henry_sk
01.09.10,12:32
Práve sme dokončili nosný skelet celodreveného balkóna zo smrekovca.

Zábradlie bude z rovnakého materiálu, ale podlahu chcem z agátu. Ten ale vraj musí medzi spílením a spracovaním na podlahové latky schnúť aspoň rok.

Len mám dilemu, čím zatiaľ ošetriť povrch dreva. Bolo použité čerstvé drevo a teraz je ešte k tomu dosť vlhké počasie. Prístup k skeletu (nosné podlahové trámy a záves spod väzníc strechy) je momentálne výborný - lešenie, ale to musí ísť do týždňa preč.

Bežný postup (napr. Belinka Base a následne Toplasur UV plus) mi akurát uzávrú vlhkosť v dreve a základný náter sa kôli vyššej vlhkosti dreva nevpije dostatočne. Náter chcem bezfarebný, červený smrek má peknú štruktúru.

Čo poradíte?
Ďakujem
Composite
01.09.10,11:58
vysušiť, najlepšie horkovzdušnou pištolou, inak všetky riesenia sú o ničom.
Drevo musí farbu, či ochranný prostriedok vsať, ak je vlhké nič také sa nestane a bude iba na povrchu a nemusí prežiť v zdravý ani zimu
marleau
01.09.10,12:28
Základnou chybou bolo dávať tam mokré drevo ako pohľadové.Nechal by som to takto do budúceho leta,potom dokladne prebrúsiť a až potom nátery.Najlepšie,čo sa dá.Asi bolo potrebné sa poradiť predtým,nie teraz,keď je neskoro...
henry_sk
01.09.10,12:52
bol som obeťou situácie

mal som objednané a sľúbené suché drevo, ale pri tej dĺžke spodných trámov (10m) mi z píly na poslednú chvílu zahlásili, že sa im také nepodarilo zohnať, jedine čerstvé

a keďže ma tlačil termín vrátenia lešenia a majster tesár bol už na iné termíny zajednaný, tak som zvolil menšie zlo - čerstvé rezivo, inak by som musel na ďalší rok znovu stavať lešenie

aké je riziko, keď to teda nechám neošetrené aspoň do jari?
dážď, sneh, slnko ...

sušiť tie trámy pištoľou si moc neviem predstaviť, je toho veľa
marleau
01.09.10,13:12
Pokiaľ nebude na ne priamo posobiť voda a sneh,nič hrozné sa nestane.Dosledkom schnutia sa može mierne vykrútiť,ak je stredový hranol,vykrúti sa viac.
Umelé osušovanie pištoľou má len charakter povrchového (povrchného) sušenia,vlhkosť vo vnútri ostáva.
Composite
02.09.10,10:57
mokré zmení rozmer, tak niečim zakryť nejakú striešku. voda slnko zima spôsoby zmeny, tak to len pretri nejakou farbou,... a pred letom to prebrúsiš a nechaš vyschnúť a potom natrieš

marleau, ano, ale drevo prežije zimu, chyba bola dávať surové drevo
marleau
02.09.10,15:51
mokré zmení rozmer, tak niečim zakryť nejakú striešku. voda slnko zima spôsoby zmeny, tak to len pretri nejakou farbou,... a pred letom to prebrúsiš a nechaš vyschnúť a potom natrieš

marleau, ano, ale drevo prežije zimu, chyba bola dávať surové drevo
Súhlasí,že zimu prežije,ale poveternostné vplyvy v zime a v lete je dosť rozdiel.Napísal som dážď a sneh,nie zima.
bupi
02.09.10,17:43
Ked je to pod strechou, schnut to bude, drevo ma schnut minimalne rok, aby sa mohlo pouzit. Natierat to niecim by bola dalsia hruba chyba. Vlastne si takymto urychlovacim postupom nic nevyriesil. Ak to na buduci rok vyschne a budes to chciet natriet, to lesenie tam budes musiet dat tak ci tak.Akurat to budes natierat trochu poohynane.
Oni nas vsetci ti nepodareni nezodpovedni firmaci tlacia do najhorsich rieseni a potom nevieme kam z konopi a tlcieme si hlavu, na co sme nakoniec pristupili.
Composite
03.09.10,07:15
prežije aj sneh, aj poveternostné podmienky

bupi nič nebude ešte horšie, náter sa nedostane hlboko, ochráni povrch dreve pred zničeným.
potom to normálne obrúsi a je hned po nátere, lebo ten sa hlboko nevsiahne, nechá to vyschnúť a bude.

lešenie nepotrebuje, lebo ako sám píše namalovaťto zvládne aj teraz bez lešenia
Kolenčík
03.09.10,07:17
Sušenie pištoľou je blbosť, teraz ničím nenatierať nechať nie do jari, ale do jesene uvidíš čo to na slnku v lete bude robiť, so všetkým súhlasím, čo tu je napísané, lebo v lete to povykrúca, popraská, zoschne a pod. Vydržať a uvidíme, myslím že Belinka to potom zachráni aj do krásy.
Composite
03.09.10,14:27
kolenčík, takže ty by si pohode natieral mokré drevo :-D
tak to nech radšej nenateira vôbec

Ak to prebehne pištolou na povrchu bude suché aspoň 1 mm a potom náter vydrží a nasiakne, ochráni drevo a potom tento náter bez problémo odstráni a nechá cez leto vysušiť.

Nikto nepísal, že to pištolou vysuší cele :-D, ale iba, aby sa chytil nátera ochránil drevo.

nabudúce lepšie čítam
Kolenčík
03.09.10,16:52
Veď, kde si čítal, že som kázal natierať. Píšem jasne - nenatierať.
henry_sk
03.09.10,21:11
Ďakujem za názory.

Ako prvý náter surového dreva sa všeobecne odporúča základný náter, ktorý chráni proti namodraniu dreva (čo je asi pleseň) a rôznemu hmyzu.
Červený smrek (smrekovec, modřín) je vraj viac odolný voči hmyzu - ale aj tak, vydrží vonku bez ochrany rok?
Na dvore mám palivové drevo s kôrou, ktoré je hávede určite plné.

Čo za rok s drevom spraví slnko? Plašia ma, že bez UV ochrany zošedne. Že popraská, s tým sa musím zmieriť...

Behaním po obchodoch a telefonovaním s distribútormi farieb na drevo mi boli najviac doporučované:

Herbol Blaueschutzgrund + Offennporig Pro-Decor
Tikkurila Valtti Wood Oil
Xyladecor Xylamon + Classic
Dulux Classic Select Woodstain
Belinka Base + Lasur Super
Luxol Impregnant + Original
prípadne len natrieť bezfarebným Bochemitom

Pýtal som si bezfarebný náter s UV ochranou, ktorý dovolí drevu schnúť. UV ochranu pri bezfarebnom prevedení z uvedených zaručuje asi len Herbol Pro Decor a Xyladecor Classic.

Takže vybrať niektorý z nich, alebo to rok nechať napospas prírode?
ilona
28.10.12,14:37
Ďakujem za názory.

Ako prvý náter surového dreva sa všeobecne odporúča základný náter, ktorý chráni proti namodraniu dreva (čo je asi pleseň) a rôznemu hmyzu.
Červený smrek (smrekovec, modřín) je vraj viac odolný voči hmyzu - ale aj tak, vydrží vonku bez ochrany rok?
Na dvore mám palivové drevo s kôrou, ktoré je hávede určite plné.

Čo za rok s drevom spraví slnko? Plašia ma, že bez UV ochrany zošedne. Že popraská, s tým sa musím zmieriť...

Behaním po obchodoch a telefonovaním s distribútormi farieb na drevo mi boli najviac doporučované:

Herbol Blaueschutzgrund + Offennporig Pro-Decor
Tikkurila Valtti Wood Oil
Xyladecor Xylamon + Classic
Dulux Classic Select Woodstain
Belinka Base + Lasur Super
Luxol Impregnant + Original
prípadne len natrieť bezfarebným Bochemitom

Pýtal som si bezfarebný náter s UV ochranou, ktorý dovolí drevu schnúť. UV ochranu pri bezfarebnom prevedení z uvedených zaručuje asi len Herbol Pro Decor a Xyladecor Classic.

Takže vybrať niektorý z nich, alebo to rok nechať napospas prírode?
Ktorý náter by ste teraz doporučili na smrekové drevo aby si zachovalo svoju prirodzenú farbu, drevo je vysušené.