poradacik_2010
26.08.10,18:24
Dobrý deň,

"kúpil" som si pozemok v záhradkárskej osade. O pozemok sa naťahujeme s mestom. Mám ho teda v prenájme od SZZ.

Chcem si postaviť na tomto pozemku malú drevenú stavbu s pôdorysom cca 3x3m plus 2m prístrešok. Som nováčik medzi záhradkármi.
Vedenie našej osady mi povedalo, že keď nebudem robiť betónové základy stačí mi iba povolenie od vedenia našej osady a dohoda o umiestnení domčeka so susedmi.
Ja som začal zvažovať aj betónovú platňu (kvôli vlhkosti), tak som navštívil mestský úrad odbor výstavby. Tam mi zamrzol úsmev na tvári. Podľa nich potrebujem stavebné povolenie aj keď nebudem robiť betónovú dosku, že aj keď budem stavať na tráve. Neobstál ani argument, že je to menšie ako 25m. Potrebujem aj architekta a stavebný dozor. Ja som si to chcel stavať svojpomocne.:mee:

Poraďte mi prosím. ;)

Je tu možno ešte určitá možnosť: Ževraj by som to mohol vyhlásiť za prístrešok/domček pre náradie.:confused:
hacker007
26.08.10,18:32
Poradte prosím.:o
hacker007
26.08.10,18:32
SZZ = Slovenský Záhradkársky Zväz
buchač
26.08.10,18:42
Ako získať stavebné povolenie


V prípade, ak sa rozhodnete na svojej nehnuteľnosti vykonať rozsiahle zmeny alebo rekonštrukcie, budete nútený požiadať o stavebné povolenie príslušný stavebný úrad. Žiadosť musí podľa príslušnej vyhlášky ministerstva životného prostredia obsahovať viacero náležitosti, bez splnenia ktorých nebude možné povolenie vydať.

V žiadosti o vydanie stavebného povolenia je nutné uviesť meno, priezvisko (názov spoločnosti, firmy) a adresu (sídlo) stavebníka, druh, účel a miesto stavby, predpokladaný termín dokončenia stavby a pri dočasnej stavbe dobu jej trvania, parcelné čísla a druhy stavebného pozemku s uvedením vlastníckych alebo iných práv podľa katastra nehnuteľností a parcelné čísla susedných pozemkov, ktoré sa majú použiť ako stavenisko, meno, priezvisko (názov) a adresu (sídlo) projektanta, údaj o tom, či stavbu uskutoční zhotoviteľ, alebo sa uskutoční svojpomocou, základné údaje o stavbe, jej členení, technickom alebo výrobnom zariadení, budúcej prevádzke a jej vplyve na životné prostredie a zdravie ľudí a o súvisiacich opatreniach a zoznam účastníkov stavebného konania, ktorí sú stavebníkovi známi.

Okrem vyššie spomínaných náležitostí žiadosti k nej treba priložiť aj doklady, ktorými stavebník preukazuje, že je vlastníkom pozemku alebo stavby, alebo má k pozemku či stavbe iné právo, ktoré ho oprávňuje zriadiť na pozemku požadovanú stavbu alebo vykonať zmenu stavby alebo udržiavacie práce na nej. Ďalej je potrebný projekt stavby vypracovaný oprávnenou osobou v troch vyhotoveniach.

Ak ide o jednoduché a drobné stavby, postačí dokumentácia vypracovaná osobou s príslušným odborným vzdelaním. Nesmú tiež chýbať rozhodnutia, stanoviská, súhlasy, posúdenia alebo iné opatrenia dotknutých orgánov štátnej správy a obce, doklady o rokovaniach s účastníkmi stavebného konania, ak sa konali pred podaním žiadosti a kópia všeobecne záväzného nariadenia o schválení územného plánu zóny, ak sa územné rozhodnutie nevyžaduje.

V prípade, ak ide o stavbu vykonávanú svojpomocou, je potrebné priložiť tiež vyhlásenie stavebného dozoru alebo kvalifikovanej osoby, že bude zabezpečovať odborné vedenie uskutočňovania stavby.

http://www.reality-dom.sk/reality/ako-ziskat-stavebne-povolenie/
hacker007
26.08.10,18:53
1. Pozemok nie je v osobnom vlastníctve.
2. Bývalo zvykom, že na stavby do 25m štvorcových nebolo treba stavebné povolenie.

HM. Čo vy na to?
galpe
22.04.11,19:33
Prosím o radu, mám ten istý problém.