanie. Teraz si už pohužiaľ v oneskorení
jar88
09.10.10,04:38
Riešia či je každá konkrétna listina zapísateľná. Ty si ozaj myslíš že to príde na kataster pozrú či to má správnu formu a zapíše sa to?
Škoda že sa s tým riešením nechceš vysporiadať.
Napríklad výmenou slova riešiť, za slovo preskúmať.
--------------------------------------------------------
Ja si to myslím, ty nie?
Kataster funguje podľa zákona. Alebo sa mýlim?
Zápis práv k nehnuteľnostiam
§ 4

(1) Práva k nehnuteľnostiam sa do katastra zapisujú vkladom práv k nehnuteľnostiam do katastra (ďalej len "vklad"), záznamom práv k nehnuteľnostiam do katastra (ďalej len "záznam") a poznámkou o právach k nehnuteľnostiam v katastri (ďalej len "poznámka").

(2) Zápisom práv k nehnuteľnostiam sa rozumie vklad, záznam a poznámka.

(3) Zápisy práv k nehnuteľnostiam majú právotvorné, evidenčné alebo predbežné účinky podľa tohto zákona.

§ 5
(1) Vklad je úkon správy katastra; vkladom vzniká, mení sa alebo zaniká právo k nehnuteľnostiam.

(2) Záznam je úkon správy katastra plniaci evidenčné funkcie, ktoré nemajú vplyv na vznik, zmenu ani na zánik práv k nehnuteľnostiam.

(3) Poznámka je úkon správy katastra, ktorý je určený na vyznačenie skutočností alebo pomeru vzťahujúceho sa na nehnuteľnosti alebo na osobu a ktorý nemá vplyv na vznik, zmenu ani na zánik práv k nehnuteľnostiam.
------------------------------------------------------------------
Tu nikde ani slovíčko o riešení.
------------------------------------------------------------------
§ 18
Pôsobnosť katastrálneho úradu a správy katastra


(1) Katastrálny úrad

a) riadi a kontroluje výkon štátnej správy na úseku katastra,
b) vykonáva v druhom stupni štátnu správu vo veciach, v ktorých v prvom stupni konajú správy katastra, ak tento zákon neustanovuje inak,
c) zabezpečuje zostavenie návrhu registra obnovenej evidencie pozemkov.5b)

(2) Správa katastra

a) rozhoduje v katastrálnom konaní,
b) zapisuje práva k nehnuteľnostiam,
c) spravuje a aktualizuje kataster v súlade s právnym stavom a so skutočným stavom na základe ohlásených zmien, zmien zistených pri prešetrovaní údajov katastra, zmien zistených pri revízii údajov katastra a zmien zistených pri obnove katastrálneho operátu; kataster spravuje a aktualizuje v súčinnosti s vlastníkmi, s inými oprávnenými osobami, obcami a so štátnymi orgánmi,
d) vydáva verejné listiny, ktoré potvrdzujú práva a povinnosti k nehnuteľnostiam, ako aj iné skutočnosti týkajúce sa nehnuteľností podľa § 69,
e) kontroluje geodetické a kartografické činnosti, ktorých výsledky sa majú prevziať do katastra, a overuje geometrické plány,
f) spracúva sumárne údaje o pôdnom fonde,
g) prejednáva priestupky proti poriadku v štátnej správe na úseku katastra a v konaní o porušení poriadku na úseku katastra právnickými osobami,
h) spravuje pozemkové knihy a železničnú knihu,
i) poskytuje informácie z katastra,
j) overuje kópie alebo rovnopisy verejných listín alebo iných listín, na ktorých základe sa má vykonať zápis v katastri, ako aj kópie geometrických plánov pre potreby správy a aktualizácie katastra v súlade s právnym stavom a so skutočným stavom,
k) rozhoduje v pochybnostiach o predmete evidovania v katastri.
-----------------------------------------------------------------------
Neviem ako hľadať, ale stále mám pocit, že slovo riešiť nemáme v zákone.
Tak že sa pýtam, čo by si chcel riešiť na katastri.
Palino
09.10.10,13:10
jar88, ozaj neviem čo "riešiš". Hráš sa so slovíčkami.

V každom prípade sú príspevky katasterBA prínosom a tieto "žabomyšie vojny" z Tvojej strany sú neužitočné.
jar88
10.10.10,01:47
jar88, ozaj neviem čo "riešiš". Hráš sa so slovíčkami.

V každom prípade sú príspevky katasterBA prínosom a tieto "žabomyšie vojny" z Tvojej strany sú neužitočné.
Bol by som rád, ak by sa katasterBA rozbehol na takej úrovni, ako CIMOM, aby to bolo prínosom pre PORADU a pre nás.
----------------------------------------------------------
Ale všimni si, že v zákonoch a v jednaní na úradoch, na slovíčkach záleží. Obzvlášť v podaniach na kataster. Tam je naozaj potrebné písať, že žiadaš na základe zákona číslo xy a paragrafu xy, o zápis taký a taký.
Potom ti tetuška na katastri nenapíše že to riešia a že sa dohodnite inak a podajte si žiadosť na vklad len na jedného vlastníka, lebo im sa to tak hodí. Potom nenastane situácia, že si to v rodine budete riešiť v iných zbytočných ujednaniach, ktoré v skutočnosti nepotrebujete riešiť.
jar88
10.10.10,01:52
Tu máš názorný príklad zbytočných problémov.

Lenže tam je kameň úrazu! Ak to má na papieri jeden, môže to predať bez toho, aby vyplatil ostatných. A nedajbože keď to po ňom zdedí jeho potomok. Ten sa na ostatných pôvodných dedičov zvysoka....

Máš nejaký tip, ako zabezpečiť to, že keď to po X rokoch tento dedič predá, aby boli vyplatení aj tí, čo to mali pôvodne zdediť?
branislavp
10.10.10,03:51
Tento zákon platí cca 9 mesiacov, dovtedy to bolo možné drobiť. Týka sa len ornej pôdy a lesných pozemkov. niektorý notári pri dedičstvách to ešte podrobia tú pôdu. kataster to síce zapíše ale ohlási notára aj notárskej komore že pochybil
Môj názor: Je nepochopiteľné, aby mňa notár donútil na dedičskom konaní, že ja ako oprávnený dedič určitého podielu či na ornej pôde, alebo na lesnom pozemku prenechám svoj dedičský podiel svojmu spolupodielnikovi, len aby sa to nedrobilo. Podľa ústavy každý má právo na svoj dedičský podiel. Po ďalšie, na základe akého zákona správa katastra nezapíše vklad podľa dedičského konania, z dôvodu, že sa dedičia dohodli tak ako sa dohodli, teda, že si podelia určitým podielom role, resp.lesy. Správa katastra zapisuje podľa právoplatných listín. To značí, čo je napísané v listine, to musí aj zapísať. Alebo si to mylne vysvetľujem?. Očakávám odpoveď, ďakujem.
zuzana.š.
15.11.10,18:29
Ahoj. Prosím ťa, chcem prepísať na seba pozemnoknižné parcely, mám protokol č...., a bude mi stačiť k prepisu kúpno-predajnou zmluvou identifikácia parciel? Na uvedenej identifikácii je napísané, že táto identifikácia nemôže slúžiť ako podklad k prevodu nehnut. /kúpna zmluva, darovacia zmluva/. Musím vyhotovovať geometrický plán? Parciel je mnoho, a nechce sa mi robiť toľko geometrických plánov, keď to chcem iba prepísať, zatiaľ s tými pozemkami nechcem niť robiť. Ďakujem.