Kes0
31.08.10,20:00
ahojte,
pripravujeme stavbu RD a zatial na pozemku nemame kanalizaciu. Kanalizacia sa vsak planuje. Povodne uz sice mala byt ale nie su peniaze atd. ved to poznate.
Takze musime spravit zumpu. Mne napadla myslienka ci ma zmysel uvazovat dat pred zumpu este malu COV a potom len odpadovu vodu z COV (ktoru nevyuzijem na polievanie) posuvat dalej do zumpy.
Co si myslite o takomto napade ake problemy s tym mozu byt ci uz teraz alebo neskor spojene?
wagner
31.08.10,18:35
ahojte,
pripravujeme stavbu RD a zatial na pozemku nemame kanalizaciu. Kanalizacia sa vsak planuje. Povodne uz sice mala byt ale nie su peniaze atd. ved to poznate.
Takze musime spravit zumpu. Mne napadla myslienka ci ma zmysel uvazovat dat pred zumpu este malu COV a potom len odpadovu vodu z COV (ktoru nevyuzijem na polievanie) posuvat dalej do zumpy.
Co si myslite o takomto napade ake problemy s tym mozu byt ci uz teraz alebo neskor spojene?

Neviem v akej veľkej obci bývaš, ale ak do 2 tisíc obyvateľov a nie ste blízo mesta, tak kanalizácia tak ľahko nebude. Kanalizáciu totiž majú vybudovať vodári - oni vyberajú vodné a stočné. Obec na to peniaze nevybaví a zo svojich asi na to nebude mať. Sprav si radšej ČOV a budeš mať po problémoch. Neviem aké problémy by si mal mať, podľa mňa žiadne. Akurát žumpa je drobná stavba, ČOV - na tú potrebuješ vodoprávne konanie.
Kes0
31.08.10,21:36
moja otazka nebola ci COV alebo zumpu ale ci ma vyznam dat kvazi pred zumpu COV. Ci sa to oplati z pohladu financneho. Nepoznam nikoho kto ma zumpu a plati za vytahovanie zumpy. Predpokladam ze ked pred zumpu predsadim COV tak odpad bude minimalny a ked bude treba vytiahnut tak max raz do roka
wagner
01.09.10,08:51
moja otazka nebola ci COV alebo zumpu ale ci ma vyznam dat kvazi pred zumpu COV. Ci sa to oplati z pohladu financneho. Nepoznam nikoho kto ma zumpu a plati za vytahovanie zumpy. Predpokladam ze ked pred zumpu predsadim COV tak odpad bude minimalny a ked bude treba vytiahnut tak max raz do roka

Keď budeš mať ČOV, tak neviem načo budeš robiť žumpu. Samozrejme záleží na tom, akú ČOV budeš mať, či máš v blízkosti potok, kde sa bude odvádzať vyčistená voda a pod. Vývoz žumpy závisí od jej veľkosti a cenu si môžeš zistiť. Väčšinou túto činnosť vykonávajú vodári, niekde aj obce majú fekálny voz a odvážajú odpad do ČOV, ktorú vlastnia vodári. Najprv si zisti aké sú ceny za vývoz vo Vašom regione, cenu ČOV a na akom princípe bude pracovať a podľa toho sa rozhodni. Tu Ti asi nikto presne neporadí, čo sa oplatí a čo nie.
Kes0
01.09.10,14:08
dakujem, pojdem navrhovanym postupom.
Zumpu preto ze v dokumentacii by bola len zumpa, COV by tam bola "nacierno" ako medzikus na potrubi z domu do zumpy, kedze COV ako taku nam nedovolia.
Flinstone
01.09.10,15:47
dakujem, pojdem navrhovanym postupom.
Zumpu preto ze v dokumentacii by bola len zumpa, COV by tam bola "nacierno" ako medzikus na potrubi z domu do zumpy, kedze COV ako taku nam nedovolia.
nepochopil som význam čov v tomto prípade... vyhodíš za čov (1300) plus výkopové práce, betón a za dva-tri-päť rokov ju môžeš vyhodiť, lebo ak urobia kanalizáciu, oficiálne máš len žumpu a musíš sa pripojiť. Ak zmeníš projekt a žumpu nahradíš čov-kou tak aj keď postavia kanalizáciu, nemusíš sa už pripojiť a nebudeš platiť horybilné stočné (a ešte aj ušetríš peniaze za žumpu)
rajchler
01.09.10,19:12
nepochopil som význam čov v tomto prípade... vyhodíš za čov (1300) plus výkopové práce, betón a za dva-tri-päť rokov ju môžeš vyhodiť, lebo ak urobia kanalizáciu, oficiálne máš len žumpu a musíš sa pripojiť. Ak zmeníš projekt a žumpu nahradíš čov-kou tak aj keď postavia kanalizáciu, nemusíš sa už pripojiť a nebudeš platiť horybilné stočné (a ešte aj ušetríš peniaze za žumpu)

tym si nie som isty ....na kanal sa musis napojit tak ci tak.....
Flinstone
01.09.10,19:35
tym si nie som isty ....na kanál sa musis napojit tak ci tak.....
ak máš riadne povolenú a skolaudovanú čov, nemôžu ťa nútiť... nedávno som dostal stavebné povolenie... a nič tam nieje o povinnosti napojiť sa v prípade vybudovania kanalizácie... sused má už skolaudovanú a tiež tam nič nieje o tom...
fedo78
01.09.10,19:49
tym si nie som isty ....na kanal sa musis napojit tak ci tak.....
A prečo by sa mal pripojiť? Ak skolauduje so žumpou, nikto mu nemôže prikázať, aby sa pripojil na kanalizáciu. Do žumpy investujem cca 2000€ a dajmetomu po 2 - 3 rokoch môžem žumpu zakopať, pretože sa niekto zobudí a vybuduje kanalizáciu?
Ako ma môže na to niekto prinúťiť? To by v koladačnom rozhodnutí musela byť uvedená povinnosť napojiť sa na kanalizáciu.