Robert333
06.09.10,10:03
Po starých rodičoch mám byt v staršej tehlovej bytovke, ktorý využívam len príležitostne. V bytovke boli pôvodne byty 2. kategórie, t.j. bez TÚV, ústredného kúrenia a pod. Kúrenie bolo pôvodne zabezpečované kachľami na tuhé palivo. Väčšina obyvateľov si nainštalovala etážové kúrenie s kotlom v kuchyni (včítane mojich starých rodičov), iní zase prešli na naftové kachle, takže komíny vedúce z izieb sa zväčša prestali používať.

Môj byt je na 1. poschodí. Byt na prízemí pod mojím kúpila mladá rodina, ktorá ho vo veľkom začala prestavovať. Vybúrali takmer všetky tehlové priečky. Bál som sa porušenia statiky. K tomu našťastie nakoniec nedošlo, ale príšerne mi popraskal komín medzi obývačkou a spálňou. Zavolal som suseda a požiadal ho o vysvetlenie. Povedal mi, že robotníkom, ktorí mu robili rekonštrukciu v byte, bolo veľmi zima (vtedy vonku bývalo -16 až -24 stupňov) a preto do kachieľ naložili toľko paliva, že plameň šľahal do komína do výšky dvoch poschodí. Poškodenie komína mi potvrdil aj sused nado mnou.

Vtedy som si uvedomil, že tento problém nie je úplne nový, lebo stena bola prasknutá aj predtým a dokonca sa mi pred rokmi z nej vysypala omietka a spadol obraz, ktorý tam bol zavesený. Preto som nežiadal od suseda žiadnu náhradu s tým, že byt aj tak musím vymaľovať a pri tej príležitosti tú stenu nechám opraviť.

Časom sa však ukázali ďalšie problémy:

1. Sused do obývačky inštaloval krb. Celý komín vraj vykrúžkoval. Napriek tomu však v mojom byte cítiť splodiny. Rodičia tam nechcú spať, boja sa otravy CO.
2. Minulý týždeň som zohnal majstra na zamýšľanú opravu a ukázal som mu súčasný stav. Tváril sa, že oprava omietky asi nebude dostatočná, že ten komín bude musieť čiastočne rozobrať. Prasknutá časť steny v obývačke sa začala veľmi výrazne vydúvať.

Mám obavu, že ten plameň spôsobil rozsiahle poškodenie komínovej rúry, ktorá asi bude prasknutá a možno bude vyžadovať výmenu nielen v mojom byte, ale aj v byte podo mnou a nado mnou. Chcem sa spýtať, ako postupovať v takomto prípade. Či existuje nejaká úradná kontrola komína na tesnosť voči úniku nebezpečných spalín, podobne ako sa testujú žumpy na únik nebezpečných látok, prípadne či by som mal podniknúť iné právne úkony, aby som dosiahol 100% nápravu tohto stavu. Obávam sa, že „zaplátanie“ tej steny novou omietkou nie je dostatočné a že do oboch izieb sa stále môžu dostávať nebezpečné splodiny.
jarecko
06.09.10,08:24
Pozri si vyhlasku c.84/1997 Z.z. ktora pojednava o kominoch, reviziach atd. Mozno, ze je uz aj jej nejaka novelizacia, ale na tu si momentalne spominam.

http://www.zbierka.sk/Default.aspx?sid=15&PredpisID=13940&FileName=97-z084&Rocnik=1997&AspxAutoDetectCookieSupport=1

Nasiel som aj aktualnu, teraz plati vyhlaska c.95/2004 Z.z.

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=17728&FileName=04-z095&Rocnik=2004
220870
06.09.10,16:23
Môžete si kúpiť merač CO2 stojí cca 40€,ale to problem nerieši.Komín ako pevnú súčasť bytovky je nutné opraviť na náklady príslušného bytového družstva.