mmaarreekk
06.09.10,11:35
Zdravím vospolok,

chceme natierať omietky, ale nevieme si poradiť s otázkou, čím je to lepšie a čo má aké výhody, resp. nevýhody => vápno alebo penetrák?

Buď vápnom (cca 3-krát) alebo penetrákom (koľkokrát? a akým penetrákom?)? Čo je lepšie pre bývanie a pre následnú malovku stien?

Mne sa viac pozdáva to vápno, vzhľadom na jeho používanie z minulosti...

Ešte poznámka - sadrokartónisti budú natierať na spoj (cca 10 cm) SDK so stenou (šikminy v podkroví) penetrák. Ak by sme to potom líčili s vápnom, nebude to vadiť a nebude penetrák nejako vadiť vápnu (presvitať/nechytať)?


Ďakujem za všetky názory.
M.
220870
06.09.10,16:18
Sadrokarton je dobré penetrovať väčšinou sa používajú penetráky na báze akrylátu.Vánono cementové omietky ,štukové omietky je dobre pačekovať ,ako ďaľšiu vrstvu maliarske farby .Vápnom sa dalo aj klasicky maľovať ale to bolo ešte kedysi keď ešte bolo váno vápnom.S terajšími druhmi vápien vám neodporúčam maľovať s kvalitným vápnom to už nemá moc spoločné.
magor12
06.09.10,18:58
dal by som penetrák,nad vápnom by som ani neuvažoval. len raz som dal vápno na novú omietku. pri malovaní sa mi začala omietka odúvat.nerob si zbytočnú robotu a daj penetrák.
mmaarreekk
07.09.10,07:37
Sadrokarton je dobré penetrovať väčšinou sa používajú penetráky na báze akrylátu.Vánono cementové omietky ,štukové omietky je dobre pačekovať ,ako ďaľšiu vrstvu maliarske farby .Vápnom sa dalo aj klasicky maľovať ale to bolo ešte kedysi keď ešte bolo váno vápnom.S terajšími druhmi vápien vám neodporúčam maľovať s kvalitným vápnom to už nemá moc spoločné.
takže máme penetrovať aj SDK aj steny?

- a čo je to "pačekovať" ? :-)

- takže vápno máme zavrhnúť?

- akým spôsobom sa natierajú steny a SDK s penetrákom? Steny tak ako s vápnom, kvôli tomu aby sme odstránili "kamienky" s vápenno-cementových omietok? Koľkokrát? Máte nejakú osvedčenú značku penetráku?


Vďaka
220870
07.09.10,16:01
Vápenný paček je riedka vápenná voda .Vápno zriedené s vodou.Môžete do neho pridať trochu fermeže 1dcl na 20 litrov pačeku alebo deci duvilaxu.penetrak vám odporučia v predajni tam kde budete kupovať farbu.
dolfort
07.09.10,22:56
Sadrokarton je dobré penetrovať väčšinou sa používajú penetráky na báze akrylátu.Vánono cementové omietky ,štukové omietky je dobre pačekovať ,ako ďaľšiu vrstvu maliarske farby .Vápnom sa dalo aj klasicky maľovať ale to bolo ešte kedysi keď ešte bolo váno vápnom.S terajšími druhmi vápien vám neodporúčam maľovať s kvalitným vápnom to už nemá moc spoločné.

Na margo toho vápna, ja som natieral vlastným nahaseným. Plus samozrejme do všetkej malty a betónovania. Ukázali mi starí borci jak sa hasí a teraz už si aj sám nahasím za sud ak treba. Neviem čo by som robil bez svojho vápna.
220870
08.09.10,03:50
Na margo toho vápna, ja som natieral vlastným nahaseným. Plus samozrejme do všetkej malty a betónovania. Ukázali mi starí borci jak sa hasí a teraz už si aj sám nahasím za sud ak treba. Neviem čo by som robil bez svojho vápna.
Ja mám tiež celý dom vymaľovaný nehaseným vápnom ale to bolo pred 12 rokmi a čosi som o maľovaní vedel už vtedy Je omnoho zložitejšie pekne vymaľovať vápnom a kupovanými maliarskymi farbami.
vratnik
08.09.10,04:50
Vapno vytvara pomerne hruby nater na stene, pri dalsom nateri je ho casto potrebne pracne zoskrabat. Vapnom treba vediet natierat. S farbenym vapnom este vacsia skusenom a dobra stetka. Ak budete natierat inou farbou ako vapnom, tak pouzite zakladny nater odporucany vyrobcom, zakladny nater vapnom - pacokovanie, len vtedy ak mate cas aby zakladny nater dostatocne vyzrel. Sadrokarton napenetrovat, aj 2 krat a potom natriet farbou valcekom na sadrokarton - primalex, remal a pod. sadrokarton urcite nie natierat vapnom.
alabut
08.09.10,05:30
Ak je v miestnosti pouzity sadrokarton, treba pouzit penetrak a nekombinovat techniky. Penetrak je vlastne lepidlo, ktore prilepi ciastocky prachu na nanasany povrch. Penetracny nater urobit rucne stetkou, aby sa maximalne zotrel prach a lepidlo votrelo do porov povrchu. Po penetrovani uz neprasit. Na vapno neaplikovat moderne materialy, pretoze sa po case odlepia, najma, ked sa strieda v miestnosti teplota a vlhkost. Vapno pod tymito materialmi nedycha, tiez roztiaznost je rozna. Vapno je dobre, ako dezinfekcia stien, napriklad v pivniciach, spajzi, vlhkych miestnostiach a pod. Prvy nater musi byt riedky a natriet ho stetkou ako hore, funkcia je podobna ako u penetracneho nateru, musi prilepit ciastocky prachu.
lapejko
08.09.10,19:23
Som od fachu, teda maliar s 25-ročnou praxou, ale toľko rozumných rád pokope som nevidel dávno. Klobúk dole kolegovia! Iba doplním: vápno je zriedený kameň, ktorý je ťažší ako sadra alebo papier, čiže SDK, preto sa nedoporučuje na tieto podklady. Na klasické vápenné omietky je vápenné mlieko vynikajúci spevňovač, fungoval ako predchodca hĺbkovej penetrácie, ale už pred 20-timi rokmi bol 2-3-násobný pačok iba ako základná maľba pod hlinkový náter. Inak je to hnusná robota, ako učeň som pačokoval 2 roky.
mmaarreekk
09.09.10,04:58
Som od fachu, teda maliar s 25-ročnou praxou, ale toľko rozumných rád pokope som nevidel dávno. Klobúk dole kolegovia! Iba doplním: vápno je zriedený kameň, ktorý je ťažší ako sadra alebo papier, čiže SDK, preto sa nedoporučuje na tieto podklady. Na klasické vápenné omietky je vápenné mlieko vynikajúci spevňovač, fungoval ako predchodca hĺbkovej penetrácie, ale už pred 20-timi rokmi bol 2-3-násobný pačok iba ako základná maľba pod hlinkový náter. Inak je to hnusná robota, ako učeň som pačokoval 2 roky.
čo je teda lepšie?
- vápennocementovú omietku natierať vápnom (mlieko zarobené z mechového vápna) a SDK penetrákom?
- alebo omietku aj SDK len jedným druhom pentráku...

vďaka
220870
09.09.10,16:21
omietku vápennou vodou ,SDK penetrákom.
maliar-no
03.05.11,11:53
omietky sa uz davnejsie nepacokuju!Pouzivame penetraciu!Je to lepsie nie je to pracne!A vapno by mohlo narobit problem pri neskorsom natierani stien farebnymi odtienmi!Neodporucam vapno