destinqo
28.08.10,23:51
Dobry den,

chcel by som sa poradit.

Dali sme urobit obklad kupelne firme (tu firmu sme uz mali 3 roky dozadu - ale ina skupina pracovna, a boli sme velmi spokojny).

Znovu sme dali ten isty obklad (aj po 3 rokoch sa nam velmi pacil, do nasho noveho bytu).

1. Kupili sme obklad ktory sa uklada bezne asi takto: (ide hlavne o listeli)

obr1.jpg

2. My sme si ho ale chceli ulozit nie na vysku ale na sirku: (ide hlavne o listeli)

obr3.jpg

3. Takto sme mali listeli ulozene (ze vraj sa to tak uklada, a my sme mali povedat ze to chce ako na obrazku vyssie, podla mna takto sa to uklada ked je to na vysku, inac to vyzera otrasne) - je mozne ze sa mylim?

obr2.jpg

4. "Majstri" nechceli, ale nakoniec tie listeli vybrali a ulozili ako my chceme. (co si myslim ze tak mali urobit na 1x )


problem ale teraz je ze ty "majstri" tam nechali povodne lepidlo, a tym padom teraz nam tie listely vycnievaju (je to uplna katastrofa).

Kazdy kto videl tu kupelnu nam radi aby sme takuto kupelnu nezaplatili, alebo nech to prerobia (co firma odmieta, lebo ze vraj polame tie listeli ked to budu vyberat, a ja dalsie kupovat uz nemienim).

dakujem za radu.
sito
29.08.10,03:35
Murár a murár. Stroj - umelec. Sústruh sa točí dokola, teda jeho hlava, ale sústružník, ak je hlava, tomu do kolečka dokola hlavu a pätu dáva.

Všetko sa robí podľa myšlienky, výkresu, plánu, dohody. Ako ste sa dohodli, najlepšie písomne? Na obložení kúpeľne, alebo na umeleckom obložení kúpelne?
Ferdosondo
29.08.10,04:44
Listely sa kladú tak, že sa dáva medzi ne špára. Dá sa to položiť aj bez špár. Podľa mňa to nie je pekné, ale ak sa to páči Tebe, tak nič proti tomu.
Ak sú však listely položené krivo, tak im to daj prerobiť. Samozrejme na ich náklady. Keď to prerábali, tak mali lepidlo oškrabať zo steny aj z listely. Na druhý až tretí deň sa dajú strhnúť bez poškodenia, ak je to dlhšie, tak len sekáčom poodbíjať. Je to blbá robota, nechcel by som ich pri tom počúvať:(
220870
29.08.10,05:47
Ja som to moc nepochopil.To ste tie listeli chceli ukladať bez zvislej špáry?Dá sa to ale len na malých kúskoch.Pri dlhšom kuse hrozí že sa z kachličiek začne olupovať glazúra.Špára zároveň tvorí dilatáciu medzi obkladmi.Nedal by som na to záruku ,ale aj tak by som to urobil tak ,ako chce zákazník.
sito
29.08.10,06:08
Ja som to moc nepochopil.To ste tie listeli chceli ukladať bez zvislej špáry?Dá sa to ale len na malých kúskoch.Pri dlhšom kuse hrozí že sa z kachličiek začne olupovať glazúra.Špára zároveň tvorí dilatáciu medzi obkladmi.Nedal by som na to záruku ,ale aj tak by som to urobil tak ,ako chce zákazník.

Jednoduché, príklad: Obkladačká má šírku 200 mm, výsku ? Listela má šírku 200 mm, výšku 60 mm. Ak sa ukladá po šírke, špáry licujú. Ak ich chce zákazník uložiť po výške, krajné by mali licovať 200 mm. Po výške sa zmestia tri, 60 krát tri rovná sa 180 mm. Zostatok 20 mm treba rozdeliť na vnútorné špáry. To je ten umelecký spôsob.

Ten druhý je, že sa nacápu ako to vyjde, ale to už nelicuje šírku obkladačky 200 mm.
destinqo
29.08.10,06:40
Dobry den,

asi som to nenakreslil dost presne.

teraz som to upravil.

listela je dlha ako obkladacka na vysku. (sklada sa z 5 farebnych pruhov + 4 biele medzeri).

- ked je to polozene ako my chceme (obr3). tak su tam spary siroke ako vzor na listele.

- oni to polozili tak ze spara si rovnako siroka ako medzi obkladackami.

to ak to ma byt, je asi fakt vec nazoru (aj ked mne sa zda ze podla mojho sposobu je to logickejsie, kedze to vytvara efekt ze listeli niesu rozdelene, a je tam jedna dlha listela).

podstatne je teraz ale to ze po vybrati to tam dali tak ako chceme ale odstava to asi 5mm od obkladaciek.

dakujem
destinqo
29.08.10,06:42
vec je ze sme explicitne nedohodli ako ma dat tie listeli, a po prerobeni (zmenseni medzeri medzi listelami, teraz listely odstavaju).

co som nespomenul ze pred 3 rokmi nam to polozili (bez nasho vedomia). tak ak mi chceme obr3 (nikto sa nic nepytal, proste porozmyslali a dali to dobre.)
220870
29.08.10,06:46
Tak som to pochopil správne.Jednoznačne ak to odstáva 5 mm tak im to nezaplatte,musí to byť uložené v rovine,lepidlo mali odstrániť a naniesť nové.Pri tak úzkom pásiku je takmer 100% isté že časom na takto vystúpených obkladačkách začnú praskať špáry.Špárovacie hmoty bývajú odolné voči vode.Ak cez takéto špáry začne presakovať voda do lepidla bude to plesnivieť.Ak viete dajte názov obkladu listel a meno ich výrobcu ,budeme múdrejší.
sito
29.08.10,07:09
vec je ze sme explicitne nedohodli ako ma dat tie listeli, a po prerobeni (zmenseni medzeri medzi listelami, teraz listely odstavaju).

co som nespomenul ze pred 3 rokmi nam to polozili (bez nasho vedomia). tak ak mi chceme obr3 (nikto sa nic nepytal, proste porozmyslali a dali to dobre.)

Takže, teraz to máte uložené podľa svojej predstavy, ale po oprave zostalo obloženie v časti kde sú listely, hrbaté, neodborne spravené. Špatná práca, špatná pláca. Prípadne, žiadna. Alebo oprava s majzlom. Náročná.
220870
29.08.10,09:38
bupi
29.08.10,20:22
Podla mojho oka obr. 1 urobi kazdy obkladac, ktory vie obkladat a vie spocitat 1+1, obr.2 je hrozny, obr.3 urobi obkladac, ktory ma trocha umeleckeho citenia.
Jaj a este, ked tam daju blbu sparovacku tak to dorazia uplne
Laco-monter
29.08.10,20:31
napr. ja nevidim rozdiel medzi obr. 2 a 3

jednoznačne majú byť lištely ako na obrazku 1

BEZ DISKUSIE !
zk24
29.08.10,20:39
Ja osobne by som nikdy nedala listely tak, že by nelícovali s obkladom. Príde mi to veľmi neestetické.

Listely sa väčšinou vyrábajú presne do sady k obkladom a to tak, aby boli jednoznačne napasovateľne do obkladu. Keď sú tie listely krátke (teda počíta sa s tým, že obklad bude na výšku a nie na šírku), nedávala by som obklad na šírku tak, že mi vyjdú na 2 obkladačky 3 listely.

Podľa mňa sa to robí takto (nejaký obrázok z netu).

http://www.inzercia.sk/imgs/inzer/200910/e54af5af67fe93084c23f1f3e7ca67c3_w.jpg


Obrázok 2 a 3 mi príjde, že sa robotník pomýlil, alebo že ti v obchode pribalili nesprávnu krabicu...
220870
29.08.10,20:54
Ja osobne by som nikdy nedala listely tak, že by nelícovali s obkladom. Príde mi to veľmi neestetické.

Listely sa väčšinou vyrábajú presne do sady k obkladom a to tak, aby boli jednoznačne napasovateľne do obkladu. Keď sú tie listely krátke (teda počíta sa s tým, že obklad bude na výšku a nie na šírku), nedávala by som obklad na šírku tak, že mi vyjdú na 2 obkladačky 3 listely.

Podľa mňa sa to robí takto (nejaký obrázok z netu).

http://www.inzercia.sk/imgs/inzer/200910/e54af5af67fe93084c23f1f3e7ca67c3_w.jpg


Obrázok 2 a 3 mi príjde, že sa robotník pomýlil, alebo že ti v obchode pribalili nesprávnu krabicu...
U tohto konkrétneho prípadu ,nieje estetický problém ale technologický.Možno komunikačný keď si investor nepovedal dopredu ako sa to má uložiť.Ak chcel meniť technológiu mal to jasne uviesť.Opierať obklad jeden o druhý je porušenie technológie .Estetika obkladača nemusí zaujímať.Tú musí jednoznačne zadať investor.