hromnicka
28.08.10,15:01
Dobry den,
potrebujem poradit, rekostruujem chatku s podorysom 6,2x6m.
Tramy nam statik napocital na 160x220x5400 mm s royostupom 1m.
POdkrovie bude sluzit ako hromadna spalna :).
Podlahu sme planovali s OSB dosky, nebude vsak royostup tramov velky???
Prosim poradit, ako dat tramy a aku OSB pouzit. BUde stacit OSB s PD 2,4cm, ci davat este jednu vrstvu v mensej hrubke ???? PLs poradte ..........Dakujem
arizona
28.08.10,13:13
marleau
28.08.10,13:15
Poradím.Ja teraz dávam do Talianska strop drevený (robím drevodomy) s nosníkmi 80 x 240 na rozpon 6 m.Osová vzdialenosť je 625 mm,je to staticky prepočítané,hore budú takisto obývané miestnosti.Možno je množstvo dreva na nosníky rovnaké,ale o polovicu zmenšujem rozpon záklopu (spomínanej OSB dosky),tam dávam 22 mm pero-drážku.A už len vrstvy podlahy.Niekedy tých statikov nechápem...
miki83
07.09.10,12:36
Nazdar,

vsetci tu rozmyslaju nad tym, cim zakryt drevene tramy na strope. Tiez sa chystam vymenit strechu na RD a zobytnit podkrovie. Len cakam na staticky posudok, co podlaha unesie.
Mam tramy 200x200 s rozostupom 900mm. Rozmery domu 10mx10m. Statik mi povedal, ze strop asi bude treba zosilnit, bud zelezobetonom, avsak tu je problem, ze betonovy veniec na obvodovych muroch precnieva asi 300mm nad podlahou, alebo narezanim zeleznych I Profilov 160 medzi jednotlive tramy.
Co by ste mi poradili na tieto riesenia? Stretol sa uz niekdo s podobnym?
Vdaka
marleau
07.09.10,13:34
Nazdar,

vsetci tu rozmyslaju nad tym, cim zakryt drevene tramy na strope. Tiez sa chystam vymenit strechu na RD a zobytnit podkrovie. Len cakam na staticky posudok, co podlaha unesie.
Mam tramy 200x200 s rozostupom 900mm. Rozmery domu 10mx10m. Statik mi povedal, ze strop asi bude treba zosilnit, bud zelezobetonom, avsak tu je problem, ze betonovy veniec na obvodovych muroch precnieva asi 300mm nad podlahou, alebo narezanim zeleznych I Profilov 160 medzi jednotlive tramy.
Co by ste mi poradili na tieto riesenia? Stretol sa uz niekdo s podobnym?
Vdaka
Nedajú sa pridať ešte trámy?Aký je rozpon trámov (teda či sú aj nosné nejaké priečky).Ak sa dajú pridať,stačí 80 X 200 do stredu medzi každé dva a malo by to udržať.
Nechápem:200 X 200,z toho urobím 2,5 nosníka a nemusím sa báť statiky.
ciners
07.09.10,14:47
Naco tak komplikovane a draho? Ak uz zosilnit, staci ku kazdemu 200x200 prilozit 2 40x200, teda jeden z kazdej strany a musi strop vydrzat. Zoskrutkovat a hotovo. Obhliadnut zahlavia, ci nie su odhnite a natriet ich pripravkom proti plesni, hnilobe a chrobakom. Na RD pouziva rozumny statik ocel len v pripade, ak sa uz fakt inak neda, to treba vsetko tak vymysliet, aby to bolo na kolene vyrobytelne v domacich podmienkach.
marleau
07.09.10,17:12
Na množstvo dreva je to ti isté,ale je lepšie zmenšiť rozpon kvoli záklopu.
ciners
07.09.10,18:01
Ja som myslel tu ocel, co mu tam navrhuju. Inak suhlas s marleau
miki83
08.09.10,11:52
Vdaka za Vase info. Nato by ste potom dali betonovu vrstvu? Vydrzi to ten strop. Ja by som chcel zelezobeton, lebo takto to strasne pruzi. Lenze ten tam neviem dat iba ak zhodim veniec dolu...
ciners
08.09.10,18:45
To by bolo treba vidiet. Jednemu chlapikovi sme robili tak, ze isiel ŽB na dreveny strop, ktory ostal ako stratene debnenie, nosna bola ta ŽB doska. Trámy po cca 600mm unesu poter (vystuzeny), ktorý to kmitanie odstrani.
miro243
14.01.12,20:18
prosim vas o radu aky minimalny rozmer hranolu potrebujem? obvod. mury su 40cm siroke a vnutorna svetlost je 4,5metra, staci napr. 7x20cm? alebo 10x15cm? na 60cm od seba? to je sirka min. vaty, a tiez kolko cm.minimalne musia byt polozene na obvod. mure, hore bude postel stolik dve taburetky daka skrynka, len ked pridu deti na dovolenku aby sa mali kde vyspat. za nazory dakujem. a este sa opytam ci je v poriadku ked v kazdom jednom hranole je jadro, viem ze od jadra sa drevo velmi praska, to mi nevadi strop nebude priznany jedna sa mi o nosnost, je ten hranol silnejsi alebo slabsi ak je tam jadro?? este raz vdaka
marleau
16.01.12,07:11
Hrúbka hranola 7-8 a výška 22-24 cm je dostatočný prierez.Pri osovej vzdialenosti nosníkov 60 cm dajte pozor,z čoho bude záklop,min. 22mm,najlepšie perodrážka.Stredové drevo nie je slabšie,ale ak nebude suché,bude sa riadne krútiť,pri priereze napr. 7 x 22 nie je problém narezať mimostredové.Určite ho treba dať preschnúť,čerstvo narezané tam nedávajte!
Uloženie na múre,teda na venci,nech je maximálne možné,je to tak najlepšie.
miro243
17.01.12,21:04
za radu Vam velmi pekne dakujem, to jadro v kazdej pri tej hrubke (7x22cm) urcite nebude a hore dam perodrazku hrubky 3,5cm minimalne, ale opytam sa este ci by som tomu kruteniu nezabranil ak by som na dakych 1,5m dal krizom 7x22cm, 60cm dlhe kusi medzi kazdy hranol resp. fosnu, mozno by to tomu kruteniu "pomohlo", vidim to tak robene kade-tade po stavbach..., este raz vdaka.
220870
17.01.12,21:54
Trochu to pomôže ale nieje to zaručené.
za radu Vam velmi pekne dakujem, to jadro v kazdej pri tej hrubke (7x22cm) urcite nebude a hore dam perodrazku hrubky 3,5cm minimalne, ale opytam sa este ci by som tomu kruteniu nezabranil ak by som na dakych 1,5m dal krizom 7x22cm, 60cm dlhe kusi medzi kazdy hranol resp. fosnu, mozno by to tomu kruteniu "pomohlo", vidim to tak robene kade-tade po stavbach..., este raz vdaka.