plastikár
03.09.10,18:53
Ahoj. Poznáte niekto prosím nejakú firmu ktorá sa venuje čisteniu plynových kotlov? Kotol chcem len vyčistiť pred vykurovacou sezónou. NIE dávať nový.
Je to kotol GAZEX 24 . Má asi 20 rokov, no stále je funkčný. Väčšina " servisákov" ked ho uvidia len ohŕňa nosom , že také staré už neservisujú. No ja ho chcem len vyčistiť. V podstate viem ako na to, ale pred plynom mám rešpekt. Potrebujem len niekoho, kto mi dá aj papier, že to robila odborná firma. Firma bi mala byť z Nitry a blízkeho okolia.
Ďakujem.
eldorado
26.11.10,04:15
Mam tiez Gasex24 (rok vyr.1984) a prave dnes som cistil horaky.
Postup je velmi jednoduchy, len sa netreba nicoho bat.
1. uzatvorit ventil pred kotlom, aby neunikal plyn.
2. povolit 2 matky na celnej strane horakov, jedna matka je blizko napustacieho ventila a ta druha na opacnej strane.
3. uvolnit vodice z blokovacieho termostatu (oznacit si kde ktory patri)
4. povolit maticu srobenia, je to vlastne najvacsia matica vo vnutri kotla, a teraz sa daju horaky volne vybrat. Kabel na selenoid neodpajam, ked uz tak z plosneho spoja hore v panely.
5. vybrat spodny plech (okapavaci), ja som vzadu dolu vylomil take 2 dorazy, ktore ho drzia a ten plech vyberam este pred rozobratim, odporucam urobit to iste.
6. povolit poistne skrutky jednotlivych horakov a vybrat horaky, treba si ale este zmerat vzdialenost medzi tryskou a horakom pre spatnu montaz (ja mam 8 mm) a ocislujem si aj poradie horakov.
7.jednotlive horaky najskor povysavam proti prudeniu plynu a potom prefuknem stlacenym vzduchom. Ja to robim vo fabrike.
Na niektorych horakoch pod tym dierovanym plechom je este jemne sytko, treba ho po prefuknuti trocha poodtlacat aby nebolo uplne prilepene na ten dierovany plech. Ja som do rezervy kupil v TN horaky uz bez toho sytka (250Sk/ks mozno su aj lacnejsie lebo sa ich nemohol zbavit) a zdaju sa lepsie, lebo od vtedy mi kotol vobec nesadzi.
8. poometam a popresparam trocha kotlove vymenikove trubky.
9. potom vsetko spatne zmontujem, pozapajam, otvorim plynovy ventil a vsetko este raz podotahujem a cca 1 hodinu sledujem na plynomery ci neunika plyn. (maly horacek je nezapaleny) Mne sice unika asi 8m3/1rok, ale to je mimo kotla.
10. potom uz len zapalim maly horacek (ja zapalujem spajdlou namocenou vo sviecke, lebo to zapalovanie mi od zaciatku nefunguje, vzdy sa rosypu tie pizoelektricke kamene) a spustim kotol v beznom rezime.
PS: Ja som sa tiez bal prvej opravy a hlavne ked som rozoberal regulator spalovacieho tlaku aj so selenoidovym ventilom, ale dal som si 5 pol deci a zacal som rozoberat, na druhy den som to obzeral a cumel co je na co, ale podarilo sa a dnes si vsetko opravujem sam. Nahradne diely kupujem v TN.
220870
26.11.10,04:46
zori29
13.12.10,16:51
zdravim eldorado! chcem sa opytat ze ako je zabezpeceny ten plynovy kotol gasex proti tomu ked vecny plamen zhasne len tak z nicoho a potom ak termostat izbovy da pokyn aby plynovy kotol kuril teda sa zapol a vecny plamen nehori tak co sa stane?bude kotol pustat plyn dovtedy kym sa neodpali od vecneho plamena alebo je tam nejaka poistka ked nenaskoci horenie v horakoch?nestalo sa ti to?pisem lebo tiez mame taky kotol a chcem sa informovat.dik
Kytka
06.01.18,12:08
Mám kotel Gazex 24 a začal po 40 letech užívání téct v zadní dolní části...
Opravil jsem ho tak že jsem do vyhřívané vody přes koleno výškoměru nad kotlem nalil směs
těchto utěsnovacich složek...melta klasik se kterou se dříve těsňili tekoucí chladiče na veteránech,
dále v REKLAMA VYMAzANA jsem zakoupil hliníkovou drť dva malé válečky které těsní tekoucí chladiče a

smichal jsem to ještě s černou kávou jeden balíček...Topím už dvě sezóny a kotel neteče...
40 let jinak bez závady !!!
misoft
06.01.18,14:02
Rada to dobrá....... ale zori29 to za tých osem rokov možno už dávno vyriešila, možno i nový kotol má.....
Ráč niekedy pozrieť i na dátum príspevku, na ktorý reaguješ....
Kytka
06.01.18,17:27
No já to napsal všeobecně pro každého komu začíná téct kotel.Protože se mě to právě osvědčilo.
Tak třeba někdo bude hledat - jak opravit tekoucí kotel ?