klincek83
02.09.10,21:33
zaujima ze ekd chcem v panelaku vymenit ocelove zarubne za oblozkove drevene postaci len vyrezat zarubnu alebo je nutne vyrezat zarubnu aj s tym tensim panelom, ktory je v miestach zarubne..Dakujem
Oliwa
02.09.10,20:50
A neuvažoval si o možnosti obložiť tie oceľové zárubne novými drevenými? Čistá práca...
bupi
02.09.10,21:15
Tak toto by som uz nerobila, mame taku jednu a ten priechod...:( Pri nejblizsej prilezitosti sa vybura:eek:
klincek83
03.09.10,03:12
nie, oblozit nechcem,,,urcite ju vyberiem a dam tam drevene zarubne, ale este teda enviem ci len zarubnu vybrat alebo vyrezat aj s panelom...neviem na aku konstrukciu sa osadzaju zarubne...
220870
03.09.10,03:34
Vyrezať zárubňu.Ten tenší panel ,ako ho nazývate ,sa potom musí omietnuť.
marleau
03.09.10,03:35
nie, oblozit nechcem,,,urcite ju vyberiem a dam tam drevene zarubne, ale este teda enviem ci len zarubnu vybrat alebo vyrezat aj s panelom...neviem na aku konstrukciu sa osadzaju zarubne...
Obložkové zárubne sa najlepšie osádzajú na rovné ostenie.Tenšiu časť panela som doma vybúral.Takto by si si len zmenšil priechodnú šírku.Zárubeň na širšiu stenu je síce drahšia,ale mne to lepšie vyzerá,takéto zárubne sú už akoby kusom nábytku (podobne ako schody).Pozor pri rohoch stien,aby sa tam obložka zmestila,v niektorých miestnostiach sú dvere priamo v rohu!
Chobot
03.09.10,07:06
A neuvažoval si o možnosti obložiť tie oceľové zárubne novými drevenými? Čistá práca...

Tak toto by som určite ja nerobil. ;) Je to možno čistá práca, ale typicky cigánska robota - čo nie je vidno je dobré. Najčistejšie je vybrať plechové zárubne a dať nové. To je ako keby si sa na týždeň nosené spodné prádlo a prepotenú košeľu obliekol nový oblek...:D
Chobot
03.09.10,07:10
nie, oblozit nechcem,,,urcite ju vyberiem a dam tam drevene zarubne, ale este teda enviem ci len zarubnu vybrat alebo vyrezat aj s panelom...neviem na aku konstrukciu sa osadzaju zarubne...

My sme v celom byte menili zárubne. Tie plechové sme vybrali - ide to celkom ľahko - najprv vyberieš prah a potom spodok bočnej zárubne ohneš do dverí, tým sa uvoľní horný roh, to isté s druhým spodkom boku, potom stačí zárubňu potiahnuť dole a vychýlením spodku ti sama vypadne.

Niektoré otvory som ale následne musel upravovať - vyrezať panel, pretože pod tými plechovými zárubňami boli také vytekance z betónu a niektoré otvory boli príliš nízke na nové dvere. A tiež ako už marleau spomenul - pozor na rohy. Drevené zárubne potrebujú širšie prekrytie, ako plechové a k je roh vedľajšej steny veľmi blízko, bude to len tak tak...

Vyber plechové, zmeraj otvory a uvidíš, či bude musieť tie otvory zväčšovať.
Oliwa
03.09.10,08:24
Tak toto by som určite ja nerobil. ;) Je to možno čistá práca, ale typicky cigánska robota - čo nie je vidno je dobré. Najčistejšie je vybrať plechové zárubne a dať nové. To je ako keby si sa na týždeň nosené spodné prádlo a prepotenú košeľu obliekol nový oblek...:D
Budem trochu oponovať. ;) Nemusí byť všetko také, ako sa na prvý pohľad zdá.
My sme obložili pôvodné zárubne z viacerých dôvodov:
1. nešlo o panel, ale o rodinný dom, čo je podstatný rozdiel - rezať panel alebo búrať kantovku,
2. všetky pôvodné dvere boli dosť široké, otvor pri dvojkrídlových sme dokonca zužovali,
3. jednalo sa o rekonštrukciu staršieho domu a tak hrozilo, že keď sa zárubne vybúrajú, zosype sa nám to na hlavu - ako sme zistili, nebol totiž nad nimi preklad, ktorý je dnes samozrejmosťou...
4. ostenie bolo rovné
5. pôvodné zárubne neboli oceľové ani plechové, ale drevené
6. opáliť, vybrúsiť, vytmeliť a povrchovo upraviť staré zárubne a do nich osadiť nové dvere - neprichádzalo do úvahy z estetického hľadiska, rovnako ako rekonštrukcia pôvodných dverí
7. kovové zárubne by som takto osobne neobkladala, bol to len návrh na riešenie...
8. Chobot, zárubne sa síce oprať nedajú, ale umyť áno... :D
9. a čo sa týka tej čistej práce - prachu sme sa za tie roky nahltali viac než dosť - je totiž rozdiel rekonštruovať dom a panelový byt, resp. bývať v ňom, alebo bývať inde a potom sa len nasťahovať - nie každý má takú možnosť - či už z časového, ale hlavne finančného hľadiska...
10. dnes máme krásne nové drevené dvere a zárubne /aj keď síce z technických dôvodov "len" obložené/, ktoré ako pekný kus nábytku dopĺňajú interiér a kto k nám príde, obdivuje ich /hlavne kvalitu - veď aj cena jej zodpovedala.../ - ja by som si napr. nikdy nedala do domu dvere potiahnuté umelou PDF fóliou, plastové alebo tie, čo vyzerajú ako papierové - radšej sme zopár rokov šetrili... ale napr. vchodové sme vybúrali komplet aj so zárubňou, resp. zbúrali celú verandu, lebo sa robil nový vstup... takže toľko odo mňa - ale ako sa hovorí "proti gustu žiaden dišputát" - a hlavne všetko je to o peniazoch - pretože ak ich máš, nie je čo riešiť... ;) - Kofola, či pardon - Oliwa :D