mmaarreekk
31.08.10,10:50
Ahojte,

na novostavbe domu nás čaká etapa "sadrokartón. Riešime dilemu, či si to dokážeme spraviť svojpomocne sami kvalitne po víkendoch, alebo či to rovno riešiť prostredníctvom nejakej partie/firmy.

Zároveň sa chcem spýtať, či nepoznáte z osobnej skúsenosti kvalitnú a cenovo dostupnú partiu montujúcu sadrokartón - miesto: Trnava.


Ďakujem
M.
220870
31.08.10,08:55
Kúpte si kvalitnú literatúru a možno to zvládnete aj sami.Pozor!.Drevenné konštrukcie krovu musia byť na 90% suché.
mmaarreekk
31.08.10,08:56
Kúpte si kvalitnú literatúru a možno to zvládnete aj sami.Pozor!.Drevenné konštrukcie krovu musia byť na 90% suché.
krov nám robili cca pred rokom, takže by to malo byť v poriadku?
220870
31.08.10,09:05
Teoreticky áno.
TomasHC
31.08.10,09:42
Pozri si temu - http://www.porada.sk/t143110-cena-za-montaz-sdk-trnava.html

Osobne by som SDK nerobil sam, a to som kopu veci sam robil. Ked to styria robili tyzden, cele dni, tak kolko by som to robil sam? A ako by to vyzeralo?
alltracboy
31.08.10,10:31
problem je uz len priviezt tie tabule.
vratnik
31.08.10,10:59
Mne sadrokarton priviezol predajca bez poplatku, dal gratis predlzenu paletu a postupne sme ho povynasali hore schodiskom. Sikme steny som robil celkom sam s drevenymi podpierkami, pri par kusoch mi pomohol podrzat brat. Na povalu uz, ale treba pomocnika. K sadrokartonu je vela dostupnej literatury - tech. predpis montaze, knizky, prirucky a skolenia. Zratajte si priblizne cenu montaze na kluc a porovnajte s celkovou cenou materialu a naradia, casom stravenym na nastudovanie + odhad clovekodni a zistite ci sa Vam to vyplati.
alltracboy
31.08.10,11:05
su ludia technicky zdatni, ktori to nerobili.. a ludia ktori nemaju manualnu zrucnost.. Podla mna sa treba zaradit do spravnej kategorie + pridat k tomu chut. Vsetko sa da spravit, ale tazko bude ten druhy typ ludi bez skusenosti robit podobne prace a literatura im prd pomoze.
TomasHC
31.08.10,12:28
su ludia technicky zdatni, ktori to nerobili.. a ludia ktori nemaju manualnu zrucnost.. Podla mna sa treba zaradit do spravnej kategorie + pridat k tomu chut. Vsetko sa da spravit, ale tazko bude ten druhy typ ludi bez skusenosti robit podobne prace a literatura im prd pomoze.

Ale pozri, ako si dopadol Ty sam - http://www.porada.sk/t141911-prvy-rad-tehal.html

;):o:---
alltracboy
31.08.10,12:45
jasne.. sak pisem ze partia to spravy lespie, lebo maju skusenosti a vybavenie. Ja som to mal dobre.. len som nevedel ake odchylky si mozem dovolit. Na druhej strane ja by som to nevymuroval ani za mesiac. Teraz zakladam prve nadzemne a ide to v pohode, ale len preto, ze mi odmietli robit taku "drobnu pracu kde je vela rezania". A ohladne toho rezania, oni mali pasovu pilu, vyuzili v podstate celu tvatnicu, bolo to pekne odrezane.. to by si mal vidiet tie otrasne rezy s rucnou pilou co ja produkujem :D Video na ytong vyzera pekne.. a ze je to lahke..ale skuste zdvihat tie tvarnice cely den, rezat si to a pod... makacka neskutocna. A trufol som si to robit, lebo som uz ocumoval ako robili prizemie, takze nejake skusenosti su.
vratnik
31.08.10,13:10
Velka pila na porobeton za 40-50 tisic SKK sa na svojpomoc neoplati a pri rucnom pileni aj s kovovym uholnikom mozu vzniknut nepresnosti a to uz ma vplyv na tepelny odpor steny. Na montaz sadrokartonu nepotrebujete pomerne drahe naradie.
tom_NR
31.08.10,13:10
Choď do toho, získaš ďalšie skúsenosti a ak to náhodou pokašleš, budeš môcť nadávať sám sebe a nie majstrom. :)
alltracboy
31.08.10,14:08
skor by to asi chcelo nejaky navod.. celkovo sa tu len keca ale postupy ziadne. Cize je to zmenim lebo mam este chvilu casu aj ked ma uz tlaci mechur.

nakupit material. nakreslit na steny ciary kde chceme stenu. podla nich primontovat plechy na podlahu, kolmo na steny a strop. Potom spravit deliace plechy+ zarubna. Oblozit jednu stranu steny, vlozit vyplnovy material. Oblozit druhu stranu steny. Zatmelit sroby, a spoje sadrokartonov tmelom a sklenenou paskou. vybrusit namalovat hotovo. naradie: nejaky priloznik na rezanie, rezatko-sadrokarton staci narezat dva krat z jednej strany, podlozit, zlomit a prerezat uplne. Vedro, spachtla, srovobacka, karbobruska a to je asi tak vsetko.

Tak si spravte prehlad o tom ci sa to da alebo nie spravit spojpomocne.
alltracboy
31.08.10,14:11
Velka pila na porobeton za 40-50 tisic SKK sa na svojpomoc neoplati a pri rucnom pileni aj s kovovym uholnikom mozu vzniknut nepresnosti a to uz ma vplyv na tepelny odpor steny. Na montaz sadrokartonu nepotrebujete pomerne drahe naradie.jo to rucne rezanie je hrozne.. nastastie medzi tramy mi vojde jedna tvarnica a potom rozrezem jednu 15cm prieckovku a nou to doplnim, cize ten rez je zvnutra. ta rucna pila podrezava ako svina. kolmy rez je snad iba na instruktaznom videu ytong :D Videl som pasovu pilu aj za 500eur.. ale aj to je palka, ze sa to oplati nechat na firmu.
day
31.08.10,14:13
nerad Ta presmerovavam na inu stranku, ale je tam dobry postup:
http://www.ostavbe.sk/fotoserial-ako-som-robil-sadrokarton-t56.html?sid=d90242c9c409044e5dbad48644eb8a96

a na http://www.rigips.sk/index2.html pod Tip pre vas je Montazna prirucka SDK, ked si prestudujes uvedene a trufnes si OK, ked nie tak zavolat majstrov :)
Janyke
31.08.10,20:43
Sadrokarton sa da v pohode urobit svojpomocne. Ja este ako 16rocny fagan som sa to naucil za dva dni pri kamosovi, ktory s tym podnika doteraz. Prvy den som mu len podaval vercajch sem tam nieco pridzral, na druhy den som uz skusal aj vrtacku vodovahu a nakoniec tmelit. Po tyzdni som konkuroval v polozenych m2 aj skusenym majstrom. Nie je to nic tazke a ak ma clovek aspon malu technicku zrucnost tak to nema problem zmaknut. Vacsinou som robil hlavne steny a stropy ale mam za sebou aj par podkrovi. S kamosom sme zvladli jeden dom za tyzden a to sme zacinali okolo obeda a koncili pred siedmou vecer. Podkrovie z 3 izieb rozmery cca 12x10m, aj s malbou a zalozenim vypinacou, bodoviek... Len male upresnenie pri sadrovani spojov medzi tabulami je potrebne sadrovat aj brusit 2x. 1. sadra s bandazou nahrubo, prebrusit, potom finish a prebrusit najemno.
KEJKA
01.09.10,16:39
presne podľa vyššie uvedeneho popisu mi to robila partia zo Šamorína. Spokojna som, aj tie rozmery sedia, cena len za SDK s otvormi do finálnej podoby pred maľovkou bez materiálu 500 EUR plus 100 EUR som priplatila za naviac práce - lebo cca 8m2 nebolo dorobených -UD,CD profily chýbali a namomtovali aj stropné schody.
Zajtra viac na blogu.
mmaarreekk
03.09.10,08:02
Ďakujem všetkým za odpovede.

Nakoniec sme sa rozhodli, vzhľadom na to, že by sme sa k tomu dostali len cez víkendy - ísť do toho prostred. firmy.

Máte niekto praktické skúsenosti s p. Rusnákom z Drahoviec?

Vďaka
KEJKA
03.09.10,15:38
niekto ho tu odporučil, ale ked som mu volala, nemal čas. vedel mi sľúbiť až o takmer 6 týždňov, čo som nechcela čakať.
pivko
12.09.10,09:10
Možem urobiť zateplenie podkrovia + SDK keď ešte nemám štukové omietky? to isté aj prízemie?V rohoch plánujem použiť polystyrenové lišty ,ktoré by som lepil až po štukových omietkach.
220870
12.09.10,10:21
Áno, dokonca je to najlepší postup.Jadrová omietka,SDK,štuková omietka.
pivko
12.09.10,11:56
Je vhodnejšie dať okolo strešných okien zelený SDK ,alebo je to jedno?
220870
12.09.10,12:21
Lepší je zelený,a nerobiť ostenia tak ako je v návodoch na montáž veluxov.
lapejko
12.09.10,13:52
Lepší je zelený,a nerobiť ostenia tak ako je v návodoch na montáž veluxov.
Napr takto?:
pivko
12.09.10,13:57
Napr takto?:
To je tvoja práca? niesom si isty kvalitou majstrov ktorých som zohnal.
Nemáš záujem o zákazku?Vieš to spraviť kvalitne?
moja predstava je asi takto:
http://www.ostavbe.sk/fotoserial-ako-som-robil-sadrokarton-t56.html?sid=a23d783e21e22d2b8f79cffeafbc8ce0
lapejko
12.09.10,14:03
To je tvoja práca? niesom si isty kvalitou majstrov ktorých som zohnal.
Nemáš záujem o zákazku?
Vďaka, nestíham, poradiť však môžem, toto je SDK RIGIPS RFI 15 mm, bočné ostenia sú najprv vyrábané z 12,5 mm OSB dosky, potom parozábrana a sdk. Povrch je zatiaľ celoplošne omietnutý 2 mm hladenou sadrovou zmesou, ktorá skryje všetky tiene tmelených miest a mierne zvýši protipožiarnu odolnosť.
Arak
28.09.10,23:07
Mne robil sadrokartot jeden chlapik zo Šuriat, mozno by bol ochotny aj v Trnave, ak chces dam ti na neho kontakt. Robil mi aj priecky, aj strop. Bol v prijatelnej enovej relácii a ja som bol uplne spokojny