Composite
01.09.10,17:54
Zdravím, prečítal som si ako zavádzať el., ale vždy to bolo do RD domu a vždy to stálo min. 1000€ a toľko nie som ochotný dať, za to mám novú strechu na chate aj s novým krovom (svojpomocne).

Sused má privedenie drôty na strechu (z druhej strany mojej chaty) a merač má dole na mojej strane.
Vzduchom je to asi 15 m.

Ja by som chcel od jeho ističa potiahnuť 3fázový kábel v zemi (to je asi 15m).
Tam podľa normy (ešte neviem akej ;-), ani kde ju nájsť), by som spravil el. skriňu (asi by som ju pripevnil na chatu - kameň/beton, plot nemám). Elektrikár čo má na to paragrafy by mi spravil vnútorné rozvody v chate, ale nemá možnosť to povoliť, či dať revíziu či to tam potom treba.
Nikde tam nie je v zemi voda, plyn,... proste nič, je to úplne mimo sveta.
Sadzbu by som chcel D7 - čo je víkendová NT prevádzka.

Doteraz som napojený na susedove zásuvky predlžovačkami.

Chcem sa opýtať:
1) Môžem ísť od jeho ističa, alebo musím ísť z kábla na streche?
2) Potrebujem projekt? ved to je hlúpe predlženie kábla
3) Raz na TA3 hovoril riaditeľ ZSE, že sa dá využívať aj susedovo odberné miesto (proste chatu by som napojil na jeho hodiny). Je to možné? nikde som nič o tom nenašiel.
4) Keď to bude robiť el. na to spôsobilí, treba ešte nejakú kontrolu nejakého inšpektora,...?
5) Môžem v NT používať cirkulárku, resp. mať 3 fázy?
6) treba aj na toto stavebné povolenie?
7) Kde najdem nejaké normy?
8) máte nejaké návrhy, typy & triky, ako to spraviť, tak by som čo najmenej platil?
220870
01.09.10,16:00
Napojenie od suseda sa dá urobiť podvojnou.Vedľa jeho hodín sa namontujú druhé vaše.Tie si nemontujú elektrárne ale váš elektrikár.Nieje s tým žiadny problém kedysi som mal takto napojenú predajňu od obecného úradu.Len s dohodnúť zo susedom .El. kabel pokiaľ bude viesť len cez váš pozemok nepotrebuje kolaudáciu ani normy aj keď odoporúčam dodržať všetky normy a nariadenia.
palčo
01.09.10,16:10
Najlepšie by bolo opýtať sa nejakého (známeho) revízneho technik-elektro, lebo tak-či tak budeš potrebovať revíznu správu. On Ti poradí čo a ako urobiť. A so susedom spíš nejaký papier.
canbo
01.09.10,18:20
Veľa otázok a málo podkladov:Pre 1= Aj, aj, ak má sused projektovú dokumentáciu od prípojky a z nej vyčítate prierezy vedenia ,istenia,a ďalšie hodnoty ....tak sa dá aj /aj.
2= a podľa čoho ten kábel. Projekt obsahuje nielen aký materiál, odkiaľ, kam a kade, ale v projekte sú predpísané určité hodnoty pre zabezpečenie bezpečnosti osôb, zvierat, požiarnu...
Projekt je prvá vec pre vydanie revíznej správy.
3= Je to vec dohody a možnosti jestvujúceho zariadenia .Ale na mieste vášho suseda mám z vás obavy. Jednak s prístupu k elektrickému zariadeniu,jednak zo zmeny sadzieb pre zvýšený odber a pre platenie pri rozpočítaní ceny.Preto sa musí použiť podružný elektromer (trojfázový stojí cca 120€ ) a najlepšie písomná dohoda.
Aj suseda stála prípojka peniaze a môže si zapýtať "spoluúčasť".
4= Čo sa týka prípojky platí ako pre rodinné domy, po montáži revízia .(Pre revíziu je potrebné po montáží predložiť certifikáty a osvedčenie od poistkovej skrini, elektromerového rozvádzača a použitého materiálu ...)
5= Môže, ale je to nevýhodné, je to vec ceny .Podľa veľkosti odberu, veľkosti ističa je nastavená sadzba.
6= Jedná sa o drobnú stavbu , ktorú je potrebné ohlásiť. A ak sú zasiahnuté susedné pozemky tak je ďalší problém.
7= SUTN (slovenský ústav technickej normalizácie) STN EN rady 33....a 34... . A pripojovacie podmienky rozvodných závodov - ich vyhláška ( podniková norma , ktorá dopĺňa STN)
8= Vlastná elektro centrála cca 200€,
alebo postupovať :- Sused - a jeho technické a iné podmienky.
- Alebo ako u novej prípojky pre rodinný dom.
Composite
01.09.10,21:58
Od suseda ťahám teraz a nič mu neplatím, on ani nič nechce.
dotkne sa to iba jeho a môjho pozemku.

D7 je chatová tarifa, to NT znamená nízka tarifa
Neviem akú má on tarifu.
D7 platím 0,099 € za 1 kWh v čase od Piatok 15:00 do Pondelok 6:00, mimo tieto časy platím 0,299 € za 1 kWh, mesačne to je 3,6€, všetko sú to ceny s DPH. možno by som ho ukecal na zmenu tarify, ak má inú, ale chodí tam aj cez týždeň ja moc nie.


220870:
Prístup na oba pozemky je bez obmedzenia.
Ten poddružený elektromer, by som mohol dať aj sebe na chatu?
Všetko by bolo podľa normy, revizneho technika by som aj zohnal, ak by už bolo treba. Elektrikára mám, nerobí priamo toto, ale tie všetky vyhlášky má.
Samozrejme bolo by to predimezované a podľa noriem.

canbo:
1) chcel by som ísť cez zem
2) keby som niečo podobné zohnal, stačilo by to?
3) od toho suseda sa ťahá el. 10 rokov ;-) a nechce ani cent, jasné, tak nejako som to aj myslel, že by sa k tomu dal druhý elektromer, ale keby sa dal dať mne na chatu (nie je to podmienka).
4) takže keby som šiel za reviznym, nech mi dá nejaký projekt, spravím to podľa neho, tak by to mal potom schváliť (bol by to jeden sused-má na to oprávnenie, ak bude mať čas), tak by to stačilo pre eletrárne?
5) Popis je hore, v cenníku SSE som nenašiel ceny podľa ističa asi nejaký štandardný, ked D7 je ako chatová/chalupová víkendová prevádzka
6) ohlasenie nie je problém, obecný úrad je cestou
8) sused tam má el. aj cez 150 rokov :-DDD, takže pochybujem, že nejaké projekty, normy, vôbec papiere najde

Susedovi je to šumák, ale proste, ked už napojím chatu na el. tak nechcem od neho cucať len tak ako doteraz, ked som využívam el, minimálne.


Ako by ste to riešili vy? Mne sa páči najviac ten poddružený el.mer + nejaká dohoda ako pro forma, keby o 30 rokov jeho synovia dedili, aby som aspoň niečo mal v ruke.

dík za rady, ja len potrebujem nejaké info popredu, než začne otravovať ľudí, lebo to určite budem chcieť skoro zadarmo ;-), ale ich poznám tak čau-ahoj, ako sa máš?
palčo
02.09.10,17:50
Ale sused môže chatu predať a už môže byť problém na svete. Preto treba rátať so všetkým.
petmar
03.09.10,06:21
Rozhodne by som začal návštevou v zákazníckom centre príslušného rozvodného závodu, kde ti povedia podmienky novej prípojky, lebo pre nich je to nové prípojné miesto. Povedia podklady, ktoré máš doniesť a práce, ktoré máš urobiť. Prípadne ťa nasmerujú za konkrétnym pánom, ktorý ti povie podrobnejšie veci alebo tam pošle svojich ľudí. Potom môžeš osloviť svojich známych čau-ahoj ako sa máš :):D a začať robiť konkrétne veci.
Myslím, že sa to dá realizovať odbočkou pred jeho meraním, veď ani on ani ty tam nebudete mať nejaké silné spotrebiče, myslím si. Nejakú škicu s popisom stavu bude určite treba
Composite
03.09.10,07:19
palčo, no tak to je tak 5% šanca, že by to on predal, ale písal som, že nejaký papier by sme spísali.

petmar, najsilnejšia je tam cinkulárka raz ročne.

skica nebude problém, aj výkres im spravím.

No budem sa tam musieť zastaviť, lebo napr. na ich webe nikde nič nebolo o odbočke,..

Dík
roman top
13.01.11,12:27
obrattesa na pana frantiska,jeho tel-0944551171,a povecte ze roman vam kazal sa naneho obratit
jasomlaco
17.01.11,07:39
Ja som teraz riešil veľmi podobný problém. Mám tiež záhradu ale nemal som elektrinu. Sused hneď vedľa cca 4 metre mal. Mal som možnosť: dohodnúť sa s ním, dať si svoj elektromer a platiť mu za kWh, alebo si spraviť prípojku vlastnú.
Rozhodol dom sa pre vlastnú. Sused aj keď je kamarát môže časom záhradu predať a keď nový majiteľ bude proti, mal by som zase problém alebo sa niečo stane a potom sa budeme obviňovať.
Nová prípojka: Kúpil som elektromerovú skriňu dal ju 1m od stĺpu. Skriňa 80€, projekt 60€, revízna správa 20€, povolenie z MÚ zadarmo, elektrárňam cca 80€ (1 fáza, 240€ 3fázy), istič 25A 12€. cca 270€ a mám pokoj. Je to dosť ale si myslím že je to lepšie.