peawee
08.11.05,22:16
Nasiel som par tem, kde sa rozpravalo o Dolezitych prekazkach v praci a nasiel som len udaj "pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času". Ja vsak mam par otazok, na ktore som odpoved nenasiel.

1. Existuje pravna uprava, ktora by obmedzovala pocet dni (dlzku pracovneho volna), ktore zamestnavatel poskytne zamestnancovi v pripade vysetrenia, alebo osetrenia zamestnanca? Pocet dni s nahradou mzdy (bez nahrady) v priebehu jedneho mesiaca?


2. Postacuje v pripade osetrenia (vysetrenia) zamestnanca potvrdenie od obvodneho (praktickeho) lekara, alebo je potrebne potvrdenie od odborneho lekara?


3. Moze mat zamestnanec osetrenie (vysetrenie) aj dva dni za sebou, pripadne aj viac dni, alebo je takyto pripad uz posudzovany ako docasna praceneschopnost???

Vdaka za odpoved.
Daska
08.11.05,22:10
1. nie
2. postacuje
3. myslim ze moze byt aj viac dni ak je na to dovod(len moj nazor), vela zamestnavatelov nerata 7 dni, ale 56 hodin, to znamena, ze ak vymeskas 2 hodiny zarataju ti len 2 hodiny, nie 1 den
vladan
09.11.05,06:43
1. Existuje pravna uprava, ktora by obmedzovala pocet dni (dlzku pracovneho volna), ktore zamestnavatel poskytne zamestnancovi v pripade vysetrenia, alebo osetrenia zamestnanca? Pocet dni s nahradou mzdy (bez nahrady) v priebehu jedneho mesiaca?obmedzenie počtu dní asi nenájdeš v žiadnom predpise, jediné obmedzenie ti udáva Zákonník práce a to 7 dní do roka (s náhradou mzdy). Tých 7 dní by si teoreticky mohol zamestnanec vyčerpať aj v priebehu mesiaca - záviselo by, či mal presvedčivý dôvod

2. Postacuje v pripade osetrenia (vysetrenia) zamestnanca potvrdenie od obvodneho (praktickeho) lekara, alebo je potrebne potvrdenie od odborneho lekara?môj názor - mne stačí potvrdenie od obvodného lekára, väčšinou práve ten ťa posiela za odborným

3. Moze mat zamestnanec osetrenie (vysetrenie) aj dva dni za sebou, pripadne aj viac dni, alebo je takyto pripad uz posudzovany ako docasna praceneschopnost?mňa by zaujímalo, z akého dôvodu absolvoval bežné ošetrenie (vyšetrenie) viac dní za sebou a prečo ho lekár neposlal na PN - asi by som v tomto prípade kontaktovala ošetrujúceho lekára. Iné je to napríklad pri povinných lekárskych prehliadkach - tie sa zväčša nedajú vykonať za jeden deň (povinné lekárske prehliadky však nespadajú do limitu 7 dní, ale do § 138)

červený text je oprava pôvodného textu "preventívne prehliadky"
Oľa
09.11.05,11:09
K bodu 1:
V ZP je stanovený len ročný limit 7 kal. dní. Zamestnávateľ by mal umožniť zamestnancovi návštevu lekára aj nad tento limit - už bez náhrady mzdy, len ako ospravedlnená neprítomnosť v práci, t.j. neplatené voľno

K bodu 2:
Stačí, ale napr. keď v priebehu jedného dňa navštívim 3 lekárov, tak čo mi bráni dať si potvrdiť priepustku od všetkých 3.Vyhnem sa špekuláciám zamestnávataeľa o dĺžke času stráveného u 1 lekára.

K bodu 3:
Prečo by mal byť hneď PN? Môže ho predsa obvodný lekár poslať na odborné vyšetrenie aj k viacerým odborným lekárom napr. aj 4 dni za sebou po 2, 1/2, 4 a 1 hod. za deň. V tom prípade dostane náhradu za 7,5 hod. a nie za 4 dni (pokiaľ nebol už vyčerpaný ročný imit 7 kal. dní).
Alebo to bolo myslené tak, že 2 dni za sebou je na vyšetrení zakaždým celý deň? To by bol dosť ojedinelý prípad. Lekár by vlastne mal na priepustku napísať odchod, resp. že vyšetrenie trvalo celý deň. V prípade pochybností je to možné u konkrétneho lekára overiť (napr, zubár mi asi nedá potvrdenie že bežné vyš. trvalo celý deň)
SERVIS
09.11.05,11:22
Mňa zaujala tá preventívna prehliadka. Môj manžel ide v pondelok z vlastnej iniciatívy
na túto prehliadku, má si dať napísať na priepustku že to bola preventívna prehliadka a
nebude sa mu to rátať do tých 7 dní? Dík
Olgica
09.11.05,13:08
Bude sa mu to rátať do tých 7 dní. Ale nemusí byť celý deň ak nechce. Stačí mu priepustka na ktorej nemusí mať napísané prečo navštívil lekára.
vladan
09.11.05,14:16
Mňa zaujala tá preventívna prehliadka. Môj manžel ide v pondelok z vlastnej iniciatívy
na túto prehliadku, má si dať napísať na priepustku že to bola preventívna prehliadka a
nebude sa mu to rátať do tých 7 dní? Dík
SERVIS, v mojom príspevku som namiesto myslených povinných lekárskych prehliadok napísala preventívne lekárske prehliadky ... tým som ťa asi trošku doplietla

... ak sa pýtaš na preventívnu prehliadku, tak táto sa do limitu 7 dní počíta

ešte raz sa ospravedlňujem
stonozka
09.11.05,20:16
Nárok v roku na lekárske vyšetrenie je 7 dní x 7,50 = 52,5 hodín, na sprevádzanie rodinného príslušníka (napr. dieťa) je tiež 7 dní nárok v roku. Potom zvlášť sa sleduje napr. darovanie krvi, účasť na pohrebe .... to nespadá do týchto vyššie uvedených dní to sa sleduje zvlášť.
vladan
10.11.05,05:53
Nárok v roku na lekárske vyšetrenie je 7 dní x 7,50 = 52,5 hodín, na sprevádzanie rodinného príslušníka (napr. dieťa) je tiež 7 dní nárok v roku. Potom zvlášť sa sleduje napr. darovanie krvi, účasť na pohrebe .... to nespadá do týchto vyššie uvedených dní to sa sleduje zvlášť.áno, sleduje sa to zvlášť - bližšie pozri § 141, kde sú v odseku 2 písmená a) až i) - každé z týchto písmen hovorí o určitom dôvode prekážky a o rozsahu
Darovanie krvi nájdeš v § 138
myrjam
10.11.05,07:40
A keď má niekto viac detí? Je na každé dieťa 7 dní zvlášť? A ako to je pri prechode k inému zamestnávateľovi? Dostane zamestnanec potvrdenie od predchádzajúceho, že si vyčerpal len 4 dni a má nárok ešte na 3? Alebo u každého nového zamestnávateľa v jednom roku je to 7 dní?
Tweety
10.11.05,08:09
A keď má niekto viac detí? Je na každé dieťa 7 dní zvlášť? A ako to je pri prechode k inému zamestnávateľovi? Dostane zamestnanec potvrdenie od predchádzajúceho, že si vyčerpal len 4 dni a má nárok ešte na 3? Alebo u každého nového zamestnávateľa v jednom roku je to 7 dní?Nie je to zvlášť na každé dieťa. U jedného zamestnávateľa môže vyčerpať 7 dní, teda ak má do roka troch, tak 21 dní.;)
Daska
10.11.05,08:14
A keď má niekto viac detí? Je na každé dieťa 7 dní zvlášť? A ako to je pri prechode k inému zamestnávateľovi? Dostane zamestnanec potvrdenie od predchádzajúceho, že si vyčerpal len 4 dni a má nárok ešte na 3? Alebo u každého nového zamestnávateľa v jednom roku je to 7 dní?
Bohuzial je jedno ci mas 1 dieta alebo 7, ci mas zdrave deti, alebo take chore ze si kazdy mesiac pri doktorovi...
Neviem ako je to pri vymene zamestnavatela, ale my sme poskytli celych 7 dni, len neviem ci sme urobili spravne
myrjam
10.11.05,08:20
To je potom dost divné, ak má niekto chorých rodičov + deti, tak je v tomto dosť diskriminovaný. Ďakujem za odpovede.
VERONIKA6
10.11.05,09:07
Máš pravdu, ale mám dlhoročné skúsenosti, že niektorí pracovníci zneužívali ošetrenie / boli to stále tí istí/. Napr. pracovník chcel dovolenku celý týždeň, zamestnávateľ mu ju neodsúhlasil, nakoľko bol potrebný v práci /finišovala sa stavba ktorá sa odovzdávala/ a on zostal aj tak doma. Odkázal, že si čerpá dovolenku. Zamestnávateľ ho písomne vyzval. Keď aj po tomto upozornení nenastúpil, zamestnávateľ mu na vymeškané dni udelil absenciu. Nenastúpil ani ďalší týždeň a nakoniec nám poslal: 1. deň vymeškania v práci - paragraf a od 2. dňa PN, všetko vypísané až po týždni. Volali sme lekára, no on pracovníka kryl a tvdil nám, že tam bol, hoci mu paragraf aj PN vystavil dodatočne. Chceli sme do dať na sociálku skontrolovať, no tam nám povedali, že by to bola zdĺhavá záležitosť a aj tak je to skoro vždy v prospech lekára. Tak sme sa na to vykašlali. No mám skúsenosti, že pracovník prinesie paragraf aj na 3 dni po sebe. Niektorí pracovníci to veľmi zneužívali, no aj teraz to berú tak, akože si tých 7 dní musia vyčerpať. Česť výnimkám.
ajobs
10.11.05,10:11
Súhlasím s Veronikou, je veľa negatívnych príkladov na čerpanie dní na ošetrenie či už so sebou alebo s dieťaťom. Na Slovensku je to (zatiaľ) tak !!
Reny
10.11.05,12:24
Ccem sa zapojiť do Vašej diskusie a opýtať sa na prekážky pri pružnom pracovnom čase. Pri normálnom pracovnom čase patrí náhrada mzdy za 7 dní.
Ak sa hodiny postupne sčítavajú, zamestnanec má nárok na náhradu mzdy za 7 dní x 7,5hod= 52,5 hod.
Na školení sme boli upozornení, že pri uplatnení pružného pracovného času patrí však náhrada mzdy len za pracovný čas, ktorý zasahuje do základného pracovného času, v našom prípade 5 hod. t.j. 7 dní x 5 hod = 35 hod.
Naši zamestnanci však tvrdia, že na školení nás zle usmernili. Má s tým niekto vlastnú skúsenosť? Ďakujem.
Tweety
10.11.05,12:30
Ccem sa zapojiť do Vašej diskusie a opýtať sa na prekážky pri pružnom pracovnom čase. Pri normálnom pracovnom čase patrí náhrada mzdy za 7 dní.
Ak sa hodiny postupne sčítavajú, zamestnanec má nárok na náhradu mzdy za 7 dní x 7,5hod= 52,5 hod.
Na školení sme boli upozornení, že pri uplatnení pružného pracovného času patrí však náhrada mzdy len za pracovný čas, ktorý zasahuje do základného pracovného času, v našom prípade 5 hod. t.j. 7 dní x 5 hod = 35 hod.
Naši zamestnanci však tvrdia, že na školení nás zle usmernili. Má s tým niekto vlastnú skúsenosť? Ďakujem.Nemám skúsenosť s pružnom pracovnou dobou, uvažujem logicky: ak mám nárok na 7 dní, tak je jedno aký mám pracovný čas. Stále to musí byť 7x počet hodín na deň. Nikde v zákone také obmedzenie nie je, že by to malo byť menej.;)
Reny
10.11.05,12:32
Nemám skúsenosť s pružnom pracovnou dobou, uvažujem logicky: ak mám nárok na 7 dní, tak je jedno aký mám pracovný čas. Stále to musí byť 7x počet hodín na deň. Nikde v zákone také obmedzenie nie je, že by to malo byť menej.;)
Je to v § 143
Tweety
10.11.05,12:37
Je to v § 143Súhlasím, našla som to tam. Tak potom moja úvaha nebola správna.:confused:
Chobot
10.11.05,12:55
U nás máme pruzný prac. cas a je to osetrené nasledovne:

ak ide o celodenné vysetrenie/osetrenie/sprevádzanie dieteta, tak sa to berie ako celý den, cize tých (u nás) 7:45 hodín.

Ak vsak zamestnanec ide k lekárovi iba doobeda, tak á ospravedlnenú neprítomnost iba v rámci pevného casu. Napr. pevný cas je medzi 9:00 - 15:00. Zamestnanec ide k lekárovi na 8:30 a do práce príde o 11:00, tak sa to berie ako keby prisiel na deviatu.

Obdobne je to poobede, ak odíde o 13:00 a je u lekára do 18:00, tak má ospravedlnený cas 13:0 - 15:00. A je to potom na nom, aby mu sedel týzdenný pocet hodín.

Pri celom dni sa berie náhrada za neodpracovaných 7:45 hodín. Takze pravdu má aj § 143 aj vasi zamestnanci aj Tweety. Ten argument, krorý Ti chýbal a na ktorý Ta upzornili zametnanci je v ods. 2 toho istého paragrafu.
milanr
10.11.05,13:33
Pripájam sa s názorom. Máme tiež pružný pracovný čas. Pevná doba je od 08.00 do 14.00. Pri celodennom ošetrení rátame 6 hodín. Celoročný nárok máme 7 x 6 = 42 hod.
Mňa však zaujíma váš názor pri nepravidelne rozvrhnutom čase. Ak zamestnec pracuje v 11,5 hod. zmenách a prinesie doklad o ošetrení, resp. spevádzaní rátame mu 11,5 hod. a jeho celororočný nárok je 7 x 11,5 = 80,5 h. Samozrejme, že tých 11,5 hod. mu rátame iba vtedy, ak mal na ten deň (ošetrenia, sprevádzania) plánovanú zmenu v rozdeľovníku. Je náš postup správny ?
Oľa
10.11.05,14:38
Ruším súhlas, zle som Maju pochopila, je to vždy sedem dní, ak to potrebujeme preplatiť, tak je to 7x stanovený fond pracovného času/deň konkrétneho zamestnanca.
ajobs
10.11.05,21:38
Pripájam sa s názorom. Máme tiež pružný pracovný čas. Pevná doba je od 08.00 do 14.00. Pri celodennom ošetrení rátame 6 hodín. Celoročný nárok máme 7 x 6 = 42 hod.
Mňa však zaujíma váš názor pri nepravidelne rozvrhnutom čase. Ak zamestnec pracuje v 11,5 hod. zmenách a prinesie doklad o ošetrení, resp. spevádzaní rátame mu 11,5 hod. a jeho celororočný nárok je 7 x 11,5 = 80,5 h. Samozrejme, že tých 11,5 hod. mu rátame iba vtedy, ak mal na ten deň (ošetrenia, sprevádzania) plánovanú zmenu v rozdeľovníku. Je náš postup správny ?
Myslím, že áno, aj keď si neviem predstaviť, že by pri celodennom ošetrení bol u lekára 11,5 hodiny.:(
milanr
11.11.05,06:54
Ak mu lekár napíše celodené ošetrenie, tak mu tých 11,5 h uznáme. To isté platí ak ide s dieťaťom, ak lekár vyznačí celodenná staroslivosť nutná, tak mu dáme 11,5 h. Ak má vyznačené od lekára ošetrenie, sprevádzanie od - do, tak mu napíšeme iba určitý počet hodín a zvyšok odpracuje v zmene. Dúfam, že to robíme správne ?!
ajobs
11.11.05,13:30
Áno, malo by to takto byť OK.;)
erikabu
11.01.06,10:07
Dobrý deň, prosím poraďte mi, že čo mám urobiť, keď u niektorých prekročil stanovený limit vyšetrenia al. ošetrenia lekára. Viem, že stanovený limit je 7 za seba a 7 s rodinným príslušníkom. Keď som urobila kontrolu, tak som zistila, že u niektorých ich má dokonca už 17. Môžem tak urobiť, že to im narátam dni, ktoré vyčerpali naviac (napr. 17 – 7 = 10) a pri decembrových výplatách dám tie dni (10) neplatené voľno ospravedlnené bez odvodov s kódom A20 a odhlásim to Sociálnej poisťovne. Či to môžem takto urobiť a či nie je to už teraz neskoro odhlásiť Soc. Poisťovňu? Zistila som aj to, že v decembri u niektorých boli u lekára, ktoré už nemali zobrať. Myslela som, že namiesto toho dám dovolenku, ak majú ešte. Môžem tak urobiť, keď ešte nie sú urobené decembrové výplaty? Ja som tu nová a toľko skúsenosti ešte nemám. Bolo už povedané, že koľko ich môžu zobrať, ale ako vidím, že u niektorých to vôbec nedajú pozor. Napadlo mi, že najlepšie by bolo keď urobím ručnú evidenciu od roku 2006, aby som mala každý mesiac prehľad a aby sa to viackrát nezopakovalo. Prosím Vás, napíšte mi, že akým najlepším spôsobom sa dá týmto vyriešiť. Za odporúčanie vopred ďakujem.
Barbara
11.01.06,10:42
[/font]obmedzenie počtu dní asi nenájdeš v žiadnom predpise, jediné obmedzenie ti udáva Zákonník práce a to 7 dní do roka (s náhradou mzdy). Tých 7 dní by si teoreticky mohol zamestnanec vyčerpať aj v priebehu mesiaca - záviselo by, či mal presvedčivý dôvod
môj názor - mne stačí potvrdenie od obvodného lekára, väčšinou práve ten ťa posiela za odborným
[font=Arial][font=Verdana]mňa by zaujímalo, z akého dôvodu absolvoval bežné ošetrenie (vyšetrenie) viac dní za sebou a prečo ho lekár neposlal na PN - asi by som v tomto prípade kontaktovala ošetrujúceho lekára. Iné je to napríklad pri povinných lekárskych prehliadkach - tie sa zväčša nedajú vykonať za jeden deň (povinné lekárske prehliadky však nespadajú do limitu 7 dní, ale do § 138)

červený text je oprava pôvodného textu "preventívne prehliadky"


môže mať aj viac dní za sebou!!!!!!!!!- nárok je na 7 dní
riuska
12.01.06,08:34
Pri sprevadzani dietata k lekarovi je nejaka vekova hranica?Nie je to 10 rokov veku dietata?
vladan
12.01.06,09:20
Pri sprevadzani dietata k lekarovi je nejaka vekova hranica?Nie je to 10 rokov veku dietata?

§ 141 ods. 2c) bod 1. hovorí o sprevádzaní rodinného príslušníka (rodinný príslušník je definovaný v § 40 ods. 5)
ajobs
12.01.06,14:28
§ 141 ods. 2c) bod 1. hovorí o sprevádzaní rodinného príslušníka (rodinný príslušník je definovaný v § 40 ods. 5)

K súhlasu pripájam aj to, že nie je stanovená veková hranica rodinného príslušníka.:)
Myslím si, že tieto úkony sú v poriadku, pokiaľ neprekročia hranice primeranosti.
kamach
14.03.06,14:49
Aká náhrada mzdy pri prekážkach v práci ešte môže byť, ak nie je presne napísané "pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku"?!
Konkrétne ma zaujíma Váš názor na § 138 ZP, pretože môjmu nadriadenému sa nepáči, že je to v sume priemerného zárobku - tvrdí, že mám poskytnúť základnú mzdu, ako keby bol v práci - ak ho samozrejme posielam na povinnú LP, rekondičný pobyt,... t. j. náhrada mzdy pri výkone občianskej povinnosti a inom úkone vo všeobecnom záujme.
Ďakujem za odpoveď.
kamach
15.03.06,06:54
Ďakujem za odpoveď endrju, súhlasím s Tebou.
alušik
31.03.06,12:57
Ja som niekedy niekde čítala, že by som nemala mať 2 dni za sebou celodenné ošetrenie od toho istého lekára. Keď na jeden deň vystaví obvodný lekár a na druhý deň odborný lekár, tak to môžem uznať. Nemám s nahrávaním týchto prekážok na strane zamestnanca nejako skúsenosti, lebo "paragrafy" sme vždy vyhadzovali a nechali sme odpracovaný deň, aj keď viem, že to nie je tak dobre. Teraz však neviem, čo s tým preplatením, keď mám potvrdenie od toho istého lekára na dva celé dni za sebou.:confused:
ajobs
31.03.06,13:41
Ja som niekedy niekde čítala, že by som nemala mať 2 dni za sebou celodenné ošetrenie od toho istého lekára. Keď na jeden deň vystaví obvodný lekár a na druhý deň odborný lekár, tak to môžem uznať. Nemám s nahrávaním týchto prekážok na strane zamestnanca nejako skúsenosti, lebo "paragrafy" sme vždy vyhadzovali a nechali sme odpracovaný deň, aj keď viem, že to nie je tak dobre. Teraz však neviem, čo s tým preplatením, keď mám potvrdenie od toho istého lekára na dva celé dni za sebou.:confused:

Môžeš to kľudne uznať, nie je to ničím obmedzené (právne).
alušik
03.04.06,06:08
Ďakujem.;)
SILVIA54
21.09.06,12:07
Ahojte, môžeme znížiť počet vyšetrení u lekára na kalendárny rok zo siedmich na päť (v internej smernici) keďže je v Zákonníku práce napísané najviac 7 dní v roku?
Tweety
21.09.06,12:12
Ahojte, môžeme znížiť počet vyšetrení u lekára na kalendárny rok zo siedmich na päť (v internej smernici) keďže je v Zákonníku práce napísané najviac 7 dní v roku?
Môžeš, ale prečo nebyť ústretoví voči zamestnancom, keď ZP im umožňuje až 7 dní?:cool:
Opravujem odpoveď: podľa odst.2 písm.a, tak ako je to tam uvedené, nemôžeš tieto dni krátiť.
SILVIA54
21.09.06,12:14
Ďakujem ;) Keby to bolo na mne tak by som im dala aj 10 dní v roku
azuz
21.09.06,12:44
Môžeš, ale prečo nebyť ústretoví voči zamestnancom, keď ZP im umožňuje až 7 dní?:cool:
Nesúhlasím, poodľa mňa nemôžeš 7 dní znížiť, lebo v ods. 2 sa píše o poskytnutí pracovného voľna... najmenej v rozsahu.... .
Podľa mňa "najviac 7 dní v kal. roku" znamená, že keď vyčerpá menej, zaplatím len to čo vyčerpal a nemusím doplácať do 7 dní.
Tweety
21.09.06,12:48
Nesúhlasím, poodľa mňa nemôžeš 7 dní znížiť, lebo v ods. 2 sa píše o poskytnutí pracovného voľna... najmenej v rozsahu.... .
Podľa mňa "najviac 7 dní v kal. roku" znamená, že keď vyčerpá menej, zaplatím len to čo vyčerpal a nemusím doplácať do 7 dní.Teraz som ten odstavec čítala ešte raz, no je to tam šalamúnsky napísané, takže najmenej je zároveň aj najviac:cool: .
martinatomkova
30.08.07,07:30
Dobrý deň,
prečítala som viaceri stránok s touto témou a zaujímalo by ma či 7 dní povolených zakonom na ošetrenie je zvlášt 7 dní na zamestnanca a zvlášť 7 dní na ošetrenie dieťaťa alebo rodinného príslušníka, zamestnávateľ mi to vysvetlil tak že 7 dní je spolu ( zamestnanec+rod. príslušník) a či sa to nejako zvlášť eviduje
Tweety
30.08.07,07:32
Zamestnáv. si to vysvetlil zle, je to na každého po 7 dní zvlášť- pozri bližšie § 141 ZP.
fizzy
03.06.08,06:04
Ahojte Poradaci,
Ja si len chcem potvrdit u vas toto.
Pri OCR ako i pri navsteve doktora tych sedem dni zamestnanec cerpa ako keby dovolenku. Cize nahrada mzdy podla dovolenkoveho priemeru? Neohlasuje sa to na SOC ani na zdravotnu poistovnu, tak? Az po "precerpani" tych 7 dni.
Je to tak?
VERONIKA6
03.06.08,06:15
Ahojte Poradaci,
Ja si len chcem potvrdit u vas toto.
Pri OCR ako i pri navsteve doktora tych sedem dni zamestnanec cerpa ako keby dovolenku. Cize nahrada mzdy podla dovolenkoveho priemeru? Neohlasuje sa to na SOC ani na zdravotnu poistovnu, tak? Az po "precerpani" tych 7 dni.
Je to tak?
Áno je to náhrada podľa dovolenkového priemeru. Dúfam, že si to čerpanie paragrafov ako dovolenku napísal/a/ iba obrazne. Nenahlasuje sa to nikde.
Nárok má na 7 dní na ošetrenie, no má nárok aj ďalších sedem dní na sprevádzanie rodinného príslušníka. Treba si to pozrieť v zákone.
veronikasad
03.06.08,07:41
Ahojte Poradaci,
Ja si len chcem potvrdit u vas toto.
Pri OCR ako i pri navsteve doktora tych sedem dni zamestnanec cerpa ako keby dovolenku. Cize nahrada mzdy podla dovolenkoveho priemeru? Neohlasuje sa to na SOC ani na zdravotnu poistovnu, tak? Az po "precerpani" tych 7 dni.
Je to tak?
OČR /ošetrovné/ je dávka nem. poistenia. Nemýlte si ju s doprovodom rodinného príslušníka do zdr. zariadenia.

-------
Veronika
Chobot
03.06.08,08:32
Ahojte Poradaci,
Ja si len chcem potvrdit u vas toto.
Pri OCR ako i pri navsteve doktora tych sedem dni zamestnanec cerpa ako keby dovolenku. Cize nahrada mzdy podla dovolenkoveho priemeru? Neohlasuje sa to na SOC ani na zdravotnu poistovnu, tak? Az po "precerpani" tych 7 dni.
Je to tak?

Pozor, OČR je niečo iné, tá sa neplatí priemerom, ale na OČR poskytuje soc. poisťovňa nemocenské dávky. Ošetrovné je vo výške 55% z vymeriavacieho základu a poskytuje sa 10 dní. Zamestnávateľ neplatí nič, SP platí od prvého dňa.

Návšteva lekára je zase niečo iné.
fizzy
03.06.08,09:43
Ide mi o "Osetrenie clena rodiny" cize tam to ide prvym dnom na SOC poistovnu a zamestnavatel neplati ziadnu nahradu?
VERONIKA6
03.06.08,09:49
Ide mi o "Osetrenie clena rodiny" cize tam to ide prvym dnom na SOC poistovnu a zamestnavatel neplati ziadnu nahradu?
Odovzdáš na soc. poisťovňu spolu s potvrdením zamestnávateľa.......na účely uplatnenia nároku na nemoc. dávku. Zamestnávateľ neplatí nič.
fizzy
03.06.08,10:51
Dakujem Vam,
a co je teda Ošetrenie dieťaťa alebo rodinného príslušníka?
Chobot
03.06.08,10:58
Dakujem Vam,
a co je teda Ošetrenie dieťaťa alebo rodinného príslušníka?

Ak máš choré dieťa alebo matku a niekto s nimi musí zostať doma ako dozor, tak lekár ti vypíše ošetrovanie člena rodiny (OČR) na potrebný počet dní. Vtedy mzdu nedostávaš, ale dostaneš náhradu (tzv. ošetrovné) vo výške 55% vymeriavacieho základu.

Ak ideš s dieťaťom alebo iným rodinným príslušníkom, ktorý potrebuje doprovod k lekárovi, tak na dobu doprovodu, prípadne na celý deň (ak ošetrenie trvalo celý deň) dostaneš od lekára potrvdenie, že si sprevádzal rodinného príslušníka k lekárovi a zamestnávateľ ti ospravedlní neprítomnosť v práci v zmysle § 144 ZP a dostaneš náhradu vo výške priemernej mzdy.
VERONIKA6
03.06.08,10:58
Dakujem Vam,
a co je teda Ošetrenie dieťaťa alebo rodinného príslušníka?
Ošetrenie rodinného príslušníka je, keď Ti ošetrujúci lekár potvrdí, že doprovod bol nutný.
Tweety
03.06.08,10:58
Dakujem Vam,
a co je teda Ošetrenie dieťaťa alebo rodinného príslušníka?
Je to ošetrenie-vyšetrenie vrámci 7 dní ročne, podľa § 141 odst.2 ZP.
kvitko
06.10.08,06:13
Ja by som sa chcela opýtať, ako je to s náhradou mzdy pri žene, ktorá je tehotná a už má vyčerpaných 7 dní nároku na náhradu príjmu a stále chodí k lekárovi na vyšetrenia. Na tehotné ženy sa nevzťahuje nárok 7 dní, je to neobmedzené? Ďakujem
Tweety
06.10.08,07:08
Ja by som sa chcela opýtať, ako je to s náhradou mzdy pri žene, ktorá je tehotná a už má vyčerpaných 7 dní nároku na náhradu príjmu a stále chodí k lekárovi na vyšetrenia. Na tehotné ženy sa nevzťahuje nárok 7 dní, je to neobmedzené? Ďakujem
§ 141 odst. 2:
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

zhrnuté, takže je to mimo tých 7 dní.
pufamuf
07.10.08,17:13
Zamestnanec nastúpil 8.9.2008. Dnes 7.10. nastúpil OČR. Potvrdenie od lekára odnesiem zajtra do SP a mal by som dať potvrdenie o VZ. Samozrejme ešte oznámenie do ZP o zmene platiteľa poistného na čas OČR. Chcem sa len opýtať, ako správne vyrátať VZ. Je to môj prvý zamestnanec, kratší pracovný čas (20 hod. týždenne), základná mesačná mzda 4050,-.
Ďakujem.
fipina
08.10.08,09:45
Zamestnanec nastúpil 8.9.2008. Dnes 7.10. nastúpil OČR. Potvrdenie od lekára odnesiem zajtra do SP a mal by som dať potvrdenie o VZ. Samozrejme ešte oznámenie do ZP o zmene platiteľa poistného na čas OČR. Chcem sa len opýtať, ako správne vyrátať VZ. Je to môj prvý zamestnanec, kratší pracovný čas (20 hod. týždenne), základná mesačná mzda 4050,-.
Ďakujem.

Jeho VZ bude od 08.09.2008 do 30.09.2008, čiže VZ za 09/2008 ( príjem za 10/08 neberieš do úvahy).
pufamuf
09.10.08,07:13
Ďakujem.
janka331
09.02.09,16:02
Chcela by som sa predsa len uistiť, pretože sa nám stalo, že zamestnankyňa avízovala, že sa zle cíti potom si nechala vystaviť od svojej obvodnej lekárky na dva po sebe idúce dni ošetrenie a na tretí deň bola s dcérou u lekárky. A tiež som počula o tom, že dva dni po sebe nemôže byť potvrdenie o vyšetrení od jedného lekára. Je to niekde uvedené?
Tweety
09.02.09,16:04
Chcela by som sa predsa len uistiť, pretože sa nám stalo, že zamestnankyňa avízovala, že sa zle cíti potom si nechala vystaviť od svojej obvodnej lekárky na dva po sebe idúce dni ošetrenie a na tretí deň bola s dcérou u lekárky. A tiež som počula o tom, že dva dni po sebe nemôže byť potvrdenie o vyšetrení od jedného lekára. Je to niekde uvedené? Také obmedzenie v ZP nikde nie je, ak má potvrdenia aj na tri dni po sebe, je to uznaná prekážka v práci. Mohla byť každý deň na inom vyšetrení.To, že si to počula, ešte neznamená, že je to tak.
Chobot
09.02.09,16:04
Chcela by som sa predsa len uistiť, pretože sa nám stalo, že zamestnankyňa avízovala, že sa zle cíti potom si nechala vystaviť od svojej obvodnej lekárky na dva po sebe idúce dni ošetrenie a na tretí deň bola s dcérou u lekárky. A tiež som počula o tom, že dva dni po sebe nemôže byť potvrdenie o vyšetrení od jedného lekára. Je to niekde uvedené?

Nie, nie je. Ak to raz lekár potvrdí, potvrdenie platí. A môže byť aj 2 dni po sebe - ale skutočne musí byť na vyšetrení v oba dni.
janka331
09.02.09,19:17
Ďakujem
25252
10.02.09,06:12
Ak mu lekár napíše celodené ošetrenie, tak mu tých 11,5 h uznáme. To isté platí ak ide s dieťaťom, ak lekár vyznačí celodenná staroslivosť nutná, tak mu dáme 11,5 h. Ak má vyznačené od lekára ošetrenie, sprevádzanie od - do, tak mu napíšeme iba určitý počet hodín a zvyšok odpracuje v zmene. Dúfam, že to robíme správne ?!


ano my to tak isto robíme. malo by to byť v poriadku
L-M
01.04.09,08:39
Dobrý deň , chcela by som sa opýtať. Zamestnanec bol v nemocnici na vyšetrení 6 dní- z toho 4 pracovné. Nikde v zákone som sa nedočítala, ža by boli prekážky v práci dajako obmedzené počtom dní po sebe nasledujúcich. Iba počtom 7 dní za rok. Môžem mu bez problémov uznať tie 4 dni?
Ďakujem
Farks
01.04.09,08:41
Dobrý deň , chcela by som sa opýtať. Zamestnanec bol v nemocnici na vyšetrení 6 dní- z toho 4 pracovné. Nikde v zákone som sa nedočítala, ža by boli prekážky v práci dajako obmedzené počtom dní po sebe nasledujúcich. Iba počtom 7 dní za rok. Môžem mu bez problémov uznať tie 4 dni?
Ďakujem

To v podstate záleží na zamestnávateľovi, či to uzná alebo nie. Pokiaľ má potvrdenie o celodennom ošetrení na štyri dni, ja by som mu to uznala.
L-M
01.04.09,08:52
Ďakujem pekne, zo zamestnávateľom tu nie je problém, ja som hlavne potrebovala vedieť či to zo zákona nie je problém.
Ešte raz ďakujem, hneď mi odpovedáš v dvoch témach :)
Farks
01.04.09,08:54
Zamestnanec má nárok na seba 7 dní a na sprevádzanie rodinného príslušníka 7 dní, nezáleží koľko ma detí spolu je 7 s príslušníkom a 7 pre seba. U každého nového zamesnávateľa (aj v priebehu roka) je nárok na 7 a 7, nič sa neprenáša.
padfoot
21.05.09,08:33
Ešte podotázka k téme: Zamestnanec mi priniesol potvrdenie o ošetrení na 5 dní po sebe. Dve potvrdenia sú vystavené odborným lekárom a na zvyšných je len pečiatka zdravotného zariadenia, kde bol na vyšetrení. Je možné uznať aj takéto potvrdenia, z ktorých nie je jasné u akého konkrétneho lekára bol na vyšetrení? Na žiadnom potvrdení nie je vymedzený čas vyšetrenia ani poznámka, že bolo celodenné.
Chobot
21.05.09,09:03
Ešte podotázka k téme: Zamestnanec mi priniesol potvrdenie o ošetrení na 5 dní po sebe. Dve potvrdenia sú vystavené odborným lekárom a na zvyšných je len pečiatka zdravotného zariadenia, kde bol na vyšetrení. Je možné uznať aj takéto potvrdenia, z ktorých nie je jasné u akého konkrétneho lekára bol na vyšetrení? Na žiadnom potvrdení nie je vymedzený čas vyšetrenia ani poznámka, že bolo celodenné.

AK máš pochybnosti, môžeš si preveriť v tom zariadení, či zamestnanec bol v tých dňoch a v akom čase na vyšetrení/ošetrení. AK ti potvrdia jeho prítomnosť v tom čase, tak mu to uznaj. Ak povedia, že mal termín o 8:00 a vyšetrenie trvalo 15 minút (napr. odber krvi), tak mu to neuznaj.

Ale samotné čerpanie 5 dní po sebe voľno na ošetrenie nie je zakázané.
lynn
08.09.09,16:05
Máme zamestnanca, ktorý si už vyčerpal na návštevu lekára uvedených 7 dní plateného voľna a potrebuje ďalšie. Aké je v tomto prípade riešenie? Zamestnávateľ mu poskytne pracovné voľno bez náhrady mzdy. Čo vyplýva z tejto skutočnosti. Musíme na uvedené dni prerušiť poistenie v SP a tiež oznámiť niečo ZP?. Vylýva z tohto neplateného voľna pre zamestnávateľa nejaká povinnosť platiť poistné do SP prípadne ZP? V prípade, ak zamestanec takto vyčerpá viac dní v mesiaci, stačí posielať do poisťovní informáciu raz mesačne? Máte s takýmto prípadom skúsenosti.
Vďaka za každú radu
veronikasad
08.09.09,16:15
Máme zamestnanca, ktorý si už vyčerpal na návštevu lekára uvedených 7 dní plateného voľna a potrebuje ďalšie. Aké je v tomto prípade riešenie? Zamestnávateľ mu poskytne pracovné voľno bez náhrady mzdy. Čo vyplýva z tejto skutočnosti. Musíme na uvedené dni prerušiť poistenie v SP a tiež oznámiť niečo ZP?. Vylýva z tohto neplateného voľna pre zamestnávateľa nejaká povinnosť platiť poistné do SP prípadne ZP? V prípade, ak zamestanec takto vyčerpá viac dní v mesiaci, stačí posielať do poisťovní informáciu raz mesačne? Máte s takýmto prípadom skúsenosti.
Vďaka za každú radu

Pozri § 141 Zákonníka práce :

2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

Pracovné volno bez náhrady mzdy na ošetrenie a vyšetrenie nenahlasuješ v SP ako prerušenie.

Zamestnanec má minimálnu mzdu ?
lynn
08.09.09,16:48
Nie, zamestnanec má vyššiu mzdu cca 600 € a je nejaká povinnosť voči ZP?
tamci
28.09.09,13:01
Ako sa berie týchto sedem dní na vyšetrenie a ošetrenie zamestnanca v kal. roku, ak bol zamestnanec zamestnaný od 1.1.2009 - 31.3.2009 a potom bol zase zamestnaný u toho istého zamestnávateľa od 10.4.2009 na neurčito. Má sa týchto sedem dní spočítať z oboch PP alebo sa berie sedem dní pre každý prac. pomer zvlášť??
Tiež Zákonník práce nehovorí o tom, že by sa týchto sedem dní malo pri kratšom PP ako rok alikvotizovať podľa počtu odprac. mesiacov.
Tweety
28.09.09,13:17
Ako sa berie týchto sedem dní na vyšetrenie a ošetrenie zamestnanca v kal. roku, ak bol zamestnanec zamestnaný od 1.1.2009 - 31.3.2009 a potom bol zase zamestnaný u toho istého zamestnávateľa od 10.4.2009 na neurčito. Má sa týchto sedem dní spočítať z oboch PP alebo sa berie sedem dní pre každý prac. pomer zvlášť??
Tiež Zákonník práce nehovorí o tom, že by sa týchto sedem dní malo pri kratšom PP ako rok alikvotizovať podľa počtu odprac. mesiacov.
Áno, nehovorí, tieto dni sa nedelia počtom mesiacov odpracovaných vo firme, je to na jeden PP- PZ. U pracovníka ide o opätovne uzatvorený PP s jedným nárokom.
Chobot
28.09.09,13:52
Ako sa berie týchto sedem dní na vyšetrenie a ošetrenie zamestnanca v kal. roku, ak bol zamestnanec zamestnaný od 1.1.2009 - 31.3.2009 a potom bol zase zamestnaný u toho istého zamestnávateľa od 10.4.2009 na neurčito. Má sa týchto sedem dní spočítať z oboch PP alebo sa berie sedem dní pre každý prac. pomer zvlášť??

Ak je to u jedného zamestnávateľa, tak ten poskytuje 7 dní za celý rok, nie je podstatné, že počas roka existovali 2 pracovné pomery.


Tiež Zákonník práce nehovorí o tom, že by sa týchto sedem dní malo pri kratšom PP ako rok alikvotizovať podľa počtu odprac. mesiacov.

Pri kratšom úväzku sa 7 dni nekráti. Akurát treba prepočítať nárok podľa úväzku, napr. ak má niekto úväzok 4 hodiny denne, tak bude mať nárok na 7 dní po 4 hodiny.
marmal
06.10.09,11:52
Zamestnanec už prečerpal nárok 7 dní na sprevádzanie k lekárovi s deťmi, tak som mu dala neplatené voľno v trvaní 29,5 hod. Chcem sa opýtať - je potrebné hlásiť sociálnej poisťovni - prerušenie poistenia ????

Marta
mzdarka renca
06.10.09,12:07
Zamestnanec už prečerpal nárok 7 dní na sprevádzanie k lekárovi s deťmi, tak som mu dala neplatené voľno v trvaní 29,5 hod. Chcem sa opýtať - je potrebné hlásiť sociálnej poisťovni - prerušenie poistenia ????

Marta

nie neplatené voľno, ale pracovné voľno bez náhrady mzdy, to je rozdiel, lebo potom nemusíš nič hlásiť SP.



§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci


(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
Micifuzik
03.12.09,12:10
Ahojte, prosím vás ja by som sa chcela, či je niekde napísané, ako sa berie ,,priepustka,, či sa hodiny strávené u lekára spočítavajú a teda mám nárok na napr. 7 dní x 7,5 hod. - 52,50 hodiny.
alebo pojem nárok na 7 dní, znamená 7 návštev u lekára a dosť???
ďakujem
mzdarka renca
03.12.09,12:13
Ahojte, prosím vás ja by som sa chcela, či je niekde napísané, ako sa berie ,,priepustka,, či sa hodiny strávené u lekára spočítavajú a teda mám nárok na napr. 7 dní x 7,5 hod. - 52,50 hodiny.
alebo pojem nárok na 7 dní, znamená 7 návštev u lekára a dosť???
ďakujem

berie sa to 7 x 7,5 = 52,50;)
Micifuzik
03.12.09,12:14
ďakujem za odpoveď renca :)
Micifuzik
03.12.09,12:55
a ešte by som potrebovala vedieť, v akom prípade mám nárok na stravný lístok. keď odpracujem viac ako 4 hodiny? v zákone sa píše, že nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako 4 hodiny. to sa týka aj stravného lístka? mám nárok na stravný lístok, keď pracujem viac ako 4 hodiny? prečo zákon uvádza, že zamestnávateľ prispieva na stravovanie sumou 55 percent stravného poskytovaného pri pracovnej ceste 5-12 hodín.
tak teda musím odrobiť viac ako 4 alebo viac ako 5 hodín keď mám mať nárok na stravný lístok???
ďakujem
mzdarka renca
03.12.09,13:10
a ešte by som potrebovala vedieť, v akom prípade mám nárok na stravný lístok. keď odpracujem viac ako 4 hodiny? v zákone sa píše, že nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako 4 hodiny. to sa týka aj stravného lístka? mám nárok na stravný lístok, keď pracujem viac ako 4 hodiny? prečo zákon uvádza, že zamestnávateľ prispieva na stravovanie sumou 55 percent stravného poskytovaného pri pracovnej ceste 5-12 hodín. t.z., že maximálne ti zamestnávateľ prispeje sumou aká je pri pracovnej ceste v uvedenom časovom rozpätí.
tak teda musím odrobiť viac ako 4 alebo viac ako 5 hodín keď mám mať nárok na stravný lístok???
ďakujem
nárok na SL máš, ak odpracuješ viac ako 4 hod.
marcelaStanakova
10.02.10,17:24
mám otázku zamestnanec mal januári 2010 3 dni OČR kedy sa mu zohľadní vo výplate za január alebo až za február
Tara1
10.02.10,17:30
mám otázku zamestnanec mal januári 2010 3 dni OČR kedy sa mu zohľadní vo výplate za január alebo až za február
OČR sa mu vo výplate nemôže prejaviť, keďže ju vypláca SP.
hena22
10.02.10,17:32
mám otázku zamestnanec mal januári 2010 3 dni OČR kedy sa mu zohľadní vo výplate za január alebo až za február

Dni za OČR bude mať u zamestnávateľa ospravedlnené a neplatené v januári.
Peniaze - dávky nemocenského poistenia dostane od sociálnej poisťovne okolo 10. februára.
LUBY
10.02.10,17:57
Dobry vecer, mam otazku na zbehlych mzdarov - do kedy je matka povinna dorucit zamestnavatelovi papier ze je na OCR s dietatom, ked je sama a bydlisko ma mimo miesta zamestnania - nestihne to zariadit skor ako do troch dni. Telefonicky to oznamila samozrejme okamzite - v noci pohotovost, rano lekar - vypisana OCR, ale v praci jej povedali, ze to potrebuju mat okamzite, inac jej to neuznaju? Dakujem
Luba
veronikasad
10.02.10,18:43
mám otázku zamestnanec mal januári 2010 3 dni OČR kedy sa mu zohľadní vo výplate za január alebo až za február
OČR pokračovala vo februári ?
LUBY
11.02.10,08:53
Dobry vecer, mam otazku na zbehlych mzdarov - do kedy je matka povinna dorucit zamestnavatelovi papier ze je na OCR s dietatom, ked je sama a bydlisko ma mimo miesta zamestnania - nestihne to zariadit skor ako do troch dni. Telefonicky to oznamila samozrejme okamzite - v noci pohotovost, rano lekar - vypisana OCR, ale v praci jej povedali, ze to potrebuju mat okamzite, inac jej to neuznaju? Dakujem
Luba


Posuvam a prosim o radu, je niekde uvedeny termin dokedy treba priniest OCR?
Luba
janulinka
27.04.10,13:00
Prosím o radu, zamestnanec má rozpis pracovných zmien, pracuje v turnuse po 12 hodín. Na deň pracovného voľna doniesol potvrdenie od lekára, že bol na ošetrení a trvá na tom,, aby mu tento den bol uznaný. Má nárok na uvedené? Ďakujem
rodina1
27.04.10,13:20
Prosím o radu, zamestnanec má rozpis pracovných zmien, pracuje v turnuse po 12 hodín. Na deň pracovného voľna doniesol potvrdenie od lekára, že bol na ošetrení a trvá na tom,, aby mu tento den bol uznaný. Má nárok na uvedené? Ďakujem
Pokiaľ vyšetrenie nebolo v čase, kedy mal pracovnú zmenu, nemá nárok na preplatenie návštevy lekára.
Môžeš argumentovať ZP, § 141
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
Nutricia
27.04.10,13:28
náhrada mzdy je chápaná ako náhrada ušlej mzdy v dôsledku prekážky v práci, ktorú by dostal keby pracoval.

Kedže na tento den mu pripadlo volno, nemal podla rozpisu pracovať žiadnu mzdu by za to nedostal teda nemá nárok dostat náhradu mzdy za túto prekážku.
Zimama
25.09.10,18:48
Zdravím! :) Najprv Vám chcem poďakovať za všetky informácie, ktoré som si prečítala na predchádzajúcich stránkach! :) Na vysvetlenie k mojej otázke - nie som mzdárka, ale odborný zamestnanec humanitného smeru, len ako zástupkyňa riaditeľa mám na starosti dochádzku a robím vlastne podklady pre mzdy. Naša mzdárka tiež nie je "vyštudovaná" mzdárka (má len školenie) a okrem toho som zvyknutá všetky informácie si overovať sama, takže sa chcem opýtať na nasledovné:
:confused: Kolegyňa, ktorá doteraz pracovala na plný úväzok, od 01.10.2010 bude robiť už len 2 dni v týždni, teda vlastne 2/5 resp. 40%. Ako to u nej bude s nárokom na ošetrenie u lekára? Nakoľko nejde o nový pracovný pomer alebo o zmenu zamestnávateľa, len o zníženie úväzku, tak predpokladám, že treba vychádzať zo 7 dní nároku na kalendárny rok. Bude v tom však nejakú rolu hrať počet hodín, ktoré si už doteraz vyčerpala? Trebárs že z 52,5 hodiny, na ktoré má zo zákona nárok, už vyčerpala 22,5 hodiny = ostáva jej 30 hodín, ale pretože bude mať 2/5-vý úväzok, tak len 2/5 z toho, čiže 12 hodín??? :confused: Napadajú ma aj kadejaké iné možnosti a variácie, ale radšej si najprv počkám na odpovede Vás skúsenejších. Vďaka! Zimama
Zimama
25.09.10,18:54
A ešte ďalšia vec, len som to nechcela pre odlíšenie dávať dokopy:
:confused: Od 01.10.2010 zároveň nastúpi nový kolega, ktorý sa bude s tou vyššie spomínanou kolegyňou "dopĺňať", čiže bude robiť 3 dni v týždni = 3/5 alebo 60%. Keďže uňho ide o nový PP, tak má nárok na celých 7 dní (52,5 hodiny), ale pri skrátenom úväzku len na 3/5 zo 7 dní? Čiže na 31,5 hodiny? :confused: Ďakujem! Zimama
Katy a R
25.09.10,19:03
Zdravím! :) Najprv Vám chcem poďakovať za všetky informácie, ktoré som si prečítala na predchádzajúcich stránkach! :) Na vysvetlenie k mojej otázke - nie som mzdárka, ale odborný zamestnanec humanitného smeru, len ako zástupkyňa riaditeľa mám na starosti dochádzku a robím vlastne podklady pre mzdy. Naša mzdárka tiež nie je "vyštudovaná" mzdárka (má len školenie) a okrem toho som zvyknutá všetky informácie si overovať sama, takže sa chcem opýtať na nasledovné:
:confused: Kolegyňa, ktorá doteraz pracovala na plný úväzok, od 01.10.2010 bude robiť už len 2 dni v týždni, teda vlastne 2/5 resp. 40%. Ako to u nej bude s nárokom na ošetrenie u lekára? Nakoľko nejde o nový pracovný pomer alebo o zmenu zamestnávateľa, len o zníženie úväzku, tak predpokladám, že treba vychádzať zo 7 dní nároku na kalendárny rok. Bude v tom však nejakú rolu hrať počet hodín, ktoré si už doteraz vyčerpala? Trebárs že z 52,5 hodiny, na ktoré má zo zákona nárok, už vyčerpala 22,5 hodiny = ostáva jej 30 hodín, ale pretože bude mať 2/5-vý úväzok, tak len 2/5 z toho, čiže 12 hodín??? :confused: Napadajú ma aj kadejaké iné možnosti a variácie, ale radšej si najprv počkám na odpovede Vás skúsenejších. Vďaka! Zimama


(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

.. nie som síce mzdárka ... ale s úväzkom to nemá nič spoločné .. a nezáleží, kedy začne PP (už je to tu písané).
(myslím, že aj vo voľnom čase si budú môcť vybaviť lekára - budú ho mať dosť ;) - nuž ale ak nie ... )
ajobs
27.09.10,12:37
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

.. nie som síce mzdárka ... ale s úväzkom to nemá nič spoločné .. a nezáleží, kedy začne PP (už je to tu písané).
(myslím, že aj vo voľnom čase si budú môcť vybaviť lekára - budú ho mať dosť ;) - nuž ale ak nie ... )


....presne tak ako píše Katy a R. Nejde o povinnosť čerpať voľno na návštevu lekára, iba o možnosť to realizovať, pokiaľ sa to nedá v žiadnom prípade stihnúť mimo pracovného času. Zákon predovšetkým uvažuje so skupinou zamestnancov, ktorí pracujú každý deň a na plný úväzok - u tých môže byť niekedy problém stihnúť vyšetrenie u lekára mimo pracovného času. Nejde o akýsi nárok, že zamestnanec môže a musí týchto 7 dní vyčerpať. Nemusí vyčerpať ani jeden deň, ak to nepotrebuje.
Ak majú zamestnanci iný pracovný čas, ktorý im umožňuje ísť na vyšetrenie vo svojom voľne, tak to treba realizovať v tomto čase.
Zimama
27.09.10,18:14
....presne tak ako píše Katy a R. Nejde o povinnosť čerpať voľno na návštevu lekára, iba o možnosť to realizovať, pokiaľ sa to nedá v žiadnom prípade stihnúť mimo pracovného času. Zákon predovšetkým uvažuje so skupinou zamestnancov, ktorí pracujú každý deň a na plný úväzok - u tých môže byť niekedy problém stihnúť vyšetrenie u lekára mimo pracovného času. Nejde o akýsi nárok, že zamestnanec môže a musí týchto 7 dní vyčerpať. Nemusí vyčerpať ani jeden deň, ak to nepotrebuje.
Ak majú zamestnanci iný pracovný čas, ktorý im umožňuje ísť na vyšetrenie vo svojom voľne, tak to treba realizovať v tomto čase.

Vďaka! :) Toto mi je jasné, len potrebujem vedieť, že keby predsa len potrebovali ísť k lekárovi práve vtedy, keď majú robiť (chrípka ani bolesť zubov si nevyberajú... :rolleyes: ), tak na koľko hodín majú nárok. A zdá sa mi nefér aj nelogické, ak človek robí 2 dni v týždni (teda 2/5), aby mal nárok rovnako na 7 dní (t.j. 52,5 hodiny u nás) ako ten, čo robí 5 dní v týždni. Podľa mňa by to mali byť dve pätiny z 52,5 (pri určitom malom úväzku by človek možno mohol všetok čas stráviť u lekára a ani slamku krížom by nepreložil, a mal by to zaplatené... :) ). Zimama
Katy a R
27.09.10,19:36
Vďaka! :) Toto mi je jasné, len potrebujem vedieť, že keby predsa len potrebovali ísť k lekárovi práve vtedy, keď majú robiť (chrípka ani bolesť zubov si nevyberajú... :rolleyes: ), tak na koľko hodín majú nárok. A zdá sa mi nefér aj nelogické, ak človek robí 2 dni v týždni (teda 2/5), aby mal nárok rovnako na 7 dní (t.j. 52,5 hodiny u nás) ako ten, čo robí 5 dní v týždni. Podľa mňa by to mali byť dve pätiny z 52,5 (pri určitom malom úväzku by človek možno mohol všetok čas stráviť u lekára a ani slamku krížom by nepreložil, a mal by to zaplatené... :) ). Zimama
.. na nevyhnutne potrebný čas :).. s tým nenarobíš nič ;)
Ale nekomplikuj si to zbytočne - pri chrípke sa dajú vypísať (tam nejde len o ošetrenie), nejaké odbery ... to nezvykne byť celý deň, aj tie zuby hádam nie :confused::confused:. Veľa ambulancií funguje aj poobede (aj keď nie každý deň)
A verím, že vzťahy budú dobré - a aj im bude záležať na tom, aby zbytočne nevymeškávali. Načo by ti bol taký učiteľ, čo má dva dni úväzok a z toho by bol pravidelne jeden deň u lekára.;)
Zimama
29.09.10,17:53
Ahojte! Dnes som volala na Inšpektorát práce, tak pani mi povedala, že by sa to malo "krátiť" primerane úväzku, teda vlastne tak, ako som to písala ja - ak zamestnanec robí 2 dni v týždni, tak sú to 2 pätiny z 52,5 hodiny, ak 3 dni, tak 3 pätiny, atď. Tak len aby ste vedeli, čo som sa dozvedela... :) Ďakujem všetkým, ktorí sa "unúvali" odpovedať mi! :--- Zimama
Altrix
18.10.10,06:54
Dobrý deň,

zamestnávateľ má uzavretú kolektívnu zmluvu, v ktorej je dohodnutý vyšší maximálny počet dní na vyšetrenie, alebo sprevádzanie (konkrétne 10) s nárokom na náhradu mzdy ako to určuje Zákonník práce (§ 141 odst.2 písm. a,c,).

Mňa by zaujímalo, či v prípade, že neide o kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa, je suma presahujúca 7 dní - t.j. za tri dni daňovým výdavkom firmy v zmysle zákona o dani z príjmov.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Tweety
18.10.10,07:03
Dobrý deň,

zamestnávateľ má uzavretú kolektívnu zmluvu, v ktorej je dohodnutý vyšší maximálny počet dní na vyšetrenie, alebo sprevádzanie (konkrétne 10) s nárokom na náhradu mzdy ako to určuje Zákonník práce (§ 141 odst.2 písm. a,c,).

Mňa by zaujímalo, či v prípade, že neide o kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa, je suma presahujúca 7 dní - t.j. za tri dni daňovým výdavkom firmy v zmysle zákona o dani z príjmov.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Nie, nie je.
Altrix
18.10.10,07:58
Nie, nie je.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Právnik v tejto firme však tvrdí, že zamestnávateľ môže poskytnúť aj viac dní na vyšetrenie podľa §141 ako je 7 dní a to s náhradou mzdy.

Môžem teda oponovať a tvrdiť, že kolektívna zmluva (obyčajná firemná) nemôže celú náhradu (za 10 dní ) uplatniť ako daňový výdavok firmy pretože ZP to zakazuje a kolektívna zmluva nemôže porušiť Zákonník práce - pretože text citujem: "... 1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času" sa dá chápať ako zákaz.