pedrisito
03.09.10,18:03
dobry den ..
moze mi prosim niekto poradit ??
mam vlastny pozemok v hore ,a chel by som stavat nejaku chatku ..dozvedel som sa, ze ak staviam do 25 m2 nepotrebujem kolaudovat,stavebny pozemok, a ani stavebne povolenie ..staci ak mam podpisi susednych pozemkov ,list vlastnictva ,potvrdenie od obce, vlastny nakres a mozem stavat ...chcem sa opytat ci je to tak ako pisem ? alebo aj ked staviam do 25m2 potrebujem povolenia ??pozemok nieje stavebny je to len obycajny pozemok ,kus luky v hore dakujem ..
wagner
03.09.10,20:00
dobry den ..
moze mi prosim niekto poradit ??
mam vlastny pozemok v hore ,a chel by som stavat nejaku chatku ..dozvedel som sa, ze ak staviam do 25 m2 nepotrebujem kolaudovat,stavebny pozemok, a ani stavebne povolenie ..staci ak mam podpisi susednych pozemkov ,list vlastnictva ,potvrdenie od obce, vlastny nakres a mozem stavat ...chcem sa opytat ci je to tak ako pisem ? alebo aj ked staviam do 25m2 potrebujem povolenia ??pozemok nieje stavebny je to len obycajny pozemok ,kus luky v hore dakujem ..

Do 25 metrov štvorcových sa jedná o drobnú stavbu,na ktorú musíš podať oznámenie na Obecný(mestský) úrad. Pokiaľ chceš stavať chatku, tak jednoznačne potrebuješ stavebné povolenie. Drobná stavba je totiž iba k hlavnej stavbe. Takže projekt a všetky veci potrebné k stavebnému povoleniu Ťa neminú a je jedno, akú veľkú chatku budeš stavať.
durisovad
03.09.10,21:21
Pocula som uz aj taku radu /od starostu obce/, ze ak bude domcek nespojeny pevne so zemou, teda ak nebude mat betonove zaklady a bude prenosny, pripadne na kolieskach, netreba ziadne povolenie ani ohlasenie. K domceku prilozili kolieska od dreveneho vozika a je to v poriadku. Ale musi to byt pekny domcek, nie zeleznicny vagon.
wagner
04.09.10,09:01
Pocula som uz aj taku radu /od starostu obce/, ze ak bude domcek nespojeny pevne so zemou, teda ak nebude mat betonove zaklady a bude prenosny, pripadne na kolieskach, netreba ziadne povolenie ani ohlasenie. K domceku prilozili kolieska od dreveneho vozika a je to v poriadku. Ale musi to byt pekny domcek, nie zeleznicny vagon.

Stavebný zákon je jednoznačný a definuje čo je drobná stavba. Starosta potom jednoducho podporuje čierne stavby. Tiež som poznala jedného takého vychytralého, čo to povolil. Naposledy to museli zlegalizovať, lebo ich odmietli pripojiť na siete.:

(6) Drobné stavby sú stavby, ktoré majú doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu (napr. pre stavbu na bývanie, pre stavbu občianskeho vybavenia, pre stavbu na výrobu a skladovanie, pre stavbu na individuálnu rekreáciu) a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie, a to

a) prízemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 m, napríklad kôlne, práčovne, letné kuchyne, prístrešky, zariadenia na nádoby na odpadky, stavby na chov drobného zvieratstva, sauny, úschovne bicyklov a detských kočíkov, čakárne a stavby športových zariadení,
b) podzemné stavby, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 m, napríklad pivnice, žumpy.

(7) Za drobné stavby sa považujú aj

a) stavby organizácií na lesnej pôde slúžiace na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 30 m2 a výška 5 m, napríklad sklady krmiva, náradia alebo hnojiva,
b) oplotenie,
c) prípojky stavieb a pozemkov na verejné rozvodné siete a kanalizáciu všetkých stavieb a pozemkov a pripojenie drobných stavieb a pozemkov na rozvodné siete a kanalizáciu hlavnej stavby,
d) nástupné ostrovčeky hromadnej verejnej dopravy, priechody cez chodníky a na susedné pozemky, priepusty a pod.

(8) Za drobné stavby sa nepovažujú stavby skladov horľavín a výbušnín, stavby pre civilnú ochranu, stavby pre požiarnu ochranu, stavby uránového priemyslu a jadrových zariadení, vodné stavby, stavby čerpacích staníc kvapalných palív, skvapalnených plynov alebo stlačených plynov pre pohon motorových vozidiel, stavby prečerpávacích staníc horľavých kvapalín, horľavých plynov a stavby plniarní tlakových nádob horľavým plynom alebo horenie podporujúcim plynom.

(15) Udržiavacími prácami, pri ktorých nie je potrebné ani ohlásenie (bežné udržiavacie práce), sú najmä

a) opravy fasády, opravy a výmena strešnej krytiny alebo povrchu plochých striech, výmena odkvapových žľabov a odtokových zvodov, opravy oplotenia a výmena jeho častí, ak sa tým nemení jeho trasa,
b) opravy a výmena nepodstatných stavebných konštrukcií, najmä vnútorných priečok, omietok, obkladov stien, podláh a dlažby, komínov, okien, dverí a schodišťových zábradlí,
c) údržba a opravy technického, energetického alebo technologického vybavenia stavby, ako aj výmena jeho súčastí, ak sa tým zásadne nemení jeho napojenie na verejné vybavenie územia ani nezhorší vplyv stavby na okolie alebo na životné prostredie, najmä výmena klimatizačného zariadenia, výťahu, vykurovacích kotlov a telies a vnútorných rozvodov,
d) výmena zariaďovacích predmetov, najmä kuchynských liniek, vaní, vstavaných skríň,
e) maliarske a natieračské práce.
paloo
06.09.10,08:53
Chcem pristaviť k rodinnému domu vstupnú chodbu 5x3 m je potrebné povolenie, alebo stačí oznámenie o drobnej stavbe?Prípadne čo treba k tomu,vďaka.
Miloš Mičega - CIMOM TN
06.09.10,13:45
Chcem pristaviť k rodinnému domu vstupnú chodbu 5x3 m je potrebné povolenie, alebo stačí oznámenie o drobnej stavbe?Prípadne čo treba k tomu,vďaka.

Stavebné povolenie - jednoznačne.

Aj keby prístavba mala len napr. 3 m2, tak sa jedná o zmenu dokončenej stavby spočívajúcej v prístavbe - § 139b ods. 5 písm. b) SZ.

Takáta prístavba zmení pôdorys stavby a môžu byť do budúcna problémy. Akurát mám čerstvú skúsenosť s 2 stavebníkmi. Tiež išli cestou bez stavebného povolenia (jeden len na ohlášku - protizákonnú, druhý bez ničoho). Chceli založiť stavbu a brať pôžičku. Banka im odmietla poskytnúť peniaze, ak nedajú stav do súladu so zákonom. Obaja podali žiadosť o dodatočné povolenie stavby.



CIMOM
pedrisito
06.09.10,18:10
cize keby som mal na tom pozemku v hore napr. nejake dva paneli pripadne , drevene hranoli na ktorych by bola odstavena unimobunka ...nemusel by som nic hlasit nikomu ???
durisovad
06.09.10,19:11
Zalezi na tom, aki prajni su osadnici okolo, ci ti to dopraju alebo im to bude klat oci. Zakon sice hovori, ze by to malo byt povolene, ale niektori starostovia toleruju aj ked to spravis takto.
Miloš Mičega - CIMOM TN
06.09.10,19:17
cize keby som mal na tom pozemku v hore napr. nejake dva paneli pripadne , drevene hranoli na ktorych by bola odstavena unimobunka ...nemusel by som nic hlasit nikomu ???


Položenie panelov už je úprava podkladu (§ 43 SZ).


CIMOM
pedrisito
07.09.10,19:27
Položenie panelov už je úprava podkladu (§ 43 SZ).


CIMOM
no tak by som to riesil asi tymi hranolami ako podlozie ..dufam s tym nik nebude mat problem ...a ak to zakon nevytycuje ako problem tak by to mohlo byt ..vdaka vsetkym
Miloš Mičega - CIMOM TN
09.09.10,11:48
no tak by som to riesil asi tymi hranolami ako podlozie ..dufam s tym nik nebude mat problem ...a ak to zakon nevytycuje ako problem tak by to mohlo byt ..vdaka vsetkym

TZreba si rozmyslieť, či chcem za každú cenu obchádzať zákon, alebo mať nehnuteľnosť.

Ak do budúcna bude záujem stavbu užívať, rozšíriť, zobytniť a pod.
Čo ak bude záujem niečo také predať ? Ako ?
Čo s katastrom ?


CIMOM
tamo1
16.09.11,09:52
Chcem sa opýtať,
Mesto začalo stavat po meste zbernice na komunálny odpad o rozlohe 24m2.
Ide o uzavretú betonovu stavku.A moja otazka je ci môžu niečo také postaviť bez stavebného povolenia a upovedomení ludi ktorých sa ta stavba dotkne.Na meste mi povedali ze sa jedna o malu stavbu do 25m2 a nemusia mať stavebne povolenie.za odpoveď vopred dakujem